Kto otrzymał Perłę Honorową Polish Market 2011
dowiedzieliśmy się na Gali Pereł 28 listopada:
• w kategorii „gospodarka” - prof. Marek Belka, czołowy reprezentant polskiej szkoły ekonomicznej – „ekonomii odważnej”, pokolenia specjalistów z najwyższym profesorskim wykształceniem, których nie satysfakcjonuje rola doradców, recenzentów i podpowiadaczy, ale sami rzucają się w wir polityki i pod własnym nazwiskiem usiłują wdrożyć swoje pomysły. Marek Belka nie poprzestał więc na karierze uniwersyteckiej i w Akademii Nauk. Pełnił i pełni kierownicze funkcje w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym, kierował odbudową gospodarki Iraku, w Polsce był ministrem finansów, wicepremierem i premierem, jest prezesem Narodowego Banku Polskiego.
• w kategorii „nauka” - prof. Krzysztof Matyjaszewski, chemik, aktualnie pracownik Carnegie Mellon University w Pittsburgu w USA i Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. W lutym br. otrzymał Nagrodę Wolffa, najpoważniejsze na świecie wyróżnienie naukowe. Dalej – już tylko Nobel. Profesor Matyjaszewski to światowej sławy chemik, odkrył i opracował nową metodę ATRP - klucz do rozwoju chemii i technologii polimerów. Obecnie w Łodzi powstaje międzynarodowy klaster bio- i nanotechnologiczny. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy w tej skali polski sukces, a Profesor będzie jego ikoną.
• w kategorii „nauka” - prof. Witold Rużyłło, kardiolog. Kardiologia jest dziedziną polskiej medycyny, która nie musi mieć kompleksów w żadnej części świata. Człowiekiem o największych zasługach dla wyniesienia polskiej kardiologii na poziom światowy jest prof. Witold Rużyłło, obecnie dyrektor Instytutu Kardiologii w Aninie, twórca kardiologii interwencyjnej w Polsce, czyli wykonywania "bezkrwawych zabiegów", które nie wymagają rozcinania klatki piersiowej pacjenta. Jego ojcem był nestor polskich lekarzy, twórca systemu kształcenia podyplomowego lekarzy, prof. Edward Rużyłło (1909-2009).
• w kategorii „kultura - muzyka” - Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie pod kierownictwem Henryka Wojnarowskiego. Chór Filharmonii Narodowej może się pochwalić 58-letnią tradycją, a od 33 lat działa pod kierownictwem Henryka Wojnarowskiego. Rocznie daje około 30 koncertów. Śpiewa zarówno największe dzieła współczesne jak i te z poprzednich wieków. Współpracuje właściwie ze wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce. Głównym nurtem działalności artystycznej zespołu jest udział w koncertach symfonicznych i oratoryjnych z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz a’cappella na macierzystej scenie w Warszawie.
• w kategorii „kultura - film” - Jerzy Skolimowski, wybitny polski reżyser filmowy. Zdobył 10 nagród filmowych, w tym Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie, nagrody na festiwalach w Cannes i Wenecji. Jego obraz Essential Killing z 2010 roku okazał się dużym sukcesem, zdobywając między innymi dwie nagrody na Festiwalu w Wenecji i biorąc udział w konkursie głównym Camerimage 2010. 17 stycznia 2011 roku z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. 30 września 2011 odebrał dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
• w kategorii „kultura - teatr” - Krystyna Janda, aktorka, reżyserka i dyrektorka Teatru Polonia, prywatnego przedsięwzięcia łączącego sukces frekwencyjny z artystycznym. Od 6 lat stara się, by Teatr Polonia był jedną z najprężniej działających prywatnych instytucji kulturalnych w Warszawie. Od roku do Teatru Polonia doszło kolejne przedsięwzięcie – Och-Teatr, którym zarządza wspólnie z córką Marią Seweryn.
• w kategorii „kultura - sztuka użytkowa” – prof. Michał Stefanowski, jeden z najbardziej zasłużonych w Polsce projektantów form przemysłowych i użytkowych. Jest niestrudzonym propagatorem i reprezentantem polskiego środowiska projektantów. Organizował wystawy polskiego designu w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Izraelu i na Węgrzech. Był współtwórcą wyjątkowego przedsięwzięcia „Wartość dodana – światowe wzornictwo z Polski”. Jest autorem powiedzenia, że "Przedmioty produkowane przemysłowo muszą na siebie zarobić, ale przedmioty, na które warto wydać pieniądze, powinny być piękne, użyteczne i sensowne".
• w kategorii „krzewienie wartości społecznych” - Fundacja Polsat i jej Prezes Małgorzata Żak. „Podaruj Dzieciom Słońce” – kiedy pada to hasło, nie trzeba już więcej wyjaśniać. Fundacja powstała 15 lat temu i pomogła już ponad 16 tysiącom chorych dzieci i ich rodzinom. Innym programem jest akcja „Podziel się Posiłkiem” dotycząca niedożywienia polskich dzieci. To hasła otwierające kieszenie Polaków.
• w kategorii „krzewienie wartości społecznych” - Janusz Sobieraj, Prezes firmy Radex, bardzo zaangażowany w działalność prospołeczną. Wspiera i aktywnie działa przy takich projektach jak Budowa Świątyni Opatrzności Bożej, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, a także jest jednym z głównych darczyńców rzeźby Praska Kapela Podwórkowa – pierwszej w Europie grającej rzeźby. Wspiera również różne inicjatywy społeczne w dzielnicach Warszawy.
• w kategorii „krzewienie wartości patriotycznych” - Jerzy Woźniak – „Żołnierz Wyklęty”, przedstawiciel pokolenia, które z bronią w ręku musiało walczyć o Ojczyznę. Uczestnik ruchu oporu, skazany na śmierć przez władze komunistyczne. Wybitny lekarz i działacz organizacji kombatanckich. Jego historię pokazał film „Żołnierze wyklęci” w reżyserii Sławomira Górskiego, którego premiera odbyła się w kwietniu tego roku.
Mieczysław Święcicki z krakowa i red. Wojciech Jaroń na Gali Pereł Polskiej Gospodarki 28.11.2011r. Fot. TOP CANAL
Wypowiedż Laureata Prof. Henryk Wojnarowski; kierownik Chóru Filharmonii Narodowej:
- Nie ma co ukrywać: pierwszymi zespołami filharmonicznymi zawsze są orkiestry. Chóry są bytami drugoplanowymi. Zauważenie, usłyszenie zespołu, który jest zawsze niejako „w cieniu” jest dla nas bardzo cenne. Daje ogromne poczucie, że to co robimy ma akceptację społeczną. Jeżeli kapituła pod dyrekcją samego prof. Jerzego Buzka daje nam to wyróżnienie to dla nas zaszczyt, ogromna satysfakcja i duża radość.
Relacja z wykonania utworu przez Chór Filaharonii Narodowej link You Tube
http://www.youtube.com/watch?v=3o_f8RSAr04
Luareatka Krystyna Janda
Krystyna Janda; wybitna aktorka, reżyserka i dyrektorka warszawskiego Teatru Polonia:
- Perła Polish Market to dla mnie wielkie zaskoczenie i honor. Zauważenie mojej pracy i starań na polu dla mnie dotąd obcym, jest podwójnie ważne. Jestem jednak głównie aktorką, czasem reżyserem, zajmowałam się do niedawna kulturą jako twórca, myśląc i o kulturze i o sobie w sposób dość egoistyczny, jak przystało na artystkę… Od niedawna, od momentu założenia Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, której głównym celem statutowym jest prowadzenie teatrów, produkcje teatralne, wszelkie inne zdarzenia artystyczne tworzone w teatrze i dla teatru oraz jak najszerzej pojęta promocja i upowszechnienie kultury, moja optyka, wysiłki, energia zostały skierowane właśnie w tę stronę. Nie zwalniając dynamiki mojego życia zawodowego i pracy w dziedzinie jaka jest moją domeną, zajęłam się produkcją zdarzeń kulturalnych, upowszechnieniem i zarządzaniem kulturą na poziomie naszych dwóch teatrów, mających do dyspozycji ponad 800 miejsc każdego wieczoru. Jest to zadanie dla mnie piramidalnie trudne, szczególnie, że państwo nie jest - ani od strony ustaw, ani prawa, przygotowane na takie rozwiązania i inicjatywy obywatelskie. Każde wyróżnienie doceniające moje wysiłki ma dla mnie wielkie znaczenie i jest dla mnie wielkim honorem.
Przemiłą rozmowę przeprowadziłem z Mieczysławem Świecickim z Krakowa szefem Fundacji Kultury i Sztuki Europejskiej ARS LONGA
Przeprowadziłem krótki wywiad z Czesławem Bieleckim kandydatem na Urząd Prezydenta m.st. Warszawy
Rozmawiałem z Wiesławem Rozłucki b.Prezesem Gieldy Papierów Wartosciowych któreego poznałem jak był dr. geografii na Uniwersytecie Warszawskim.
Rozmawiałem z Ireną Szewińską oraz artystą Pietrzakiem zapraszają do zrobienia wywiadów
Nie udało się porozmawiać z Laureatem Nagrody Głowne prof. Jerzy Buzkiem , oraz Elżbietą Zającówną z Polsatu czego żałuję.
Kejow
Wojciech Stefan Jaroń
Ps. Bufet godny polecenia pączki od Bliklego, wędliny od Związku Rzeżnikówi Wędliniarzy Polskich - nie zapomniany bukiet smaków.
napisz pierwszy komentarz