Skok Tuska na naszą kasę! łap sie za kieszeń ! Co obiecał Obama Donaldowi? Kłamali rano, kłamią wieczorem

avatar użytkownika Maryla

Rezerwa z NBP należy się Rostowskiemu

Sławomir Skrzypek ma dwa wyjścia: albo zaakceptować ostatnią decyzję Rady Polityki Pieniężnej albo podać się do dymisji – uważa Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezes Narodowego Banku Polskiego.

Rezerwa z NBP należy się Rostowskiemu
fot: PAP/Jacek Turczyk

Jak sprawdził Money.pl, taka kwota będzie rekordową wpłatą do kasy państwa z naszego banku centralnego. Osiem miliardów złotych to ponad dwa razy więcej niż całkowita suma, którą NBP przekazał do budżetu od 2005 roku.

Bój o cztery miliardy złotych

Rząd, który musi łatać dziurę budżetową, chce z ubiegłorocznego zysku NBP dostać osiem miliardów złotych. Również większość członków Rady Polityki Pieniężnej uważa, że taka kwota powinna zostać wypłacona do budżetu. Przed tygodniem RPP zmieniła przepisy tak, by tę wypłatę umożliwić. Tymczasem prezes NBP Sławomir Skrzypek jest gotowy dać tylko połowę tej kwoty. Połowę chce odłożyć w tzw. rezerwie kursowej.

Interwencja NBP na rynku walutowym?

Interwencja NBP na rynku walutowym? Tv

To oczywiście możliwe, ale jak mówi prof. Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej, będzie to stosowne, gdy np. będzie zagrożona konkurencyjność eksportowa. »

 

 

MSP w pierwszym etapie może sprzedać 63,82 proc. akcji GPW

Ministerstwo Skarbu Państwa w pierwszym etapie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych, zaplanowanym na czwarty kwartał 2010 roku, może sprzedać pakiet 63,82 proc. akcji giełdy - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Joanna... »

 

 

Gigantyczny dług zagraża Polsce

OECD każe rządowi reformować Polskę

Rząd musi jak najszybciej zreformować polskie finanse - twierdzi Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Jeśli bowiem nie uda się zmniejszyć długu publicznego, to czeka nas spirala zadłużenia, która może doprowadzić do takich problemów jakie mają Grecja, czy Hiszpania. więcej »
 

 

Sikorski: wiercenia pokażą, czy Polska będzie eksporterem gazu

Sikorski: wiercenia pokażą, czy Polska będzie eksporterem gazu

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że wyniki poszukiwań gazu łupkowego pokażą, czy "w perspektywie dekad" Polska będzie nadal importerem, czy też eksporterem gazu. Pierwszy odwiert ma ruszyć na Pomorzu w przyszłym miesiącu. »

 

 

Spotkanie z Ambasadorem Azerbejdżanu

Minister Mariusz Handzlik z Ambasadorem Azerbejdżanu w Polsce Vilayatem Guliyevem

Minister Handzlik podczas spotkania z Vilayatem Guliyevem podkreślił znaczenie Azerbejdżanu jako ważnego partnera Polski we wspólnych projektach politycznych i energetycznych. 

 

Na zorganizowanej wczoraj przez MSZ

na Politechnice Warszawskiej konferencji naukowej poświęconej zagadnieniom poszukiwań i eksploatacji gazu łupkowego stwierdzono, że w perspektywie dekad okaże się, czy Polska będzie importerem czy też eksporterem gazu. Pierwszy odwiert ma ruszyć na Pomorzu w przyszłym miesiącu. Minister środowiska Andrzej Kraszewski mówił o wpływie gazu na polską politykę klimatyczną, a wiceminister środowiska i główny geolog kraju Henryk Jezierski ocenił, że za 5 lat dowiemy się, ile mamy gazu łupkowego w Polsce. Według szacunków amerykańskich firm, nasze zasoby gazu łupkowego wynoszą minimum 1,5 bln m sześciennych. Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska stwierdziła, że w polskiej strukturze zużycia energii pierwotnej gaz stanowi 14 proc., a większość tego surowca importujemy z Rosji. W USA w ogólnym bilansie zużycia surowców energetycznych gaz stanowi 24 procent. Okazuje się także, że Polska jest jednym z najbardziej niezależnych energetycznie państw UE - nasza zależność szacowana jest na 31,9 procent, podczas gdy takie kraje jak Włochy czy Hiszpania są uzależnione w blisko 90 procentach od importu surowców energetycznych.
PPT
   > Więcej <

 

 

PGNiG chciałby podwyżki taryfy na gaz od 1 maja

PGNiG chciałby podwyżki taryfy na gaz od 1 maja

Wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Sławomir Hinc powiedział w czwartek, że jego spółka chciałaby podnieść taryfę na gaz od 1 maja, ale będzie to możliwe, jeśli Urząd Regulacji Energetyki zatwierdzi wniosek spółki do... »

 

 Prokuratoria nie daje za wygraną

Sąd Apelacyjny w Białymstoku 29 kwietnia będzie rozstrzygał apelację Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w sprawie wyroku olsztyńskiego sądu, który pozwala obywatelowi Niemiec ubiegać się o zwrot 25-hektarowej działki położonej w niezwykle atrakcyjnym miejscu, nad jeziorem Krzywym w Olsztynie.
   > Więcej <

 

 Sikorski: My się Niemców nie boimy

Relacje Polski z naszymi największymi sąsiadami: Niemcami i Rosją, są dzisiaj lepsze - przekonywali wczoraj, przy okazji sejmowej debaty w sprawie założeń polskiej polityki zagranicznej w 2010 roku, premier Donald Tusk oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Premier i szef MSZ nie dopowiedzieli, czy ta "poprawa stosunków" z sąsiadami nastąpiła wskutek praktycznego przyzwolenia ekipy Donalda Tuska na realizację, wbrew interesowi naszego kraju, rosyjsko-niemieckiego przedsięwzięcia, czyli Gazociągu Północnego.
   > Więcej <

 

 

 Ocieplenie z Polską za cenę reimperializacji Europy Wschodniej

Z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem, sowietologiem, wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika "Arcana", rozmawia Mariusz Bober
   > Więcej <

 

 

 

Idzie o bazę wojskową w Manas

Kirgistan dzieli Obamę i Miedwiediewa

Prezydenci Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu w Pradze, na którym podpisali układ o ograniczeniu zbrojeń strategicznych, rozmawiali w czwartek o możliwości nałożenia sankcji na Iran i o Kirgistanie. W tej ostatniej kwestii różnią się poglądami.więcej »
 

 

 

 

Donald Tusk rozmawiał z prezydentem USA

Obama uspokajał, że tarcza powstanie

Ze strony Stanów Zjednoczonych mamy zapewnienie, że START 2 w niczym nie zmienia naszych wspólnych planów dotyczących tej nowej wersji tarczy antyrakietowej - powiedział po czwartkowym spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą w Pradze premier Donald Tusk.więcej »
 

 

 

Polak organizuje grypową komisję śledczą


Sprawdzą, czy pandemia była manipulacją

Polak organizuje grypową komisję śledczą

Dlaczego zamiast uspokajać, siano panikę. Jak to się stało, że szczepionki na świńską grypę wprowadzono do obiegu tak szybko. Jaką rolę w całym zamieszaniu związanym z A/H1N1 odegrały koncerny farmaceutyczne. Wszystko to będzie badać specjalna komisja śledcza w europarlamencie. Wśród jej inicjatorów jest polski europoseł.więcej »
 

 

 

Senatorowie wyważają otwarte drzwi, argumentując, że chcą otwarcia zasobów IPN i dlatego zmieniają ustawę o Instytucie.
Profesor Janusz Kurtyka zauważa, że archiwa są całkowicie otwarte, a średni czas oczekiwania na dostęp wynosi dwa tygodnie
Bez wpływu esbeków na IPN

Senatorowie nie chcą, aby Rada Instytutu Pamięci Narodowej była wybierana przez środowiska naukowe, co przewiduje uchwalony przez Sejm projekt zmian w ustawie o Instytucie. Senatorowie opozycji argumentują, że może to skutkować wywieraniem wpływu na IPN przez byłych współpracowników komunistycznej bezpieki. Z istnieniem takiego zagrożenia zgadzają się też przedstawiciele koalicji.
   > Więcej <

napisz pierwszy komentarz