Specustawa na specjalne zamówienie - stocznie - art. z jutrzejszego wydania GP
Anita_C, wt., 02/12/2008 - 10:26
Specustawa na prywatne zamówienie
Przygotowana przez rząd PO specustawa dotycząca sprzedaży majątku stoczni Gdynia i Szczecin spowoduje, że skarb państwa, największy ich wierzyciel, straci 8 miliardów złotych, które wyłożył na pomoc publiczną dla stoczni, i cały ich majątek trwały. Przejmą go prywatni inwestorzy, pod których ustawa została napisana – twierdzą eksperci. Uważają, że stoczniowcy wbrew składanym im przez rząd obietnicom pójdą na bruk według zasad wygodnych dla inwestorów
– Specustawa to pułapka legislacyjna, która spowoduje ograbienie skarbu państwa, likwidację przemysłu stoczniowego i zwolnienia grupowe – mówi „GP” Ryszard Walczak, przewodniczący Społecznego Komitetu Obrony Stoczni i Gospodarki Polskiej im. gen. Józefa Hallera.
27 listopada przedstawiciele związków zawodowych stoczni porozumieli się z rządem w sprawie wysokości odpraw, jakie stoczniowcy mają dostać po wyprzedaży majątku zakładów. Związki zgodziły się na jednorazowe bonifikaty w wysokości od 15 do 60 tys. zł. Jak mówił Dariusz Adamski, przewodniczący „S” Stoczni Gdynia, związkowcy otrzymali gwarancje sfinansowania zaległych świadczeń pracowniczych, w tym składek na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne.
– To wprowadzenie stoczniowców w błąd. Według projektu specustawy realizacja tych zaległości jest przewidziana na końcu, w III kategorii wierzycieli, gdy już wszyscy zaspokoją swe roszczenia. W praktyce prawdopodobnie nie starczy na to pieniędzy – mówi ekspert w sprawach prywatyzacyjnych Tomasz Czaplak, prezes Polskiego Konsorcjum Finansowego SA. – Nie widzę żadnego uzasadnienia, by zaspokajać roszczenia inwestorów, a doprowadzać do pokrzywdzenia skarbu państwa, szczególnie w dobie kryzysu światowego. To działanie antypaństwowe. Cały świat nacjonalizuje kluczowe gałęzie gospodarki, my je wyprzedajemy, a właściwie oddajemy za bezcen – dziwi się.
> Jak ominąć ustawę...
Twórcy nowego prawa układając przepisy pominęli obowiązujące w Polsce ustawy: prawo upadłościowe, o komercjalizacji i prywatyzacji, prawo o zamówieniach publicznych. A także decyzję KE, która zobowiązała Polskę do rozliczenia się z pomocy publicznej udzielonej stoczniom. Roszczenia skarbu państwa z tytułu tej pomocy ustawodawcy umieścili w III kategorii wierzycieli.
By ukryć plan likwidacji stoczni, zamiast postępowania upadłościowego rząd PO ustanawia nowe prawo – postępowanie kompensacyjne, czyli specustawę („o sprzedaży majątku, zaspokojeniu roszczeń wierzycieli oraz o ochronie praw pracowników Stoczni Gdynia i Szczecin Nowa Sp. z o.o.”). W rzeczywistości większość jej paragrafów to żywcem przekopiowane przepisy prawa upadłościowego. Z tą jednak zasadniczą różnicą, że ustanowiono odwrotną niż przewidziana w prawie upadłościowym kolejność zaspokajania roszczeń wierzycieli. Prawo upadłościowe nakazuje zaspokajać w pierwszej kolejności roszczenia pracowników i skarbu państwa (ZUS). Zgodnie ze specustawą najpierw dostaną swoje należności prywatni wierzyciele, czyli np. ISD Donbas i Rami Ungar – inwestor z Izraela, banki komercyjne, a nawet wierzyciele, którzy nie mieli żadnych zabezpieczeń na majątku stoczni. Roszczenia skarbu państwa i pracowników (zaległości ZUS, podatków itp.) Platforma przewidziała jako ostatni w kolejce.
W specustawie słowo „upadłość” pojawia się dopiero w przedostatnim, 122 artykule. Cały czas ustawodawcy operują nazwą „postępowanie kompensacyjne”, co – można domniemywać – ma uspokoić stoczniowców i opinię publiczną, że nie chodzi o likwidację, choć de facto tak właśnie jest. Specustawa miała ochronić stocznie przed upadłością, tymczasem według jej zapisów nowy nabywca nie jest zobowiązany do prowadzenia działalności stoczniowej. Z artykułu 122 dowiadujemy się: „prawomocna decyzja o zakończeniu postępowania kompensacyjnego […] zastępuje wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku”.
– Poprzewracano wszystkie przepisy, by pokrzywdzić skarb państwa, pracowników, a w końcowym efekcie doprowadzić dokładnie do tej samej sytuacji co przy ogłoszeniu upadłości. Z tą różnicą, że na tych zmianach skorzystają firmy prywatne, a straci państwo – mówi Tomasz Czaplak. Według niego autorzy ustawy chcieli obejść prawo upadłościowe, ponieważ jego ścisłe zastosowanie nie pozwalałoby na podział stoczni na małe spółki i ich sprzedaż według zasad ustalonych dowolnie przez rząd.
Poza tym kompensacja to wypisz, wymaluj likwidacja. Zarządca kompensacji robi dokładnie to, co syndyk albo nadzorca sądowy czy zarządca według prawa upadłościowego. Upadłym jest w specustawie stocznia, sądem upadłościowym jest Agencja Rozwoju Przemysłu, tymczasowy nadzorca to w prawie upadłościowym nadzorca sądowy, a wszczęcie postępowania kompensacyjnego to nic innego, jak ogłoszenie upadłości. Art. 63 specustawy to art. 29 prawa upadłościowego, 64 to 30, 69 to 32… Itd., itp.
Prawo upadłościowe nie przewiduje wypłacania wynagrodzenia dla członków rady nadzorczej firmy, która jest postawiona w stan upadłości, a dla zarządu tylko częściowe wynagrodzenie. Specustawa gwarantuje pełne wynagrodzenie zarówno członkom rady, jak i zarządu.
– Ustawodawcy umieścili też w kosztach postępowania kompensacyjnego wydatki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe obserwatora tego procesu, wytypowanego przez ministra skarbu, tymczasowego nadzorcy oraz zarządcy kompensacji. Natomiast nie przewidziano pokrycia tych składników ubezpieczenia dla stoczniowców; ich roszczenia są w ostatniej grupie – mówi prezes PKF.
> Ochrona pracowników – czyli zwolnienia
Ustawa spowoduje masowe zwolnienia pracowników, ponieważ eksperci uważają, że: „Ochrona praw pracowników stoczni” – jak określono w specustawie – oznacza w rzeczywistości doprowadzenie do dobrowolnych, a także grupowych zwolnień. Mówi się w niej na przykład, że w zakresie „ochrony praw pracowników stoczni postępowanie kompensacyjne należy traktować jak inne podobne postępowanie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 dyrektywy Rady UE w sprawie ochrony praw pracowniczych”. A art. 5 mówi, że przepisy te... nie mają zastosowania, jeżeli prowadzone jest postępowanie kompensacyjne.
Zgodnie ze specustawą każdy, kto chce być objęty „programem ochrony”, musi wyrazić zgodę na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, nie mając żadnej gwarancji zatrudnienia w zakładzie, który ewentualnie powstanie na majątku stoczni. Część ludzi znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwie, które zostanie po wyprzedaży majątku stoczni, gdyż w specustawie jest zapis, że stocznia ma być „przedsiębiorstwem w ruchu”, czyli ma funkcjonować. Może nie zawierać nowych kontraktów, ale będzie realizowała dotychczas zawarte. To jednak obejmie małą grupę pracowników i będzie przejściowe, do czasu zrealizowania zamówień.
– Mami się ludzi obietnicami, by potem wyrzucić ich na bruk. W specustawie jest ukryty zapis, który mówi o zwolnieniach grupowych, co rząd zataił przed stoczniowcami – mówi Ryszard Walczak. – W tzw. programie ochronnym dla pracowników jest zapis, że jeśli ktoś kupi stocznię, przejmie zobowiązania wobec ludzi. Tyle że wiadomo, że nikt nie kupi całej stoczni, tylko jej fragment – dodaje.
– W rzeczywistości likwidacja stoczni będzie oznaczała ogromną falę emigracji. Pracuje w nich 9 tys. osób, a 100 tys. w firmach z nimi powiązanych. Te zakłady poupadają. Nie da się znaleźć zatrudnienia dla takiej liczby osób. Ci w wieku 40–60 lat będą mieli znikome szanse znaleźć pracę. Są za starzy, by wyjechać za granicę, a zbyt młodzi, by przejść na emeryturę. Przejedzą odprawy i pójdą na zasiłki dla bezrobotnych. Wielu stoczniowców ma zobowiązania kredytowe, przestanie je spłacać – mówi Tomasz Czaplak.
> Poza wszelką kontrolą
Specustawa przewiduje, że sprzedaż majątku ma się odbyć w drodze nieograniczonego przetargu, ale nie wymaga uwzględnienia ustawy o zamówieniach publicznych. Stocznie może więc kupić ktoś spoza branży, na przykład deweloper. O tym będzie decydował jednoosobowo prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski (przedtem był jednym z dyrektorów w Bumarze). Specustawa daje mu takie same uprawnienia i kompetencje jak sędziemu-komisarzowi w postępowaniu upadłościowym. Ewentualne odwołania od decyzji prezesa ARP rozpatrywać ma minister skarbu. Są to osoby z tego samego klucza politycznego. Otrzymają kompetencje sędziego sądu upadłościowego, syndyka, sędziego-komisarza, a więc ludzi odpowiednio wykształconych i z założenia apolitycznych. Będą decydować o spłacie wierzycieli, długach stoczni, losie tysięcy pracowników, nie mając doświadczenia w tym względzie – podkreślają eksperci.
W prawie upadłościowym są wymienione przepisy karne, którym podlegają przeprowadzający proces upadłościowy, jeśli dopuścili się nieprawidłowości. W specustawie nie ma takiego zapisu. Zaskarżenie postanowienia prezesa ARP nie wstrzymuje według specustawy jego wykonania, jak jest w prawie upadłościowym.
Wygląda to tak, jakby autorom specustawy chodziło o szybkie rozparcelowanie majątku stoczni według własnego uznania. Jej autorem jest Ministerstwo Skarbu Państwa, czyli instancja odwoławcza od decyzji ARP. Koło się zamyka.
Leszek Misiak
Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa:
Nie zgadzam się z zarzutami, że specustawa jest tak przygotowana, by zaspokoić w pierwszej kolejności roszczenia inwestorów. To dokument bardzo skomplikowany pod względem prawnym. Nieprawdą jest też, że krzywdzi skarb państwa. Sprawa zwolnień pracowników stoczni była przedmiotem negocjacji ze związkami zawodowymi. Doszliśmy do kompromisu, który jest sukcesem obu stron. Takich gwarancji, jakie dał stoczniowcom rząd, nie otrzymaliby w przypadku ogłoszenia upadłości, np. odprawy od 15 do 60 tys. zł. Ustawa zapewnia płynne przejście do pracy u nowych właścicieli i uruchamia fundusze, które pozwolą na przekwalifikowanie się zwolnionych pracowników lub otwarcie przez nich własnej działalności.
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
napisz pierwszy komentarz