Pomoc dla powodzian wciąż potrzebna

avatar użytkownika Marcin Gugulski
W czwartek między 18.00 a 19.30  posłowie omówią trzy sprawozdania sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw i uchwał dotyczących usuwania skutków i zapobiegania powodzi. Są to projekty:
- ustawy o zapobieganiu skutkom powodzi (z 21 maja 2010 r.), 
Wszystkie trzy projekty zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, a do prezentowania ich przed Sejmem upoważnili – odpowiednio – posła Edwarda Siarkę  z Nowego Sącza, posła Andrzeja Adamczyka  z Krakowa i posła Marka Kuchcińskiego  z Krosna.
Od 11 czerwca do 28 października komisja nadzwyczajna odbyła siedem posiedzeń i po ostatnim z nich przedstawiła trzy jednobrzmiące wnioski. Siedemnastoosobowa komisja (której przewodniczy poseł Włodzimierz Karpiński  z Lublina i z Platformy Obywatelskiej, a w której zasiada  8 posłów z PO, 6 posłów z PiS, 2 posłów z SLD i 1 poseł z PSL) większością głosów ustaliła, że chce, by Sejm:
- pierwszy projekt „odrzucić raczył”
- drugi projekt „odrzucić raczył”
- trzeci projekt „odrzucić raczył”.
Zanim Sejm – po wysłuchaniu 3-minutowych oświadczeń wygłaszanych w imieniu klubów i kół poselskich – odrzuci większością głosów wszystkie trzy projekty, proszę Czytelników tej notki (a zwłaszcza Posłanki i Posłów), by zajrzeli na strony internetowe założone przez osoby pomagające ofiarom wiosennych i letnich powodzi. Jeżeli mimo tej lektury ręka posłom nie drgnie na guzikach do głosowania, to niech chociaż doraźnie pomogą potrzebującym rodzinom, wpłacając pieniądze na podane tam numery kont:
- pomoc dla Kłodnicy w gminie Wilków, powiecie opolskim, województwie lubelskim, 
- pomoc dla Wielowsi (północnej dzielnicy Tarnobrzega) 
Tam wciąż potrzebna jest nasza pomoc!


P.S. (dopisane 24 godziny później)
W czasie czwartkowej debaty w Sejmie przedstawiciele PO i PSL (wspierani przez reprezentantów rządu i w przypadku dwóch z trzech omawianych ustaw także przez posłów SLD) opowiedzieli się za natychmiastowym odrzuceniem wszystkich trzech projektów ustaw i zaprzestaniem dalszych prac nad nimi.
Natomiast kluby PiS i PJN (a w przypadku projektu ustawy o Funduszu Pomocy Ofiarom Katastrofy także klub SLD) wnioskowały o nieodrzucanie projektów, czyli o kontynuowanie dalszych prac nad nimi w komisji lub komisjach sejmowych.
Sprawozdanie z czwartkowej debaty można znaleźć na str. 217-246 „Sprawozdania stenograficznego z 78 posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej VI kadencji w dniu 25 listopada 2010 r.” i na str. 2(260) Załącznika nr 1 do tego sprawozdania, czyli tutaj.
Głosowania - w piątek między 9.00 a 11.00.

P.P.S.S. (dopisane nieco później)
A w piątek między 10.00 a 10.02 większość posłów odrzuciła wszystkie trzy projekty ustaw:
- pierwszy (ustawy o Funduszu Pomocy Ofiarom Katastrof):
208 głosami posłów PO, PSL, SDPL i SD oraz pięciu posłów niezrzeszonych przeciw 178 głosom posłów PiS, SLD i PJN oraz pięciu posłów PO i dwu posłów niezrzeszonych (69 posłów nie głosowało);
- drugi (ustawy o zapobieganiu skutkom powodzi):
239 głosami posłów PO, SLD i PSL oraz czterech posłów niezrzeszonych i dwu posłów SDPL przeciw 152 głosom posłów PiS, PJN i SD oraz trzech posłów niezrzeszonych, dwu posłów SDPL, dwu posłów PO, jednego posła SDL i jednego posła PSL (69 posłów nie głosowało);
- trzeci (uchwały w sprawie przyjęcia pakietu dla ochrony przeciwpowodziowej):
247 głosami posłów PO, SLD, PSL, SDPL i SD oraz pięciu posłów niezrzeszonych przeciw 143 głosom posłów PiS i PJN oraz dwu posłów niezrzeszonych, jednego posła PO i jednego posła SLD (70 posłów nie głosowało).

napisz pierwszy komentarz