Po przechwyceniu przez komunistów władzy w Polsce w 1944 r. rozpoczęło się dobijanie resztek elit, które reprezentowały wszystko to, co wyrasta z imperatywu patriotyzmu.
W "ludowej" Polsce – komunistyczni bandyci polskie elity więzili, masowo mordowali i grzebali na cmentarnych śmietnikach.
Informacja Instytutu Pamięci Narodowej
Głównym tematem „Biuletynu IPN” nr 3 (124) 2011 jest powojenna kontynuacja zagłady polskich elit. Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy dodatek – płytę DVD z filmem dokumentalnym: „OSKARŻENIE”
Zachęcamy do lektury (stron 124, cena 9 zł).
Spis treści
ROZMOWY BIULETYNU
- Uciąć głowę Polsce. Z Andrzejem Nowakiem i Ryszardem Terleckim rozmawia Barbara Polak (PDF – 120 KB)
KOMENTARZE HISTORYCZNE
- Filip Musiał – Rzeczpospolita zgładzona (PDF – 126 KB)
- Mateusz Szpytma – Ludowcy skazani na milczenie
- Michał Wenklar – Kara śmierci – ostatni order
- Jarosław Szarek – Pozbawić naród sumienia i ducha
- Aleksandra Pietrowicz – Drukarnia św. Wojciecha w Poznaniu na celowniku bezpieki (1948–1950)
- Justyna Błażejowska – Czołowy oddział pracowników kultury
- Anna Zechenter – Zniszczyć kułaka nauki. Uczeni i uczelnie w kuźni komunizmu
- Agnieszka Łuczak – Reforma rolna i represje wobec polskiego ziemiaństwa po roku 1944
- Marcin Markiewicz – Powojenne losy ziemiaństwa na Białostocczyźnie
- Adam Hlebowicz – Niszczenie polskich elit na Wschodzie w latach 1944–1953
- Sławomir Kalbarczyk – Czystka na uczelniach. Zagłada polskiego środowiska naukowego we Lwowie po ’44
- Janusz Wróbel – Komuniści wobec emigracyjnych elit
- Wojtek Matusiak – Powojenne losy elity polskiego lotnictwa (PDF – 420 KB)
- Piotr Szubarczyk – „Nowa inteligencja”
SYLWETKI
- Marcin Chorązki – Świat, który legł w gruzach
- Aneta Błaszkowska – Kapitan Zaleski vel Terlecki – oficer z „ulicy represjonowanych”
- Ewa Rogalewska – Noblesse oblige... Ziemiańskie tradycje ocalone przez siostry Szrodeckie z Kożan
ZMARLI
- Waldemar Grabowski – Janina Czaplińska (Górska, „Aleksandra”, „Biruta”, „Janeczka”) 1916–2011
Publikacje wydane przez Instytut Pamięci Narodowej można kupić:
- w księgarni internetowej www.ipn.poczytaj.pl
- w siedzibie IPN
ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa
pon.–pt. 8:30–16:00
tel. (22) 581-88-72 - w Centrum Edukacyjnym IPN
ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa
pon.–pt. 10:00–18:00
sob. 9:00–14:00
tel. (22) 576-30-06
FILIP MUSIAŁ, IPN KRAKÓW
RZECZPOSPOLITA ZGŁADZONA
Wprowadzenie i utrzymanie w Polsce komunistycznego reżimu skutkowało trwałym wyniszczeniem najbardziej wartościowych osób i grup społecznych. Konsekwencje tej zagłady elit do dziś są dotkliwie odczuwalne.
UCIĄĆ GŁOWĘ POLSCE
Z ANDRZEJEM NOWAKIEM I RYSZARDEM TERLECKIM
ROZMAWIA BARBARA POLAK
R.T. – Polska szkoła coraz gorzej kształci i już nie wychowuje. Godzi się na to większość i nauczycieli i rodziców. Polskie uczelnie zajmują się produkcją absolwentów i najczęściej nic więcej ich nie obchodzi. Media propagują model przyjemnego życia – bez zmartwień, ale i bez refl eksji. Poza tym wiedzą starają się uprościć swój przekaz do najniższego poziomu odbiorców. Kościół stroni od bezpośredniego kontaktu z wiernymi, którzy muszą zadowolić się oficjalną celebrą. Państwo wzrusza ramionami wobec problemów obywateli i zajmuje się samo sobą. Wojsko – które niegdyś było ważną instytucją wychowawczą – upodobniło się do firm ochroniarskich i zanim podejmie się czegokolwiek bronić, zapyta, ile za to dostanie.
To wszystko nie jest już tylko spuścizną komunizmu. Ponad dwadzieścia lat ma III RP – to więcej niż jej poprzedniczka. Zapaść kulturowa, która nam towarzyszy, nie minie w rezultacie wysiłków garstki zapaleńców. Wolność ma swoją wymierną cenę – najczęściej jest nią cena krwi. Życie dla przyjemności któregoś dnia może okazać się życiem w klatce. Chyba że wcześniej jakiś kataklizm uświadomi nam powagę sytuacji.
2 komentarze
1. Zbrodnie na Polakach w imię bolszewickiej, czerwonej gwiazdy
"Polecam czytelnikom książkę szczególną" — pisze Leszek Żebrowski, bo — "obejmującą tę część naszej najnowszej historii, która była oficjalnie nieobecna do 1989 roku.
Uczono jej pokątnie w patriotycznych domach, w których pamięć pokolenia rodziców, a jeszcze bardziej dziadków, wspomagana była trudno dostępną literaturą bezdebitową, przedwojennymi i wojennymi publikacjami naukowymi oraz audycjami z zagranicznych rozgłośni radiowych. Rzecz dotyczy zbrodni sowieckich (w istocie komunistycznych), dokonanych na Polakach od wybuchu sowieckiej rewolucji w Rosji w 1917 r., aż po rok 1956, który umownie traktowany jest jako kres stalinizmu."
Jak pisze Leszek Żebrowski w recenzji tej książki, jest to: "Książka czworga autorów [i] składa się z bardzo obszernych rozdziałów, ułożonych chronologicznie (i jest to, jak się wydaje, jedyny sensowny podział). Pierwszy obejmuje lata: 1919-1939. Istotą jest tu ukazanie mocno zapomnianych zbrodni, jakich dokonali komuniści na Polakach w Rosji Sowieckiej, od grudnia 1922 r. noszącej nową nazwę: Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich.
Rozdział drugi to lata 1939-1944 (od sowieckiej agresji 17 września 1939 r. do ponownego wkroczenia Armii Czerwonej na ziemie polskie 3 stycznia 1944 r.).
Rozdziały trzeci i czwarty, obejmujące lata 1944-1956, opisują zbrodnie sowieckie na ziemiach wcielonych do ZSRS oraz popełnione w ‘Polsce Ludowej.’"
Recenzja Leszka Żebrowskiego została opublikowana w Naszym dzienniku pod tytułem "Sowieckie bezprawie bez cenzury i zafałszowań: Zbrodnie spod czerwonej gwiazdy."
Bolszewicka hołota otrzymywała automatyczne pozwolenie rozprawiania się z ‘polskimi panami’
Jak pisze Żebrowski, od samego początku sowieckiego bolszewizmu było to zaplanowane leninowsko-bolszewickie ludobójstwo:
"Statystyki są przerażające. Od początku rewolucji komunistycznej na Polaków w Rosji spadły potworne represje. Było to spowodowane kilkoma przyczynami. Przede wszystkim ujawnili oni swe dążenia niepodległościowe, tworząc na gruzach carskiego imperium własne formacje wojskowe, z myślą powrotu do kraju. Z natury rzeczy były one dla bolszewików wrogie, bo nie chciały włączać się w nurt rewolucji. Po drugie, Polacy na terenach wiejskich postrzegani byli jako posiadacze ziemscy, więc bolszewicka hołota otrzymywała automatyczne pozwolenie rozprawiania się z ‘polskimi panami’. Przy okazji niszczono wszelkie ślady materialnej obecności Polaków i polskości w ogóle, w tym siedziby, kościoły, biblioteki, nawet narzędzia rolnicze oraz zbiory, tak jakby żywność też była ‘wrogiem ludu’.
To już wtedy, podczas rewolucj i, rozpoczęło się masowe, planowe ludobójstwo na niespotykaną w dziejach skalę. Nie był to bowiem wcale wynalazek II wojny światowej.
Wszędzie, gdzie przeszli bolszewicy, zostawiali za sobą zgliszcza i trupy
(...)
Leszek Żebrowski pisze o książce:
Maciej Korkuć, Jarosław Szarek, Piotr Szubarczyk, Joanna Wieliczka-Szarkowa, W cieniu czerwonej gwiazdy. Zbrodnie sowieckie na Polakach (1917-1956), Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 2010.
Książka jest dostępna w księgarniach "Naszego Dziennika" w: Warszawie, al. Solidarności 83/89, 00-144 Warszawa, tel. (22) 850 60 20; Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków, tel./fax (12) 431 02 45,
e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl. Księgarnia ta prowadzi sprzedaż wysyłkową.
___________
Za: http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=my&dat=20100508&id=my51.txt
Andy — serendipity
2. Skrytobójcze mordy i wyroki śmierci w PRL
Komunistyczni bandyci w PRL zamordowali skrytobójczo kilkanaście tysięcy osób i wydali przeszło 8 tys. wykonanych wyroków śmierci...
Masowo mordowani przez komunistycznych zdrajców i sowieckich agentów w PRL — byli polscy patrioci i bohaterowie walki o niepodległość Polski.
* * * * *
Jak powiedział dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, lata 1944-1956 były najbardziej tragicznym okresem w naszej powojennej historii. Przez system ponad 200 obozów i więzień na terenie całego kraju przeszło około 1,5 mln Polaków, w kartotekach UB znalazło się ponad 5 mln osób, a w walce zostało zamordowanych skrytobójczo kilkanaście tysięcy ludzi.
Wydano przeszło 8 tys. wykonanych wyroków śmierci. Szwagrzyk przypomniał, że w tym okresie tysiące wdów, członków najbliższych rodzin podejmowało starania o ustalenie miejsca pochówku swoich krewnych. Bez oczekiwanego skutku.*
________
* Zob.: http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110514&typ=po&id=po14.txt
Andy — serendipity