łapy precz od IPN ! Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej łatwo będzie odwołać. Część akt znów będzie tajna

avatar użytkownika Maryla

Czy Platforma podda IPN politycznej kontroli?

Cezary Gmyz 

Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej łatwo będzie odwołać. Część akt znów będzie tajna

Platforma Obywatelska szykuje rewolucję w Instytucie Pamięci Narodowej. „Rzeczpospolita” dotarła do przygotowanego w Klubie PO projektu noweli ustawy o IPN.

Zakłada ona m.in. osłabienie prezesa IPN, zastąpienie Kolegium instytutu radą o większych kompetencjach oraz możliwość ponownego utajnienia informacji dziś jawnych.

– To dopiero punkt wyjścia do dalszych prac. Będą one na pewno jeszcze dyskutowane – mówi „Rz” członek władz PO Jarosław Gowin.

Nie przekonuje to jednak szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka. – Nie widzę najmniejszego powodu, by zmieniać ustawę o IPN. Jedynym powodem może być chęć przejęcia politycznej kurateli nad instytutem – mówi „Rz”.

Najważniejszą zmianą jest łatwiejsze niż do tej pory odwołanie szefa IPN. Dotychczas, by go zmienić, trzeba było zgromadzić w Sejmie większość – trzy piąte głosów. W myśl projektu PO, by odwołać prezesa, wystarczy zwykła większość głosów.

Pozycję szefa instytutu osłabia ponadto zapis zakładający, że odrzucenie kwalifikowaną większością głosów przez radę instytutu corocznego sprawozdania jej szefa będzie równoznaczne ze złożeniem do Sejmu wniosku o jego odwołanie.

Rada IPN – i to kolejny rewolucyjny pomysł PO – ma zastąpić obecne Kolegium. Będzie jednak wyposażona w znacznie większe kompetencje. Ma ustalać priorytetowe tematy badawcze i rekomendować podstawowe kierunki działalności IPN w zakresie badań naukowych, edukacji, udostępniania dokumentów, ścigania zbrodni oraz procedur lustracyjnych. W tej chwili decyduje o tym prezes IPN. Choć członków rady powoływać będą Sejm, Senat i prezydent, kandydatów wskażą uczelnie państwowe i Krajowa Rada Sądownictwa.

Wbrew obietnicom otwarcia archiwów projekt PO zakłada umożliwienie utajnienia ich części. – Moim zdaniem zapisy, które przymykają dostęp do informacji, nie zyskają akceptacji Donalda Tuska – zastrzega Gowin.

– Projekt idzie w dobrym kierunku, ale jest niedopracowany, robi wrażenie brulionu – twierdzi prof. Andrzej Paczkowski z obecnego Kolegium IPN.

– To próba przejęcia politycznej kontroli nad IPN – komentuje inny członek Kolegium Andrzej Gwiazda.

IPN projektu noweli komentować nie chciał.

Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/2,360528_Czy_Platforma_podda_IPN_politycznej_kontroli_.html
Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Prof. Friszke: W IPN

Prof. Friszke: W IPN Szmaciaków wykorzystają nawet bardzo wątłe ślady. W interesie PiS

- Interes PiS wymaga, by delegitymizować III RP. Będą
więc wykorzystywane bardzo wątłe ślady do budowania narracji służącej
delegitymizowaniu zasłużonych ludzi i pokazywaniu ich jako zdrajców -
mówi prof. Andrzej Friszke.

Interes PiS wymaga, by delegitymizować III
RP. Będą więc wykorzystywane bardzo wątłe ślady do budowania narracji
służącej delegitymizowaniu zasłużonych ludzi i pokazywaniu ich jako
zdrajców - mówi prof. Andrzej Friszke historyk, wybitny specjalista od
dziejów opozycji w PRL, członek rady Instytutu Pamięci Narodowej.
ADAM LESZCZYŃSKI: Jaki będzie Instytut Pamięci Narodowej po zmianach proponowanych przez PiS?

PROF. ANDRZEJ FRISZKE: Stanie
się posłusznym narzędziem w rękach partii rządzącej, a prezes IPN
zostanie sprowadzony do roli pionka, bo będzie go można łatwo odwołać.
To po pierwsze.

Po drugie, zmieni się zasadniczo
charakter IPN, co prawdopodobnie będzie połączone, nie daj Boże, ze
zwolnieniem wielu ludzi.



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Dobra zmiana!

Zostanie wybrany nowy Prezes Instytutu, ujawniony zostanie zbiór zastrzeżony, okres badań zmiEnia się z lat '39-'90 do '17-'90. Całość tu

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf...24File/334.pdf

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Za zmianami głosowało 267 posłów, przeciw było 174. 4 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. Przyjęcie projektu ustawy poparli posłowie z klubów PiS oraz Kukiz'15.
Jakie zmiany zakłada nowelizacja ustawy?

Zmiany czekają przede wszystkim Radę IPN, której kadencja zostanie skrócona. W jej miejsce ma zostać utworzone specjalne Kolegium, w skład którego będzie wchodzić dziewięciu naukowców. O ich nominacji zadecyduje Sejm, Senat oraz prezydent. Ponadto, zgodnie z nowym prawem zmianie ulegnie także tryb wyboru prezesa Instytutu.

Według nowych przepisów prezesa IPN będzie powoływał Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek Kolegium IPN, które będzie zgłaszać kandydata spoza swego grona. Kolegium wyłoni kandydata w drodze konkursu. Prezesem będzie mogła zostać osoba wyróżniająca się wysokimi walorami moralnymi i wiedzą przydatną w pracach Instytutu, ze stopniem naukowym co najmniej doktora.

Ponadto, w myśl uchwalonej dziś noweli, zlikwidowana zostania Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a jej kompetencje zostaną przekazane Instytutowi Pamięci Narodowej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Wyszkowski do IPN? Dominika Wielowieyska 29.04.2016

Członkowie Kolegium IPN nie będą musieli mieć już nawet matury. To furtka dla Wyszkowskiego?

Czeka nas kolejna nagonka na Wałęsę, i tych wszystkich działaczy opozycji demokratycznej z czasów PRL, z którymi dziś PiS-owi jest nie po drodze."Dobra zmiana" dotarła już do Instytutu Pamięci Narodowej - Sejm przyjął ustawę o IPN, która czyni tę instytucję całkowicie zależną od rządzącej partii.
PiS zrujnował bardzo dobry mechanizm powoływania władz Instytutu, który polegał na równowadze wpływów pomiędzy politykami a środowiskiem ekspertów, a więc przede wszystkim historyków oraz prawników.

http://wyborcza.pl/1,75398,19997867,wyszkowski-do-ipn.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl