W związku z tym prawo dystrybutora paliwa do preferencyjnej stawki podatku akcyzowego jest kwestionowana nie ze względu na błędy lecz z uwagi na fikcyjność udokumentowanych transakcji. Rzetelność złożonych oświadczeń kwestionowana jest szczególnie w przypadkach, gdy:
- osoby, których dane personalne umieszczono na oświadczeniu i fakturze sprzedaży nie istnieją (w dokumentach widnieją fikcyjne dane),
- osoby, których dane personalne umieszczono na oświadczeniu i fakturze sprzedaży kwestionują swoje podpisy i zeznają, że nie dokonywały transakcji zakupu oleju (w dokumentach umieszczono autentyczne dane bez wiedzy i zgody ich właścicieli, a podpisy podrobiono),
- wykazane miejsce dostawy nie istnieje (np. jako miejsce dostawy kilku tysięcy litrów oleju wskazano adres, który okazał się wielopiętrowym blokiem mieszkalnym),
- wykazana w dokumentach wielkość dostawy jest wielokrotnie wyższa niż faktycznie dokonana (kupujący zamówił przykładowo 200 litrów oleju i taka jest pojemność posiadanych przez niego zbiorników - w dokumentach wykazano 2000 litrów),
- wskazywana ilość dostaw jest wielokrotnie wyższa niż faktycznie dokonane (kontrahent zakupił przykładowo jedną dostawę, a z dokumentów wynika, że takich dostaw było pięć – potwierdzona zostaje tylko jedna dostawa i jeden podpis odbiorcy na dokumentach, pozostałe zostają zakwestionowane jako sfałszowane),
- odbiorca nie potwierdza zakupów w roku objętym kontrolą (odbiorca kupował olej w latach poprzednich, lecz w roku objętym kontrolą takich zakupów nie dokonywał gdyż zlikwidował posiadany piec - świadczy to o posługiwaniu się, analogicznie jak w wyżej wymienionych przypadkach, danymi osobowymi klientów bez ich wiedzy i zgody, jak również o podrabianiu podpisów odbiorców dostaw).
NARUSZENI PRAW PRZEDSIEBIORCÓW I PRZERZUCENIE ODPOWIEDZIALNOŚC NA FIRMY PALIWOWE
"Prawo dystrybutora paliwa do preferencyjnej stawki podatku akcyzowego jest kwestionowane nie ze względu na błędy, lecz z uwagi na fikcyjność udokumentowanych transakcji" - zapewnia ministerstwo. Chodzi na przykład o przypadki, gdy osoby, których dane personalne umieszczono na oświadczeniu i fakturze sprzedaży nie istnieją, albo gdy osoby takie kwestionują, że kupiły paliwo.
W tej sprawie uczestniczyłem osobiście w kilku postępowaniach oraz w akcjach protestacyjnych przed URM, Sejmem i Ministerstwem Finansów
Koszty administracyjne poboru podatków są w Polsce kilkakrotnie wyższe niż w najlepiej rozwiniętych krajach - mówił prezes ECDDP Łukasz Mazur.
W Szwajcarii, która przewodzi w rankingu krajów Unii Europejskiej, Norwegii i właśnie Szwajcarii, koszt ściągnięcia 100 euro podatków to 0,75 euro. W Wielkiej Brytanii - 1,31, a w Czechach - 1,61 euro. Za nami są Hiszpania (2,89), Grecja (3,17) i Włochy (3,77). - Mamy temperament podatkowy Włochów czy Hiszpanów - śmiał się Łukasz Mazur.
Jeszcze gorzej wypadamy na tle niektórych krajów spoza UE. Nowa Zelandia za ściągnięcie 100 euro podatków płaci tylko 0,41 euro, USA - 0,43, Australia - 0,67, a Rosja - to niespodzianka - 1,71 euro. Za nami są Brazylia - 3,16 i Meksyk - 4,08 euro.
Zatrudnienie i efektywność fiskusa w poszczególnych krajach
Kraj Liczba pracowników administracji skarbowej w 2008 r. (w tys.)
Kraj Liczba pracowników administracji skarbowej w 2008 r. (w tys.)
Koszt administracyjny ściągnięcia 100 euro podatku w 2008 r. (w euro)
Szwajcaria | 10,5 | 0,75 |
Irlandia | 5,8 | 0,82 |
Norwegia | 5,4 | 1,12 |
Wielka Brytania | 86,5 | 1,31 |
Czechy | 14,9 | 1,61 |
Polska | 67,5 | 2,45 |
Polacy przywiązują ogromną wagę do symboli, zwyczajów, dogmatów, ale zdaje się, że nie próbują dotrzeć do sensu
Przytaczając słowa Jezusa
"Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem"
"Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem"
Pierwszy powinien uderzyć kamieniem świadek zdarzenia. Jednak fałszywi świadkowie mieli ponieść taką samą karę, jakiej domagali się dla swojej ofiary. Pierwsi odeszli przywódcy, a potem pozostali. Odeszli wszyscy, więc nie było pośród nich świadka.
Interpretacja ( do wykorzystania)?
Celem oskarżycieli nie jest wykonanie postanowień Prawa, lecz znalezienie podstawy do oskarżenia Jezusa. Jakakolwiek będzie Jego reakcja, będą mogli postawić jakiś zarzut. Jeśli nie przyłączy się do oskarżenia kobiety, oskarżą Go o obalanie Prawa Bożego. Jeśli rzuci kamieniem w tę kobietę, oskarżą Go o łamanie prawa rzymskiego, bo Rzymianie zakazują Judejczykom wykonywania kary śmierci. Jezus nie odpowiada, lecz coś pisze palcem na ziemi. Za pierwszym razem Jezus mógłby napisać "A gdzie jest mężczyzna. O co wam chodzi?” A potem powiedział: "Kto z was bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem". Za drugim razem Jezus mógłby napisać treść przykazania: “Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego."
PODSUMOWANIE
Koszty poboru podatku akcyzowego od paliw ( oleju opałowego) mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent wartości podatku. Ja nie znam dokładnych wyników, jeśli chodzi o Polskę i Ministerstwo ich nie ujawnia . Nie wiem, czy ktoś takie przeprowadzał , lepiej jest uderzyć w przedsiębiorców za niezawinione czyny i przerzucić odpowiedzialnośc za pobór podatku.. Ale w Unii Europejskiej to się w różnych krajach, w różnych podatkach kształtuje. Nawet między dziesięć a trzydzieści procent kosztów poboru. To jest bardzo dużo ale jest inne podejście do przedsiębiorcy.
Polski fiskus traktuje paliwowców bez mała jak złodziei.
RECEPTA
KASTA URZĘDNICZA SŁUŻBY CELNEJ MUSI DALEJ POZOSTAĆ NA SWOICH STANOWISKACH i DALEJ WTYKAĆ NOS W NIE SWOJE SPRAWY A WŁASNYCH NIE WYKONUJE !!!
Taki podatek akcyzowy powinien być także nakładany przez mniejsze jednostki terytorialne, niż państwo, np.gminy lub powiaty głownie metodą refundacji powiązaną z opłatami emisyjnymi spalin z pieców opalanych olejem opałowym. Chodzi mi o to, by zmniejszyć koszt poboru takiego podatku oraz wprowadzenie konkurencji podatkowej i nie stosowanie restrykcyjnych i bezprawnych praktyk wobec przedsiębiorców prywatnych sektora paliwowego.
Spraw przeciwko koncernom jest znikoma ilość – pewnie tam nie fałszują???
Kejow
Ps. Autor jest sympatykiem Polskiej Izby Paliw Płynnych i autorem opracowań dot. podatku akcyzowego w obrocie paliwami płynnymi.
napisz pierwszy komentarz