Rosyjska reakcja na uchwałę polskiego Sejmu w sprawie 17 września

24 września rosyjski MSZ opublikował komunikat krytykujący przyjętą przez polski Sejm uchwałę w sprawie agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Dzień później komitet ds. zagranicznych Dumy Państwowej skierował w tej sprawie pełen ostrych sformułowań list do swojego odpowiednika w polskim Sejmie. Jednocześnie nie przyjęto wniosku KPFR o uchwałę całej Dumy w tej sprawie. Charakter rosyjskiej reakcji pokazuje, że z jednej strony Moskwa chce przekonać stronę polską do rezygnacji z podnoszenia kwestii historycznych, a z drugiej nie zamierza eskalować napięć w relacjach z Polską.W oświadczeniu rosyjski MSZ zarzuca stronie polskiej tendencyjność w ocenie zdarzeń historycznych oraz ich upolitycznienie. Uznano, że uchwała przynosi szkodę rozwojowi stosunków dobrosąsiedzkich, a sam temat należałoby pozostawić historykom.Z kolei w liście komitetu ds. zagranicznych Dumy mowa jest o próbie odwrócenia procesu poprawy relacji polsko-rosyjskich. List krytykuje zrównanie polityki Niemiec i ZSRR oraz uznaje określenie stalinowskich represji jako mających „znamiona ludobójstwa” jako „bluźnierstwo” w sytuacji udziału żołnierzy radzieckich w późniejszym wyzwalaniu Polski. Jednocześnie apeluje się o pozostawienie kwestii historycznych do rozważań historykom. List komitetu został poprzedzony szeregiem ostrych wypowiedzi poszczególnych parlamentarzystów. Nie doszło jednak wbrew wnioskowi KPFR do debaty nad polską uchwałą i przyjęcia odpowiedzi na plenarnym posiedzeniu Dumy.

Ośrodek Studów Wschodnich nr.33 

 

Komitet do Spraw Międzynarodowych Dumy przyznaje, że 17 września 1939 roku jest bez wątpienia tragiczną datą w historii Polski, ale - według autorów listu- "to nie ona określiła losy państwa polskiego w XX wieku".  Rosyjska Duma zgadza się jednocześnie z polskim Sejmem, że stosunki dwustronne wymagają poszanowania prawdy historycznej.

IAR Polskie Radio

 

Rosyjski deputowany Słucki

 

Jako "niesprzyjającą dialogowi między Rosją i Polską" oraz "oddalającą perspektywy normalizacji stosunków rosyjsko-polskich" określił wiceszef Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Leonid Słucki uchwałę Sejmu RP dotyczącą agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. putBan(34);- Polska poszła drogą fałszowania historii II wojny światowej - ocenił parlamentarzysta w rozmowie z dziennikarzami w kuluarach Dumy. Jego zdaniem, rosyjski parlament powinien potępić uchwałę Sejmu jako "jednostronną" i "kontrproduktywną z punktu widzenia rozwoju relacji między Rosją i Polską".

W opinii Słuckiego, "Polska wciąż zarażona jest infekcją nacjonalizmu". - Kraj ten cechuje skłonność do przedstawiania siebie jako bez mała jedynej ofiary historii. Jest to jednostronna interpretacja wydarzeń - oświadczył deputowany.
 GW 

Rozważanie.

  1.  Czy w ogóle jest zamiar udzielenia odpowiedzi  lub wydania stanowiska w tej sprawie oświadczenia rosyjskiej Dumy. 
  2. Czy Polska jest zarażona infekcją nacjonalizmu ?               

Kejow