Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz a sprawa ostrzeżeń na papierosach

avatar użytkownika kejow

Czy polskie Ministerstwo Zdrowia uległo lobby tytoniowemu?
6 kwietnia (18:19)

Wbrew temu, co mówi polski rząd, to nie Komisja Europejska blokuje wprowadzenie ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów - ustaliła korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odmówił podpisania rozporządzenia o takim oznakowaniu, tłumacząc, że Bruksela jeszcze nie zakończyła swoich prac nad zmianą dyrektywy o produktach tytoniowych.

Arłukowicz podkreślał również, że nie zatwierdzono jeszcze ostatecznego kształtu ostrzeżeń łączących nowe teksty na opakowaniach papierosów z ilustracjami graficznymi. W przesłanym naszej korespondentce oficjalnym oświadczeniu Komisja Europejska zbija jednak te argumenty. Podkreśla, że to nie ona blokuje wprowadzenie w Polsce ostrzeżeń obrazkowych. Zapewnia, że nie ma żadnych przeszkód, by Polska wprowadziła je nie czekając na nowe zdjęcia.

Stanowisko Brukseli jest jasne: "Nie ma potrzeby czekać z wprowadzeniem ostrzeżeń obrazkowych do czasu zakończenia nowelizacji dyrektywy o produktach tytoniowych" - czytamy w oświadczeniu. W Brukseli nieoficjalnie mówi się, że Ministerstwo Zdrowia, oddalając termin wprowadzenia ostrzeżeń obrazkowych, uległo lobby tytoniowemu. Rozporządzenie miało pozwolić na ich wprowadzenie w marcu przyszłego roku. Będzie jednak spore opóźnienie. A to nie podoba się Brukseli.
Lekarze protestują przeciw decyzji Arłukowicza

Także polskie organizacje pozarządowe i lekarskie zaprotestowały z powodu decyzji ministra Arłukowicza. Ograniczenie sprzedaży i konsumpcji wyrobów tytoniowych jest niezbędne do ochrony zdrowia i życia Polaków, ograniczenia chorób i śmierci wywołanych używaniem tytoniu. W interesie Ministerstwa Zdrowia powinno być dbanie o zdrowie Polaków. Na działaniu Ministra Arłukowicza nie zyska nikt poza koncernami tytoniowymi, które zaoszczędzą ogromne pieniądze, przeznaczając je następnie na dalsze zwiększanie sprzedaży swoich śmiercionośnych wyrobów - napisał Łukasz Balwicki z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych.

Wprowadzenie ostrzeżeń obrazkowych na paczkach wyrobów tytoniowych to jeden ze skutecznych sposobów ograniczania epidemii chorób wywołanych paleniem tytoniu. Przepisy, które wymagają umieszczania dużych obrazkowych-ostrzeżeń zdrowotnych na paczkach papierosów przyjęły już 42 państwa, reprezentujące prawie połowę światowej populacji - wśród nich Belgia, Wielka Brytania, Łotwa, Szwajcaria, Australia, Brazylia, Kanada, Nowa Zelandia, Tajlandia i wiele innych.

Jak wyglądają ostrzeżenia obrazkowe możecie zobaczyć TUTAJ. A tak wyglądają ostrzeżenia na przykład w Kanadzie, gdzie obrazki zajmują aż trzy czwarte powierzchni opakowania z przodu i 40 proc. z tyłu.
Świat

Katarzyna Szymańska-Borginon
RMF FM



Polska Izba Handlu z zadowoleniem przyjęła informację o decyzji Ministra Zdrowia Pana Bartosza Arłukowicza o utrzymaniu dotychczasowego brzmienia przepisów rozporządzenia dotyczącego wymiany ostrzeżeń na wyrobach tytoniowych z tekstowych na obrazkowo tekstowe.

Mowa o rozporządzeniu z dnia 24 lutego 2004 r. w sprawie badania zawartości niektórych substancji w dymie papierosowym oraz informacji i ostrzeżeń zamieszczanych na opakowaniach wyrobów tytoniowych; (Dz. U. Nr 31, poz. 275 oraz z 2006 r. Nr 142, poz. 1025). Minister Zdrowia zdecydował o wprowadzeniu tych zmian dopiero po wejściu w życie wytycznych najnowszej Dyrektywy Unii Europejskiej i po zatwierdzeniu biblioteki nowych, ilustrowanych obrazkami ostrzeżeń. Komisja Europejska nie zakończyła na chwilę obecną prac nad ostatecznym kształtem ostrzeżeń łączących nowe teksty z ilustracjami graficznymi i obecnie nie jest jeszcze znany termin zatwierdzenia biblioteki nowych, ilustrowanych obrazkami ostrzeżeń - wprowadzanie zmian przed ostateczną decyzją ze strony KE mogłoby skutkować koniecznością ponownego kosztownego dostosowywania przepisów po wejściu nowych dyrektyw.

Z punktu widzenia środowiska handlu detalicznego w Polsce, w którym ponad 120 tysięcy placówek zajmuje się sprzedażą wyrobów tytoniowych decyzja taka jest jak najbardziej uzasadniona ponieważ pozwala na:

1. Uniknięcie chaosu związanego z kilkakrotną w krótkim czasie zmianą ostrzeżeń na wyrobach tytoniowych pozostających w sprzedaży detalicznej

2. Uniknięcie dużych – sięgających nawet kilkuset milionów złotych strat dla handlu w wyniku konieczności zniszczenia papierosów, które przestałyby spełniać wymogi na skutek zmiany ostrzeżeń z tekstowych na mieszane tekstowo obrazkowe

3. Naturalną wyprzedaż opakowań ze starymi ostrzeżeniami i zaopatrzenie handlu w nowe, dostosowane do przepisów opakowania.

- Wstrzymując podpisanie projektu ww. rozporządzenia o treści uzgodnionej we wrześniu ub. roku, nieadekwatnej do obecnej sytuacji i terminów, Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało w naszej ocenie bardzo dalekowzroczne podejście, które pozwoli w sposób kompleksowy i możliwie najmniej uciążliwy dla przedsiębiorców dokonać wymiany wyrobów tytoniowych pozostających w handlu na produkty spełniające normy, które docelowo wejdą w życie – mówi Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu


Informacja prasowa PIH , autoryzacja z dn. 28-03-2012 r.



Podsumowanie

Moje stanowisko jest subiektywne bowiem sam nie palę i nikt w moim domu. Procedury implementacji przepisów unijnych ciagle zaskakują polski przemysł i handel ( tytoniowy zmonopolizowany przez zagraniczne koncerny). Przykład cen jajek w goraczce legislacyjnej i drożyżnie najbardziej odpowiedni.

Kejow 

napisz pierwszy komentarz