Dwa filmy, które uczą historii - to jest Polska
Zbliża się 2 maja, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Jak co roku, gazeta Michnika ma problem. Problem z Polską i historią.
W dniach 1-3 maja TVP będzie emitowało spot przygotowany z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, który przypada 2 maja. W krótkim filmie przywołano wyłącznie motywy bitewne - od średniowiecznych batalii, przez obie wojny światowe, aż po walki z milicją w PRL-u. Motywem przewodnim jest oczywiście flaga i to, jak zmieniała się na przełomie wieków.
W spocie widzimy poległych w walce, wystrzały, krew i hitlerowca, który flagę rozdziera na pół i wdeptuje w ziemię. "To jest nasza historia" - podano na koniec.
"Po co ten Wehrmacht? Przecież to skandal, żeby takie pozytywne święto zamieniać znowu w symbol konfliktów", "Ta tematyka wojenna, konfrontacyjna, jakby nie można było trochę współcześniej to zrobić...", "My Polacy, zawsze oblężeni. Jak teraz! Wszyscy chcą nas zniszczyć i podrzeć naszą flagę" - to z kolei komentarze pod tekstem w portalu Wirtualne Media.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19996151,tvp-przygotowala-specjalny-spot-na-dzien-flagi-sa-bitwy-zly.html
Telewizja Polska w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zrealizowała spot przedstawiający początek i rozwój narodowych barw w historii Polski. Jest to podróż przez historię flagi na tle historii narodu polskiego, gdzie flaga stanowiła symbol niezłomności i polskości. W klipie zobaczymy m. in husarię, żołnierzy spod Monte Cassino, bohaterów antykomunistycznych ruchów społecznych.This Is Poland - Film brytyjski o Polsce lat 1938-1946 Produkcja wytwórni Cancanen Films Production. W filmie, ukończonym w październiku 1940 r., wykorzystano kroniki wojenne, fragmenty zachowanych w Londynie przedwojennych filmów polskich (pejzaż, architektura, przemysł), alianckie materiały spod Narwiku, kroniki z Francji i materiały przedstawiające udział polskich żołnierzy w bitwie o Anglię. Film składa się z dwóch części, w których ulubioną przez Cękalskiego zasadę kontrastu narzuciła historia. Część pierwsza prezentuje obraz Polski przedwojennej - sielski pejzaż, folklor, bogatą kulturę, rozwijający się przemysł i port gdyński. Część druga w szybkim montażu przedstawia agresję hitlerowską , bohaterskie walki żołnierza polskiego na różnych frontach. Wyświetlany w kinach premierowych Anglii i Stanów Zjednoczonych, film zyskał bardzo pozytywne opinie krytyków i uznanie publiczności.
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz