Gorąca dla rządzących wiosna. Protesty i strajki. Sędziowie, nauczyciele, górnicy, pracownicy prywatyzowanych zakładów

avatar użytkownika Maryla

Środowiska sędziowskie zapowiadają protesty w przypadku wycofania się przez rząd z przyszłorocznej waloryzacji wynagrodzeń tej grupy zawodowej. Sędziowie chcą też zainteresować ich problemami organizacje międzynarodowe.Protest popiera także Krajowa Rada Sądownictwa. Ewentualne odstąpienie od tego mechanizmu pogłębi stan sprzeczności z Ustawą Zasadniczą. Spowoduje rozgoryczenie środowiska sędziowskiego i może doprowadzić do eskalacji kosztownych społecznie i finansowo akcji protestacyjnych - stwierdza KRS w stosownej uchwale.

 

Od 22 marca do 20 kwietnia w trzech spółkach z Grupy PKP: PKP Cargo, PKP Intercity i Przedsiębiorstwie Napraw Infrastruktury trwało referendum strajkowe. Pracownikom zadano pytanie: ”Czy jesteś za podjęciem akcji strajkowej w przypadku kontynuacji prywatyzacji spółek kolejowych bez gwarancji zawarcia pakietów socjalnych?".

Jak poinformowały w czwartkowym komunikacie związki zawodowe organizujące referendum, wzięło w nim udział 70,2 proc. uprawnionych, z których 98,54 proc. opowiedziało się za podjęciem akcji strajkowej.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wystosowała list do premiera Donalda Tuska, w którym zwraca się o pilne spotkanie ws. reformy emerytur mundurowych. To warunek do kontynuowania rozmów; w przeciwnym razie będą protesty – zapowiadają. związkowcy.

Nad szczegółami reformy emerytur mundurowych, polegającej m.in. na wydłużeniu aktywności zawodowej funkcjonariuszy służb podległych MSWiA i żołnierzy, od grudnia pracuje wspólny rządowo-związkowy zespół.

7-procentową podwyżkę pensji do 2012 r. pracownicy oświaty mają już zagwarantowaną, teraz chcą 10 proc. - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".

 

Wzrost płac dla nauczycieli może oznaczać katastrofę dla naszego budżetu.

Jednak gwarancja podwyżki o 7 proc. już pracownikom oświaty nie wystarcza. Chcą negocjować kolejne dwie, każda po 5 proc. Gdyby tak się stało, zostałaby zrealizowana w całości obietnica poprawy płac w oświacie. Jednak może to spowodować kolejne żądania innych grup zawodowych.

Strajk i pikieta przed resortem skarbu to scenariusze działań, jakie rozważa niezadowolona z decyzji prywatyzacyjnych załoga Zakładu Tworzyw Sztucznych Gamrat SA w Jaśle. Załoga  domaga się spotkania z ministrem Aleksandrem Gradem.

Załoga chce też poznać warunki umowy prywatyzacyjnej, uważając, że MSP źle wybrało inwestora. Pracownicy bezskutecznie domagają się informacji na temat wysokości kredytów, jakie znacznie mniejszy od Gamratu Lentex zaciągnął na zakup akcji ich fabryki.

4 maja górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) mają rozpocząć strajk włoski, polegający na rygorystycznym przestrzeganiu wszystkich przepisów i procedur. W kolejnych dniach mają oprócz tego strajkować przez dwie godziny na każdej zmianie.

Związkowcy czekają teraz na efekty zaplanowanego na piątek spotkania wicepremiera Waldemara Pawlaka z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem i premierem Donaldem Tuskiem. Po tych rozmowach może okazać się, czy wicepremier Pawlak, jako walne zgromadzenie JSW, podejmie uchwałę w sprawie skierowania prospektu emisyjnego JSW do Komisji Nadzoru Finansowego, co oznaczałoby faktyczne uruchomienie procesu upublicznienia i prawdopodobny debiut JSW na giełdzie 30 czerwca.

Posłowie PiS poinformowali w czwartek o zebraniu ponad miliona podpisów przeciwko prywatyzacji lasów państwowych. Zostaną one złożone w Sejmie.

Były minister środowiska Jan Szyszko (PiS) tłumaczył podczas czwartkowej konferencji w Sejmie, że choć rząd zmienił wieloletnią strategię finansów publicznych i nie umieścił w niej zapisu o włączeniu Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych, to PiS nie wierzy obecnej koalicji.

 

 

Przyjęta przez Sejm w czwartek ustawa o pieczy zastępczej to dla samorządów koszt 2,5-3,0 mld zł rocznie. Samorządy będą musiały zatrudnić 65 tys. nowych urzędników - szacuje Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

"To jest przykład ustawy, której nie ma za co wdrożyć, która generuje wydatki sztywne. Koszt wdrożenia tej ustawy w życie to dla samorządów 2,5-3,0 mld zł rocznie. Tymczasem resort pracy i polityki społecznej oszacował koszt tej ustawy jedynie na 35 mln zł" - powiedział Wójcik w rozmowie z PAP.

Zdaniem Wójcika ustawa spowoduje konieczność zatrudnienia przez samorządy 65 tys. nowych urzędników.

 

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika triarius

1. sędziowie też niezadowoleni?

Ta swołocz może sobie dla mnie zdechnąć z głodu.


Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

avatar użytkownika Unicorn

2. O ile rozumiem konieczność

O ile rozumiem konieczność istnienia różnych służb mundurowych (poza śmieszną Strażą Miejską) typu policja, wojsko, żandarmeria, gwardia narodowa itd. o tyle pewne grupy zawodowe wywołują we mnie wstręt. Są to różnej maści urzędasy, nauczyciele i sędziowie.
Oraz politycy i dziennikarze.

:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'