c.d. interwencji do Muzeum Wojska Polskiego nasz list w sprawie wystawy "Zanim uderzył Grom"
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl Olsztyn , 5 marca 2011 r.
11-041 Olsztyn
ul. Rzędziana 32
Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego
Pan prof. dr hab. Janusz Cisek
jcisek@muzeumwp.pl
tel.: 22 629 52 71 (72)
fax: 22 628 58 43
Rzecznik Prasowy MWP
Dawid Dziama
Dotyczy: odpowiedzi na nasz wniosek o udzielenie informacji publicznej z dnia 03.03.2010 r.
Szanowny Panie Rzeczniku.
Pańskie powoływanie się na wizytę śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 roku oraz wizyty byłego ministra obrony i szefa BBN śp. Aleksandra Szczygło w 2007, 2008 i 2009 — w jednostce 1 Pułk Specjalny Komandosów WP, jest wyłącznie nadużyciem naszego zaufania.
Nadużyciem, m.in. dlatego, ponieważ wizyty te miały miejsce jeszcze przed decyzją min. Klicha o ustanowieniu święta 1 Pułku oraz włączeniu do tradycji tej jednostki — tradycji sowieckiej formacji, czyli tzw. 1. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego utworzonego przez NKWD.
Na stronach internetowych MON[i] można zapoznać się z decyzją min. Bogdana Klicha, która ustanawia święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów w Lubińcu. Wśród patronów tej jednostki figuruje... tzw. 1. Polski Samodzielny Batalion Specjalny. Decyzję tę wydaną dopiero 7 września 2009 roku — podpisał min. Klich.
Proszę także zwrócić uwagę, że na stronie internetowej „Wojska Specjalne -> Historia -> Tradycje” — nie ma ani słowa o powoływaniu się dowództwa Wojsk Specjalnych WP na NKWD-owskie tradycje tzw. 1. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego – czyli tej sowieckiej formacji, jaka głównie prowadziła działalność dywersyjną przeciwko polskiemu podziemiu. Odwołanie się do antypolskich tradycji 1. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego — występuje jedynie na stronie przedstawiającej 1. Pułk Specjalny "Komandosów".
Stwierdzenie przez min. Klicha, że 1. Pułk Specjalny Komandosów przejmuje i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego (1943-1944) oraz m.in Batalionu Armii Krajowej „Parasol” (1944) jest wręcz szokujące i jest ujmą dla patriotów walczących z sowieckim okupantem.Bo jak można jednocześnie kontynuować antypolskie tradycje NKWD-zistów zbierających informacje służące NKWD do późniejszego mordowania polskich patriotów — i tradycje polskich bohaterów AK z „Parasola”, czy polskich formacji na Zachodzie?
Naszym zdaniem, włączenie tej sowieckiej jednostki utworzonej przez NKWD do tradycji obecnego, podobno polskiego WP, nie jest — jak to Pan napisał — “historycznym obiektywizmem”, lecz wyłącznie kontynuowaniem propagandowych, sowieckich tradycji tzw. Ludowego Wojska Polskiego (LWP). A więc tego wojska, które nigdy nie służyło Polsce — lecz jedynie i wyłącznie imperialnym interesom Związku Sowieckiego oraz twórcy tegoż LWP, sowieckiego dyktatora tow. Stalina. A później, to LWP służyło przecież także — jedynie kolejnym komunistycznym gensekom z sowieckiego Kremla. Przy czym, kolejni, mianowani przez Kreml dowódcy tego LWP planowali — że wspólnie z armią sowiecką zaatakują demokracje zachodnie w Europie, nie troszcząc się zupełnie o Polskę, ponieważ zgodnie z sowieckimi planami, obszar naszego kraju miał być jałową pustynią po ewentualnej wojnie atomowej.
Tak więc, w ten bolszewicki sposób — tysiące młodych Polaków, jako polscy żołnierze w polskich mundurach, dowodzeni przez sowieckich generałów w polskich mundurach — miało stać się wyłącznie mięsem armatnim dla sowieckich bandytów, dążących do podbicia całego świata.
Jak Pan doskonale wie, od utworzenia tzw. LWP, aż do przemian w 1989 roku, a więc przez niemal 50 lat — dowódcami LWP byli jedynie agenci najkrwawszej i najokrutniejszej wobec Polaków sowieckiej Informacji Wojskowej, NKWD lub innych sowieckich służb specjalnych. Agentem sowieckiej Informacji Wojskowej był przecież także i były min. obrony PRL oraz ostatni prezydent PRL tow. Jaruzelski.
Proszę udowodnić polskość owej formacji wymieniając nazwiska osób odpowiedzialnych za kierowanie jednostką. Wie Pan doskonale przez kogo ów batalion został powołany i w oparciu o jaką instrukcję. Karygodne jest aby sowiecką formację dywersyjną doczepiać na siłę do polskich tradycji wojskowych.
Wie Pan także, iż tej decyzji min. Klicha sprzeciwiają się także polscy żołnierze z AK oraz innych polskich organizacji walczących z sowieckimi najeźdźcami o wolną Polskę.
Mamy więc nadzieję, że Muzeum Wojska Polskiego zamiast automatycznie powielać sowiecką propagandę o “polskości” tzw. 1. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego — włączy się w kampanię dążącą do usunięcia nazwy tej sowieckiej formacji z tradycji jakiejkolwiek jednostki Wojska Polskiego utworzonej, czy działającej po 1989 roku.
Bo na tej samej zasadzie, na jakiej włączono antypolskie tradycje tzw. 1. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego NKWD do tradycji Wojska Polskiego — możnaby włączyć także i tradycje sowieckiej Informacji Wojskowej działającej przy tzw. LWP, a podlegającej pod i kierowanej wyłącznie przez agentów sowieckiego wywiadu Smiersz, czy NKWD.
Wyrażamy także nadzieję, że szacowny Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie można jednocześnie ani kontynuować ani łączyć antypolskich tradycji NKWD-zistów Stalina — z tradycjami polskich bohaterów AK z „Parasola”, czy formacji specjalnych Wojska Polskiego na Zachodzie.
Jeśli mamy honorować sowieckie formacje, dlaczego nie nazwiemy jakiejś jednostki określeniem odwołującym się do niemieckiej dywizji SS Charlemagne. Broniła w końcu Europy przed bolszewicką nawałą i to nawet na polskich ziemiach!
Na początek, do ekspozycji wystawy "Zanim uderzył Grom"[ii], kustosz tej wystawy powinien dołączyć informację, że na włączenie dorobku antypolskiej jednostki, tzw. 1. Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego — do jakichkolwiek tradycji Wojska Polskiego, nie zgadzają się żołnierze z AK oraz innych polskich organizacji czy formacji wojskowych walczących z sowieckimi najeźdźcami o wolną Polskę.
Z poważaniem,
Elżbieta Szmidt
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Blogmedia24.pl
PS.
List ten wyślemy także do dowódcy, oficerów i żołnierzy 1. Pułku Specjalnego „Komandosów”, ul. Sobieskiego 35, 42–700 Lubliniec, psk@psk.mil.pl.
[i] Nr 308/MON z dnia 7 września 2009 r. w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji i ustanowienia dorocznego Święta 1. Pułku Specjalnego Komandosów, http://www.bip.mon.gov.pl/pliki/file/DZIENNIKI%20URZEDOWE/Dz%20U%20MON%20Nr%2017.pdf
[ii] Zob. wideo, na którym kustosz Michał Olton przedstawia tę wystawę, http://www.muzeumwp.pl/video/35,michal-olton-o-wystawie-zanim-uderzyl-grom.php.
Odpowiedź z Muzeum Wojska Polskiego na nasz list w sprawie wystawy "Zanim uderzył Grom"
List do MON i Muzeum Wojska Polskiego w sprawie wystawy "Zanim uderzył Grom"
- Zaloguj się, by odpowiadać
14 komentarzy
1. projekt listu - prosze o uwagi i korekty
do tekstu
Redakcja Blogmedia24.pl
2. Warto zauważyć, że na stronie
Warto zauważyć, że na stronie SWW jest zarys historyczny polskiego wywiadu:
http://www.sww.wp.mil.pl/pl/20.html
Sformułowania tam zawarte są jasne i czytelne:
"VII. Wywiad wojskowy w okresie władzy komunistycznej (1943-89).
/rozdział w trakcie opracowania/
Początków wywiadu wojskowego działającego w ramach tworzonego przez komunistów wojska polskiego, należy upatrywać w utworzeniu 1 kompanii rozpoznawczej 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki. Oddziały rozpoznawcze tworzono następnie w pozostałych jednostkach powiększającej się Armii Polskiej walczącej.
W październiku 1943 r. przekształcono ją w Oddział II Rozpoznawczy Szt. Gł. NDWP. Działał on do lipca 1945 r. na rzecz WP i Armii Czerwonej prowadząc rozpoznanie w zakresie wywiadu płytkiego. Szefami oddziału byli Rosjanie gen. Konstantin Kasznikow (X.1943-VIII.1944) i płk Nikonor Gołosnickij (X.1944–VII.1945). "
Dla odmiany na nowej stronie SKW czuć już "rękę władzy":
http://www.skw.gov.pl/historia.htm
Rozpoczęto od WSI jakby nie było żadnych innych struktur kontrwywiadu wcześniej...
Ale nie jest to dziwne z uwagi na:
"Trzon kadry kierowniczej nowego kontrwywiadu wojskowego stanowią byli funkcjonariusze ABW w przeważającej większości z ponad 15 letnim stażem służby, którzy swoje profesjonalne wyszkolenie i doświadczenie zawodowe w tym zakresie zdobyli wyłącznie w organach bezpieczeństwa państwa w III RP."
:>
Wracając do meritum sprawy,
"Stwierdzenie przez min. Klicha, że 1. Pułk Specjalny Komandosów przejmuje i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego (1943-1944) oraz m.in Batalionu Armii Krajowej „Parasol” (1944) jest wręcz szokujące."
Dopisałbym-> i jest ujmą dla patriotów walczących z sowieckim okupantem.
"mianowani przez Kreml dowódcy tego LWP planowali — że wspólnie z armią sowiecką zaatakują demokracje zachodnie w Europie."
Dopisałbym-> nie troszcząc się zupełnie o Polskę, ponieważ zgodnie z sowieckimi planami, obszar naszego kraju miał być jałową pustynią po ewentualnej wojnie atomowej...
"Proszę udowodnić polskość owej formacji wymieniając nazwiska osób odpowiedzialnych za kierowanie jednostką. Wie Pan doskonale przez kogo ów batalion został powołany i w oparciu o jaką instrukcję. Karygodne jest aby sowiecką formację dywersyjną doczepiać na siłę do polskich tradycji wojskowych."
Aż kupię książkę A. Kister, żeby była odpowiednia nadbudowa.
"Jeśli mamy honorować sowieckie formacje, dlaczego nie nazwiemy jakiejś jednostki określeniem odwołującym się do niemieckiej dywizji SS Charlemagne. Broniła w końcu Europy przed bolszewicką nawałą i to nawet na polskich ziemiach!"
Przy okazji mamy Niemców, Francuzów- wspólna Europa uber alles.
Może autorka nam pomoże?
http://www.poczytaj.pl/179044?sesja=46624472272
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
3. Unicorn
już nanoszę korekty.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Blogmedia 24,
Szanowni Państwo,
Wspaniały list.
Gratuluję
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
5. ostatni moment na zgłoszenie korekty
wysyłam przed północą.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Unicorn — świetne uzupełnienie do listu...
I bardzo ciekawe komentarze na temat tych sowieckich "tradycji" — do jakich sięgają wszystkie sowieckie służby w PRL-bis...
Andy — serendipity
7. wysłane, pierwsze potwierdzenie odbioru
Witaj,
dziękujemy za nadesłaną wiadomość.
Dołożymy wszelkich starań aby odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.
Pozdrawiamy
1. PSK
"De Oppresso Liber"
psk@psk.mil.pl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. a można poprosić o tekst listu z poprawkami?
:-)
Andy — serendipity
9. Andy
tekst taki, jak powyżej, naniosłam poprawki Unicorna w projekcie. Dlatego prosiłam o "ostateczny ogląd " ;)
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. OK. Dzięki...
Ciekaw jestem odpowiedzi...
Andy — serendipity
11. Departament Prasowo-Informacyjny MON
Szanowna Pani,
w odpowiedzi na wniosek ku o udzielnie informacji publicznej z dn. 14 kwietnia 2011 r., przekazuję następujące informacje:
Z wnioskiem o przyjęcie dziedzictwa tradycji występuje dowódca jednostki wojskowej po przeprowadzeniu konsultacji z żołnierzami i pracownikami wojska danej jednostki oraz środowiskami kombatanckimi historycznych oddziałów i pododdziałów.
W 1995 r. 1 Pułk Specjalny na podstawie Decyzji Nr 188/MON Ministra Obrony Narodowej z dn. 23 listopada 1995 r. w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji oraz nadania nazwy wyróżniającej 1. Pułkowi Specjalnemu w Lublińcu, przejął dziedzictwo tradycji następujących jednostek:
1) Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego (1943-1944)
2) Batalionu Armii Krajowej „Parasol” (1944)
3) 1. Samodzielnej Kompanii „Commando” (1942-1944)
4) 62. Kompanii Specjalnej „Commando” w Bolesławcu (1967-1994).
Decyzję podpisał ówczesny Minister Obrony Narodowej.
W 2009 r. w ramach dostosowywania 1. Pułku Specjalnego Komandosów do nowych struktur i zadań została wydana nowa Decyzja Nr 308/MON z dn. 7 września 2009 r. w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji, w której zawarte zostały wymienione wcześniej jednostki wojskowe oraz dodano nowe:
1) Batalion Armii Krajowej ‘Zoska” (1942-1944)
2) 1. Batalion Szturmowy w Dziwnowie (1964-1993)
3) 62. Kompania Specjalna „Commando” w Bolesławcu (1967-1994)
Należy zaznaczyć, że o wyborze jednostek wojskowych, których tradycje mają być dziedziczone decyduje przede wszystkim charakter wykonywanych zadań. W przypadku 1. Pułku są to oddziały specjalne. W odniesieniu do Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego w ww. decyzjach Ministra Obrony Narodowej wymienione są lata 1943-1944.
Z poważaniem
Beata Kozerawska
Wydział Informacji Publicznej
Departament Prasowo-Informacyjny
MON
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
12. Zbigniew Okoński
Zbigniew Okoński 01.03-22.12.1995 bezpartyjny
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Oko%C5%84ski
Taa...Bezczelni są i zuchwali.
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
13. Bolszewia z PO w MON — kpi ze zdrowego rozsądku... I polskości..
Dla tych bolszewickiech agentów w rządzie Tuska — bolszewiccy bandyci i zbrodniarze mordujący polskich patriotów w dalszym ciągu są "tradycją"... [sic!]
Czyli tak samo jak to było w sowieckim tzw. LWP — kierowanym przez sowieckich agentów zbrodniczej Informacji Wojskowej, tow. Jaruzelskiego i Kiszczaka. Przecież obaj ci bolszewiccy bandyci zlecali mordowanie polskich patriotów przez SB i komunistyczną milicję...
tak więc to, że jest tradycja czysto sowiecka mająca być kontynuowana w wojsku ponoć polskim — to dla tych zbolszewizowanych politruków tym lepiej...
Przecież ten "Polski Samodzielny Batalion Specjalny (1943-1944)" — był zorganizowany przez stalinowskich zbrodniarzy z NKWD jako specjalny oddział NKWD — wyłącznie w celu niszczenia polskiego podziemia niepiodległościowego...
Andy — serendipity
14. PRL W 1 PUŁKU SPECJALNYM
www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/art,54,prezydent-z-wizyta-w-lublincu.html :
Piątek, 18 lutego 2011
Prezydent z wizytą w Lublińcu ...
Podczas wizyty zwierzchnikowi Sił Zbrojnych towarzyszył minister
obrony narodowej Bogdan Klich i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Stanisław Koziej. ...
Obejrzał też uzbrojenie i pokaz wyszkolenia komandosów, który określił jako "niesłychanie interesujący".
Krótką, kilkugodzinną wizytę Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP i towarzyszących mu osób zakończył uroczysty obiad.
www.psk.mil.pl/index.php
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl