Buzek w rozmowie z komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem i - jak relacjonował dziennikarzom - także komisarz powiedział, że nie jest wykluczony powrót do paliw kopalnych. Zastrzegł jednak, że ich wydobycie musi być połączone z zastosowaniem "nowoczesnych technologii wyłapywania dwutlenku węgla".

Wariacka strategia CO2 w UE wg. Buzka

Przewodniczący PE podkreślił, że do tworzącej się nowej unijnej strategii do 2020 r., z poprzedniej - strategii lizbońskiej - z całą pewnością przeniesiony będzie postulat innowacyjności Europy, stąd m.in. zwiększenie środków na projekty naukowe i badawcze, realizowane we współpracy nauki z przemysłem.

"Ten aspekt ze strategii lizbońskiej jest nadal aktualny. W tym punkcie nic się nie zmieniło, choć zmienia się cała otoczka. Zmieni się również finansowanie - będzie większe niż dotąd. Na same czyste technologie związane z energetyką ma być ok. 50 mld euro" - powiedział Buzek.

Dodał, że kwota ta obejmuje środki z różnych źródeł. Przypomniał, że cały poprzedni tzw. program ramowy UE, finansujący badania i rozwój, dysponował zbliżoną kwotą. Buzek zaznaczył, że pojęcie czystych technologii energetycznych nie dotyczy wyłącznie paliw kopalnych, ale także m.in. energetyki atomowej i odnawialnej.

Według Buzka, w ostatnim czasie u wielu ludzi można zauważyć brak wiary w globalne ocieplenie oraz w sensowność walki z tym problemem, m.in. poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla.

Jego zdaniem, unijny pakiet energetyczny nie będzie zaostrzony. Pomysły zwiększenia skali redukcji emisji CO2 w Unii z 20 do 30 proc. nazwał "wariackimi". Zapewnił jednak, że program redukcji emisji o 20 proc., 20-procentowej oszczędności energii oraz osiągnięcia 20 proc. udziału energii odnawialnej, zostanie utrzymany.

LAB-ALL

Anglia zapowiada powrót do energetyki weglowej i czarnego węgla kamiennego  , co może mieć kluczowe znaczenie w przyszłości z uwagi na zmiejszanie się dostaw innych surowców iwzrost cen.

http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/back-to-black-return-to-coal-power-793703.html

Podsumowanie

 

Kryzysk japoński wyzwolił szereg potrzebnych dyskusji nt. przyszłości energetyki na różnych szczeblach decyzyjnych

 

Kejow