Od początków Polańskiego Państwa Słowian, w Gnieźnie -Wielkopolska, obchodzimy, tysiąc trzynastą rocznicę męczeńskiej śmierci pierwszego polskiego świętego, Wojciecha z rodu Sławnikowiczów.
Wszyscy znani nam z nazwiska Polańscy Władcy, książęta:
Siemowit.
Lestek,
Siemomysł,
Mieszko I.
Musieli walczyć na śmierć i życie z germańskimi zdziczałymi plemionami o utrzymanie zachodnich granic Polańskiego, Słowiańskiego Państwa. Kiedy wrogowie Polan jednoczą się by pokonać Państwo Polan i nim się podzielić, Mieszko I podejmuje genialny pomysł, przyjęcia chrześcijaństwa. Ten pomysł Mieszka I i koronacja jego syna Bolesława I Wielkiego, pozwoliły nam zachować jednolite państwo przez ponad 1000 lat. Dziś Rzeczypospolitą Polską.
Mieszko, kiedy podjął decyzję o przyjęciu chrześcijaństwa, dokonuje drugiego genialnego czynu. Chrzest przyjmuje z rąk kapłanów czeskich, którzy byli Słowianami.
Genialny pomysł Mieszka za jednym zamachem wybił zdziczałym plemionom germańskich atuty z ręki. Poza tym Polska przez tysiąc lat nie podlegała zwierzchnictwu kościoła Niemieckiego.
Zaproszenie do Polski najważniejszego człowieka ówczesnego Świata,z bożej łaski Cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, króla Niemiec cesarza rzymskiego Ottona III, pozwoliło Polańskiej Polsce mieć własne arcybiskupstwo w Gnieźnie z Błogosławionym Radzimem czes. Radzym Gaudentym jako arcybiskupem w kolebce, gnieździe Piastów. Stworzyć biskupstwa w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Kołobrzegu.
W tym czasie u naszych południowych sąsiadów Czechów skąd Wywodziła się żona Mieszka I i matka Bolesława Wielkiego panuje zamęt.
Po śmierci biskupa praskiego Dytmara, 3 kwietnia 983 roku na tronie biskupów praskich zasiądzie niespełna 30 letni Święty Wojciech, syn księcia Sławnika na Libicach i Strzeżysławy z Dynastii Przemyślidów.
W wyniku konfliktów z rodem Wrszowców i panujących Przemyślidów z Bolesław II Pobożnym, który dwa lata później bez żadnych powodów wymorduje cały ród Sławnikowiczów z Libic. Mimo nacisków synodu i przełożonego, arcybiskupa Moguncji, Biskup Wojciech Sławnikowicz łamie prawo kościelne i swego niemieckiego przełożonego. Postanawia zostać zakonnikiem poza terytorium Czech.
Za zgodą, łaską Papieża Grzegorza V,Bruna z Karyntii, kuzyna Cesarza Ottona III, Biskup praski Wojciech Sławnikowicz, otrzymuje zgodę na misje wśród Pogan. Za aprobatą dworu swego przyjaciela Cesarza Ottona III udaje się do Państwa Polan. Tu Panujący Bolesław I Wielki proponuje świętemu mężowi kiepskiej postury misje w Kraju Prusów.
Prusy leżą między Wisła a Niemnem. Znani już byli w IX wieku z Kronik Geografa Bawarskiego "Descriptio civitatum et regionum ad septentrionalem plagam Danubii" spisanej około roku 845 w Ratyzbonie dla Ludwika Niemca.
Wojcieciech Sławnikowicz wyrusza z Gniezna poprzez Gdańsk, łodzią, osłaniany przez 30 wojów Chrobrego. Wojciech razem przyrodnim bratem Radzimem oraz prezbitrem Bogusza-Benedyktem dotarli do ziemi Prusów, najprawdopodobniej w okolicach Truso u ujścia Wisły koło dzisiejszego Elbląga. Wojciech , został aresztowany 17 czerwca, gdzie na wiecu pozwolono Mu powiedzieć:
Z pochodzenia jestem Słowianinem. Nazywam się Adalbert, z powołania zakonnik; niegdyś wyświęcony na biskupa, teraz z obowiązku jestem waszym apostołem. Przyczyną naszej [tu] podróży jest wasze zbawienie, abyście - porzuciwszy głuche i nieme bałwany - uznali Stwórcę naszego, który jest jedynym Bogiem i poza którym nie ma innego boga; abyście, wierząc w imię Jego, mieli życie i zasłużyli na zażywanie w nagrodę niebiańskich rozkoszy w wiecznych przybytkach.
W odpowiedzi usłyszał:
Nas i cały ten kraj na którego krańcach my mieszkamy, obowiązuje wspólne prawo i jeden sposób życia; wy zaś, którzy rządzicie się innym i nieznanym prawem, jeśli tej nocy nie pójdziecie, jutro zostaniecie ścięci / Jan Kanapariusz, benedyktyn z opactwa na Awentynie "Vita sancti Adalbert episcopi Pragensis" za Gerardem Labudą /
Wojciech i jego przyjaciele, drużyna Bolesława I zostały puszczone wolno.
W dniu 23 kwietnia 997 roku, po odprawieniu mszy świętej w gaju oliwnym nieopodal grodu Chollin,w okolicach jeziora Druzno misja została zaatakowana przez Prusaków na czele z kapłanem Prusaków Sicco.
Wojciech został zamordowany w bestialski sposób.
Głowę, która przywieziono Bolesławowi do Gniezna i truchło Wojciechowe, Bolesław I Wielki wykupił na wagę złota. Ciało złożono jako relikwie w katedrze gnieźnieńskiej.
W czasie Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 roku, Cesarz otrzymał od Bolesława I Relikwie świętego Wojciecha w postaci ręki w zamian otrzymał od Cesarza Włócznie świętego Maurycego, co może świadczyć o koronacji Bolesława I na Króla.
Dzięki temu gestowi, Bolesław I Wielki zostaje Królem Państwa Polan, dobrodziejem Świata Zachodniego. Obok cesarstwa rzymskiego prowadził misje wśród Pogan. Był to wielki prestiż młodego Państwa Polan i jego władcy. Musimy pamiętać, że Zjazd Gnieźnieński odbywa się zaledwie 34 lata po przyjęciu chrztu przez Mieszka. Archidiecezja w Gnieźnie raz na zawsze pozbawiła Niemców na wpływu ich Kościoła w Polsce.
Polska po wsze czasy staje się państwem katolickim.
napisz pierwszy komentarz