Bohaterowie Powstania Warszawskiego, Andrzej Romocki "Morro"
Michał St. de Z..., czw., 16/09/2010 - 14:08
Sześćdziesiąt sześć lat temu, w dniu 15 września 1944 roku zginą jaeden z najdzielnieszych wsród dzielnych, harcmistrz, najmłodszy wiekiem kapitan Armii Krajowej,kawaler srebrnego krzyża Virtuti Militari i dwóch Krzyzy Walecznych
Andrzej Romocki "Morro"
ze zbiorów Basi Wachowicz
Był dowódcą Kompanii "Rudy" w Batalinie Szturmowym Szarych Szeregów, "Zoska" Tenże Batalion wyzwolił obóz 383 więźniów w tym 348 Żydów z obozu Gęsiówka.
Kto o tym mówi, pamięta. Anii w Polsce ani w Izraelu, hameryce.
Ciagle słyszę o polskich smalcownikach. I to z ust, profesora, byłego ambasadora w Polsce Szewacha Wajsa, urodzonego w Polsce. Instytutu Żydowskiego w Polsce.
Kapitan Andrzej Romocki pochodził z patriotycznej rodziny ziemiańskiej, pieczętującej się herbem Prawdzic. Jego ojciec Paweł był majorem Wojska Polskiego,żołnierzem I Korpusu Generała . Dowbora-Muśnickiego, kawalerem orderu Virtuti Militari. Dziadek, Juliusz Romocki uczestniczył w Powstaniu Styczniowym. Za swe bohaterstwo odznaczony Krzyżem Viruti Militari.
W czasie Powstania Warszawskiego Batalion Szturmowy "Zośka", nazwa przyjęta dla upamiętnienia Dowódcy Warszawskich Grup Szturmowych Tadeusza Zawadzkiego. Instruktora harcerskiego, harcmistrza, podporucznika Armii Krajowej , bohatera książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".
Batalion "Zośka" walczył w czasie Powstania Warszawskiego wchodząc w skład Zgrupowania Armii Krajowej "Radosław" na Woli i Starym Mieście. Dowodzona przez Andrzeja Romeckiego "Moro" Kompania Rudy jako jedyna przebiła się do Śródmieścia przez ogień dywizji Ericha von dem Bacha stacjonującej w Ogrodzie Saskim.
Swą działalność konspiracyjną rozpoczyna od PET organizacji młodzieży szkolnej "Przyszłość", wywodząca się z założonego w 1899 roku z inicjatywy Zygmunta Miłkowskiego PET-u.
Ukończył tajne kursy w Szkole Podchorążych Piechoty Rezerwy "Agricola".Szkoła podchorążych została założona w październiku 1941 przez Kedyw-Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej.
Początkowo dowodził kolejno drużyną "Sad 400", plutonem "Sad", a następnie 2 Kompanią "Rudy"
Zginął od kuli 15 września 1944 w godzinach rannych, w miejscu gdzie obecnie jest przejscie dla pieszych na wysokosci ulicy Wilanowskiej przy Wisłostradzie. Pierwotnie pochowany na posesji kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy przy Solec 61.
Miał lat 21
Rannego opatrywała łączniczka, sanitariuszka, studentka medycyny Lidia Daniszewska ps. "Lidka" odznaczona Krzyżem Walecznych.
Zginie dzień później w rejonie ulicy Wilanowskiej.. .
Eksuhomawny przez Matkę i towarzyszy broni, został pochowany na Powązkach w Kwaterze Batalionu "Zoska" miedzy swymi braćmi:
Poetą, Jankiem Bonawentura Romockim "Bonawentura" porucznikiem Armii Krajowej. Kawalerem Orderu Wirtuti Militari i Krzyża Walecznych. Janek zginął 15 sierpnia 1944 roku
Bratem Ciotecznym Stanisławem Leopoldem,"Rafał" porucznikiem Armii Krajowej, kawalerem Orderu Virtuti Militari, Krzyża Walecznych. Łączniczką "Rafała" była Krystyna Wańkowicz
Cześć Jego pamięci.
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
3 komentarze
1. 15 września - rocznica śmierci Andrzeja ''Morro'' Romockiego
Cześć Jego pamięci.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Dziękuje za piękny film.
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. Warszawa: Na Powązkach
Warszawa: Na Powązkach Wojskowych upamiętniono Andrzeja Romockiego „Morro”
najsłynniejszych żołnierzy batalionu „Zośka” Andrzeja Romockiego
„Morro”, harcerze i przedstawiciele władz złożyli kwiaty na jego grobie
na Powązkach Wojskowych. "Morro" poległ w Powstaniu Warszawskim we
wrześniu 1944 r.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl