Falklandy Malwiny - konflikt o ropę naftową

avatar użytkownika kejow

Mimo protestów argentyńskiego rządu pierwsza brytyjska platforma wydobywcza "Ocean Guardian" dotarła do punktu przeznaczenia w rejon Falklandów na południowym Atlantyku i przygotowuje się do rozpoczęcia wierceń, Badania geologiczne sugerują, że wokół Falklandów położonych w odległości ok. 500 mil morskich od wybrzeża Argentyny, mogą znajdować się bogate złoża ropy szacowane na 60 mld baryłek. Czyniłoby to je porównywalnymi ze złożami na Morzu Północnym. Jak zauważa Channel 4, to dosyć, by z nawiązką spłacić brytyjski dług narodowy. Władze w Buenos Aires nałożyły na statki płynące w rejon Falklandów obowiązek uprzedniego uzyskania pozwolenia na przepłynięcie przez argentyńskie wody terytorialne. Skutkiem tej decyzji było zablokowanie dostawy rur na Falklandy, które miały być wykorzystane przez Brytyjczyków do budowy rurociągu.

 

PAP/ONET

REJON FALKLANDÓW MALWIN  WYDOBYCIE PODMORSKIE (OFFSHORE)

 

Wyniki badań są zachęcające i Wieka Brytania odrobi dług narodowy. Wielkość złoża jest porównywalna do zasadów Morza Północnego.

http://www.desireplc.co.uk/pdfs/Exploringforfansands_030906.pdf

POLITYCZNE AKCJE WIELKIEJ BRYTANII I ARGENTYNY


W najbliższych dniach rząd Argentyny zamierza zaprotestować na forum ONZ przeciwko rozpoczęciu eksploatacji ropy przez Brytyjczyków i chce, by organizacja interweniowała w tej sprawie.

Tymczasem sobotni Daily Telegraph pisze, iż rząd Argentyny nosi się z zamiarem wprowadzenia sankcji wobec czterech brytyjskich koncernów naftowych, zaangażowanych w eksploatację złóż ropy na Falklandach bądź deklarujących taki zamiar. Sankcje uderzyłyby także w firmy powiązane z nimi.

Gazeta wymienia m.in. czołowe brytyjskie banki HSBC i Barclays oraz koncern górniczy BHP Billiton eksploatujący w Argentynie miedź, będący zarazem inwestorem w spółce wydobywczej Falkland Oil and Gas. Z kolei jeden z oddziałów Barclays jest właścicielem udziałów Desire Petroleum - spółki naftowej, do której należy Ocean Guardian.

Premier Gordon Brown oświadczył w czwartek, że Londyn poczynił przygotowania do zwiększenia ochrony wysp. Zdaniem władz w Buenos Aires oznacza to, że rząd brytyjski wskrzesza widmo wojny.

W 74-dniowej wojnie, którą w 1982 roku W. Brytania i Argentyna stoczyły o Falklandy, zginęło 649 Argentyńczyków i 255 Brytyjczyków. Brytyjczycy uznali Falklandy (dla Argentyńczyków Malwiny) za swoje terytorium zamorskie w 1833 roku.

http://news.money.pl/artykul/wielka;brytania;bedzie;wydobywac;rope;na;falklandach,185,0,589753.html

 

KOMENTARZ

Chociaż zagadnienie jest geograficznie odległe , widać jak surowce strategiczne (ropa , gaz)  wpływają na politykę międzynarodową. Po ostrej fazie konfliktu militarnego jest nastepna faza blokad ekonomicznych i prostestow oraz sankcji poprzez ONZ.

Wilkość pieniędzy zainwestowanych w poszukiwania i pierwsze ruchy biznesu pod ochroną marynarki wojennej Wielkiej Brytanii wskazuje że sprawa będzie trwala dlugo.

Parę lat ten rozmawialem z Polakiem urodzonych w Argentynie który był zmobilizowany do wojska w czasie konfliktu z Wielką Brytanią, mówił o duzym poparciu narodu argentyńskieo  dla obrony i odzyskania Malwinów.

Kejow

4 komentarze

avatar użytkownika janekk

1. Tak się rodzi historia.

Tak się rodzi historia. Potomkowie konkwistadorów, awanturników i emigrantów i to różnych narodowości chociaż z przewagą Latynosów przekształcili się w naród argentyński i ustanowili prawo do określonego kawałka naszej planety. Gra idzie o kasę a koncerny naftowe dogadają się ze zwycięzcą konfliktu ale zanim to nastąpi wesprą finansowo tego kto zaoferuje lepsze warunki za koncesję na eksploatację złóż. Naród argentyński lub angielski może na tym skorzystać ale niekoniecznie. A w ogóle to mało mnie to obchodzi chociaż szkoda byłoby mi tego Polaka który może będzie musiał walczyć za ropę w imieniu swojej nowej ojczyzny. Pozdrawiam

janekk

avatar użytkownika Maryla

2. kolejny punkt zapalny na mapie swiata

"walka o ogień" trwa cały czas, zmieniaja się tylko środki techniczne do jej prowadzenia. Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kejow

3. janekk

Konflikt zbrojny na Faklandach Malwinach jest możliwy. W każdej wspólczesnego świata widać polskie nazwiska. Np. pod Tobrukiem 15-latków. Kejow
kejow
avatar użytkownika kejow

4. Maryla

Lirycznie "walka o ogień" na prawde to walka grup kapitałowych o dobra. Niedługo będzie walka o zasoby na Arktyce i Intarktydzie. Uklony Kejow
kejow