Rosyjskie MSZ informuje Polaków, o czym rozmawiał Tusk z Putinem i Sikorski z Ławrowem.

avatar użytkownika Maryla

To taka "nowa świecka tradycja"? Po raz kolejny to strona rosyjska wydaje komunikat o rozmowach na szczeblu międzyrządowym, a żurnaliści muszą się dopytywać Tuska, o czym to rozmawiało z Moskwą.

Rosja i Polska mają zamiar kontynuować współpracę w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem - poinformowało we wtorek rosyjskie MSZ. Premier Donald Tusk odnosząc się do poniedziałkowej rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji obu państw powiedział, że "obfitowała ona w pewne sygnały pokazujące, że strona rosyjska jest gotowa do dalej idącej współpracy niż to mogło wynikać z raportu".

http://www.tvn24.pl/12690,1690594,0,1,lawrow-chcemy-dalej-wspolpracowac-ws-katastrofy,wiadomosc.html

Rosyjskie MSZ ws. rozmów szefów dyplomacji wydało specjalne oświadczenie.

- W kontekście trwającego wyjaśniania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia ubiegłego roku obie strony potwierdziły gotowość kontynuowania ścisłej współpracy organów śledczych Rosji i Polski
- czytamy w oświadczeniu.

Z kolei rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki powiedział, że ministrowie Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow potwierdzili w czasie rozmowy telefonicznej gotowość kontynuowania współpracy różnych organów Polski i Rosji ws. katastrofy smoleńskiej, w tym organów śledczych.

- Rozmowa dotyczyła stosunków dwustronnych, m.in. kwestii śledztw i wyjaśnienia katastrofy pod Smoleńskiem. Obie strony potwierdziły gotowość kontynuowania jak najściślejszej współpracy organów śledczych obu państw - podkreślił Bosacki.

Politycy - jak mówił - rozmawiali także o planowanych kolejnych spotkaniach i kontaktach przedstawicieli władz Polski i Rosji. Pytany o to, czy była mowa o konkretnych datach spotkań, odparł:
"Niech to pozostanie do wiedzy obu zainteresowanych stron".

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Pełnomocnicy sześciu rodzin

Pełnomocnicy sześciu rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej poinformowali, że ich klienci, chcą uzyskania w rosyjskim śledztwie statusu poszkodowanych, a w konsekwencji również dostępu do akt tego śledztwa i możliwość składania ewentualnych zażaleń.

O decyzji rodzin ofiar poinformowali adwokaci. Zarówno mec. Rafał Rogalski, który jest pełnomocnikiem Jarosława Kaczyńskiego, a także reprezentuje bliskich pięciu innych ofiar katastrofy smoleńskiej, jak i mec. Bartosz Kownacki, pełnomocnik sześciu rodzin ofiar katastrofy, w tym bliskich gen. Andrzeja Błasika, powiedzieli PAP, że większość ich klientów jest zainteresowana statusem poszkodowanych w rosyjskim śledztwie.

Kownacki zauważył, że rodziny ofiar były już przesłuchiwane przez polską prokuraturę w ramach realizacji rosyjskiego wniosku o pomoc prawną. - Można mieć wątpliwości, czy Rosjanie działają w tej materii sprawnie, bo nie mamy do dziś informacji, czy taki status został przyznany - dodał Kownacki.

Rogalski powiedział z kolei, że jego klienci nie otrzymali na przykład informacji z rosyjskiej prokuratury o przedłużeniu tamtejszego śledztwa w sprawie katastrofy. - Staje się więc konieczne przypomnienie stronie rosyjskiej, że ma do czynienia z osobami poszkodowanymi i wyjaśnienie tej kwestii - zaznaczył mecenas. Zdaniem Rogalskiego, możliwe jest, iż pismo w tej sprawie zostanie skierowane do rosyjskiej prokuratury jeszcze w tym tygodniu.

Korzystanie ze statusu poszkodowanego w śledztwie rosyjskim mogłoby się wiązać z koniecznością wynajęcia rosyjskiego prawnika, który w imieniu rodzin utrzymywałby na bieżąco kontakt z rosyjską prokuraturą. - Status poszkodowanego w rosyjskim postępowaniu daje w nim szczególne uprawnienia, dotyczące możliwości wglądu do akt, ale też roszczeń odszkodowawczych - podkreślił Kownacki. Status taki daje też na przykład możliwość składania ewentualnych zażaleń na postanowienia rosyjskiej prokuratury w tej sprawie.

Kownacki przyznał, że na własną rękę szuka w Rosji kancelarii prawniczej, która podjęłaby się reprezentowania jego klientów w rosyjskim śledztwie, ale z jego rozmów wynika, że tamtejsi adwokaci "obawiają się podjęcia tego wyzwania". Ponadto - jak zauważył - należy wziąć pod uwagę, że tym prawnikom trzeba będzie zapłacić. Dlatego, jak dodał, liczy, że polskie władze zechcą choćby częściowo sfinansować to przedsięwzięcie.

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prokurator Mateusz Martyniuk powiedział, że kwestie te nie są przedmiotem pomocy prawnej w śledztwach prowadzonych przez Polskę i Rosję. Dodał, że odnośnie ewentualnego wsparcia dla bliskich ofiar jako poszkodowanych w rosyjskim śledztwie właściwa jest ścieżka pomocy konsularnej za pośrednictwem MSZ.

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/katastrofa-smolenska/chcemy-informacji...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Prezydent Bronisław

Prezydent Bronisław Komorowski, który jutro wybiera się do szwajcarskiego Davos na Światowe Forum Ekonomiczne, nie spotka się tam z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Jak dowiaduje się, może natomiast dojść do spotkania szefów dyplomacji Polski i Rosji.

Dziś wieczorem, zgodnie z planem Dmitrij Miedwiediew wygłosi przemówienie otwierające Forum.

Rosyjski przywódca skróci natomiast pobyt w Davos w związku z poniedziałkowym zamachem na moskiewskim lotnisku Domodiedowo, w którym zginęło 35 osób, a ponad 180 zostało rannych.

Tymczasem Bronisław Komorowski udaje się do Davos jutro, po zakończeniu uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, w których weźmie udział wspólnie z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem.

O tym, że podczas szczytu może dojść do spotkania prezydentów Polski i Rosji, mówił w grudniu sam Komorowski. W ubiegłym tygodniu również źródła dyplomatyczne w Moskwie potwierdziły, że w Davos może dojść do spotkania Miedwiediewa z Komorowskim

PAP

http://www.rp.pl/artykul/23,600175.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl