Pierwsze pióro Rzeczypospolitej (kazef)
Kiedys mówiło się o kimś „pierwsza szabla Rzeczypospolitej”. Dziś w tytule napisałem o „pierwszym piórze”, choć tak naprawdę chodzi o „pierwsze piórko”. O takie, jakiego używają rysownicy komiksów, jakim posługują się prawdziwi profesjonaliści.
Takim rysownikiem, absolutnie z pierwszej ligi, z samego pudła najlepszych polskich rysowników jest gdańszczanin Krzysztof Wyrzykowski. W środowisku komiksowym postać, a właściwie kreska znana i ceniona*. Wyrzykowski ma już spory dorobek; najważniejsza i najobszerniejszą pracą pozostaje „Westerplatte. Załoga śmierci”do scenariusza Mariusza Wójtowicza Podhorskiego. Komiks bestsellerowy i niezwykły, także z uwagi na towarzyszące mu opracowania popularnonaukowe.
I oto dowiadujemy się dziś, że w maju przyszłego roku, wyjdzie komiks o Wojciechu Korfantym sfinansowany przez Ars Cameralis, instytucję kulturalną podlegajacą katowickiemu samorządowi. Zapowiada się duże wydarzenie artystyczne, nie tylko o śląskim zasięgu.
http://www.komiksomania.pl/newsy/komiks-o-wojciechu-korfantym-w-maju-2010-r.html
Ale to nie wszystko. Już we wrześniu tego roku zobaczymy kilkudziesięciustronicowy, znów bardzo obszerny komiks „Łupaszka. 1939” poświęcony postaci ppłk. Jerzego Dąmbrowskiego, słynnego zagończyka z 1920 r. i bohaterskiego żołnierza z kampanii wrześniowej. Komiks wyda warszawski IPN, opatrując go bogatym materiałem naukowym. Kto wie kim był „Łupaszka” Dąmbrowski i co zdziałał w 1939 r. temu nie trzeba tłumaczyć, że będzie o czym czytać, i co oglądać. Pisałem niedawno na blogu Sowińca, w temacie poświęconym przywróceniu polskiej armii elementów munduru przedwojennego, że już niedługo zabaczymy te mundury w pełnej krasie własnie w komiksie. Myślałem własnie o pracy "Łupaszka. 1939".
Scenarzystą zarówno komiksu o Korfantym, jak i opowieści o „Łupaczce” jest Sławomir Zajączkowski, znany póki co ze scenariusza komiksu do rysunków Andrzeja Fonfary "Pamiętamy. Biała Podlaska 1939-1945".Komiks zawierał dwie komiksowe historie ("Krawat w grochy" i "Takie buty z cholewami") oparte na autentycznych wydarzeniach z okresu okupacji w Białej Podlaskiej. Ukazał się w ubiegłym roku.
Na koniec: w najnowszym numerze periodyku „Templum Novum” ukaże się komiks "Jedną nogą w grobie",do scenariusza Krzysztof Burdona i Sławomira Zajączkowskiego. Jak pisze S. Zajączkowski, ten
komiks to w zasadzie minialbum - 39 stron!!! Fabularnie , to historia grupki przyjaciół - oddziału NSZ kapitana Rury, który ma za zadanie ocalić Skarb Narodowy; zadanie jest trudne , a droga daleka .... bo wiedzie z Leśnej pod Biała Podlaską aż w Góry Świętokrzyskie - i czasem niekomfortowa ... bo prowadzi m.in. przez warszawskie kanały .... nic w tym dziwnego dziwnego, mamy wszak sierpień 1944 rok. A w tle odbicia więźnow, słuchanie starych płyt, bieganie po dachach , wieczorki poetyckie, ciacho w cukierni, rozmowy o przyszłości - czyli "normalne" okupacyjne życie. Sporo humoru, trochę wzruszeń, trudnych wyborów...
Od siebie dodam, że będzie to pierwszy komiks w całości poświecony Narodowym Siłom Zbrojnym....(w PRL-u mieliśmy komiksy z serii „Podziemny front”, gdzie NSZ przedstawiano oczywiście jako najgorszych bandytów).
Pierwsza strona komiksu o Korfantym do obejrzenia tutaj:
http://echorzow.net/index.php/region/823-s-komiksy-o-supermanie-bda-o-korfantym
* W 2006 roku Krzysztof Wyrzykowski zdobył trzecią nagrodę w drugiej edycji europejskiego konkursu na najlepszy komiks zorganizowanego przez telewizję Arte i wydawnictwo Glenat. Uznanie jurorów zyskała jego praca pt. "Idioci". Na konkurs zgłoszono 600 komiksów.
Fragment komiksu "Westerplatte. Załoga śmierci":
http://kazef.salon24.pl/121939,pierwsze-pioro-rzeczypospolitej
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz