Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o stanie budowy systemów e-PUAP i STAP uruchomionych przez MSWiA. NIK negatywnie ocenił postępy w budowie obydwu projektów.
Kontrola systemu e-PUAP opisuje stan na koniec 2008 roku,czyli pół roku po oficjalnej premierze systemu e-PUAP. Okres ten entuzjastycznie opisywałem w tym serwisie (Wczesna wersja uruchomieniowa e-PUAP?, Odpowiedź MSWiA na zapytanie w sprawie e-PUAP).
Kontrola prowadzona była od kwietnia do grudnia 2008, obejmowała jednak okres od 2005 roku.
"Najwyższa Izba Kontroli negatywnie pod względem legalności, ocenia stan zaawansowania realizacji projektu STAP w latach 2005-2008 (...) NIK negatywnie ocenia również przebieg i dotychczasowe efekty realizowanego przez MSWiA projektu e-PUAP. W trakcie prac, wykonywanych przez wykonawcę zewnętrznego, występowały opóźnienia w stosunku do terminów wynikających z zawartej umowy. Pomimo ich upływu, do czasu zakończenia czynności kontrolnych NIK w listopadzie 2008 r., portal e-PUAP nie został formalnie odebrany i nie uzyskał pełnej funkcjonalności, a występujące błędy uniemozliwiały jego wykorzystywanie."
NIK uprzejmie podsumował także wykonawcę projektu, którym o ile wiadomo z publicznie dostępnych źródeł jest firma Comarch:
"Podstawową przyczyną było niewywiązywanie się wykonawcy portalu ze zobowiązań umownych, pomimo naliczania przez MSWiA kar umownych. Wszystkie etapy prac były przedstawiane
przez wykonawcę do odbioru nieterminowo i obarczone błędami, co dodatkowo opóźniało ich odbiór."
Podatników, którzy będą sponsorami tych projektów musi ucieszyć wiadomość, że Comarch będzie również doradzał przy wdrożeniu e-PUAP2 oraz pl.ID.
Zdumienie autora raportu NIK faktem, że rozmaici polscy wykonawcy nie wywiązują się z zobowiązań pomimo naliczania kar umownych świadczy o nieznajomości rynku IT w Polsce. Co sprytniejsi menedżerowie dawno wpadli na pomysł, że jeśli wygramy przetarg ceną znacznie niższą od konkurencji i wynegocjujemy dobre kary umowne, to nawet przy rocznym poślizgu i opłaceniu kar będzie się to opłacało.
W kontekście klapy projektu STAP przedstawiono następujący wniosek:
"Podstawową przyczyną było fiasko projektu WANCEPIK10, w oparciu o który miał być realizowany II etap projektu STAP (...) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nierzetelnie informowało Komitet Rady Ministrów do spraw Informatyzacji i Łączności o przebiegu realizacji projektu STAP. Raporty przedstawiane na posiedzeniach Komitetu w dniach 27 września 2007 r. i 27 marca 2008 r. wskazywały, że realizacja projektu przebiega zgodnie z planem, podczas gdy faktycznie drugi jego etap (infrastruktura ogólnopolska) nie był wykonywany."
Warto przypomnieć, że CEPIK jest jedną z legend polskiej informatyzacji - wydano na niego mnóstwo pieniędzy przy rekordowych opóźnieniach. Przebija go chyba tylko kultowy RUM, na którego też wydano mnóstwo pieniędzy i który nigdy nie powstał.
Raport zawiera także łyżkę miodu w beczce dziegciu - jest to pozytywna ocena informatyzacji samorządowej:
"Najwyzsza Izba Kontroli pozytywnie ocenia natomiast, pomimo stwierdzonych
nieprawidłowości i uchybień, przyjmowanie przez skontrolowane podmioty dokumentów drogą elektroniczną, publikację aktów normatywnych w formie elektronicznej, świadczenie usług publicznych drogą elektroniczną
przez jednostki samorządu terytorialnego"
Ale jeśli zajrzeć o jakie sukcesy chodzi to można się nieco rozczarować - NIK wydaje się być ukontentowany faktem, że jednostki administracji publicznej z powodzeniem zamieszczają na swoich stronach "informacje o czasie pracy urzędu i trybie załatwienia typowych spraw". Kolejnym sukcesem polskiej administracji jest również udane "udostępnianie formularzy dokumentów w celu wydrukowania i samodzielnego wypełnienia".
Jedno czego z pewnością w polskich samorządach nie brakuje to sprzęt i oprogramowanie:
"Bardzo dobre było wyposażenie kontrolowanych jednostek samorządu terytorialnego
w sprzęt komputerowy i oprogramowanie biurowe"
Odpowiedź MSWiA
W odpowiedzi MSWiA opublikowało oświadczenie, w którym - jak to zrozumiałem - zwaliło winę na poprzedników.
"Szereg wniosków przedstawionych w raporcie NIK, dotyczącym okresu od stycznia 2005 roku do listopada 2008 roku, jest zbieżnych z diagnozą sytuacji w zakresie informatyzacji przeprowadzoną przez obecne kierownictwo MSWiA na początku 2008 r."
Dodatkowo ministerstwo przytoczyło liczbę podmiotów (osób i urzędów) zarejestrowanych w e-PUAP - sięga ona 10 tys. (stan na kwiecień 2009). Przebiegle nie napisano jednak ile dokumentów wymieniło te 10 tys. zarejestrowanych podmiotów - co mogłoby być pewną wskazówką co do opłacalności projektu.
Komunikat MSWiA w sprawie raportu NIK nt. kontroli realizacji projektów e-PUAP i STAP
http://krawczyk.salon24.pl/103126,raport-nik-na-temat-informatyzacji-e-puap-i-stap
napisz pierwszy komentarz