Podpisana z Rosją umowa gazowa .Strony uważają za uregulowane rozbieżności odnośnie opłaty stawki
To jest informacja, która winna elektyzować i wywołać burzę analiz.
Czy premier Pawlak potwierdził już ten wczorajszy news?
Będzie łatwiej sprzedać chemię?
Gazprom: porozumienie otwiera szanse bliższej współpracy
Porozumienie podpisali: Zastępca Prezesa Zarządu ОАО Gazprom, dyrektor generalny ООО Gazprom Export Alexander Medvedev, Prezes Zarządu spółki PGNiG SA Michał Szubski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA Radosław Dudziński i członkowie Zarządu spółki EuRoPol Gaz S.A., reprezentujący stronę polską i rosyjską.
Dokument przewiduje przedłużenie kontraktu na dostawę gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski do 2037 r., a także możliwość zwiększenia wolumenu dostaw gazu do Polski w myśl obowiązującego kontraktu od 2010 r. zgodnie z popytem na rynku polskim, maksymalnie do poziomu 10,2 mld m sześciennych rocznie. Strony zobowiązały się do wprowadzenia odpowiednich zmian w kontrakcie.
Zawarte porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu na przesył gazu przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej gazociągiem Jamalskim do krajów Europy Zachodniej do 2045 r. na dotychczasowych warunkach.
W porozumieniu zostały także rozwiązane problemy przesyłu gazu, należącego do ОАО Gazprom, przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i działalności spółki EuRoPol Gaz S.A. Strony uważają za uregulowane rozbieżności odnośnie opłaty stawki tranzytowej za przesył gazu rosyjskiego przez terytorium Polski w latach 2006-2009.
Osiągnięte porozumienie stwarza pomyślne warunki do wprowadzenia niezbędnych zmian w Porozumieniu międzyrządowym z 1993 roku, które jest przedmiotem negocjacji strony rządowej obydwu państw.
"Dzięki umowie z producentem gazu, a nie pośrednikiem mamy wreszcie szanse na ustabilizowanie bilansu gazowego Polski" - powiedział Michał Szubski. Osiągnięte przez spółki porozumienie zamyka 10-letni okres nawarstwiających się problemów i daje szansę na dobrą współpracę.
Czytaj więcej: Gazprom | PGNiG
Jest ono kluczowe dla największych odbiorców gazu, jakimi są firmy chemiczne.
Ostatnie mrozy spowodowały np. zmniejszenie dostaw gazu od PGNiG dla Zakładów Chemicznych Police, problemy może mieć także Grupa Orlen.
Nowa umowa w praktyce nie tylko zabezpiecza dostawy gazu nawet w największe mrozy (zdaniem części specjalistów surowca będzie zbyt wiele), ale także zapewni wyższa cenę zbytu prywatyzowanych firm chemicznych.
A sprzedaż zakładów azotowych w Tarnowie, Kędzierzynie i Ciechu ma się zakończyć w przyszłym tygodniu.
Czytaj więcej: dostawy gazu | prywatyzacja
Gazprom: porozumienie otwiera szanse bliższej współpracy
- Zaloguj się, by odpowiadać
4 komentarze
1. GUS: w grudniu 338 zakładów zadeklarowało zwolnienie 35 tys. pra
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Pani Marylo, jeśli chodzi o gaz moglibyśmy być samowystarczalni
"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz
3. Gazprom miał zapłacić ponad 25 mln dol. długu za tranzyt
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Umowa szkodliwa dla Polski!