Kolejny "sukces" Donald Tusk zawarł historyczną transakcję.Można było zarobić dwa razy więcej
Donald Tusk zawarł historyczną transakcję
Polsko-hiszpańską umowę podpiszą w poniedziałek w Sopocie premierzy Polski Donald Tusk i Hiszpanii José Luis Rodriguez Zapatero. Formalnym nabywcą będzie działający w imieniu rządu Hiszpanii - Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. - Z wielką przyjemnością mogę zakomunikować, że sfinalizowaliśmy pierwszą transakcję na kwotę 25 milionów euro, ona otwiera drzwi do kolejnych. Już za dwa tygodnie podpiszmy umowę z Irlandią – powiedział "Panoramie" minister środowiska, prof. Maciej Nowicki.
Rząd chce odsprzedać część praw do jego emisji.
Dzięki wypełnianiu zaleceń tzw. protokołu z Kioto, dotyczącego redukcji emisji dwutlenku węgla, Polska ma do sprzedania prawa do emisji ok. 500 mln CO2. Niestety, prawdopodobnie nie uda jej się sprzedać całej nadwyżki, choć wiele państw chętnie by takie prawo od nas kupiło. Powód? Zbyt długo zwlekaliśmy z przyjęciem odpowiedniej ustawy, która umożliwia handel prawami do emisji.
Właściwa ustawa o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji wejdzie w życie dopiero we wrześniu. Tymczasem wiele krajów już zakupiło prawa do emisji od innych państw.
Jak informuje "Rzeczpospolita" prawdopodobnie uda nam się sprzedać część nadwyżki Portugalii.
Portugalia potrzebuje praw do emisji 25 - 29 mln ton CO2, by wypełnić zobowiązania protokołu z Kioto - podaje "Rzeczpospolita".
Rząd może zarobić na takiej transakcji nawet 250 mln dolarów - przy cenie 10 dolarów za jedno uprawnienie.
Pierwsza umowa może być podpisana za dwa - trzy miesiące - zapewnia Magdalena Sikorska, rzeczniczka resortu środowiska.
Polska ma szansę sprzedać ok. 100 mln ton CO2, czyli zaledwie jedną piątą całej nadwyżki.
Wszystkie państwa, z którymi prowadziliśmy dotąd negocjacje, są zainteresowane kupieniem uprawnień od Polski. Mamy konkurencję ze strony Rosji i Ukrainy, ale naszą przewagą jest dobre prawo, które zagwarantuje przekazanie pieniędzy z kupna praw na inwestycje - podkreśla wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk.
Jednak najlepszy czas na sprzedaż praw do emisji CO2 już minął.
Polska go nie wykorzystała, bo nie miała odpowiedniego prawa. Sprzedamy więc mniej uprawnień i być może za niższą cenę - mówi Maciej Wiśniewski, prezes firmy doradczej Consus.
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. kolejny sukces Donka ;))) sondażowy !!!! ;)))
http://www.tvp.pl/publicystyka
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Jak nie zobaczy...
To nie uwierzy :)))
http://www.tvp.pl/publicystyka 05.11.2009
Pozdr.