Skrzywdzeni polscy bohaterowie od "Enigmy?" - III
Minal juz chyba stosowny okres dedykowany osobom wplacajacym pieniadze na rzecz PiS. Po wyrazeniu im szacunku pora wrocic do roboty. W moim przypadku, zakonczyc krotki serial na temat "Enigmy" widziany oczami angielskiego oficera wyzszej rangi zaangazowanego w robote wykonywana w slynnym osrodku w Bletchley.
We wrzesniu 1939 r. SIS zostal przeniesiony do Bletchley Park, palacyku/dworku polozonego okolo 70 mil od Londynu. Byl to dlugi dwupietrowy budynek zbudowany z cegly majacy nieco ponad 20 pokoi. Oczywiscie, ze to nie moglo starczyc dla szybko rosnacej liczby osob zatrudnionych w rozszyfrowywanie niemieckich kodow. Dlatego zaczeto dostawiac baraki jeden po drugim. Autorowi wyznaczono "Hut no.3", czyli jeden z barakow. W innych przyszlo pracowac wojskowym specjalistom od szyfrow pracujacych od wielu lat w tym fachu. Do tego wciagnieto najwybitniejszych matematykow brytyjskich, wsrod ktorych byli tacy, ktorzy zapisali sie w historii tej dziedziny naukowej. Oprocz nich zatrudniono najwybitniejszych szachistow. Sile robocza dopelnialy kobiety o duzych zdolnosciach do pisania na maszynie. Czy godzi sie porownywac z ta sila intelektualna kilku polskich mlodych matematykow z niemieckiego do niedawna Uniwersytetu Poznanskiego?
W pierwszych dniach kwietnia 1940 r. nastapil cud, jakby zloto przekazano ludziom z Bletchley - Menzies przekazal autorowi 4 male karteczki papieru zawierajace jaks nieistotna wiadomosc z Luftwaffe dotyczaca przemieszczen personalnych. I to bylo wystarczajace by praca ruszyla z kopyta. angielscy specjalisci mogli zaczac pruc tajemniczy niemiecki system.
I w tym miejscu, na samym koncu rozdzialu drugiego (str. 16) znalazla sie kilkuzdaniowa notka, ktora moze budzic wielkie zdziwienie. Byc moze dla nas jest ona najwazniejsza. Brzmi ona tak:
"Po tym jak ta ksiazka zostala opublikowana polscy oficerowie obecnie mieszkajacy w Wielkiej Brytanii stwierdzili, ze Polacy skonstruowali nie jedna maszyne Enigmy dzieki informacjom wydobytym z fabryki w Niemczech oraz pracy polskich kryptografow. To wszystko podobno mialo byc przekazane nam [Brytyjczykom]. To moze jest prawda i z pewnoscia polscy matematycy i technicy wykazali blyskotliwosc i wielka odwage, ale to opowiadanie, ktore ja przedstawiam zostalo mi przekazane w tamtym czasie".
Czy starszy wiekiem autor byl sklerotykiem i nie pamietal opisywanego przez siebie faktu przekazywania Anglikom i Francuzom maszyn Enigmy wraz z dokumentacja? Na str. 11 informowal, ze Denniston polecial do Polski i triumfalnie przywiozl maszyne z dokumentacja. Skadinad wiadomo, ze to nie byl Denniston tylko plk. Stewart Menzies. Zostawmy Anglikow, skupmy sie na Polakach.
Faktem jest, ze polski niezwykly zespol zostal zmarnowany przez Francuzow. Jeszcze latem 1939 r. Anglicy proponowali naszym fachowcom przeprowadzke na Wyspy i prace w planowanym brytyjsko-frncusko-polskim osrodku wywiadowczym. Mimo nalegan ani Francuzi, ani Polacy nie przystali na hojna propozycje. Rezultat byl taki, ze po zajeciu Francji przez Niemcow nasza ekipa zostala ewakuowana do Afryki polnocnej, gdzie byla bezpieczna. Niestety, przeniesiono ich z powrotem do nie okupowanej i niby niezagrozonej strefy Vichy. w drodze od oddzialu Cadix na przedmiesciach Algieru Jerzy Rozycki wraz kilkoma technikami stracil zycie po zatopieniu w poblizu Balearow statku pasazerskiego SS Lamoriciere, ktorym plyneli do Francji. Pozostala czesc zespolu dostala sie w rece Niemcow w czasie przekraczania granicy francusko-hiszpanskiej. Czesc ponioslo smierc. W srodowisku emigracyjnych wojskowych obwiniano za te kleske zespolu jej szfa, plk. Gwidona Langera. Marian Rejewski i Henryk Zygalski latem 1943 r. trafili do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Prawde mowiac, nie byli juz wtedy Anglikom potrzebni. Rozpracowywanie szyfrow niemieckich posunelo sie bardzo naprzod i zajmowaly sie tym wrecz tysiace osob. Biorac pod uwage, ze "Enigma" nie byla jedynym systemem szyfrowania sluzb niemieckich oraz wlaczenie sie poteznej sily deszyfrantow amerykanskich, Alianci uznali za stosowne nazwac te wszystkie ultra-tajemnicze dzialania i systemy "ULTRA".
PS Za najwybitniejszego czlowieka z Bletchley uwazano Alana Turinga (1912-1954) zwanego "Profesorem". Wedlug Wikipedii byl to :angielski matematyk, logik, kryptoanalityk, filozof i teoretyk biologii. Wywarl duzy wplyw na rozwoj teoretycznej informatyki, dajac formalizacje pojec algorytmu i oblicznia za pomoca 'maszyny Turinga', ktora mozna uznac za model komputera ogolnego przeznaczenia. Turinga uwaza sie za ojca teoretycznej informatyki".
Glowne zrodlo:
F.W. Winterbotham, "The Ultra Secret", Harper&Row, Publishers, New York 1974.
- Tymczasowy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz