- Strategiczna rezerwa na wypadek przerwania dostaw (dotyczy zwłaszcza krajów silnie uzależnionych od importu).
- Sezonowe równoważenie obciążenia w celu zaspokojenia szczytowego popytu (gaz jest zatłaczany do magazynów od kwietnia do października, a zwykle odbierany od listopada do marca).
- Umożliwienie prowadzenia racjonalnego i ekonomicznego wydobycia gazu ziemnego.
- Umożliwienie bilansowania dobowego.
- Arbitraż cen gazu, czyli handlowa optymalizacja wahań cen gazu.
- Ogólna optymalizacja funkcjonowania całego systemu, w tym ułatwienia dla transakcji wymiennych gazu typu „swap”.
- Podtrzymanie przesyłu poprzez niwelowanie lokalnych ograniczeń przepustowości systemu lub krytycznych dopuszczalnych wielkości ciśnień.
Poniżej pokazany jest udział poszczególnych typów magazynów w łącznej pojemności czynnej magazynów na świecie:
Pierwszy magazyn tego typu został zbudowany w 1916 roku w stanie Nowy Jork w USA.
Poniżej znajduje się wizualizacja podziemnego magazynu w sczerpanym złożu:
Link PGNiG
Minister Pawlak zgodził się na uruchomienie rezerw gazu z magazynów podziennych.
Tzw. obowiązkowe rezerwy gazu to nieco ponad 30 proc. całego zgromadzonego w magazynach surowca. W przypadku całkowitego napełnienia magazynów rezerwy to około 555 mln m3 surowca. Największa część – ponad 300 mln m3 gazu – zlokalizowana jest w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu w Mogilnie.
Ze względu na swoją specyfikę to chyba najważniejszy magazyn w kraju. W odróżnieniu od pozostałych może on dziennie wypompowywać nawet 20 mln m3 surowca na dobę. Tymczasem zwykłe magazyny mogą dziennie pompować 1-2 mln m3 gazu.
Uruchomienie rezerw oznacza, że KPMG Mogilno będzie mógł rzucić na rynek dodatkowe ilości surowca. Obecnie w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami zużycie surowca w kraju bije rekordy. Dobowe zapotrzebowanie na gaz ziemny wysokometanowy dla klientów PGNiG kształtuje się na poziomie około 68 mln m3 .
Pokrywane jest ono z trzech źródeł. Dostawy gazu ze źródeł krajowych wynoszą ok. 7,2 mln m3 na dobę, import to ok. 40,8 mln m sześc. na dobę, pozostałe ilości pochodzą z podziemnych magazynów gazu.
Informacja z Ministerstwa Gospodarki
Z informacji zgromadzonych przez Ministra Gospodarki wynika, że średnie zapotrzebowanie dobowe na gaz w miesiącu styczniu 2012 r. wyniosło 51,2 mln m3 przy średniodobowej temperaturze -0,6 stopnia Celsjusza.
1 lutego zapotrzebowanie odbiorców wzrosło do poziomu 67,6 mln m3 przy średniodobowej temperaturze -11,9 stopni Celsjusza.
Zgodnie z prognozą OGP Gaz-System SA, w okresie od dnia 2 do dnia 6 lutego 2012 r. zapotrzebowanie na gaz ziemny może przekroczyć 72 mln m3 na dobę (warto pokreślić, że największe do tej pory szczytowe dobowe zapotrzebowanie odnotowano w styczniu 2010 r. – 68,1 mln3). Uruchomienie zapasów obowiązkowych umożliwi operatorowi zapewnienie stabilność dostaw gazu do odbiorców
http://www.mg.gov.pl/node/15398
Podsumowanie
Uchu ha idzie zima zła, a przemysł ma ograniczone dostawy.
Ale gaz mamy przezornie zmagazynowany oraz z wasnego wybodycia i podstawoego kontraktu gazowego z Rosją.
Kejow
napisz pierwszy komentarz