Mikrobiogazownie w rolnictwie - nowy obszar energii odnawialnej OZE z biomasy
Państwo Pojdowie są prekursorami, jeżeli chodzi o małe zakłady do produkcji biogazu w Polsce. Na pomysł zbudowania minibiogazowni w ich gospodarstwie wpadli już w 2006 roku, w związku z nowymi wymogami unijnymi, jakie wtedy wprowadzono. Za przykład posłużyły im gospodarstwa z Niemiec i Austrii, gdzie rozwiązania te cieszą się dużą popularnością. Jednakże konieczność uzyskania różnych pozwoleń na budowę, opóźniła rozpoczęcie prac o 2,5 roku. Również procedura oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) wymagała od właścicieli wiele wysiłku, ponieważ miała formę raportu dla wielkiego zakładu chemicznego. Jej przygotowanie zajęło dodatkowe sześć miesięcy.
Biogazownia dysponuje mocą 30 kW i przetwarza odchody zwierzęce powstające w gospodarstwie. Oczyszczony z siarkowodoru biogaz doprowadzany jest do agregatu kogeneracyjnego i tam przetwarzany na energię elektryczną wykorzystywaną na potrzeby gospodarstwa i biogazowni. Dzięki temu cały system jest samowystarczalny. Uzyskiwana równolegle energia cieplna ogrzewa wszystkie budynki, zaś naturalny nawóz, będący ubocznym produktem pozostałym w produkcji biogazu, jest wykorzystywany przez właścicieli w uprawach.
Budowa małych biogazowni jako elementu ciągu technologicznego przy produkcji roślinnej lub zwierzęcej jest szczególnie opłacalna w przypadku modelu rolnictwa rozdrobnionego, występującego m. in. w Niemczech, Austrii czy Polsce. W naszym kraju istnieje jednak szereg przeszkód, które blokują powstawanie tego rodzaju instalacji. Przykładowo brak ustawy o odnawialnych źródłach energii, która gwarantowałaby małym biogazowniom rolniczym odpowiednio większe w stosunku do dużych zakładów gratyfikacje za wyprodukowany prąd. Jej projekt ma trafić do sejmu we wrześniu tego roku.
WNp.pl
Skrócony opis projektowania biogazowni
http://www.kriegfischer.de/texte/projektowanie%20i%20budowa.pdf
Od kilku miesięcy różne źródła (m.in. portal www.gramwzielone.pl, cire.pl, www.ogrzewnictwo.pl) podają informację o zamierzeniach Ministerstwa Rolnictwa mających wesprzeć budowę mikrobiogazowni przez rolników.
Wsparcie mikrobiogazowni rolniczych, realizowanych przez rolników ma umożliwić rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania 3.1.1 „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Dotychczas, w ramach działania 3.1.1 "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" pomoc udzielana była w formie refundacji 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych operacji. Maksymalna pomoc w okresie realizacji Programu wynosiła 100 tys. zł na jednego beneficjenta. O pomoc mógł się starać rolnik,
http://www.metropolisdg.pl/landing-pages-zakladki/dotacje-dla-rolnikow-na-mikrobiogazownie
Interesujące opracowanie Instytutu Energii Odmawialnej nt. mikrobiogazowni
Zaistaniały mozliwości techniczne , technologiczne i razem z wsparciem dotacji i finasowania realne jest wprowadzenie mikrobiogazowni w Polsce. Nie tylko eksperyment.
Kejow
Ps. w pierwszym dniu Wiosny na zielono.
- kejow - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz