Stowarzyszenie Wizna 1939 odnalazło grób kapitana Raginisa?
Czy w mogile rzeczywiście leży Raginis, ostatecznie potwierdzi badanie DNA. Wydobyte szczątki trafią teraz do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Raginis nie doczekał się uroczystego pogrzebu, a przecież na to zasłużył - twierdzi Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1939, które jest inicjatorem ekshumacji i zebrało na nią środki. Miała ona potwierdzić ostatecznie, czy w mogile w ogóle spoczywają polscy żołnierze i czy jest wśród nich Raginis. Jeśli tak - wedle zamysłu stowarzyszenia - szczątki miałyby zostać przeniesione na wzgórze do uporządkowanego schronu i tam, z odpowiednią wojskową celebrą, pochowane.
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
To na pewno polscy żołnierze z 1939 roku, na co wskazują elementy umundurowania - mówił "Gazecie" historyk, prof. Adam Czesław Dobroński. - Natomiast nadal nie wiadomo, czy w mogile jest jeden, czy dwóch żołnierzy. Z wolna uwiarygadnia się wersja, że Raginis i Brykalski pochowani są właśnie tu, choć ciągle jest tu dużo niejasności. Zastanawiające jest to, że jak na razie te szczątki stanowią tak drobne kości... Nadal nie wiadomo, czy to ich pierwsze miejsce pochówku... Hełm, który niespodziewanie się znalazł na głębokości ponad metra, a który zazwyczaj przecież umieszczano na krzyżu... Możliwe, że ciała były przemieszczane.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,10052531,Ekshumacja_kapitana_Raginisa___ZDJECIA__WIDEO_.html
Battle of Wizna - sabaton 40-1
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Obrona Wizny - Polskie Termopile
Obrona Wizny to karta z historii Polski mało znana, doceniana przez nielicznych. Można się temu dziwić i tak też robi wielu. Brak ogólnej świadomości o tym wydarzeniu zastanawia tym bardziej, kiedy weźmiemy pod uwagę niezwykłe męstwo, bohaterstwo i duch walki, jakimi wykazali się polscy dowódcy i żołnierze.
2. A teraz czekamy
chwili, gdy „Gazeta" zechce przerwać i ten ugrzeczniony spektakl.