Polska już jak Grecja. Wyprzedaż państwowych nieruchomości. Jesień Muminków.

avatar użytkownika Maryla
Wrzesień protestów związkowych

Wrzesień protestów związkowych

Po falach wakacyjnych protestów, które przetoczyły się przez Europę, protestować będą także polscy związkowcy. Najbardziej obleganym przez protesujących miastem będzie Warszawa, gdzie jak zapowiada Andrzej Radzikowski z OPZZ-tu, ulice... »

Nasza innowacyjność stale w ogonie Europy

Nasza innowacyjność stale w ogonie Europy

Z prof. Andrzejem Wiszniewskim, byłym ministrem nauki i przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych, rozmawia Wojciech Kowalski. »

 

Wyprzedaż państwowych nieruchomości

Wyprzedaż państwowych nieruchomości

Resort skarbu i kontrolowane przez niego spółki wystawiają na sprzedaż atrakcyjne nieruchomości w centrach dużych miast - ujawnia "Parkiet". »

TVN CNBC: nowe życie Stoczni Gdynia

Najważniejsza część stoczni została wczoraj sprzedana prywatnej firmie Crist. Zapłaciła za tak zwany "duży dok" 175 milionów złotych. »

Resort skarbu chce sprzedać Nasycalnię Podkładów

28 października odbędzie się aukcja udziałów Nasycalni Podkładów w Pludrach - poinformował w piątek resort skarbu. Spółka działa w sektorze drzewnym; cena wywoławcza to ponad 5,9 mln zł. »

Lokata lepsza od obligacji

Lokata lepsza od obligacji

"Puls Biznesu" odradza kupowanie w tej chwili obligacji skarbowych Ministerstwa Finansów. Gazeta zwraca uwagę, że ich oprocentowanie jest prawie dwa razy mniejsze niż najlepszej lokaty. Poczekaj na wyższe - radzi "Puls... »

TVN CNBC: Produkcja trzyma się mocno. Dlaczego rośnie liczba bankructw firm?

Produkcja przemysłu wzrosła w sierpniu o 13,5% w ujęciu rocznym, nieco powyżej oczekiwań i mocniej niż w lipcu. To czwarty miesiąc z rzędu z dwucyfrowym wzrostem produkcji. Skoro jest tak dobrze... dlaczego wciąż rośnie liczba bankructw... »

 

Gigantyczne łapówki w branży węglowej

"Rzeczpospolita" pisze, że katowicka prokuratura zarzuca osobom na wysokich stanowiskach w branży węglowej przyjęcie korzyści majątkowych, przekraczających milion złotych. »

Skromne zakupy za rosnące pensje

Skromne zakupy za rosnące pensje

Chociaż średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wyniosła w sierpniu 3407 zł brutto i była o 4,2 proc. wyższa niż rok wcześniej, to nadal jesteśmy biednym narodem na tle świata - informuje "Puls Biznesu". »

Kolejne kontrole oświadczeń majątkowych

Kolejne kontrole oświadczeń majątkowych

Majątki nie tylko Janusza Palikota i Mirosława Drzewieckiego, ale również oświadczenia majątkowe 14 osób piastujących najwyższe stanowiska w państwie kontroluje Centralne Biuro Antykorupcyjne - dowiedział się "Dziennik Gazeta... »

Rostowski szuka kasy w armii

Rostowski szuka kasy w armii

Minister finansów Jacek Rostowski chce radykalnie zmienić zasady finansowania polskiej armii - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". »

 
Minister finansów o uldze prorodzinnej

Minister finansów o uldze prorodzinnej

Jeżeli chcemy, żeby ulga prorodzinna zachęcała ludzi do tego, żeby mieli więcej dzieci, to powinna być skoncentrowana na trzecim i następnych dzieciach - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem efekty może przynieść... »

 

Ustawa żłobkowa - nowe formy opieki

Ustawa żłobkowa - nowe formy opieki

I rodzice małych dzieci, i właściciele prywatnych żłobków czekają na wprowadzenie nowej "ustawy żłobkowej". Projekt kilka dni temu przyjęty przez rząd minimalizuje rygory przy tworzeniu żłobków. »

W tym roku ziemniaków będzie mniej i będą drogie

W tym roku ziemniaków będzie mniej i będą drogie

Rolnicy zbiorą mniej ziemniaków niż przed rokiem i będą one droższe, a także gorszej jakości - uważa szef Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych Marian Sikora. Polska będzie też kupowała ziemniaki za granicą. »

 

Tusk: umowa gazowa odpowiada polskim interesom

Tusk: umowa gazowa odpowiada polskim interesom

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że umowa gazowa z Rosją odpowiada polskim interesom. Dodał, że najważniejsze jest zapewnienie trwałych dostaw gazu, a nie ideologiczne wojny z jakimś państwem. »

Premier zaskoczył ekspertów

Twierdzenia premiera Donalda Tuska, który z zadowoleniem przyjmuje warunki negocjowanej umowy gazowej z Rosją, mówiąc, że odpowiadają one polskim interesom, zaskoczyły wczoraj wielu ekspertów. Zdaniem Janusza Kowalskiego, członka Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, "wypowiedź pana Tuska dowodzi, że nie zna umowy, którą podpisuje".

> Więcej <

Polsko-rosyjskie negocjacje gazowe

Polsko-rosyjskie negocjacje gazowe

W Moskwie trwają się polsko - rosyjskie dotyczące dotyczące warunków dostaw gazu dla naszego kraju. Oprócz polskich i rosyjskich ekspertów udział w rozmowach bierze również przedstawiciel Unii Europejskiej. »

EU-ropa naftowa?

Państwa członkowskie Unii prowadzą indywidualną politykę zaopatrzenia w surowce energetyczne. Czy wspólna polityka paliwowa poprawiłaby bezpieczeństwo UE ? »

KE nie wyklucza niedoborów w dostawach gazu do Polski

KE nie wyklucza niedoborów w dostawach gazu do Polski

Od połowy października możliwe są niedobory w dostawach gazu do Polski - ostrzegła w piątek rzeczniczka komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera. Zdaniem KE ten scenariusz grozi Polsce, jeśli nie zostanie podpisana nowa umowa na dostawy z... »

Rusza budowa gazoportu w Świnoujściu

Rusza budowa gazoportu w Świnoujściu

Rusza budowa gazoportu w Świnoujściu. Plac budowy przejmie dziś konsorcjum firm z Sajpem. Budowa zakończy się w 2013 roku i pochłonie prawie 3 miliardy złotych. Inwestorem jest państwowa firma Gaz - System. Budowę falochronu portu... »

Gaz powoli wypiera z elektrowni węgiel

Gaz powoli wypiera z elektrowni węgiel

Bezprecedensowo wysoki udział gazu w amerykańskich elektrowniach będzie prawdopodobnie wciąż rósł, ponieważ najwyższe ceny w ciągu roku spadły, a perspektywa wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących zanieczyszczenia... »

 

Zmiana waluty kosztowała ich 219 miliardów euro

Zmiana waluty kosztowała ich 219 miliardów euro

Przejście na wspólną europejską walutę kosztowało Włochów prawie 219 miliardów euro. Tak wynika z obliczeń "Ośrodka Walki ze Spekulacją i Obrony Oszczędności", założonego właśnie przez kilka włoskich organizacji konsumentów. »

 

Szef EBOR wzywa do czujności w Europie Wschodniej

Szef Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Tomas Mirow wezwał do zachowania czujności w Europie Wschodniej w związku z kryzysem finansowym, by zapewnić wzrost gospodarczy w tym regionie. »

Wielka grecka ucieczka

Wielka grecka ucieczka

Coraz więcej młodych absolwentów opuszcza Grecję. Zniechęca ich trudna sytuacja na rynku pracy, wszechobecne kumoterstwo i brak widoków na lepszą przyszłość. »

Rosja sprawdza Polskę

Z Pawłem Kowalem, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie PiS,
rozmawia Jacek Dytkowski

> Więcej <

 

 

Są różne sposoby na wyniesienie śledztwa smoleńskiego na możliwie jak najwyższy poziom, na jego tzw. umiędzynarodowienie. Tymczasem toczy się ono w dalszym ciągu tak, jakby chodziło o włamanie do garażu

Łukaszenka zawstydza Tuska

Określenie "białoruskie standardy" w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwości stanowi synonim mataczenia, tuszowania, zacierania śladów, nierzetelności, ukrywania dowodów, opieszałości i niejawności. A jednak Białoruś było stać na to, że na forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wnioskowała o włączenie zagranicznych ekspertów do śledztwa w sprawie tajemniczej śmierci opozycyjnego dziennikarza Aleha Biabenina. Ta inicjatywa, pokazująca konkretną ścieżkę prawną, mogłaby być przykładem dla polskich i rosyjskich władz w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem. Zwłaszcza że z każdym dniem pojawiają się coraz większe wątpliwości opinii międzynarodowej co do kontrowersyjnie prowadzonego postępowania.

> Więcej <

Przesłanie, z którym Fidesz szedł do ostatnich wyborów, bliskie jest idei budowy IV Rzeczypospolitej. Węgierski kurs na zacieśnianie współpracy regionalnej zderza się z prorosyjską i proniemiecką orientacją rządu Donalda Tuska

Koniec węgierskiego postkomunizmu

Jan Filip Staniłko



Viktor Orban, nowy szef węgierskiego rządu, przyjechał do Polski zaledwie dwa dni po zaprzysiężeniu swojego gabinetu. Jest pierwszym premierem Węgier, który wybrał Polskę jako cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej. To gest symboliczny, ale też polityczny manewr. Orban chce stworzyć nowy sojusz w Europie Środkowej, w którym Polska byłaby strategicznym partnerem. Uważa, że jeśli Warszawa i Budapeszt będą ze sobą współpracować, to głos naszego regionu będzie silniejszy w Unii Europejskiej. Oznacza to, że nowy premier Węgier "urwał" się swoim dawnym niemieckim patronom i stara się prowadzić bardzo odważną politykę, utrzymując jednakowy dystans zarówno do Berlina, jak i do Moskwy.

> Więcej <

Dotychczasowe nominacje wysokich urzędników w Kancelarii Prezydenta dowodzą, że Bronisław Komorowski nie spełni obietnicy budowania apolitycznej administracji

Prezydent Platformy i Unii Wolności

Bronisław Komorowski kompletuje skład swojej kancelarii. Klucz, jaki do tej pory stosuje prezydent w doborze współpracowników, wskazuje z jednej strony na umieszczanie w kancelarii ludzi z Platformy Obywatelskiej, a z drugiej na powrót na scenę polityczną środowiska dawnej Unii Wolności, dziś rozproszonego po różnych ośrodkach politycznych. Niewykluczone, że swoimi nominacjami Komorowski kładzie również podwaliny pod przyszłą koalicję rządową Platformy z lewicą.

> Więcej <

Obraz Matki Bożej też aresztowano

Stanisław Michalkiewicz, publicysta:



Pozbycie się krzyża przez prezydenta Komorowskiego jest w stylu działań ubeków. To mi przypomina połowę lat 60. XX wieku, kiedy Władysław Gomułka eskalował swoją wojnę z Kościołem, a konkretnie z Prymasem Stefanem Wyszyńskim, w związku z obchodami milenijnymi. Jak pamiętamy, gdy Gomułka aresztował obraz Matki Bożej Częstochowskiej, Prymas Wyszyński nakazał, żeby pielgrzymkę po kraju kontynuowały puste ramy. To zaś robiło jeszcze większe wrażenie na opinii publicznej i tłumy wychodziły na powitanie tych pustych ram, milicja zaś uganiała się za tymi ramami po drogach całej Polski, ku uciesze całego świata. Oczywiście Gomułka nie zdawał sobie sprawy z tego, jak w ten sposób ośmiesza państwo polskie, gdyż był to człowiek - mówiąc wprost - ograniczony. Obecne aresztowanie krzyża - bo to tak trzeba nazwać - przez pana Jacka Michałowskiego przypomina mi tamte wydarzenia.

> Więcej <

napisz pierwszy komentarz