Nowy START, stara ściema

avatar użytkownika Unicorn

Gdyby ktoś chciał opierać się na doniesieniach medialnych to miałby wrażenie, że wchodzimy do raju. Wiekopomna chwila, doniosły moment, ważny dokument itd. Tak naprawdę to bzdet, kawał śmiecia, którego nie będzie przestrzegać żadna strona, ponieważ w zapasie mają nowe gadżety wojenne a poza tym Rosjanie we krwi mają "omijanie" ustaleń traktatowych, co udowodnili podczas układów SALT. Zresztą, jakie ma znaczenie, czy świat można zniszczyć 27 czy 390 razy? Będziemy pewnie świadkami wzmożonej współpracy, dialogu pomiędzy państwami, z których jedno nie wie co zrobić ze sobą a drugie wie, ale nie ma środków więc próbuje straszyć złomem. Będzie to dialog jednostronny polegający na wymianie. Kulturalnej wymianie szpiegowskiej :>

Sięgając trochę  dalej niż czołówki mediów można natrafić np. na sformułowanie dające do myślenia:

"PRESIDENT MEDVEDEV:  (As translated.)  A truly historic event took place:  A new Russia-U.S. treaty has been signed for the further reduction and limitation of strategic offensive arms. " Stany dowartościowują trupa, nibymocarstwo...

W końcu to tylko mały krok na drodze do zlikwidowania potencjału militarnego USA:

"While the New START treaty is an important first step forward, it is just one step on a longer journey.  As I said last year in Prague, this treaty will set the stage for further cuts.  And going forward, we hope to pursue discussions with Russia on reducing both our strategic and tactical weapons, including non-deployed weapons."

Były już różne plany stref bezatomowych, opcji zerowych, ostatecznych redukcji- wszystko w jednym celu, osłabić potencjał Zachodu i wykopać USA z Europy...Był plan Rapackiego, plan Gomułki, plan Edena, plan Gaitskella. Wszystko kręciło się wokół Niemiec. Później dorzucano Europę Środkową i inne miejsca, całe strefy, np. od Bałtyku do Morza Śródziemnego- plan Mendes- France’a, plan Aikena, plan Undena, plan Kekkonena. Warto przypomnieć, że podczas procesu KBWE krytycy wskazywali, iż proces ten doprowadził do legitymizacji sowieckich podbojów w Europie. Całe detente jest bardzo trafnie nazywane okresem appeasementu wobec Sowietów. Wzmożona wymiana handlowa (słynne zboże) czy kulturalna, nazwa jest zwykłym wytrychem słownym, pozwoliła na...przedłużenie agonii komunizmu, co również nie wydaje się dziwne, patrząc z perspektywy historycznej, gdy Amerykanie zarabiali krocie na obu walczących stronach w wojnach a także wspomagali...wrogów. Kwestia na ile byli to wrogowie i na ile tamci ludzie byli Amerykanami pozostaje do dyskusji. Co z tego, że dokonywano prób rozbrojeniowych? Nadal liczył się czynnik militarny a jednocześnie wypróbowywano nowe metody oszukiwania "technicznych środków obserwacji" czy chowano testy pod ziemię.

Dlaczego wspominam okres detente i tzw. legitymizację podbojów? Proste- historia się powtarza- tak szybko jak "pomagano" nam w demontażu komunizmu (wydając naprawdę oszczędnie kasę...), tak szybko Amerykanie mogą się wycofać.

Rodzaje broni dla mało zorientowanych: ICBM- międzykontynentalne pociski balistyczne, zasięg pow. 5500 km. ICBM dzieli się na LRICBM- znane także jako LRBM-Limited- range intercontinental ballistic missile o zasięgu 3500- 8000 km i FRICBM- Full- range intercontinental ballistic missile o zasięgu 8000- 12000 km. SLBM- Submarine-launched ballistic missile- rakieta balistyczna odpalana z okrętu podwodnego w zanurzeniu. ALBM- Air-launched ballistic missile- rakieta balistyczna odpalana z powietrza, ALCM-Air-launched cruise missile, rakieta samosterująca odpalana z powietrza.

Obama wspomniał, że kolejnym krokiem będzie redukcja arsenałów: strategicznego jak taktycznego. O co chodzi? Broń strategiczna to taka, która wystrzelona z własnego terytorium lub morza osiąga cele leżące głęboko na terytorium wroga. Czyli są to pociski rakietowe lub bomby znajdujące się na pokładach samolotów dalekiego zasięgu lub wystrzeliwane z wyrzutni lądowych czy z okrętów podwodnych (ICBM's, SLBM's, ABM's). W dużym skrócie broń taktyczna to broń używana na polu bitwy (np. artyleria jądrowa, miny atomowe, torpedy itp.) a broń strategiczna służy do masowej zagłady smile Innym mykiem jest wieloczłonowość pocisków balistycznych. Używa się stwierdzenia głowic a przecież są pociski wielogłowicowe.

tags: , , , ,

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Wszystko kręciło się wokół Niemiec.

i nadal sie kręci. Przypomnijmy, ze to Niemcy wyrzucaja od siebie sojusznika z NATO - wojsko USA i to Niemcy odbudowały swoje fabryki zbrojeniowe , do tego dodamy powrót do przyjażni i współpracy gospodarczej z Rosja i mamy powrót do punktu wyjścia - pakt Ribbentrop-Mołotow. Jak uda sie myk z wprowadzeniem Rosji do NATO (Polska ma być wprowadzającym!) to kapota . Nadzieja tylko w Chińczykach, że będa trzymac sie mocno :)

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

2. Unicorn

Racja, racja! Ale lepiej cus niz wcale! Dobrze mowie? Co nie? Jak zaczna, to moze posuna sie do przodu? Ja moze taki glupi jestem, ale widze opcje prawie zerowa. Jedynie ona ma sens.
avatar użytkownika Maryla

3. "Za przewrotem w Kirgistanie może stać Rosja"

Za przewrotem w Kirgistanie prawdopodobnie stoi Rosja, mimo oficjalnych zaprzeczeń premiera Putina - uważa ekspert z waszyngtońskiego Potomac Institute, David Smith. Jak powiedział on PAP, Rosja chciała w ten sposób ostrzec USA, że to jej strefa wpływów. Zdaniem Smitha, doświadczonego dyplomaty, który w przeszłości negocjował z ZSRR, Rosji może zależeć na utrudnieniu USA operacji w Afganistanie, do którego wojska amerykańskie przerzucane są m.in. z bazy lotniczej Manas w Kirgistanie. Obalony prezydent tego kraju Kurmanbek Bakijew w ub.r. przedłużył Amerykanom umowę na dalsze funkcjonowanie bazy, po czym stał się obiektem zażartej krytyki ze strony Moskwy. "Rosjanie wyraźnie nie byli z niego zadowoleni. O ile nie widzę więc oczywistych śladów, że Rosja maczała palce w obaleniu Bakijewa, trudno uwierzyć, by stało się to bez jakiegoś rosyjskiego zaangażowania. Nie ma na to dowodów, poza tym, że Rosja podwyższała ceny ropy dla Kirgistanu, co wywołało niezadowolenie, stworzyło kryzys i zwiększyło presję na rząd" - powiedział ambasador Smith. Przypomniał, że premier Władimir Putin szybko zareagował na rewoltę w Kirgistanie, stanowczo oświadczając, że Rosja nie ma z tym nic wspólnego. W czwartek jednak Rosja natychmiast uznała nowy rząd w Biszkeku. "Mimo zaprzeczeń Moskwy, trudno mi sobie wyobrazić, by taka rzecz się stała (rewolta ) i w dodatku była tak dobrze zorganizowana, gdyby Rosja nie maczała w tym palców" - powiedział. Ekspert: chodzi o amerykańską bazę w Manas Zwrócił jednak uwagę, że jego zdaniem Rosji nie musi zależeć na likwidacji bazy amerykańskiej w Kirgistanie, gdyż nie chcą porażki USA w Afganistanie, lecz jedynie przedłużenia wojny w tym kraju. "Rosja chciała prawdopodobnie wystosować swego rodzaju ostrzeżenie pod adresem USA: "Możecie zostać w Kirgistanie z bazą, ale to my mamy tam władzę i to my ostatecznie zdecydujemy, jak długo tam możecie zostać. To nasza strefa wpływów" - powiedział ekspert Potomac Institute. "Rosja bowiem zainteresowana jest nie w tym, żeby Ameryka opuściła Afganistan, tylko żeby kontynuowała tam wojnę. Rosja korzysta z tej wojny, bo obawia się ekstremizmu islamskiego, a nie ponosi żadnych jej kosztów. Pragnie tylko, by Stany Zjednoczone tam ugrzęzły" - dodał. ag, PAP http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/swiat/artykul153077.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl