Początek końca Rzeczypospolitej, Zygmunt III Waza

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

  Czterysta czterdzieści cztery  dwa lata temu, w dniu 20 czerwca 1566 roku, przyszedł na Świat w zamku Gripsholm nad jeziorem  Mälaren, letniej rezydencji Królów Szwecji Zygmunt, syn króla Szwecji Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki, córki Zygmunta I Starego i Bony Sforzy, siostrzeniec Anny Jagiellonki

W dniu 19 sierpnia 1587 roku zostanie wybrany w wyniku elekcji Królem Polski a  koronowany w Katedrze Wawelskiej w  Krakowie dnia 27 grudnia 1587 jako: Zygmunt III Waza  z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wandalów łac. ''Sigismundus Tertius Dei Gratia Rex Poloniæ, magnus dux Lithuaniæ, Russiæ, Prussiæ, Masoviæ, Samogitiæ, Livoniæque, necnon Suecorum, Gothorum Vandalorumque hæreditarius Rex.
W momencie koronacji  Zygmunt III Waza miał lat 21. Koronacji dokonał Arcybiskup Gnieźnieński, Prymas Polski Stanisław Karnkowski herbu Junosza.
Od tego momentu Rzeczypospolita Obojga Narodów przestaje się liczyć na arenie międzynarodowej. Będzie łatwym łupem dla mocarstw ościennych. Młody król popełnia wiele błędów.
Rzeczypospolita miała kandydatkę na tron Annę Jagiellonkę,Anna Dei Gratia Infans Regni Poloniae, córkę polskiego króla Zygmunta I Starego.
Szlachta chciała mięć króla Piasta. W dniu  13 grudnia 1575 Anna okrzyknięta została na Rynku Starego Miasta w Warszawie królem Polski i wielkim księciem litewskim. Za małżonka dostała księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego.
 Mikołaj Sieniecki, podkomorzy chełmiński, marszałek koła rycerskiego, ogłosił decyzję szlacheckich elektorów:
 królewnę za królową, a Stefana Batorego za króla polskiego i książę Księstwa Litewskiego nominował.
Po śmierci Króla Stefana Batorego, w obliczu wojny domowej między Zamoyskimi i Zborowskimi, którzy na elekcję przybyli w asyście swoich wojsk, dzięki poparciu Królowej Anny Jagiellonki, królem obrano Zygmunta III Wazę.
 Jan Zamoyski opowiedział się po stronie króla z Dynastii Wazów.
Młody Król popełnia wiele błędów. Nie umie rozwiązać problemu z Habsburgami mimo traktatu będzińskiego z 1589 roku, małżeństwa z Anną Habsbsburżanką 31 maja 1589 roku. Król dał się wciągnąć Habsburgom w cesje tronu w latach 1589 -92. W wyniku Sejmu inkwizycyjnego w 1592 roku utracił cały swój autorytet.Groziła mu utrata tronu.
Zygmunt III Waza   zawiera tajny układ z Habsburgami, oferując im za 400 guldenów i pomoc militarną tron polski dla Ernesta Habsburga.
Królowi nie udało się przeprowadzić żadnych reform. Zraził sobie szlachtę powtórnym ożenkiem z Konstancją, rodzona siostra jego pierwszej żony. Konstancja, była kobieta wykształconą, znająca chyba 5 języków w tym łacinę i język Polski. Mając silny wpływ na króla, stworzyła na Dworze własne stronnictwo.
Polityka zagraniczna Króla Zygmunta III to pasmo niepowodzeń. Polska utraciła wpływy w Mołdawii i Wołoszczyźnie. Konflikt z Turcją. Wojna o tron Szwedzki stała się początkiem końca Rzeczypospolitej.
Nie wiem czy dobrym rozwiązaniem było przeniesienie przez Zygmunta stolicy z Krakowa do Warszawy. Nastąpiło to w marcu 1596 roku.
Król nie rozumie polityki ugody  z Kozaczczyzną. Obawiając się wpływów magnaterii, nie wyraża zgody na wypłacanie Kozakom rejestrowym żołdu.
Konsekwencją są powstania Kozackie.
W wyniku długotrwałej choroby, Zygmunt III Waza umiera  na udar mózgu 30 kwietnia 1632.
Król Zygmunt III Waza od momentu wyboru na Króla Rzeczypospolitej źle się czuł w kraju swojej matki. Jego jedynym celem była Korona Szwecji. Temu celowi podporządkował całą swoją inwencje.

 

napisz pierwszy komentarz