Wyniki według EUROSTAT za 2008 gdzie norma wynosi 20% dla krajów UE

  • Szwecja (44,4 proc.),
  • Finlandia (30,5 proc.),
  • Łotwa (29,9 proc.),
  • Austria (28,5 proc.),
  • Portugalia (23,2 proc.).
  •  Polska 7,9 proc.
     

Dotacje  krajowe na Odnawialne Żródła  Energii

Rząd dokłada miliony do odnawialnych źródeł energii. Firmy chcą więcej

Dotacje na zieloną energetykę

żródło: DGP

 

Wspieranie odnawialnych źródeł energii elektrycznej zostało uznane w Dyrektywie 2001/77/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspierania produkcji na rynku wewnętrznym energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych (OZE) za sprawę priorytetową, uzasadnioną potrzebą lepszego zabezpieczenia i zróżnicowania dostaw energii, ochrony środowiska.

DODATACJE REGULACJA PRAWNA

W ramach działania 9.4. Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych wspierane są projekty budowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię wiatru, wody w małych elektrowniach wodnych do 10 MW, biogazu i biomasy oraz jednostek wytwarzania ciepła przy wykorzystaniu energii geotermalnej lub słonecznej. Wyklucza się natomiast możliwość udzielenia wsparcia na technologię współspalania paliw kopalnych i biomasy lub biogazu, a także budowę lub przebudowę obiektów energetycznych spalających odpady komunalne.

Charakter uzyskania wsparcia reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 3 lutego 2009 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej na inwestycje w zakresie budowy lub rozbudowy jednostek wytwarzających energię elektryczną lub ciepło z odnawialnych źródeł energii. W dokumencie tym okreœlono szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy publicznej. Zgodnie z mapą pomocy regionalnej intensywność wsparcia zależy od lokalizacji inwestycji oraz wielkości przedsiębiorstwa i wynosi od 30 do 70 % wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Jednocześnie maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 40 mln PLN. Określone zostały równocześnie minimalne wartości dla projektów, które mogą otrzymać dofinansowanie w ramach działania – wartość projektu musi być wyższa niż 20 mln PLN. Wyjątkiem są inwestycje w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biomasy lub biogazu oraz w zakresie budowy lub rozbudowy małych elektrowni wodnych, gdzie minimalna wartość projektu wynosi 10 mln PLN. W ramach działania przeznaczone zostały środki w wysokości ponad 2 mld euro, które dostępne są dla wnioskodawców w ramach ogłaszanych konkursów. Podczas naboru, który zakończył się 14 kwietnia 2009r. do Instytucji Wdrażającej - Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej – wpłynęło 120 wniosków o dofinansowanie. Z tej liczby aż 86 projektów dotyczy budowy farm wiatrowych. Drugie miejsce zajęły inwestycje związane z produkcją biogazu - 19 wniosków. Całkowita kwota o którą ubiegają się potencjalni beneficjenci kształtuje się na poziomie ok. 3,148 mld PLN.

http://www.energieodnawialne.pl/fundusze/index.php

Podsumowanie

Do wypełnienienia normy unijne dla poziomu udziału energii ze źródęł odanawialnych OZE jeszcze Polsce sporo brakuje, dodtacje zbyt małe.

Czekamy ....

 

Kejow