Dziś, 25 kwietnia obchodzimy siedemdziesiątą pierwszą rocznicę śmierci Wielkopolskigo rolnika Michała Drzymały, symbolu walki z germanizacją Wielkiej Polski.
Wóz Drzymały
Michał Drzymała był nieodrodnym synem Wielkopolskiego przywiązania do ziemi, matki rodzicielki.
W czasach kiedy żył w okolicach Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla nie było przemysłu. Prusacy a właściwie wszyscy zaborcy zabraniali Polakom posiadania ziemi, budowy przemysłu, manufaktur.
Prusacy, którzy wstydzili siebie nazywać germanami,bo to hańbiące, Niemcami, przyjeli nazwę państwa od Prusów, ludów zamieszkujących miedzy Wisła a Niemnem. Ludów pogańskich.
Czy z tego można wyciągnąć daleko idące wnioski, że późniejsze Niemcy, II i III rzesza, to ludzie o niskiej kulturze i niskich dzikich, barbarzyńskich instynktach, które przez cały czas ich istnienia zasłynęli z barbarzyństwa jakich Świat wcześniej nie widział i nie słyszał.
Germanizacja ziem polskich, szczególnie Wielkopolski rozpoczęła się natychmiast po I rozbiorze.
Germanizację Polski rozpoczął król pruski Fryderyk II; Friedrich II von Hohenzollern po zdobyciu Śląska. Następne etapy germanizacji nastąpiły po I rozbiorze, gdzie w barbarzyński sposób germanizował Pomorze Gdańskie, Warmie oraz Wielkopolskę.
Nasilenie nastąpiło w Wielkim Księstwie Poznańskim za czasów nadprezydenta Wielkiego Księstwa Poznańskiego, Eduarda Heinricha Flottwella. To on wprowadził język niemiecki jako obowiązkowy 1832 roku. Wprowadził system policyjny
W dniu 31 marca 1833 wydał dekret o likwidacji klasztorów i majątku klasztornego.
W dniu 23 września 1862 roku premierem Prus zostaje jeden z największych Polakożerców Otto Bismarck. Jego ideą było zniszczenie Kościoła w Polsce. który uważał za ostoję polskości. Walkę z Kościołem Katolickim w Polsce prowadzono pod chwytliwym hasłem Kulturkampf; walka kulturowa. Po odsunięciu Otto Bismarcka, rozpoczął sie kolejny etap germanizacji Polski.
W 1894 roku prusacy zakładają w Poznaniu niemiecką organizacje nacjonalistyczną Deutscher Ostmarkenverein, Niemiecki Związek Kresów Wschodnich. W skrócie Hakatę od nazwisk jej niemieckich twórców: Ferdynanda von Hansemanna,Hermanna Kennemanna , Henryka von Tiedemanna . Pod koniec wieku Hakatę przeniesiono do Berlina. Celem Hakaty była ostateczna germanizacja Wielkopolski.
W dniu 26 marca 1885 roku wprowadzono masowe wysiedlenia z Wielkopolski Polaków nie mających obywatelstwa Polskiego. Do historii te barbarzyńskie czyny weszły pod nazwą Rugi pruskie. Wysiedlenia odbywały się jako akcje masowe pod nadzorem Armii Pruskiej. Po drodze zginęło wiele dzieci, kobiet ludzi starszych.
Juz wiemy skąd austriacki gefrajter, być moze Żyd brał wzorce. Liczba wypedzonych Polaków przekroczyła 30 tysięcy. W 1987 roku prusacy usunęli ze szkolnictwa język Polski.Naukę religii nakazano uczyć w języku niemieckim. W wyniku protestów w dniu 20 maja 1901 roku wybuchł Strajk Dzieci Wrzesińskich. Przywódcą strajku był ksiądz Jan Laskowski.
Został zamordowany przez hitlerowców w 1939 roku.
W 1908 roku wchodzi w życie ustawa kagańcowa, zabraniająca Polakom porozumiewania sie po polsku na zebraniach.
Na ziemiach Wielkiego Księstwa Poznańskiego obowiązywał zakaz używania nazwisk polskich.
W dniu 10 sierpnia 1904 roku wchodzi w życie ustawa zakazująca Polakom bez zgody wladz pruskich budowy budynków na stałych fundamentach.
Takiej zgody nie otrzymał Michał Drzymała, który kupił działkę od Niemca we wsi Podgradowice, dzisiejsze Drzymałowo. Protesty , sądy Pana Michała trwały 4 lata. W końcu kupił Pan Michał wóz cyrkowy. W nim zamieszkał z rodziną. Aby nie posadzić go, że ma stałe miejsce zamieszkania, każdego dnia wóz przesuwał na kołach. Mimo to, dzicy krwiożercy prusacy, podstępem usunęli Drzymałów z wozu cyrkowego. Michał Drzymała pobudował sobie lepiankę, która tez mu rozebrano. Po wielu latach zrezygnował z walki. Wyprowadził się do Galicji, gdzie pozwolono mu zamieszkać.
Wóz Michała Drzymały urósł w Polsce jako symbol walki z germanizacją. W wolnej Polsce, II Rzeczypospolitej, jako bohater narodowy otrzymał od państwa 15 hektarowe gospodarstwo w Grabowie. Jednakże stan zdrowia, przepuklina nie pozwalała mu godnie żyć.
W 1939 roku juz po smierci Michała Drzymały, jego rodzinną wieś przemianowano na Drzymałowo. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta. Ziemie i odznaczenie otrzymał dzięki zabiegom posła z Wielkopolski Stanisława Mikołajczyka, osobiście znanego niżej podpisanemu.
Po napaści barbarzyńców niemieckich na Polskę, grób Michała Drzymały dzikie zwierzęta z III Rzeszy zrównały z ziemią. Zona Michała , Pani Józefa, która zmarła w 1942 roku nie mogła być pochowana obok męża.
Trzecia rzesza gefrajtra Hitlera zamierzała biologicznie wyeliminować Polaków z życia
Maria Konopnicka na cześć Polskich bohaterów walczących o ziemię Ojców w tym Michała Drzymałę uhonorowała wierszem; Rotą;
Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
nie damy pogrześć mowy!
Polski my naród, polski lud,
królewski szczep Piastowy.
Nie damy, by nas gnębił wróg.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Do krwi ostatniej kropli z żył
bronić będziemy ducha,
aż się rozpadnie w proch i w pył
krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
ni dzieci nam germanił,
orężny stanie hufiec nasz,
duch będzie nam hetmanił.
Pódziem, gdy zabrzmi złoty róg.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Nie damy miana Polski zgnieść.
Nie pójdziem żywo w trumnę.
W Ojczyzny imię i w jej cześć
podnosim czoło dumne.
Odzyska ziemię dziadów wnuk.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Wóz Drzymały
napisz pierwszy komentarz