Powstanie Listopadowe, blaski i cienie

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

 

              Sto osiemdziesiąt jeden lat temu, 29 listopada 1830 roku wybuchło pierwsze wielkie Powstanie Narodowe, zwane Listopadowym. Było wynikiem tyranii Moskwy i Moskali wobec Polski, Litwy, Żmudzi.
 Carowie rosyjscy, przestali przestrzegać konstytucję z 1815 roku.
 
    Zgodnie z postanowieniami Kongresu Wersalskiego, cesarz Rosji Aleksander I i zarazem Król Polski* ?, nadał Królestwu Polskiemu Konstytucję. Była ona jedną z najbardziej nowoczesnych ustaw głównych w pokongresowej Europie. Konstytucja weszła w życie 27 listopada 1815 roku. Konstytucja nie była aktem w pełni wolnym, bo została zatwierdzona przez Cesarza Rosji a nie Sejm. Tak zwana Konstytucja oktrojowana,/la constitution octroyée/. Obowiązywała w Królestwie Polskim do dnia 26 lutego 1832 roku to jest od momentu, kiedy cesarz Mikołaj I zamienił ją  Statutem Organicznym dla Królestwa  Polskiego.
 Wzmogły się prześladowania organizacji niepodległościowych .Car Aleksander I Pawłowicz w 1819 roku wprowadził cenzurę prewencyjna. Tenże sam Aleksander I wprowadził zakaz organizowania zgromadzeń, zniósł masonerie, wolnomularstwo. W 1822 roku skazano Waleriana Łukasińskiego, założyciela Wolnomularstwa Narodowego. / Dla ciekawości: sympatią Majora Waleriana Łukasińskiego była późniejsza żona  Wielkorządcy Królestwa Polskiego, Konstantego Pawłowicza, brata carów Aleksandra I i Mikołaja I , Joanna Grudzińska,herbu Grzymała, późniejsza Wielka Księżna Łowicka.
 
  Było to udane małżeństwo.
 
 
 
Wielkopolanka, Joanna Grudzińska, Wielka Księżna Łowicka, żona Wielkiego Księcia Konstantego, szwagierka Wielkopolanina Dezyderego Adama Chłapowskiego, jednego z dowódców Powstania Listopadowego
 
 Z pierwszego małżeństwa Wielki Książe Konstanty "miał" dwoje dzieci  z księżną Julią Sachsen-Coburg-Saalfeld. Pierworodnym synem żony Konstantego, Julii był Edward Edgar Schmidt-Löwe. Ojcem był prawdopodobnie Jules Gabriel Emile de Seigneux, francuski  arystokrata. Drugie dziecko, żony następcy tronu, to Luisa Hilda Agnes. Ojcem drugiego dziecka był szwajcarski konsyliarz  Rudolf Abraham de Schiferli, Rozpusta,jak za Katarzyny II, zwanej wielką.
 W 1825 roku car dokonał gwałtu na sejmie zakazał wolnych obrad. / My dziś również wracamy do tych czasów, Cześć obrad sejmowych jest utajniania. Tak utajniania, że jeszcze obrady się nie zakończyły a cała Polska wie o czym wybrańcy za nasze pieniądze obradowali a może ile dać zapomogi posłom kryminalistom.
 
 Mikołaj Nowosilcow, rusyfikator. morderca braci Litwinów zlikwidował w bestialski sposób studenckie koła naukowe Filomatów i Filaretów.
 Powstanie wybuchło w momencie, kiedy cesarz rosyjski zwołał mobilizacje Wojska Polskiego i nakazał zbierać fundusze aby stłumić  rewolucje francuską i belgijską  latem 1830 r.
 Od 1828 roku w Warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty istniało tajne sprzysiężenie, na czele którego stał podporucznik Piotr Wysocki,herbu Odrowąż..
 
 
 
Pomnik Piotra Wysockiego w okolicach Szkoły Podchorążych. Łazienki

 

Celem sprzysiężenia było odzyskanie niepodległości w drodze zbrojnego powstania.
Sygnałem do wybuchu Powstania Listopadowego był pożar browaru na Solcu, Powiśle.
 
 

 

Szkoła Podchorążych w Warszawie
 

 

 Wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830  roku. Grupa powstańców należąca do sprzysiężenia w liczbie 24 z Sewerynem Goszczyńskim, poetą, romantykiem, Ludwikiem Nabielakiem w dniu 29 listopada na czele kilkunastu podchorążych, cywili i młodzieży postanowili pojmać i zabić w ich mniemaniu największego wroga Polski Wielkiego Księcia Konstantego.  Grupa cywili i kilku podchorążych nie potrafiła osiągnąć celu. Wielki Książe Konstanty w przebraniu swej żony Joanny Grudzińskiej "Żaneta" herbu Grzymała  zdołał zbiec. Wieczorem powstańcom udało się zdobyć Arsenał. Dzięki Bogu i prawdzie przy pomocy ludności cywilnej Warszawy.
  Tłum mieszkańców cywilnych stolicy  w sile około 10-15 tysięcy pospólstwa opanowało Warszawę.
 
Po zdobyciu Arsenału Powstańcy i Lud Warszawy dokonali egzekucji przeciwników Powstania.
Generałów:
StanisławaTrębickiego, herbu Ślepowron, za odmowę przyjęcia dowództwa,które mu zaproponowano na ulicy, zastrzelonego na ulicy Długiej
 Maurycego  Hauke,herbu Bosak, również odmówił przyjęcia dowództwa Powstania, zaproponowanego na ulicy, przez Powstańców. Maurycy Hauke, to            prapradziadek , Filipa księcia Edynburga, męża królowej Elżbiety II, praprapradziadek  króla Hiszpanii Juana Carlosa I.
 Stanisława Potockiego,herbu Pilawa
 Ignacego  Blumera,uczestnika wojny 1792 roku, insurekcji kościuszkowskiej, oficera Legionów Polskich Jana Henryka Dąbrowskiego i wojsk polskich Księstwa Warszawskiego,
 Józefa Nowickiego, zabitego przez pomyłkę
Tomasza Siemiątkowskiego,Kaliszanina, uczestnika wojen Napoleońskich
 oraz pułkownika
 Filipa Meciszewskiego,zastrzelonego  na Krakowskim Przedmieściu koło Pałacu Namiestnikowskiego
 
 Tym samym zrażając do Powstania wyższych oficerów, potencjalnych darczyńców.
Mieliśmy Powstanie !!!
 
 Wielki Książe Konstanty wielkorządca Królestwa  z częścią najwierniejszych generałów uciekł do koszar na Wierzbnie. Rada Administracyjna Królestwa Polskiego, powołała 30 listopada  Straż Bezpieczeństwa z generałem  Piotrem Łubieńskim,herbu Pomian, celem rozbrojenia ludności Warszawy. Po nieudanych próbach rozbrojenia tłumu mieszkańców Warszawy przez rade Bezpieczeństwa, nastąpiła eskalacja burd i ruchów rewolucyjnych,które nazwano powstaniem. W dniu 1 grudnia 1830 roku nowopowstałe Towarzystwo patriotyczne, pod kierownictwem Maurycego Mochnackiego, składające się z Piotra Wysockiego, Maurycego Mochnackiego, Ludwika Nabielaka, Ksawerego Bronikowskiego, Józefa Kozłowskiego, Jana Ludwika Żukowskiego, domagało się od Rady Administracyjnej aby przekształciła się w Rząd Narodowy. W dniu 4 grudnia na bazie Rady Administracyjnej powstał rząd Tymczasowy. Pod naciskiem opinii społecznej Sejm uchwalił  na wniosek posła, generała   Romana Sołtyka, herbu Sołtyk, w dniu  25 stycznia 1831 roku detronizacje Cesarza i Króla Polski ? Mikołaja I.
 W rezultacie w granice Królestwa wkroczyła armia rosyjska pod feldmarszałkiem Iwanem  Dubiczem, Generał Iwan Iwanowicz graf  Dybicz Zabałkański . To on doniósł Carowi Mikołajowi I o buncie Dekabrystów. Armia feldmarszałka Dybicza przekraczająca granice Królestwa liczyła 115 tysięcy żołnierzy i oficerów oraz 336 armat.
Sejm powołał Rząd Narodowy w dniu 30 stycznia 1831 roku w składzie:
książę Adam Jerzy Czartoryski, rusofil, przeciwny powstaniu, Wincenty Niemojowski,herbu Wierusz z Ziemi Kaliskiej, Stanisław Barzykowski,herbu Sulima, Teofil Morawski, kaliszanin,  i Joachim Lelewel.
 Po sukcesach w  pierwszych bitwach pod Stoczkiem 14 Lutego,  Wawrem od 19 do 20 lutego 1831  roku wojska polskie zmuszone były wycofywać się w kierunku Warszawy.
 Bitwa pod Olszynka Grochowską na przedpolach Warszawy w dniach 25 lutego 1831 roku nie dopuściła do szturmu na Warszawę feldmarszałka Dybicza,  Dowództwo polskie , które nie spodziewało się że będzie równorzędnym przeciwnikiem dla Rosjan nie bardzo wiedziało co robić. Polska przegrała ważną bitwę pod Ostrołęką w dniu 26  maja 1831 roku. Kilka miesięcy później umiera na cholerę feldmarszałek Dubicz. Po jego śmierci wojskami rosyjskimi dowodzi feldmarszałek  Iwan Fiodorowicz Paskiewicz w latach 1832 do 1856 roku namiestnik Królestwa Polskiego. Iwan Dybicz okrążył Warszawę  i uderzył od strony zachodniej w dniu 6 września 1831 roku. Warszawa została poddana. Przestały istnieć namiastki rządu Narodowego polskiego, Sejm.
Rezultatem Powstania Listopadowego było powstanie nowego kraju Belgii. Polska starała się na arenie międzynarodowej o pomoc Anglii i Francji. Niestety bezskutecznie.
Powstanie Listopadowe było nieprzygotowane pod każdym względem. Wywołało je garstka romantyków, poetów. Nie szukano poparcia w szerokich warstwach społecznych, mieszczaństwie i chłopstwie, Nie pomyślano o zniesieniu pańszczyzny. Powstanie nie uzyskało żadnego uznania w oczach międzynarodowej opinii .
 
Tak śpiewano o dowódcach powstania:
Chłop nas zdradził,
skrzynka przyskrzyniła,
kruk oko wydziobał,
ryba zatopiła.
Chłop to generał Józef Grzegorz Chłopicki, herbu Nieczuja, dyktator powstania, baron Cesarstwa Francuskiego. Jego nazwisko jest wyryte na Łuku Triumfalnym w Paryżu / L'Arc de Triomphe  '/
Skrzynka to generał Jan Zygmunt Skrzynecki herbu Bończa
Kruk to generał Jan Stefan Krukowiecki herbu Pomian, hrabia
Ryba to generał  Maciej Rybiński herbu Wydra, ostatni dowódca powstania
 
 
Papież Grzegorz XVI w encyklice Cum primum. 
"O posłuszeństwie władzy cywilnej"
 Do wszystkich arcybiskupów i biskupów Królestwa Polskiego".
napisał, nakazując posłuszeństwo Bogu i królowi / w domyśle Cesarzowi rosyjskiemu "
Wyjątki:
 
UZASADNIENIE KONIECZNOŚCI POSŁUSZEŃSTWA WOBEC WŁADZY
 
[...]"Chrześcijanin niczyim nie jest wrogiem, tym mniej cesarza, o którymponieważ wiemy, że od Boga ustanowiony, winien go kochać i szanować i życzyć mu zdrowia W ten sposób odzywając się do Was, Wielebni Bracia, chcemy Wam to powiedzieć nie dlatego, ażeby te rzeczy nie były Wam wiadome, albo żebyśmy się obawiali, że nie macie dosyć gorliwości w głoszeniu i rozszerzaniu zasad zdrowej nauki co do posłuszeństwa, które poddani prawemu monarsze są winni, ale dlatego, ażebyście tym łatwiej zrozumieli, jakie jest usposobienie nasze względem Was i jak dalece pragniemy, ażeby wszyscy tego Królestwa duchowni czystością nauki, światłem roztropności i świętością życia tak dalece się odznaczali, by wszyscy ich mieli za nienagannych. W ten sposób wszystko, jak mamy nadzieję, podług naszego życzenia szczęśliwie pójdzie. Potężny wasz cesarz łaskawie względem Was postępować będzie; wstawienia nasze, których nie omieszkamy i żądania wasze co do dobra religii katolickiej, którą wasze Królestwo wyznaje i której swojej opieki nigdy nie zaprzeczać obiecał, zawsze łaskawie wysłucha. "Ci, którzy prawdziwie mądrymi są, będą Was słusznie chwalili, a nieprzyjaciele zaniepokojeni będą, nie mając nic złego do powiedzenia o nas". Tymczasem oczy do nieba wznosząc, Boga za Was błagamy, ażeby każdego z Was boskich cnót zasobami coraz więcej wzbogacał i napełniał. "I Was zawsze w sercu nosząc, upominamy, ażebyście nas radością przepełniali; to samo czyńcie, tę samą miłość mając, wzajemnie to samo czując, opowiadajcie wszyscy to, co zdrowej nauki dotyczy, słowa zdrowego, nienagannego powiernictwa strzeżcie, bądźcie jednego ducha zgodnymi współpracownikami wiary ewangelicznej". Wreszcie bez przestanku módlcie się do Pana za nami, którzy apostolskie błogosławieństwo, ojcowskiej miłości zakład Wam i wiernym pieczy waszej powierzonym najmiłościwiej udzielamy" [...]
 
 
Dla ciekawości Polska płaciła olbrzymie świętopietrze na rzecz Papieża. Papieża wrogiego Polsce i Polakom. Rosja nigdy świętopietrza nie płaciła
 
 

 

Finis Poloniae, 1831, obraz Dietricha Montena, przedstawiający przekroczenie granicy z Prusami przez rozbite oddziały powstańcze
 

 

Smutne ale prawdziwe

19 komentarzy

avatar użytkownika intix

1. Szanowny Panie Michale

Witam.
...Dla ciekawości Polska płaciła olbrzymie świętopietrze na rzecz Papieża. Papieża wrogiego Polsce i Polakom. Rosja nigdy świętopietrza nie płaciła...

***
Ciekawa interpretacja ...
Wydawałoby się, że powinni płacić wszyscy.
Jest to przykład, że w Historii różnie z Papieżami bywało...
Różne interpretacje teorii, pewnika, że przed Panem Bogiem wszyscy są równi...
Podobnie powinno być w Kościele...

***
Dziękuję za przypomnienie, za kolejną lekcję Historii...
Tak sobie nieraz myślę...
Czy Powstania w Polsce
To już tylko Wspomnienia
W Naszej Polskiej Pamięci,
Czy coś Nas jeszcze "zakręci"...?
Jak długo i na CO  jeszcze
Czekać Nam trzeba,
By Polski Orzeł WOLNY
Wzbił się do nieba...
Kiedy Go uwolnimy...?
Kiedy Mu - potrzebną do życia - 
WOLNĄ przestrzeń stworzymy...

***
Serdecznie Pozdrawiam.

avatar użytkownika intix

3. Polskie powstania narodowe (Polish national uprising)


***
+
...Ojczyznę Wolną... racz nam wrócić, Panie. Amen.

avatar użytkownika Jacek Mruk

4. Szanowny Panie Michale

Gorące młode głowy bez wsparcia chłodnego rozumu
Spowodowały ,że górowały one nad wielkością tłumu
Nie pierwszy raz sprawdził się , brak przygotowania
Potem był wynik klęski możliwy do przewidywania
Chcąc zabić okupanta nie potrzeba robić powstania
Trzeba tylko zorganizować grupę do jego zlikwidowania
Takich przykładów było przecież wiele w historii
Potem można było obnosić się w glorii
Likwidując namiestników kolejno można było ich zniechęcić
By nie chcieli w Polsce się szarogęsić
Brak porozumienia z mądrzejszymi od siebie wodzami
Zaowocował że w większości zostali zwykłymi ofiarami
Polskie kobiety w historii i teraz bywa
Ulegają wygodzie życia, z wrogami wiele przebywa
Przykre to i budzi w Polakach odrazę
To tak jak by samemu pochłonąć zarazę
Pozdrawiam

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

5. Pani Intix,

Szanowna Pani Joanno,

Ja kiedyś zacząłem przygotowywać, materiał o Papieżach, którzy szkodzili Polce. Ze względu na katolicki charakter Blogmedia zaprzestałem.

Przypomnę tylko Pani:

Papież Grzegorz XVI w swej Encyklice "Cum primum" z 9 czerwca 1832 roku potępił Powstanie Listopadowe

Papież Leon XIII napisał do moich rodaków Poznaniaków, Wielkopolan:
"Wam, którzy zamieszkujecie prowincję Poznańską i Gnieźnieńską, zalecamy ufność w wielkoduszną sprawiedliwość Cesarza, o jego bowiem względem was przychylności i życzliwym usposobieniu osobiście od niego samego powzięliśmy wiadomość."
Caritatis,19 marca 1894.

Za czasów Bismarcka, Niemcy, nie płacili świętopietrza. Polska, której nie było na mapie płaciła.
Dziś płacimy w wysokości ca 4 miliardów złotych.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Pani Intix,

Szanowna Pani Joanno,

Dziękuję za piękne filmy.

Ukłony moje najnizsze

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

7. Pani Intix,

Szanowna Pani Joanno,

Pyta Pani w wierszem:

Czy Powstania w Polsce
To już tylko Wspomnienia

och nie !

Już mieliśmy uwerturę:
11 11 11
Będzie 13 grudnia

Bo to sie zwykle tak zaczyna, sam nie wiesz jak i gdzie

Ukłony

Ostatnio zmieniony przez Michał St. de Z... o czw., 01/12/2011 - 21:18.

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Pan jacek Mruk,

Szanowny Panie Jacku,

Pięknie dziękuję,

Taki są nasze Słowiańskie zachowania.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika intix

9. Szanowny Panie Michale

Każda Prawda jest ważna, nawet ta o Papieżach... Dziękuję więc za przypomnienie...
Faktem jest, że to temat trudny i również trudno o tym dyskutować, szczególnie jak Pan zaznaczył, na Naszym Forum...
Niezależnie od wszystkiego, Kapłani, także Papież, są "tylko i aż" Ludźmi ale  mają specjalną Misję, są do służby Panu Bogu, Kościołowi i Wiernym powołani...
Nie chcę rozwijać tego wątku, ale tak jak powiedziałam wcześniej, w Obliczu Pana Boga wszyscy jesteśmy równi... Tak też w moim odczuciu powinno być w Kościele.

***
Dziękuję...
Serdecznie Pozdrawiam.

avatar użytkownika intix

10. Szanowny Panie Michale

Czy Powstania w Polsce
To już tylko Wspomnienia
                                          och nie !
(...)
Bo to sie zwykle tak zaczyna, sam nie wiesz jak i gdzie...

***
Polska - jak Feniks z popiołow POWSTANIE...
Wciąż wierzę, że już niedługo TO się stanie...
Tak jak jest, nie może dłużej trwać...
Polska na mapie Świata musi pozostać...
Mimo, iż są inne wrogów zakusy
Polska  będzie na wieki... długo...dłużej...
***
Dziękuję...
Serdecznie Pozdrawiam.

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

11. Pani Intix,

Szanowna Pani Joanno,

Ja też myślę, ze dożyję wolnej demokratycznej Polski, bez zdrajców i złodziei.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

12. Pani Intix,

Szanowna Pani Joanno,

Ja tak sobie myślę, ze my kapłanów mamy dobrych, wykonujących posłannictwo Boże z powołania.

Pisząc o Papieżach miałem na myśli tych z innych krajów, nie zawsze nam przychylnych.

Ukłony moje najniższe.

Ciesze się , że dziś internet działa

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

13. 184. rocznica wybuchu

184. rocznica wybuchu powstania listopadowego

Dziś i jutro obchodzimy rocznicę powstania listopadowego,
które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. To także dzień
Podchorążego, upamiętniający rozpoczętą atakiem na Belweder akcję
powstańczą podoficerów Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie.

Zniesienie wolności prasy, rozbijanie stowarzyszeń, prześladowania
polskich organizacji niepodległościowych – to działania, jakie
podejmowała Rosja pod wodzą cara Mikołaja I wobec obywateli Polski.
Jawne łamanie konstytucji z 1815 roku doprowadziło do wybuchu powstania
listopadowego w 1830 roku.

Dr Marcin Paluch, historyk, przypomina wydarzenia sprzed 184 lat.

- Zaczęło się od nieudanej akcji spiskowców na Belweder, gdzie
próbowano zastrzelić wielkiego księcia Konstantego. Akcja się nie
powiodła, ale udało się opanować Warszawę i Arsenał. Po pewnym czasie
tworzy się rząd narodowy
– powiedział dr Marcin Paluch.

Próba podjęcia dyplomatycznych zabiegów, angażując w to stronę
rosyjską, zakończyła się fiaskiem. Car Mikołaj I zażądał bezwarunkowej
kapitulacji, na co nie mogła zgodzić się strona polska.

- Dyplomatyczne zabiegi polskiego rządu, sejmu i dyplomatów
zawodzą. Car Mikołaj I żąda natychmiastowej kapitulacji. Następuje
detronizacja cara 25 stycznia 1831 roku, co doprowadza do wybuchu wojny
polsko – rosyjskiej. Wchodzą wojska feldmarszałka Dybicza
– dodał dr Marcin Paluch.

Polskie wojska stawiły zaciekły opór, czego symbolem jest bitwa o
Olszynkę Grochowską 25 lutego 1831 roku. Niestety wojska moskiewskie
przybierały na sile. Armia feldmarszałka Iwana Paskiewicza ostatecznie
zdobyła Warszawę.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

14. Cześć i chwała bohaterom !

Dziś i jutro obchodzimy rocznicę powstania listopadowego,
które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. uroczystości w rocznicę

uroczystości w rocznicę powstania listopadowego

Macierewicz: siłą armii i siłą narodu są patriotyzm, wiara, Polska

KOMENTARZY: 0

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. Uroczystości upamiętniające

Uroczystości upamiętniające Powstanie Listopadowe

Dziś w Warszawie odbędą się obchody upamiętniające 186. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. 


fot. wikipedia

Dziś w Warszawie odbędą się obchody
upamiętniające 186. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego.
Uroczystości rozpoczną się od odsłonięcia głazu poświęconego pamięci
Konstantego Juliana Ordona, obrońcy legendarnej reduty nr 54.

Zapoczątkowany przez
podchorążych piechoty, pod dowództwem porucznika Piotra Wysockiego, zryw
z 29 listopada 1830 roku skierowany był przeciwko rosyjskiemu zaborcy.

W trwających prawie rok walkach o
niepodległość uczestniczyło wiele tysięcy Polaków. Jedna z najkrwawszych
bitew powstania została stoczona o Olszynkę Grochowską.

To wielkie święto młodych podchorążych, którzy wypowiedzieli posłuszeństwo caratowi – podkreślił poseł PiS Andrzej Melak.

– Zapraszamy
na godzinę 12:30 przy ul. Chełmżyńskiej na skrzyżowaniu z ul. Traczy,
gdzie z asystą i orkiestrą wojskową będzie przemarsz oraz odsłonięcie
głazu i płyty poświęconego obrońcy legendarnej reduty nr 54 Juliana
Ordona. Będzie tam także sprawowana Eucharystia o godzinie 13:00
– dodał Andrzej Melak.

Walka o Olszynkę Grochowską była
najkrwawszą bitwą, jaką stoczono podczas Powstania Listopadowego. Z 40
tys. Polaków poległo wówczas aż 7 tys. Olszynka znajduje się obecnie na
terenie warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. To właśnie w tym miejscu
od lat odbywają się uroczystości upamiętniająca Powstanie Listopadowe.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

17. Panie Michale,wiersz Adama Mickiewicza

był jednym z pierwszych,jakie nauczyłam się na pamięć,dzisiaj już niestety nasz wieszcz powoli ulega zapomnieniu,a na Redutę Ordona ostrzą sobie zęby "przeróżne rekiny,z kółka wzajemnej adoracji Hanki bufetowej

gość z drogi

avatar użytkownika gość z drogi

18. Sto osiemdziesiąt jeden lat temu, 29 listopada 1830 roku wybuc"

" Sto osiemdziesiąt jeden lat temu, 29 listopada 1830 roku wybuchło pierwsze wielkie Powstanie Narodowe, zwane Listopadowym. Było wynikiem tyranii Moskwy i Moskali wobec Polski, Litwy, Żmudzi."
minęło tyle lat a my ciągle w drodze dp prawdziwej wolności,i "moskal nadal gnębi NAS"

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

19. Polska wspomina bohaterów


Polska wspomina bohaterów Powstania listopadowego. Kuchciński: "Ta danina krwi nie poszła na marne, obudziła w…

Uroczystość odbyła się w Warszawie przed pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską.

W liście,
odczytanym przez posła PiS Andrzeja Melaka, Kuchciński podkreślił,
że odbudowa suwerennej ojczyzny nie była „jednorazowym aktem dziejowym
1918 r.”, lecz „procesem w wielowiekowej dziejowej ciągłości”.

Nie
byłoby dziś wolnej Polski bez powstańczych zrywów i przekazywanej
z ojca na syna patriotycznej tradycji. Została ona zapoczątkowana przez
konfederatów barskich, a następnie kontynuowana przez kolejne generacje
Polaków. Pragnienie wolnej ojczyzny było silniejsze od obaw przed utratą
mienia, zdrowia i życia

— napisał marszałek Sejmu.

Kuchciński wspomniał także o „odwadze, poświęceniu i determinacji” uczestników zrywu.

Tysiące
powstańców oddało życie, innych spotkały dotkliwe represje, wielu nigdy
nie powróciło z dalekiej Syberii. Jednak ta danina krwi nie poszła
na marne, obudziła w polskim narodzie ducha oporu, spotęgowała
antyrosyjskie nastroje. Po latach rocznice tego patriotycznego zrywu
stały się okazją do patriotycznych manifestacji, zaś postawa żołnierzy
dla kolejnych pokoleń była wzorem bezprzykładnego męstwa i oddania
niepodległościowej tradycji

— zwrócił uwagę.

Doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy Paweł Sałek przypomniał, że o niepodległość Polski walczyły całe pokolenia Polaków”.

Dzisiaj
trzeba złożyć hołd tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego,
że możemy żyć w pięknym i wolnym kraju, w kraju, który się rozwija (…),
ale tego wszystkiego by nie było, gdyby nie nasi przodkowie. Dlatego
cześć i chwała tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę

— powiedział.

W trakcie
uroczystości szef gabinetu politycznego ministra obrony narodowej
Łukasz Kudlicki odczytał list szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Z wielkim
szacunkiem pochylamy się przed bohaterami Olszynki Grochowskiej,
największej bitwy powstania listopadowego, heroicznej i zwycięskiej,
stoczonej w obronie Warszawy. Oddajemy cześć poległym pod Ostrołęką
i Dębem Wielkim. Pod Iganiami, Stoczkiem i w setkach innych miejsc,
gdzie toczył się powstańczy bój o Polskę. Wspominamy osoby upamiętnione
w Alei Chwały – żołnierzy, dowódców, polityków i ludzi
Wielkiej Emigracji

— napisał Błaszczak.

Szef MON zwrócił uwagę, że Olszynka Grochowska to „symbol polskich dążeń do wolności”.

Miała
zniknąć z narodowej świadomości jako znak polskiego oporu przeciw
rosyjskiej okupacji. Narodowa pamięć przechowała jednak prawdę
o powstaniu listopadowym. Wielkie są zasługi Kręgu Pamięci Narodowej,
który konsekwentnie walczył z fałszowaniem sensu powstania
listopadowego. Dzięki takim patriotom, jak dumni bracia Melakowie, czy
śp. ksiądz prałat Wacław Karłowicz, przetrwała pamięć o bohaterach
naszej historii

— stwierdził.

List
do uczestników niedzielnej uroczystości skierował również szef Urzędu
do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który
przypomniał, że historyczni realiści niekiedy zarzucają uczestnikom
powstania listopadowego „porwanie się z motyką na słońce”.

Realiści
nie biorą pod uwagę jednej rzeczy - że historyczny eksperyment, jakim
było Królestwo Polskie pod berłem cara rosyjskiego, nie miał wielkich
szans powodzenia. Zbyt wiele nas dzieliło

— zwrócił uwagę.

Kasprzyk nawiązał także do inskrypcji na tablicy, umieszczonej w miejscu bitwy pod Olszynką Grochowską.

Przechodniu,
powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi”.
Ojczyznę i wolność umiłowali bardziej niż życie. W kolejnych pokoleniach
znajdowali następców. Żadne represje nie były w stanie stłumić ich
niepodległościowych dążeń. Dlatego właśnie Polska zmartwychwstała sto
lat temu. Zapracowali na to również bohaterowie powstania listopadowego.
Wieczna cześć im i chwała

— podsumował Kasprzyk.

Melak zwrócił uwagę, że miejsce uroczystości „ma dzisiaj szczególny wymiar w roku stulecia odzyskania niepodległości”.

Tu ma powstać
kopiec, który przykryje symbol sowieckiej władzy, jakim do dzisiejszego
dnia jest Pałac Kultury. Tu ma powstać kopiec, w którym będzie muzeum
powstania listopadowego, a także miejsce na kaplicę, w której będą
odprawiane msze św. Warszawa się rozbudowuje. Mają powstać nowe linie
metra. Tu ma być postawiony kopiec męczeństwa i niepodległości RP

— powiedział.

W uroczystości,
w trakcie której odprawiono mszę, odczytano Apel Pamięci i złożono
wieńce, wzięli udział również m.in. przedstawiciele parlamentu, władz
samorządowych, kombatanci oraz służby mundurowe.

Niedzielne
obchody 188. rocznicy wybuchu powstania listopadowego zorganizowali:
Urząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy, Urząd do Spraw Kombatantów
i Osób Represjonowanych, Parafia pw. św. Wacława, Parafia pw.
Najczystszego Serca Maryi, Krąg Pamięci Narodowej im. Stefana Melaka
oraz Stowarzyszenie Olszynka Grochowska.




Warszawa: Obchody 188. rocznicy wybuchu powstania listopadowego

Nie
byłoby dziś wolnej Polski bez powstańczych zrywów i przekazywanej z
ojca na syna patriotycznej tradycji – napisał marszałek Sejmu Marek
Kuchciński w liście skierowanym do uczestników niedzielnych obchodów
188. rocznicy wybuchu powstania listopadowego.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl