BIEC: alarmujące dane o tendencjach w gospodarce!
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł w październiku po raz kolejny. Swój najwyższy ostatni szczyt wskaźnik osiągnął 16 miesięcy temu., wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), opublikowanego w poniedziałek.
"Obecne załamanie wskaźnika jest najgłębsze od 1992 roku. Co więcej, na razie nie pojawiają się żadne zwiastuny zapowiadające odwrót od tej tendencji. Światowy kryzys rynków finansowych w coraz większym stopniu oddziałuje na sferę realną gospodarki, pozbawiając ja dopływu kapitału" - głosi raport.
BIEC zwraca jednak uwagę, że z drugiej strony symptomy nadchodzącego spowolnienia w przedsiębiorstwach pojawiły się już wiosną 2007 r., a więc nim doszło do odwrócenia trendu na giełdzie. Zwiastuny te były przede wszystkim konsekwencją wzrostu kosztów wytwarzania, co spowodowało spadek zamówień napływających do firm.
BIEC odnotowuje, że spośród ośmiu komponentów wskaźnika wyprzedzającego w październiku żaden nie poprawił się, trzy pozostały na niezmienionym poziomie, zaś pięć składowych uległo pogorszeniu w stosunku do notowań sprzed miesiąca.
Według BIEC, ich portfel zamówień kurczy się bowiem w dość szybkim tempie od początku roku. Najszybciej ubywa zamówień od zagranicznych kontrahentów, ale również te przeznaczone na rynek krajowy zmniejszają się systematycznie.
"Perspektywy eksportu dla wielu przedsiębiorstw pogorszą się wobec słabnącej koniunktury u naszych europejskich odbiorców, do których trafia ok. 70% polskiego eksportu. Wzrost kosztów wytwarzania spowodowany przede wszystkim wyższymi kosztami zatrudnienia pracowników znacznie pogarsza konkurencyjność polskiej oferty na światowych rynkach" - wynika z raportu.
Analitycy Biura ostrzegają, że od kilku miesięcy obserwują wyraźną tendencję do odkładania się wyrobów gotowych w magazynach producentów. Wobec oznak słabnącego popytu, szczególnie zagranicznego, przedsiębiorstwa będą redukować swe plany produkcyjne.
BIEC: alarmujące dane o tendencjach w gospodarce!
Notowania opóźnione o 15 min.
2008-10-27 godz. 11:19:06
WIG | 24,242.10 | -4.15 |
WIG20 | 1,486.90 | -4.42 |
mWIG40 | 1,483.31 | -3.70 |
Niepokojące zjawisko na rynku pracy
"Rzeczpospolita" pisze, że trzeci kwartał tego roku przyniósł pierwszy od lat spadek liczby ofert pracy w sieci. Część pracodawców, zwłaszcza w finansach i przemyśle ciężkim, wstrzymuje przyjęcia.
Zboża zaczęły drożeć
(PAP, pr/27.10.2008, godz. 10:56)
W połowie października zahamowany został spadek cen zbóż konsumpcyjnych - wynika z analizy ministerstwa rolnictwa. ... »
"Mam nadzieję, że bracia Kaczyńscy zrozumieją plan rządu"
Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że bracia Kaczyńscy zrozumieją, że "istnieje kilka prostych dróg do tego, aby zabezpieczyć Polskę przed skutkami kryzysu finansowego". »
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak krótko podsumował osłabianie złotego i spadki na giełdzie. "W Polsce nie ma kryzysu" - ogłosił. Inwestorom poradził, żeby nie reagowali tak emocjonalnie na wahnięcia kursów i spadki wartości akcji.więcej »
Tusk: Polska jest silna i zdrowa
Polska jest silna i zdrowa, ale nie jesteśmy tytanami odpornymi na zjawiska w świecie - powiedział premier Donald Tusk pytany, czy Polska ulega kryzysowi finansowemu, po spadkach na giełdzie. »
natenczasblog.blogspot.com/
Profesor Jan Winiecki dla DZIENNIKA:
"Rada Gabinetowa to dywersja prezydenta"
PiS chce w ten sposób zyskać coś na strachu obywateli. Ja ostatnio apelowałem do prezydenta, żeby tego rodzaju rzeczy nie robił. Jest to szkodliwe. To jest dywersja prezydencka, żeby podczepić się pod cokolwiek, aby tylko uzyskać jakieś punkty w polityce. Prezydent chciał też ostatnio być arbitrem między rządem a PZPN. A prezydent na piłce zna się tak, jak i na finansach, czyli wcale - mówi DZIENNIKOWI ekonomista, profesor Jan Winiecki.więcej »
Rostowski: rząd rozpocznie prace nad harmonogramem przyjęcia euro
Warszawa (PAP)
- Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział w czwartek, że rząd w najbliższym czasie przystąpi do prac nad harmonogramem i strategią przyjęcia euro. Jego zdaniem projekt budżetu na 2009 rok stwarza warunki do szybkiego przystąpienia...
próba generalna - TW Mleczarz uczy skrzypka grać na instrumencie.
|
Wałęsa: nie mamy ani Mojżesza, ani pustyni
- Taki sam skok jak Polska przeżył Mojżesz, prowadząc Żydów do Ziemi Obiecanej. Tylko że on nie reformował, on prowadził ludzi po pustyni, przez 40 lat, w oczekiwaniu na to, że pokolenie wymrze. Ale my nie mamy Mojżesza ani takiej dużej pustyni - mówił Lech Wałęsa podczas XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.
„Czas łachudry”
Co chwila miłościwie nam panująca Platforma Obywatelska, jedyna słuszna siła, bo przewodnia (wraz z nieocenionym koalicjantem) funduje społeczeństwu jakiś cyrk używając do tanich numerów własnych lub zaproszonych politykierów.
Dramat pacjentów. Trwa ewakuacja szpitala
PLACÓWKA W GŁOWNIE W OPAŁACH
|
Lekarz zarabia około 2 tys. zł brutto, a pielęgniarka 1300 zł, dlatego nasze postulaty są płacowe - uzasadnia protest dr Grzegorz Klejny z organizujących strajk związków zawodowych.
Choć dyrektor zgadza się na podwyżki w wysokości 500 złotych to tylko do końca roku. Powód? W przyszłym szpital zmienia strukturę organizacyjną, zostaje wydzierżawiony nowemu właścicielowi i, jak twierdzi obecny dyrektor, to z nim lekarze powinni negocjować.
Najnowszy numer "Gazety Platformczej"
- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz