Federacja Młodzieży Walczącej
Ze strony:
"Federacja
Młodzieży
Walczącej
REGION GDAŃSK
Bogdan Falkiewicz, Jarosław Wąsowicz, Robert Kwiatek
Ośrodek gdański Federacji Młodzieży Walczącej (FMW) był jednym z najprężniej działających regionów organizacji. W niniejszym artykule chcemy skupić się na ważniejszych formach jego oddziaływania, z krótkim omówieniem historii i specyfiki tego Regionu FMW.
Federacja Młodzieży Walczącej w Gdańsku rozpoczęła swoją działalność w październiku 1984 r. - kilka miesięcy po powstaniu organizacji FMW w Warszawie i została utworzona przez grupę uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego, skupioną wokół wydawanego przez nich pisma „Monit”, jako „Gdańska Federacja Młodzieży Walczącej”. Nazwą tą posługiwała się do początku 1986 roku. Na przełomie października i listopada 1984 r. wydrukowano pierwszą ulotkę sygnowaną przez GFMW, informującą o zawiązaniu się organizacji. Jej pierwszy skład tworzyli: Mariusz Wilczyński, Klaudia Moszczyńska, Jarosław Rybicki, Krzysztof Biskupski, a wkrótce dołączyli do nich Olgierd Buchocki, Piotr Abramczyk i Zbigniew Mańczyk.
Wiosną 1985 r. do FMW przystąpiło równolegle działające środowisko „Biuletynu Informacyjnego Szkół Zawodowych” („BISZ”) związane z Dariuszem Krawczykiem, Bartłomiejem Dróżdżem i Tomaszem Stoppą. W tym samym roku Federacja powiększyła się jeszcze o środowiska redakcji szkolnego pisma „Emisariusz”, wydawanego przez VIII LO w Gdańsku, a następnie pisma II LO „Dwójka”, pisma V LO „Opornik” i pisma „BIS” VII LO.
W 1987 r., w związku z dekonspiracją pierwszego zespołu przewodzącego FMW w Gdańsku, doszło do zmiany w redakcji „Monitu” i częściowej zmiany zespołu organizującego regionalną działalność FMW. W nowym zespole „Monitu” znaleźli się: Robert Kwiatek, Mariusz Roman (wkrótce organizator niezależnego Regionu FMW Gdynia Pomorze Wschodnie), Dorota Szewczyk, Marcin Milancej (który jednak szybko wycofał się), Dariusz Celiński (wycofany z aktywnej działalności po dekonspiracji w 1988 r.) i Bogdan Falkiewicz. Dariusz Krawczyk i Olgierd Buchocki przekazali im redakcję, kontakty i materiały poligraficzne oraz na bieżąco wspierali nowy zespół, nie ingerując jednakże w jego działalność. W tym roku „BISZ” zmienił tytuł na „Wiatr od Morza”. Większa część środowiska związanego z pismem pozostała pod szyldem FMW tylko do grudnia 1987 r., a potem utworzyła Ruch Społeczeństwa Zaangażowanego.
FMW Region Gdańsk rozwinęła działalność dwutorowo: z jednej strony wśród młodzieży w szkołach i częściowo na uczelniach oraz w zakładach pracy, z drugiej poprzez wyraźnie zaznaczoną obecność na ulicach Trójmiasta i udział w większych inicjatywach opozycyjnych w tym regionie. W szkołach i zakładach prowadzono działalność wydawniczą, kolportaż publikacji niezależnych, tworzono koła samokształceniowe, biblioteki czy organizowano przerwy milczenia lub inne bierne formy protestu. Zarówno w szkołach, jak i poza nimi prowadzono akcje ulotkowe, plakatowe, masowe malowanie haseł, wywieszanie transparentów i wreszcie manifestacje uliczne czy happeningi, często połączone z czynnym oporem przeciwko organom komunistycznej władzy. Powstała także Agencja Fotograficzna dokumentująca działalność organizacji, Archiwum FMW oraz Wydawnictwa FMW, których zadaniem była popularyzacja historii i sztuki niezależnej oraz zdobycie środków na działalność bieżącą (książki, kasety fonograficzne, znaczki i kartki pocztowe poczty opozycyjnej, kalendarze, plany lekcji, zdjęcia, itp.).
W szczytowym okresie w Gdańsku komórki FMW istniały w prawie wszystkich szkołach średnich, a także na niektórych uczelniach, w zakładach pracy, a nawet w szkołach podstawowych. Organizacja liczyła wówczas około 250 osób określających się jako jej członkowie oraz około 300 - 400 sympatyków włączających się regularnie w jej działalność (np. kolportujących wydawnictwa, uczestniczących w manifestacjach itd.). Przynależność do FMW była generalnie niesformalizowana, próbowano ją sformalizować tylko jeden raz, w 1989 r., wydając legitymacje i namawiając do opłacania składek członkowskich jednak ten drugi element drastycznie przesuwał osoby działające w federacji z pozycji członków na pozycję sympatyków, co nie wiązało się zresztą z żadnymi innymi konsekwencjami.
Federacja Młodzieży Walczącej Region Gdańsk od początku czynnie uczestniczyła w pracach Krajowej Rady Koordynacyjnej FMW, ciała koordynującego w skali krajowej działania grup w poszczególnych ośrodkach. Należy przy tym pamiętać, że FMW w kraju nie stanowiła monolitu organizacyjnego, a faktycznie Federację w pełni niezależnych organizacji lokalnych. Dopiero w maju 1989 r., w obliczu sporów związanych z deklaracją poparcia lub bojkotu wyborów z czerwca 1989 r., w Federacji doszło do podziału: od środowisk współpracujących w ramach Krajowej Rady Koordynacyjnej FMW oderwała się grupa 8 ośrodków FMW lub ich części (w tym FMW Region Pomorze Wschodnie, działający m.in. w Gdyni, Gdańsku i Bydgoszczy). Utworzyły one Komisję Krajową FMW nawołującą do bojkotu wyborów i działającą w sposób bardziej monolityczny.
Jedną z ostatnich dużych akcji była inspirowana przez FMW okupacja budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku w styczniu 1990 r., która miała na celu zapobieżenie niszczeniu dokumentów partyjnych i Służby Bezpieczeństwa, dokonywanym w piwnicach komitetu, czego zdołaliśmy dowieść.
Latem 1990 r. działalność FMW Region Gdańsk została zawieszona i tak jest do dnia dzisiejszego. We wrześniu 2007 r. z inicjatywy środowiska gdańskiego (głównie Roberta Kwiatka, Roberta Licbarskiego, Jarosława Podsiadły, ks. Jarosława Wąsowicza, Andrzeja Duffeka i Olgierda Buchockiego) powołano do życia ogólnopolskie Stowarzyszenie FMW. 29 września 2007 r. w Krakowie ukonstytuował się Zarząd Stowarzyszenia Federacja Młodzieży Walczącej."
Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej
ul. Polanki 41/1, 80-308 Gdańsk
NIP 583-300-74-60
REGON 220532063
KRS nr 0000295148
Rachunek bankowy: ING Bank Śląski S.A.,
Nr 90 1050 1764 1000 0023 2582 8545
kontakt@fmw.org.pl