Komisja Europejska podjęła już decyzję o przyznaniu 80 mln euro na budowę terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu i nie zmieniła swego stanowiska, mimo informacji o wątpliwościach ze strony Niemiec - zapewnił we wtorek PAP rzecznik KE Cezary Lewanowicz

Niemiecki Nelson

Lewanowicz zwrócił uwagę, że niewyjaśniona pozostaje jedynie kwestia ewentualnego ponadgranicznego wpływu tej inwestycjina środowisko naturalne. W tej sprawie toczą się rozmowy między Polską i Niemcami.

"Komisja oczekuje od właściwego niemieckiego urzędu ostatecznego stanowiska w tej sprawie. Chodzi o potwierdzenie, że strona niemiecka zakończyła procedurę oceny transgranicznego oddziaływania tego projektu na środowisko i że zgadza się z oceną władz polskich, że ten projekt takiego oddziaływania nie ma" - powiedział rzecznik.
Wyjaśnił, że decyzja KE dotycząca uruchomienia płatności  zawiera klauzulę ochrony środowiska. Oznacza to, że finansowanie wstępne (pre-finacing) jest dozwolone, ale inne przelewy pozostają zawieszone do czasu przesłania przez władze niemieckie oczekiwanego pisma.

Trudne pytanie PIS

Politycy PiS, posłowie Joachim Brudziński i Wojciech Jasiński oraz eurodeputowany MarekGróbarczyk, mówili na konferencji pod koniec sierpnia, że oczekują od rządu deklaracji, że budowa gazoportu w Świnoujściu będzie finansowana z własnych środków, bez wsparcia z funduszy unijnych.  "Tu chodzi o jedną decyzję, że inwestycja będzie finansowana ze środków budżetu  . Oczekujemy od Donalda Tuska jasnej deklaracji: nie oglądamy się na Komisję Europejską, nie oglądamy się na panią kanclerz Angelę Merkel, nie oglądamy się na Putina, tylko budujemy to z własnych środków. Państwo polskie stać na to" - podkreślali politycy PiS.

PULS BIZNESU

ZAPROSZENIE NA HAPPENIG NAUKOWY

Polskie LNG  zaprasza na HAPPENING NAUKOWY "CZYSTA MAGIA, który odbędzie się w niedzielę 12 września br. w godz. od 14:00 do 18:00 na placu przy Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu, w dzielnicy Warszów.

Piknik organizuje spółka Polskie LNG S.A. oraz Miejski Dom Kultury w Świnoujściu, przy wsparciu merytorycznym naukowców z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

PODSUMOWANIE

Inwestycja ruszyła jest szansa na skuteczną dywersyfikację dostaw gazu do Polski innego niż rosyjski.

Kejow