Szczepienia w kryzysie

avatar użytkownika Józuś

 

Wpadła mi w ręce Gazeta Lekarska. Miesięcznik branżowy Izb lekarskich. W numerze pochylono się nad szczepieniami. Na początek kilka wniosków:

-coraz bardziej są takie pisma lobbystyczne, bo jaki interes ma ktoś niezaangażowany, względem lobby farmaceutycznego. Finansowanie zdaje się być właśnie z tego źródła;

-teksty są mało.. naukowe; ale do rzeczy.

 

Temat kontrowersyjny, po niedawnej aferalnej szczepieniadzie AH1N1, jeszcze uległ wzmocnieniu.

 

'Szczepienia w kryzysie”

Szczepienia – iniekcje z przerwaniem ciągłości tkanek w celu umieszczenia substancji w organizmie. Uznawane za jedno z największych osiągnięć medycyny. L.Krysiak i M.Marklowska-DZierżak przytaczają rodzaje substancji czynnych w szczepionkach. 3 strony tekstu, poza encyklopedycznymi informacjami oraz emocjonalnym odniesieniem do „największych osiągnięć medycyny” nic nie ma w sobie. Same ogólniki.

Podobny w wymowie jest wywiad z konsultantem krajowym, prof. Anną Dobrzyńską. Zacytuję pytania postawione przez dziennikarza -

  1. Jakich argumentów używają rodzice odmawiający zaszczepienia swoich dzieci?

  2. W jaki sposób pediatrzy próbują przemówić im do rozsądku?

  3. Które szczepienia są szczególnie ważne z punku widzenia epidemiologii?

  4. Jak Pani ocenia kalendarz szczepień na 2011rok? Czego w nim brakuje?

Pierwsze pominąłem, jednak już te mówią, że dziennikarz, Mariola Marklowska-Dzierżak minęła się z powołaniem:

-pytania 1,2,4 zawierają tezy w pytaniach. Oczywiste jest, że:

-odmowa szczepienia nie jest działaniem negatywnym, a neutralnym;

-rodzice są nierozsądni, trzeba przemawiać im do rozsądku (są głupi po prostu, stwierdza autorka);

-szczepień jest za mało – brakuje -, zaś w żadnym wypadku za dużo i niektóre należy wycofać z jakichś względów.

 

Pytania powinny być neutralne, a nie są. Więcej, obrażają. Dziennikarz sugeruje, że stanem neutralnym jest aplikowanie szczepień, a nie odmowa szczepienia. Trend na „za mało” stawia pod znakiem zapytania pozycję, z której zadawane jest pytanie. Z pewnością, nie jest to pozycja rodzica, chcącego pozyskać neutralną światopoglądowo, rzetelną naukowo inforamcję.

 

Zupełnie inna wymowa jest wywiadu z prof. Andrzejem Zielińskim. Prof. wprost określa działania aktywne firm farmaceutycznych, jako te, które to firmy są zainteresowane zwiększaniem liczby szczepień i zakresu populacji. Jednak na skutek spadku liczby szczepień chciałby wprowadzenia szczepienia obowiązkowe do 2 roku życia oraz przeciw pneumokokom i...HPV.

 

Prof. mówi o szczepieniu przeciw wirusowi HPV, dużej populacji dzieci.

Szczepionka ta, jest celowana do grup ryzyka, a w szczególności osób wcześnie współżyjących, oraz zmieniających partnerów (tzw kurestwo dla obu grup płciowych).

Istnieje rzeczywiste powiązanie kurzajek i wirusa brodawczaka ludzkiego z zachorowaniami na nowotwory tzw kobiece.

Prof. Wysocki z UM w Poznaniu, widzi inne zakresy zagrożenia. Obok pneumokoków, menigokoków i rotawirusów nie wymienia już HPV (od razu).

Rotawirusy nie powodują powikłań, ale są kosztowne w leczeniu. To, bodajże zarazek powodujący masowe choroby „prezydenckie” - zwłaszcza w szpitalach. A i ten prof. stwierdza: „Niektóre typy HPV wykazują działania onkogenne, są odpowiedzialne m.in. za raka szyjki macicy, nowotwory sromu, pochwy, odbytu, jamy ustnej...profilaktyka polega na...u młodych dziewcząt na masowym szczepieniu przeciwko HPV. Ale o tym mówi się niewiele”.

Mnie się wydaje, że mówi się za dużo. Zwłaszcza pedofile są bardziej zainteresowani. No i chyba czas się zdecydować z której strony.

 

 

Jest jeszcze list dr n.med Ernesta Kuchara, Wrocław: „Dlaczego szczepię się przeciwko grypie”.

 

Wszystkie te teksty mają charakter popularny i dalekie są od jakiejkolwiek naukowości. Tytuły przed nazwiskami wzmacniają jedynie siłę perswazji. Wiadomo, że te osoby są za. SZCZEPMY SIĘ!

 

Niestety są to teksty emocjonalne, nie podające rzetelnych, naukowych argumentów ZA. Wiemy, że szczepionki działają. Najmniej skuteczne są te na wirusy min grypy. Siłą rzeczy, bo nie da się zliczyć skuteczności działania i nie robi się tego! Wirus jest zbyt zmienny poza tym.

 

Kilka słów o samym mechanizmie działania szczepień.

  1. Szczepienia działają w populacji;

  2. Znaczny odsetek zaszczepionych daje 99,9% skuteczność szczepienia w populacji, przy wysokim odsetku skuteczności szczepionki rzecz jasna;

  3. Skutki uboczne są niebezpieczne jednostkom zaszczepionym;

  4. Firmy farmaceutyczne nie podają składu szczepionek, potęgując strach i lekceważąc klientów.

Lobby szczepionkowe chce sprzedać jak najwięcej towaru. Złote żniwa to była szczepionka na pandemiczną grypę, a para i tak poszła ..do firm. Nie ma to jak marketing.

 

Jakie więc, jest najkorzystniejsze rozwiązanie dla przeciętnego Kowalskiego w zakresie szczepień i choroby?

Faktycznie, to najlepiej, kiedy wszyscy się zaszczepią, a TY nie. Nie będziesz miał od kogo się zarazić:), nie poniesiesz ryzyka skutków ubocznych, no i kasa w kieszeni. Tym bardziej, jeśli szczepienie okaże się nieskuteczne. Bo jeśli nie działa, to przecież nie działa i już.

 

Kontrowersyjne są szczepionki na choroby przenoszone drogą płciową, adresowane do 12-14 latek. Może dobre to jest w innych krajach, gdzie postęp i kultura (rozwiązłość) mają się dobrze, a kobiety za rzecz normalną uznają szprycowanie się hormonami, by móc, kiedy się tylko chce.

Może to .. na pewno jest to, jedna z głównych przyczyn takich patologii jak bezpłodność, wad rozwojowych dzieci, poronień, nowotworów – których to chorób było mniej, przed epoką antykoncepcji chemicznej. Ale o tym sza. Tabletak na ból głowy, powodująca delfinizm, rodzenie się dzieci bez kończyn, na chwilę zmyła postępowców tam, gdzie ich miejsce. Są to jednak ciekawostki, o których zapominamy i nawet już nie pamiętam nazwy leku. Ponoć okazał się on skuteczny na jakieś nowotwory. Blokował wszak rozwój naczyń krwionośnych (głodzenie nowotwora).

 

Prawda o szczepionkach jest właśnie taka: niech się zaszczepią wszyscy, ale nie ja.

Miejcie to na uwadze, decydując się na zakup. Zapytajmy lekarza o skład. Nawet oranżada ma dziś etykietę z tą „tablicą mendelejewa”, a szczepionki nie? Jeśli nie wie, to niech się dowie. Lekarzowi koncern trudniej odmówi. Najwyżej wycofa rekomendację, albo dotację na zjazd:).

 

Zapobieganie chorobom to profilaktyka. Profilaktyka zachowań nie ma skutków ubocznych.

 

Szczepienia fakty i mity – Gazeta Lekarska 6-2011 – jednak same mity.

 

napisz pierwszy komentarz