List otwarty w sprawie medialnych informacji dotyczących Listu Pasterskiego ks. abpa Józefa Michalika

avatar użytkownika Maryla

Z oburzeniem zapoznaliśmy się z informacjami, nagłaśnianymi seryjnie w mediach, na temat wybranego fragmentu Listu Pasterskiego Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika na Wielki Post 2012r.

Z ubolewaniem stwierdzamy, że po raz kolejny niektóre media powielają mechanizm posługiwania się manipulacją - wyrwany z kontekstu fragment wypowiedzi hierarchy czy część dokumentu Kościoła nagłaśnia się, dodając negatywny komentarz. Z żalem zauważamy, że zamiarem dziennikarzy raczej nie było przybliżenie odbiorcom ważnego dla wiernych listu Metropolity Przemyskiego na rozpoczynający się Wielki Post. Gdyby publicyści, zgodnie ze sztuką dziennikarską, rzetelnie przygotowali informację to omówiliby jego najistotniejsze fragmenty oraz użyli fragmentów listu takich jak np.: "Trzeba uczynić wiele, aby kolejnych 40 dni roku liturgicznego pomogło pogłębić naszą wiedzę i wiarę,
pomogło odczytać wyzwania czasów, w których żyjemy i przeniknąć je tym, co tylko chrześcijanie posiadają i czym mogą ubogacić świat.", czy kolejnego: Mówił o tym Papież Paweł VI, przypominał Jan Paweł II, a Kościół poucza: Szatan, "władca tego świata" (J 12,31) działa podstępnie także i dziś. Każdy człowiek oprócz własnej pożądliwości i złego wpływu innyck, doświadcza również pokus ze strony szatana, tym większyclI im mniej zdaje sobie z tego sprawę (JP II, 18. ID.1979)"(List na Wielki Post, Abp J. Michalik).

Dlaczego dziennikarzy nie zainteresowało choćby to zdanie z listu? ,"zauważmy, że ta nowa kultura globalna wyrasta z postmodernizmu, który promuje relatywizm moralny, aborcję, małżeństwa jednopłciowe, homoseksualizm itd... a wszystko to dzieje się przez globalne, światowe, polityczne ukierunkowanie tejże rewolucji kulturowej, wykluczającej Boga i Jego przykazania". (List... , tamże). Czy zdanie z listu pasterskiego - tak nagłośnione w mediach - " ... planowo atakowany jest dziś Kościół przez różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie. Nie oszczędzają Kościoła liberalne telewizje j takież pisma" nie jest prawdziwym? Przecież to jedno zdanie z dokumentu Metropolity Przemyskiego, można poprzeć wieloma przykładami! Przecież każdym tygodniu na czołówki mediów trafiają "sensacje", których głównym celem jest przedstawianie Kościoła w negatywnym świetle. Gdyby te newsy były równoważone choćby rzetelną informacją o rzeczywistej, codziennej pracy Kościoła....

Rolą Pasterza diecezji jest troska o zbawienie powierzonych mu wiernych. Prawem i obowiązkiem biskup jest ciągłe przypominanie wyznawcom Chrystusa o podstawowych prawdach naszej wiary, pouczaniao zagrożeniach jakie niesie współczesny świat. Dobrze, że są w naszej Ojczyźnie tacy Pasterze KościołaKatolickiego jak Arcybiskup Józef Michalik, którzy mają odwagę mówić o prawdzie.

My, wierni świeccy zrzeszeni w Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, na co dzień jesteśmy świadkami nauczania naszego Arcybiskupa. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że mamy takiego Pasterza w naszej diecezji! Niech naszą odpowiedzią i najkrótszym komentarzem na te nieuprawnione medialne ataki na ks. Arcybiskupa Józefa Michalika będą słowa Jezusa Chrystusa "Jeżeli trwacie przy mojej nauce, jesteście naprawdę moimi uczniami. I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli"(J 8,31-32).

Przemyśl, 25 lutego 2012r
Kazimierz Kryla
Prezes Akcji Katolickiej
Archidiecezji Przemyskiej

List otwarty
w sprawie medialnych informacji na temat Listu Pasterskiego Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika

Etykietowanie:

18 komentarzy

avatar użytkownika intix

1. Dlaczego...?

...Gdyby publicyści, zgodnie ze sztuką dziennikarską, rzetelnie przygotowali informację to omówiliby jego najistotniejsze fragmenty oraz użyli fragmentów listu takich jak np.: "Trzeba uczynić wiele, aby kolejnych 40 dni roku liturgicznego pomogło pogłębić naszą wiedzę i wiarę,
pomogło odczytać wyzwania czasów, w których żyjemy i przeniknąć je tym, co tylko chrześcijanie posiadają i czym mogą ubogacić świat.", czy kolejnego: Mówił o tym Papież Paweł VI, przypominał Jan Paweł II, a Kościół poucza: Szatan, "władca tego świata" (J 12,31) działa podstępnie także i dziś. Każdy człowiek oprócz własnej pożądliwości i złego wpływu innyck, doświadcza również pokus ze strony szatana, tym większych im mniej zdaje sobie z tego sprawę (JP II, 18. ID.1979)"(List na Wielki Post, Abp J. Michalik).
Dlaczego dziennikarzy nie zainteresowało choćby to zdanie z listu?...
***
Ulegli ...pokusom ze strony szatana...  (?)
Zdawali sobie z tego sprawę, czy nie...?

***
@Maryla
Dziękuję za TEN List...
Serdecznie Pozdrawiam.


avatar użytkownika intix

2. @Maryla

Poprawka... Przepraszam...
Dziękuję za opublikowanie u Nas tego Listu otwartego...
Pozdrawiam...

avatar użytkownika Maryla

3. Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Kościół a masoneria
Nasz Dziennik, 2012-02-26

Skoro większość wypowiedzi duchownych, również hierarchów, nie jest odnotowywana w środkach społecznego przekazu albo przechodzi bez echa, warto i trzeba przyjrzeć się tym, które są nagłaśniane. Można je podzielić na dwie skrajnie odmienne kategorie: jedne są nagłaśniane i popierane, chociaż nie odzwierciedlają stanowiska i nauczania Kościoła ani nie zasługują, by o nich mówić, natomiast inne powiela się w atmosferze napastliwości, która z nimi nie polemizuje, lecz je zwalcza i chce całkowicie zdyskredytować. To drugie zjawisko odsłania czułe punkty zarówno otwartych, jak i zawoalowanych wrogów Kościoła. Gdy dotyka się tego, co naprawdę newralgiczne, nie potrafią maskować swojej irytacji, a wtedy lepiej widać, o co w tym wszystkim chodzi.

Z wielu wielkopostnych wypowiedzi biskupów polskich zostało szczególnie nagłośnione orędzie ks. abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jednak nie całe, a tylko fragment. Oto on: "Widzimy, jak planowo atakowany jest dziś Kościół przez różne środowiska libertyńskie, ateistyczne i masońskie. Nie oszczędzają Kościoła liberalne telewizje i takież pisma". Uderz w stół... a piórem redaktor Katarzyny Wiśniewskiej natychmiast odezwała się "Gazeta Wyborcza". Oceną wypowiedzi metropolity zajął się prof. Tadeusz Cegielski. Wikipedia, wolna encyklopedia, informuje, że jest on wykładowcą w Instytucie Historycznym oraz w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, historykiem idei i kultury, po czym dodaje: "Wolnomularz, Wielki Mistrz Wielkiej Loży Narodowej Polski w latach 2000-2003, obecnie Wielki Mistrz Honorowy WLNP oraz Wielki Namiestnik (zastępca) Wielkiego Komandora Rady Najwyższej Polski 33. Stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego". Cokolwiek znaczą te wszystkie szczegóły, redaktor Wiśniewska miała pod ręką właściwy adres. Usłyszała zatem to, co chciała usłyszeć i powielić, a mianowicie, że Kościół nie ma żadnego problemu z masonami, którzy wprawdzie są, ale niewiele znaczą. Wielki Mistrz wyjaśnia, że mason nie jest niczym innym jak tylko sztucznym Żydem. Nie wiem, jak na tę wypowiedź zareagują Żydzi, ale na moje wyczucie nie jest to komplement pod ich adresem. W konfrontacji między Kościołem a masonerią redaktor Katarzyna Wiśniewska i jej pracodawcy nie ukrywają swoich sympatii i preferencji. Już to samo stanowi niemały pożytek z wypowiedzi przewodniczącego KEP, która powinna otworzyć oczy i dać do myślenia zwolennikom opinii, że Kościół ma w świecie samych tylko przyjaciół.

W rozmowie Wiśniewskiej z prof. Cegielskim pojawił się również drugi wątek. Przywołuje się wypowiedź abp. Józefa Życińskiego do księży. Zmarły przed rokiem metropolita miał powiedzieć, żeby zamiast mówić o masonerii - "czymś, o czym nie mają zielonego pojęcia" - zajęli się sprawami parafii. Nie wiem, czy te słowa rzeczywiście padły, ale skoro się je rozpowszechnia, a spadkobiercy duchowej spuścizny abp. Życińskiego nie protestują, należy przypuszczać, że jednak tak. W wywiadzie rzece "Niewidzialne światło" (Kraków 2011) tenże metropolita powiedział: "Ja sam bardzo ciepło wspominam kontakty z Klemensem Szaniawskim, kiedy był szykanowany przez władze. (...) Z dzisiejszej perspektywy musi to szokować, bo wiadomo już, że Klemens był masonem. Mason uczący przyszłych dominikanów... - to wygląda na groteskę, ale pamiętam, jak spacerowałem z Klemensem tuż przed moją nominacją biskupią i rozmawialiśmy, oceniając zarówno pewnych luminarzy życia intelektualnego, jak i próby wprowadzenia postmodernizmu do polskich dyskusji filozoficznych, i dokładnie we wszystkim zgadzaliśmy się" (s. 125-126). Wygląda na to, że arcybiskup wiedział o masonerii więcej niż przeciętny kapłan, ale z tego wcale nie wynika, że kapłani w tym przedmiocie powinni bezkrytycznie pójść za jego radą i poprzestać wyłącznie na sprawach parafialnych.

Jedno zdanie ks. abp. Józefa Michalika wywołało taką reakcję... Znaczy to, że było naprawdę potrzebne.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika ciociababcia

4. Atak na ks. abpa Józefa Michalika

Atak na ks. abpa Józefa Michalika
Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr, Prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Kierownik Zakładu Katolickiej Nauki Społecznej, wykładowca WSKSiM (2012-02-23)
http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=29623

ciociababcia

avatar użytkownika Maryla

5. "Przyczyną kryzysu Kościoła


"Przyczyną kryzysu Kościoła jest demoralizacja wszystkich jego warstw"



/

Przyczyną
obecnego kryzysu Kościoła jest demoralizacja wszystkich jego warstw -
podkreślił abp Henryk Hoser zachęcając kapłanów do życia radami
ewangelicznymi. Wielkopostny Dzień Pokutny dla duchowieństwa diecezji
warszawsko-praskiej odbył się 25 lutego w konkatedrze Matki Bożej
Zwycięskiej na warszawskim Kamionku.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. ONET na '1' niedzielną Kuca

Kutz: Kościół mąci w głowach Polaków, bo żyje z kłamstwa

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

7. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Kiedy czytam komentarze reżimowej prasy na temat listu pasterskiego z okazji Wielkiego Postu, bo taki charakter ma ten list.
W liście nie ma polityki, arcybiskup nikogo nie atakuję !

Odnoszę wrażenie, że komentatorzy z onetem na czele mieli kontakt z "maryską"

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

8. Szanowny Panie Michale

"inne szatany" robią to dla pieniędzy. Kasa i koryto.

A biskupi przypominają wiernym:


Trzeba piętnować brak moralności

Metropolita
katowicki abp Wiktor Skworc w liście do wiernych napisał, że trzeba
upominać tych, którzy "pod płaszczykiem pseudokultury i sztuki" obrażają
wierzących i promują niemoralne zachowania.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Słabnące poczucie bezsilności... Barbara Fedyszak-Radziejowska

Teoretycznie wiemy, że media i elity opiniotwórcze pełnią w demokratycznym systemie bardzo ważną funkcję. Konsekwentna presja przypominająca politykom, że obowiązują ich pewne zasady, np. nie kłamać, unikać pokus o korupcyjnym charakterze, bezwzględnie przestrzegać prawa i nie używać posiadanej władzy dla celów prywatnych, przynosi zwykle rezultaty; łamiący zasady podają się do dymisji lub są odwoływani. W państwach postkomunistycznych ta reguła nie działa. Kuluary i nieznane gremia decydują o politycznych przesileniach częściej niż opinia publiczna.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120225&typ=my&id=my05.txt

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Kutz jak dr Mengele


Kutz: Kościół traktuje kobiety jak zwierzęta do rodzenia dzieci



/

Onet.pl
cały dzień dziś faszeruje czytelników mądrościami Kazimierze Kutza.
Trudno jest odnosić się do słów człowieka, którego można postawić w
jednym szeregu z Palikotem. Tyle, że Palikot przy nim jest gołąbkiem
pokoju. Warto jednak zacytować bełkot przebrzmiałego reżysera, by
pokazać czym jest mowa nienawiści osoby, która tak mówi o aborcji wśród
ubogich: „rodziny patologiczne i biedne płodzą je na potęgę, tworząc
kolejne pokolenie osób niepożytecznych społecznie. Aborcja rozwiązałaby
wiele problemów społecznych”.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. biskup Józef Życiński o masonerii

Rywalizacja między dwoma nurtami światowego wolnomularstwa o
zdominowanie polskiego rynku widoczna jest w tych pierwszych latach
wyraźnie. Znacznie niespokojniej zachowują się zresztą liberalni
„bracia” związani z Wielkim Wschodem Francji. W związku z tym w
następnym roku znów mamy do czynienia z bardzo wyraźnym krokiem z tej
strony. 31 sierpnia 1994 roku rozpoczęła działalność Polska
Grupa Narodowa Powszechnej Ligi Wolnomularskiej (Universala Framasona
Ligo), której prezydentem od samego początku jest związany z nurtem
liberalnym Adam Witold Wysocki. Z tych samych kręgów wywodzą się też
dwaj wiceprezydenci tej struktury – Andrzej Rusław Nowicki i Zbigniew
Gertych.

Po ujawnieniu listy Maciarewicza środowisko
związane z Wielką Lożą Narodową Polski zredagowało apel wzywający do
zachowania dobrych obyczajów w polityce. „Najostrzejsza walka
polityczna nie usprawiedliwia chęci moralnego upokorzenia przeciwnika.
Dla powszechnego dobra apelujemy o przyzwoitość w czynach i słowach.
Idea służby publicznej nie może zostać zniszczona”. Dokument ten
podpisany przez 32 znane osoby ze środowiska nauki, sztuki i literatury
poza „Gazetą Wyborczą” opublikowały „Nowy Świat” i „Życie Warszawy”.

Apel ten na pierwszy rzut oka może zdziwić w sytuacji gdy w szeregach
polskiej obediencji nie było osób z kręgów dawnej władzy, a wielu
„braci” brało czynny udział w pracach opozycji. Czym więc był
spowodowany? Dość dobrze wyjaśniają to słowa jednego z przedstawicieli
wolnomularstwa związanego z Wielkim Wschodem Francji. Wspomina on:
„Miałem wroga ideowego, człowieka, który przyłożył rękę do wyrzucenia
mnie z pracy w stanie wojennym i którym pogardzałem. I nagle zobaczyłem
go wśród nas. To mnie zbulwersowało. Ale pomyślałem: ludzie się
zmieniają a masoneria jest odbiciem społeczeństwa”. Podkreślmy jeszcze
raz że mówił to przedstawiciel liberalnego nurtu wolnomularstwa, gdyż tu
sytuacja wyglądała inaczej aniżeli w Przypadku Wielkiej Loży Narodowej
Polski. Od samego początku znalazły się tu osoby niejednokrotnie
nastawione w okresie przed 1989 roku zdecydowanie pro-rządowo. „Obecnie
redaktorem naczelnym »Wolnomularza Polskiego« jest publicysta, który w
latach 70. na łamach »Życia Warszawy« celował w pryncypialnych atakach
na KOR, zaś program partii komunistycznej cenił znacznie wyżej niż
jakiekolwiek wzmianki o wolności”
– mówił biskup Józef
Życiński. W radiowym „Pulsie Trójki” Stanisław Michalkiewicz wyraża
wręcz opinię, że „z redaktorem Wysockim do masonerii musiał wstąpić
cały batalion SB”.
http://www.kosciol.pl/article.php/20050210215926468

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika intix

12. Kutz to...

Przykład społecznie POżytecznego...
Ile takich POżytecznych namnożył z nasienia swego...?
panie Kutz... jak aborcja to może i kastracja ... ale w tym wypadku tylko społecznie POżytecznych takich jak pan..?

avatar użytkownika Maryla

13. Monika O. pyta dzisiaj Niesiołowskiego, kiedy to atakowano

Kościół w mediach. Przypomnę .


Temat na interwencję w KRRiT i REM? Czujecie się zagrożeni pogrózkami i oszczerstwami?

©

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Monisia O. nie pamieta?

Pisał już Sakiewicz list do Watykanu, ale Machałę sawsiem pajebałos i chce notę dyplomatyczną słać

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. Rząd zabiera


Rząd zabiera księżom

Premier zamierza zlikwidować Fundusz Kościelny bez podpisania umowy z episkopatem

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

16. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Tusk i jego towarzystwo, bierze przykład z Bismarcka Kulturkampf (z niem. "walka kulturowa")

Panu Tuskowi chcę powiedzieć, że Bismarck miał więcej władzy i siły a mimo to przegrał z moimi Rodakami Wielkopolanami.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

17. POLSKOJĘZYCZNY DER dZIENNIK

tytuł:

Sobecka uratowała ojca Rydzyka przed sprzątaniem ulic

http://wiadomosci.dziennik.pl/media/artykuly/381053,poslanka-pis-anna-so...

Źródło: Gazeta Wyborcza

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. noweRadni sejmiku bronią TV

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl