Uroczystości Maryjne w Rokitnie,
Michał St. de Z..., sob., 13/06/2009 - 20:27
Dziś, 13 czerwca 2009 roku w dwudziestą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej -Cierpliie Słuchającej, pielgrzymi z całej Polski modlili się o zdrowie dla siebie i swoich bliskich.
Obraz Matki Boskiej Cierpliwie Słuchajacej, koronował na polecenie Papieża Polaka Jana Pawła II, Prymas Polski, kardynał Józef Glemp w dni 18 czerwca 1898 roku.
Kardynał Józef Glemp Obraz koronował w asyście Metropolity Krakowskiego księdza Franciszka Macharskiego i Kardynała Wrocławskiego Henryka Gulbinowicza. Asystował biskup Józef Michalik
Prymas Józef Glemp, obraz koronował koronami papieskimi , złotą koroną poświęconą przez Papieża Jana Pawła II w dniu 22 kwietnia 1889 roku.
Wszelkie koszty koronacji pokrył z własnych funduszy Papież Jan Paweł II.
Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, jest Sanktuarium Ziem Zachodnich Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Kulminacją obchodów była msza Świeta pontyfikalna celebrowana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Józefa Michalika.
W czasie mszy arcybiskup Józef Michalik odnowił koronację obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej -Cierpliie Słuchającej. Dokonał również poświęcenia pomnika Papieża Polaka,Jana Pawła II postawionego obok Bazyliki Mniejszej.
W czasie koronacji odbyło się pierwsze wykonanie "Kantaty Rokitniańskiej" autorstwa prof. Marka Jasińskiego. Kantata Rokitniańska została wykonana przez orkiestrę symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej.
Partie solową wykonała solistka teatru Wielkiego Magdalena Idzik, śpiewająca mezosopranem.
Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej, jest malowany na drewnie lipowym być może przez mistrzów szkoły niderlandzkiej i chyba stanowi część większej całości.
Nie znamy genezy obrazu.
Z zapisu na odwrocie obrazu możemy przypuszczać, że należał do archidiakona Kruszwickiego Macieja Dąbrowskiego.Następnie znalazł się w rękach Rodu Leszczyńskich / tu pisze profesor "hazelhard" wywodzący się z tego Rodu /
Opat Kazimierz Jan Opaliński obraz przekazał do Kościoła w Rokitnie.
Biskup Poznański Stefan Wierzbowski, twórca Góry Kalwarii w 1670 uznał obraz za święty. Ikona trafiła z rozkazu króla Michała Korybuta Wisniowieckiego do Warszawy
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
napisz pierwszy komentarz