Nie rzucim, Chryste, świątyń Twych, Nie damy pogrześć wiary! Próżne zakusy duchów złych i próżne ich zamiary.

avatar użytkownika Maryla

Konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski, modlitwa o ludzi, którzy są godni wolności – mówił ks. abp Marek Jędraszewski podczas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w poznańskiej farze. Konieczna jest modlitwa za nas o to, abyśmy mogli mieć w sobie ciągły bunt przeciwko jarzmom, jakie chce nam, naszemu sposobowi myślenia i postępowania narzucić współczesny świat. Tak konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski, prawdziwie szlachetnych, którzy nigdy nie zniżą się do nikczemności i podłości, modlitwa o ludzi, którzy są godni wolności, tej wolności, ku której wyswobodził nas zmartwychwstały Pan. Doskonale pamiętamy to, co się działo w czerwcu i lipcu ubiegłego roku. Ten przerażający pośpiech kolejnych ustaw, które chciały zaprowadzić w Polsce ład oparty na ideologii gender, zezwalający na związki homoseksualne, na łatwość zamiany płci, na in vitro. Wyswobodzeni ku wolności

Historyczne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu

Z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski odbyło się pierwsze w historii wyjazdowe posiedzenie Zgromadzania Narodowego w Poznaniu. W specjalnym orędziu Prezydent Polski Andrzej Duda mówił o wielkiej mocy jaka drzemie w Polakach.

Orędzie Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym z okazji  1050-lecia Chrztu Polski

Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu. W nim mamy bowiem wypróbowany, mocny fundament dla przyszłości - powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Sejm: przyjęto uchwałę z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

W 1050. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa na naszych ziemiach wyrażamy wdzięczność
twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość – głosi uchwała, którą Sejm przyjął w środę przez aklamację.

CBOS: Chrzest Polski "przełomowy i znaczący"

70 proc. Polaków uznało Chrzest Polski za najbardziej znaczące i przełomowe dla losów naszego kraju, które miało miejsce przed rokiem 1918.

Z Bogiem mimo wszystko

Tak zwany cywilizowany świat ukazuje haniebne oblicze barbarzyńcy, który myli prawa człowieka z roszczeniami – stwierdza ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Mamy w naszych dziejach dzieje świętości radykalnej w postaci męczeństwa – od św. Wojciecha po bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Mamy postacie, które na trwale daliśmy światu, jak św. Jan Paweł II czy św. s. Faustyna. Ale dzieje Polski to także dzieje uległości grzechowi. Tak zwany cywilizowany świat ukazuje swe haniebne oblicze barbarzyńcy, który myli prawa człowieka z roszczeniami silnych wobec najsłabszych. Przynależność do takiego świata to wstyd. Bóg nie zostawi nas samych w tej walce o Ewangelię? – Odpowiem krótko słowami „Pieśni Konfederatów Barskich”: „Bóg naszych ojców i dziś jest nad nami!/Więc nie dopuści upaść żadnej klęsce;/Wszak póki On był z naszymi ojcami,/Byli zwycięzce!”.

KOD manifestował w obronie wolności

Serdecznie witam w wolnym mieście – Poznaniu.  Należymy do Europy – mówił Jacek Jaśkowiak,
prezydent Poznania. Dodał, że dziś wartości takie jak demokracja, tolerancja, czy solidarność są w Polsce kwestionowane. Wskazał także, na szczególną rolę w ich obronie Poznania, czyli kolebki państwowości. Po nim przemawiały osoby takie jak Henryka Krzywonos,Ludwika i Henryk
Wujcowie, Ryszard Petru czy Bogdan Borusewicz. Zgromadzeni manifestanci odśpiewali także hymn i „Odę do radości”. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) dziękował przybyłym za obecność. Przed protestami nikt nas nie powstrzyma, dopóki będzie zagrożone prawo, dopóki będzie zagrożona praworządność. Bez waszego wsparcia, bez tego, że wychodzicie na place i na ulice, w parlamencie bylibyśmy bezsilni. Z wami zwyciężymy! - mówił. Petru: nas jest więcej. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru namawiał zebranych do lepszego organizowania się. - Nas jest więcej, tylko my wciąż jesteśmy niezorganizowani. Musi to być ponadpartyjnie, ponad podziałami - powiedział. - Nie możemy spokojnie patrzeć, jak naszej młodej ojczyźnie wybijane są zęby.

Eskalacja na dwóch odcinkach

Jak można było przewidzieć, po pojednawczym spotkaniu opozycji z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim, polityczna wojna o inwestyturę rozgorzała ze zdwojoną siłą i to na dwóch frontach.
Pierwszy front przebiega oczywiście na odcinku nieubłaganej praworządności, gdzie po jasnej stronie Mocy walczy prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, wspomagany przez Salon i konfidentów zmobilizowanych przez Wojskowe Służby Informacyjne. Wojskowych Służb
Informacyjnych, jak wiadomo, „nie ma”, ale to przecież nic nie szkodzi, bo konfidenci nie tylko pozostali, ale w dodatku po staremu wykonują zadania stawiane przez oficerów prowadzących. W rezultacie oficjalna nieobecność WSI jest tylko wyższą formą obecności, co powoduje również niezamierzone efekty komiczne. Rzecz między innymi w tym, że spora część konfidentów WSI to osoby, które „samego jeszcze znały Stalina”, czyli w zaawansowanym wieku emerytalnym. To właśnie oni ofiarnie zasilają demonstracje Komitetu Obrony Demokracji, podobnie jak w czasach
stalinowskiej młodości – pochody pierwszomajowe.

CBOS: Rośnie poparcie dla rządu PiS

Rząd popiera 38 proc. Polaków, 31 proc. to przeciwnicy, a 28 proc. – osoby obojętne wobec obecnej Rady Ministrów - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Zadowolonych z tego, że rządem kieruje Beata Szydło jest 44 proc. badanych, niezadowolonych - 39 proc.

CBOS: Duda na czele rankingu zaufania, na kolejnych miejscach Szydło i Kukiz

Ranking zaufania do polityków otwiera prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 58 proc. badanych, dalej są premier Beata Szydło (52 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.) - wynika z sondażu CBOS.

PiS zyskuje poparcie. Tylko cztery partie w Sejmie

TNS dla "Wyborczej" . PiS na czele partyjnego rankingu z poparciem 32 proc. - to wynik lepszy aż o 6 punktów procentowych niż przed miesiącem. Opozycja daleko w tyle. Nowoczesna ma poparcie prawie dwa razy niższe niż PiS - 17 proc. Platforma Obywatelska na trzecim miejscu z 15
procentami. Kukiz'15 - 12 proc. I tylko te cztery partie mogą liczyć na mandaty. Pod progiem wyborczym są: SLD - 4 proc. oraz PSL i Razem - po 3 proc.

Raport o działaniach CBA. Ponad sto aktów oskarżenia, przypadki bezczynności

Prawie połowa śledztw prowadzonych przez CBA w 2015 r. zakończyła się skierowaniem aktu oskarżenia - podano w rocznej informacji o działaniach Biura. Raport przytacza też wnioski z audytu działań w 6-letniej kadencji poprzedniego szefa CBA Pawła Wojtunika.

Partie wydały w sumie ponad 110 mln zł na wybory w 2015 r.

Ponad 110 mln zł PiS, PO, Nowoczesna i PSL przeznaczyły w sumie w 2015 r. na wybory. Partie polityczne wydawały pieniądze także na ochronę, monitoring mediów, think-tanki. Kłopot z przyjęciem sprawozdania finansowego za ub. rok może mieć Nowoczesna.

Problem z niepłaceniem alimentów coraz większy

90 procent Polaków negatywnie ocenia osoby, które nie płacą na utrzymanie własnego dziecka. A z regularnym płaceniem alimentów w naszym kraju jest nienajlepiej. Tylko 17 procent rodziców płaci w dodatku na czas.

Ponad połowa uprawnionych złożyła wnioski o 500 plus. MRPiPS: Pieniędzy nie zabraknie

Ponad połowa uprawnionych złożyła już wnioski o świadczenie z programu "Rodzina 500 plus" - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie resort zapewnia, że środków na realizację programu nie zabraknie. Od startu programu „Rodzina 500 plus” wnioski o świadczenie złożyła ponad połowa z uprawnionych do świadczenia 2,7 mln rodziców i opiekunów

Jakie będzie znaczenie Planu Morawieckiego dla gospodarki morskiej?

Plan Mateusza Morawieckiego jest w chwili obecnej najbardziej szeroko zakrojonym planem odbudowy przemysłu po 1989r. Według prof. Marka Grzybowskiego, prezesa zarządu Polskiego Klastra Morskiego, to właśnie gospodarka morska ma szansę stać się najbardziej innowacyjną
gałęzią polskiej gospodarki.

Powstaje Szczecińskie Konsorcjum Okrętowe. Będzie produkować statki

Około 20 firm z branży okrętowej podpisało w Szczecinie list intencyjny w sprawie powołania konsorcjum okrętowego. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Szczeciński Park Przemysłowy. Celem - konsolidacja branży i produkcja statków w Szczecinie.

Polskie Inwestycje Rozwojowe zamienione w Polski Fundusz Rozwoju

Polski Fundusz Rozwoju został utworzony na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe; jego zarząd ma być wybrany jeszcze w kwietniu - poinformowało PAP w czwartek Ministerstwo Rozwoju

Różne oblicza polskiej biedy. Zobacz najnowsze dane o ubóstwie nad Wisłą

Spadek bezrobocia i rosnące dochody gospodarstw domowych powoli ograniczają ubóstwo w naszym kraju. Jest ono jednak nadal duże. W klasycznym ujęciu określa się je na podstawie dochodów lub wydatków gospodarstw domowych. Według tak mierzonej biedy w latach 2013–2014 w skrajnym ubóstwie żyło nieco ponad 7 proc. (2,8 mln) Polaków. Niedostatku doświadczało też 16,2 proc. (6,2 mln) osób, których wydatki były mniejsze niż połowa średnich wydatków ogółu gospodarstw domowych. 12,2 proc. (4,6 mln) rodaków spełniało w tym czasie kryterium dochodowe upoważniające ich do korzystania z pomocy społecznej. Nie ma jeszcze danych o poziomie tego rodzaju biedy za ubiegły rok.

Eurostat: Ok. 3 mln Polaków w poważnym stopniu pozbawionych środków materialnych

W Polsce 8,1% populacji jest pozbawionych w poważnym stopniu środków materialnych, tj. ok. 3 mln osób, wynika z szacunków Eurostatu za 2015 rok. W całej UE wskaźnik ten wynosi 8,2% - tj. takich osób było w ub.r. ok. 41 mln.Wśród 21 krajów, które uwzględnił w swym badaniu Eurostat za 2015 r., najwyższy wskaźnik ubóstwa zanotowano w Bułgarii - 34,2% (2 468 osób), Rumunii 24,6% (4 886 osób), Grecji - 22,2% (2 377 osób), najniższy zaś w Finlandii - 2,2% (118), Holandii - 2,5% (425), Austrii - 3,6% (302).

Sejm przystąpi do prac nad klauzulą obejścia prawa podatkowego

Wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego, która ma przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania, przewiduje rządowy projekt noweli Ordynacji podatkowej, którego pierwsze czytanie zaplanowano w Sejmie w środę.

Koniec podatków dochodowego, VAT i składek na ZUS dla małych firm?

Obniżenie pozapłacowych kosztów pracy, koniec podwyżek akcyzy czy uproszczenie procedur administracyjnych – to najlepsze metody na walkę z szarą strefą według Związku Przedsiębiorców Prywatnych oraz Fundacji Republikańskich. Rewolucję szykują jednak posłowie. Chcą wprowadzenie ryczałtowego podatku dla małych firm. 15-procentowa danina od obrotu zastąpić miałaby ZUS, VAT i podatek dochodowy. Rząd nie mówi nie.

Wymiana polskich członków Komisji Weneckiej.

Polscy członkowie Komisji Weneckiej nie zostali odwołani, tylko z końcem miesiąca dobiegają końca ich kadencje - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski, potwierdzając, że Hanna Suchocka i Krzysztof Drzewicki kończą działalność w Komisji.

Stratfor: Unii Europejskiej grozi dezintegracja w imię bezpieczeństwa

Integracja Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa z wielu powodów jest dziś niemożliwa, dlatego przyszłe rządy europejskie mogą wybrać drogę odwrócenia procesów integracji, aby wzmocnić bezpieczeństwo swoich państw.

Światowej gospodarce grozi "wykolejenie"? MFW obniża prognozy wzrostu PKB

Międzynarodowy Fundusz Walutowy skorygował we wtorek w dół prognozy dotyczące
globalnego wzrostu w 2016 roku, który szacuje na 3,2 proc. MFW przewidywał w styczniu, że wzrost wyniesie 3,4 proc.

MFW prognozuje wzrost gospodarczy Polski

Fundusz obniżył również prognoz globalnego wzrostu gospodarczego na ten rok.MFW prognozuje, że w 2016 roku wzrost PKB w Polsce wyniesie na poziomie 3,6 proc., a w 2021 roku 3,5 proc. Dodaje również, że w tym roku w Polsce deflacja średnioroczna wyniesie 0,2 proc., a w przyszłym roku Polska odnotuje inflację rzędu 1,3 proc. (i 2,5 proc. w 2021 roku) wobec deflacji na poziomie 0,9 proc. w ubiegłym roku.

Szałamacha: Zachowamy stabilne finanse kraju. Mamy partnera po stronie MFW

Podczas wizyty w Waszyngtonie szef MF Paweł Szałamacha zapewnił Międzynarodowy
Fundusz Walutowy, że rząd PiS prowadzi odpowiedzialną politykę finansową i rozkłada w czasie realizację obietnic wyborczych.

Szałamacha dla Bloomberga: PKB Polski wzrośnie w 2017 r. co najmniej o 3,8 proc.

PKB w Polsce w 2017 r. wzrośnie o 3,8 proc. lub nieco więcej - poinformował minister finansów Paweł Szałamacha w Waszyngtonie w wywiadzie dla Bloomberga.

Bloomberg: wymiana elit w Polsce. Fala zwolnień dyrektorów państwowych firm

W Polsce likwidowana jest elita, na miejscu której powstaje następna. W ciągu 5 miesięcy rząd Pis-u wymienił dziesiątki menedżerów oraz średniej rangi urzędników w spółkach Skarbu Państwa.

Polska będzie obniżać wartość elastycznej linii kredytowej z MFW

Wartość elastyczniej linii kredytowej z MFW będzie sukcesywnie obniżana - poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba.

Wracają upiory z przeszłości. Europejskie banki nadal na kroplówce

Siedem lat po widmie bankructwa austriackiego banku Hypo Alpe Aldria Bank prywatni inwestorzy i politycy nadal prowadzą spór, kto powinien zapłacić za jego upadek.

Eksport towarów z Polski wzrósł w lutym br. o 4,9% r/r do 14 466 mln euro, zaś import zwiększył się o 6,5% r/r do 14 125 mln euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski. Saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 341 mln euro wobec 548 mln euro nadwyżki miesiąc wcześniej i 526 mln euro nadwyżki przed rokiem.

NBP: Depozyty ogółem wzrosły o 9% r: r, kredyty - o 4,5% w marcu

Wartość depozytów ogółem wyniosła na koniec marca br. 1 000,43 mld zł, co oznacza wzrost o
0,2% w ujęciu miesięcznym i wzrost o 9% r/r. Natomiast należności banków ogółem ukształtowały się w tym okresie na poziomie 1 079,24 mld zł, tj. spadły o 0,2% w ujęciu miesięcznym i wzrosły o 4,6% w ujęciu rocznym, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Depozyty gospodarstw domowych zamknęły się kwotą 661,9 mld zł (+0,5% m/m i +9,5% r/r), natomiast przedsiębiorstw - 230,48 mld zł (-2% m/m i +6,6% r/r). Należności od gospodarstw domowych wyniosły 636,15 mld zł (-0,3% m/m i +4,2% r/r), natomiast przedsiębiorstw - 330,5 mld zł (-0,6% m/m i +8,2% r/r).

NBP: Podaż pieniądza M3 wzrosła o 9% r: r na koniec III; konsensus: +9,7%

Wstępne dane opublikowane przez NBP 14 kwietnia br. wskazują, że w marcu 2016 r. zasoby pieniądza umiarkowanie się zwiększyły. Agregat M3, obrazujący łączną podaż pieniądza, wyniósł na koniec miesiąca 1162,5 mld zł i był o 3,6 mld zł (tj. o 0,3%) wyższy niż na koniec lutego 2016 r. "
- czytamy w komentarzu banku centralnego. Aktywa zagraniczne netto na koniec marca spadły w ujęciu miesięcznym o 2,1% i wyniosły 178,37 mld zł, a w ujęciu rocznym odnotowały spadek o 3%. W przeliczeniu na euro, ich wartość wyniosła 41,79 mld euro, czyli nie zmieniła się w ujęciu miesięcznym i spadła o 7% r/r. Wartość gotówki w obiegu (poza kasami banków) wzrosła o 1,1% w
ujęciu miesięcznym i wyniosła 153,89 mld zł, natomiast w ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 15,3%.

Sejm ma kontynuować prace nad projektem ws. informatyzacji resortu finansów

Sejm będzie nadal pracował nad projektem, który ma umożliwić powołanie spółki odpowiedzialnej za opracowanie systemu informatycznego w celu walki z wyłudzeniami VAT. Posłowie nie zgodzili się w środę z wnioskiem Kukiz'15 o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Rząd pozostaje zorientowany na osiągnięcie deficytu strukturalnego 1 proc. PKB

Prace prognostyczne w Ministerstwie Finansów związane z tegoroczną aktualizacją programu konwergencji jeszcze trwają. Rząd pozostaje zorientowany na osiągnięcie średniookresowego celu budżetowego, czyli deficytu strukturalnego na poziomie 1 proc. PKB - wynika z informacji MF.

Macierewicz: Jeśli Polska ma być niepodległa, musi mieć większą i silniejszą armię

Polska, jeżeli ma być niepodległa i zdolna do bycia realnym i suwerennym państwem, musi mieć większą i silniejszą armię - ocenił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Rocznica Katynia. "Plan wyniszczenia narodu polskiego"
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas centralnych obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej w Warszawie podkreślił, że była to „zbrodnia ludobójstwa wspólnie planowana i wspólnie realizowana przez obu okupantów”.

Polska i Czechy najmniej skorzystają z przyjęcia euro wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej

Polska (rating na poziomie A-) i Czechy (A+) prawdopodobnie skorzystałyby najmniej z przyjęcia euro spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, uważa Fitch Ratings. Musiałyby zrezygnować z wiarygodnej i niezależnej waluty.

Ostry sprzeciw wobec unijnych zmian ws. pracowników delegowanych

Węgry są przeciwne postulowanemu przez Unię Europejską zrównaniu płac pracowników delegowanych z płacami w krajach gdzie pracują, gdyż byłoby to "nieakceptowalnym obciążeniem konkurencyjnym" dla węgierskich firm.

LOT się wznosi, ale bez inwestora spadnie. Druzgocący raport NIK

Gdyby nie pół miliarda rządowej kroplówki, przewoźnik wpadłby w korkociąg. Ale poprawa może być krótkotrwała. – Bez inwestora szanse linii na przetrwanie na konkurencyjnym rynku lotniczym są niewielkie – ocenia NIK.

Kontrola NIK w Grupie PKP wykazała szereg nieprawidłowości.

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała wydatki Grupy PKP na ekspertyzy i doradztwo. W wielu przypadkach firma płaciła za zadania, które powinni wykonać jej pracownicy a nawet sam zarząd. Z niektórych ekspertyz nikt nigdy nie skorzystał. Prawie 2 mln zł mogły zostać po prostu zmarnowane. Zarząd PKP S.A. już wydał oświadczenie i zrzuca winę na poprzednią ekipę.

Raport NIK o PKP. Był konflikt interesów?

Pod krytycznym wobec PKP raportem Najwyższej Izby Kontroli podpisany jest szef warszawskiej delegatury Izby Andrzej Panasiuk. Raport dotyczy lat 2012-2014 - przez część tego czasu Panasiuk był prezesem jednej ze spółek PKP. NIK nie widzi konfliktu interesów.

Sprawa korupcji w Sądzie Najwyższym umorzona po cichu. Ale teraz prawo się zmieniło...

Sprawa domniemanej korupcji w Sądzie Najwyższym została w całości umorzona. Analizuje ją obecnie Prokuratura Krajowa.

Zarządzanie Puszczą Białowieską w prokuraturze

Błędnymi decyzjami koalicji rządzącej PO - PSL doprowadzono do katastrofalnej sytuacji Puszczy Białowieskiej -stwierdza prof. Jan Szyszko. Minister środowiska Jan Szyszko poinformował w Sejmie, że złożył do prokuratury wniosek o podejrzenie przestępstwa popełnionego w
stosunku do lasów w latach 2008 - 2015, czyli za rządów koalicji PO-PSL.

Prognozy Statfor: Polaryzacja społeczeństwa w Polsce i tarcia z Zachodem, Brexitu nie będzie

Brytyjczycy w referendum zagłosują za pozostaniem w UE, do Europy dotrze kolejna fala migrantów, Rosja będzie lobbować za zniesieniem sankcji, a w Polsce postępować będzie polaryzacja społeczeństwa.

Polska, Rumunia i Turcja - nowy sojusz strategiczny w regionie?

Podsekretarz Stanu w MSZ Marek Ziółkowski 12 kwietnia wziął udział w VI rundzie konsultacji trójstronnych w Ankarze z udziałem Polski, Rumunii i Turcji.

Moody's: Polski deficyt w 2017 roku przekroczy limit 3 proc. PKB

Plany pobudzenia fiskalnego w Polsce i w Rumunii prawdopodobnie sprawią, że kraje te przekroczą unijny limit 3% w relacji deficytu sektora rządowego i samorządowego (general government) do PKB w 2017 r., uważa agencja.

Limit transakcji gotówkowych. Sejm poparł obniżenie do 15 tys. zł

Według ustawy firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym, nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu. Zmiany te, według rządu, mają na celu ograniczenie szarej strefy.

Ograniczenia w handlu ziemią rolną. Sejm przyjął ustawę

Działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara będą wyłączone spod rygorów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego - zakłada jedna z poprawek przyjętych w czwartek w nocy przez Senat. Izba Wyższa poparła ustawę ws. obrotu ziemią wraz z poprawkami.

Ustawa kominowa do likwidacji. Prezesi państwowych spółek zarobią dużo mniej?

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy regulującej wynagrodzenia zarządów spółek, w których Skarb Państwa ma ponad 50 proc. udziałów. We wtorek zajmie się nim rząd. Zarobki prezesów państwowych spółek zostaną ograniczone do 80 tys. zł netto miesięcznie.

Sejm wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK

Sejm w burzliwym głosowaniu wybrał kandydaturę Jędrzejewskiego. Za wyborem sędziego było
227 posłów, większość bezwzględna wyniosła 117 głosów, głosowało 233 posłów, przeciw było zero głosów, wstrzymało się 6 posłów. Opozycja wyjęła karty do głosowania.

PE przyjął rezolucję o Polsce. Co to oznacza dla naszego kraju?

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję o sytuacji w Polsce. Oświadczył w niej, że jest poważnie zaniepokojony, że faktyczny paraliż Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności.

Premier o rezolucji PE: To rezolucja przeciwko państwu polskiemu

Premier Beata Szydło ocenia, że środowa rezolucja Parlamentu Europejskiego jest skierowana przeciwko państwu polskiemu. Odczytuję ją w kategoriach politycznych - powiedziała szefowa rządu wieczorem w TVP Info.

Legutko: Rezolucja PE jest absurdalna, szkodliwa, nierzetelna

Rezolucja jest absurdalna, szkodliwa, nierzetelna i przeciwskuteczna - powiedział w środę na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim po głosowaniu nad rezolucją ws. Polski europoseł PiS Ryszard Legutko. "W efekcie tej rezolucji konflikt się pogłębi" - dodał.

Karczewski: rezolucja PE to donos na Polskę

Rezolucja PE dotycząca kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego, to donos na Polskę, który nie uwzględnia wszystkich elementów, w tym ustawy o Trybunale - uważa marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak mówił w środę, żałuje, że politycy PO nie szukają kompromisu w Polsce.

Inwestorów nie obchodzi rezolucja PE, ale stan finansów publicznych

Rezolucja europarlamentu ws. Trybunału Konstytucyjnego to niewątpliwie cios w wizerunek Polski. Jednak światowi inwestorzy nie patrzą na zmiany ustrojowe - dla nich liczy się rachunek zysków i strat. A ten bardziej zależy od stanu finansów publicznych.

Rząd podtrzymuje kandydaturę Wojciechowskiego na członka ETO

W środę w tajnym głosowaniu kandydaturę Wojciechowskiego na to stanowisko poparło 288 europosłów, przeciw było 358, a 48 wstrzymało się od głosu.Ostateczną decyzję o powołaniu członków ETO podejmie Rada UE, czyli rządy państw członkowskich. Nie muszą one uwzględnić opinii europarlamentu na temat poszczególnych kandydatów, dlatego polski rząd nie musi wycofywać kandydatury Janusza Wojciechowskiego.

Prawdziwe problemy Unii

Za duże pieniądze i poważne ustępstwa wobec Turcji Unia kupiła parę miesięcy spokoju - stwierdza dr Zbigniew Kuźmiuk. Wczoraj w Parlamencie Europejskim centralnym punktem nie było wcale głosowanie rezolucji o sytuacji w Polsce, ale debata dotycząca konkluzji posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 17-18 tego roku i wyniki szczytu UE – Turcja. Na to posiedzenie przybył przewodniczący Rady Donald Tusk i szef Komisji Jean Claude Juncker i obydwu przedstawicielom instytucji europejskich wydawało się, że zaprezentowanie rezultatów obydwu posiedzeń zostanie przyjęte z entuzjazmem przez Parlament. Nic bardziej błędnego, wprawdzie większość mówców zabierających głos w tej debacie doceniła zahamowanie fali imigranckiej z Turcji przez Morze Egejskie do Grecji, ale ustępstwa wobec Turcji, między innymi sprawa zniesienia wiz do UE od połowy tego roku, a także przyśpieszenie negocjacji akcesyjnych zostały ocenione jednoznaczne negatywnie.

Tusk, Timmermans i Merkel 23 kwietnia w Turcji ws. umowy migracyjnej

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i kanclerz Niemiec Angela Merkel udadzą się 23 kwietnia do Turcji w związku z realizacją umowy ws. migrantów między UE a Turcją z 18 marca - podały w piątek różne źródła.

"Politico": Ukrainę czekają kolejne zawirowania

Ukraina ma nowy rząd, jednak słabnący kryzys polityczny to tylko krótka przerwa przed kolejnymi zawirowaniami - ocenia amerykański portal "Politico" w piątek, dzień po zatwierdzeniu przez ukraiński parlament nowego premiera Wołodymyra Hrojsmana.

Będzie ciąg dalszy „Panama Papers”? Komisarz UE boi się europejskiej rewolucji

Poruszenie opinii publicznej po ujawnieniu afery Panama Papers zagraża Unii Europejskiej – uważa komisarz UE ds. gospodarczych Pierre Moscovici. “To szokujące, i jestem pewien, że to nie koniec. Media i obywatele jeszcze przez długi czas będą się zajmowali tą sprawą. Tkwi w tym niebezpieczeństwo, ponieważ nie rozwiązujemy tego problemu, a jednocześnie dajemy pożywkę populistom” – uważa komisarz.

G20: Poprawa na rynkach finansowych, ale światowa gospodarka słaba

Ministrowie finansów i gubernatorzy banków centralnych grupy G20 wyrazili w piątek,
po spotkaniu w Waszyngtonie, zadowolenie z powodu pewnej poprawy, jak nastąpiła na rynkach finansowych, ale ostrzegli, że wzrost.

W.Brytania: Ruszyła kampania przed referendum ws. Unii Europejskiej

W piątek oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed referendum, które zdecyduje o przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Na dziesięć tygodni przed dniem, w którym Brytyjczycy pójdą do urn, wynik głosowania wciąż pozostaje niewiadomą.
Hiszpania zachowuje się jak Polska: od wybuchu kryzysu migracyjnego nie przyjmuje uchodźców. Ale o tym nie mówi – pisze Jędrzej Bielecki na łamach czwartkowej „Rzeczpospolitej”.

Fikcja weryfikacji

Do Polski nie przyjęto ani jednego uchodźcy, bo nie udało się potwierdzić tożsamości żadnego z nich. W związku z zawartym w ubiegłym miesiącu porozumieniem Unia Europejska – Turcja, dotyczącym problemu migracji, uruchamiana jest procedura relokacji migrantów.

Szymański: Decyzja o relokacji uchodźców jest martwa. Polska jej nie wdroży

Nie widzę możliwości, by wdrożyć decyzję o relokacji uchodźców i nie dostrzegam jej
również w większości krajów UE. Ta decyzja jest martwa - mówi w wywiadzie Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

Mówmy pełną piersią, jesteśmy Polakami

Politycy starej Unii lubią pouczać, jest takie poczucie wyższości tych państw nad nowymi członkami UE – powiedziała Beata Szydło. Polityka historyczna musi być realizowana bardziej aktywnie, musi być wzmocniona i kompleksowa – powiedziała premier Beata Szydło. Jak oceniła, obowiązkiem władz państwowych jest budowanie poczucia tożsamości Polski w oparciu o tradycje i wartości. Według szefowej rządu, w pewnym momencie zaczęła być lansowana w Polsce moda na europejskość. – My jesteśmy Europejczykami i zawsze byliśmy, dzisiaj jest taki dzień, że przypominamy o korzeniach chrześcijańskich Europy, bo Polska weszła do Europy poprzez chrześcijaństwo, staliśmy się Europejczykami, bo Mieszko przyjął chrzest – powiedziała Szydło. Jej zdaniem, część polskich elit wstydzi się polskiej historii i tego, że są Polakami. – Mówmy pełną piersią, otwarcie – jesteśmy Polakami, narodem europejskim.

Prezes IPN w niemieckiej gazecie: Ręce precz od naszych bohaterów
Artykuł pt. "Ręce precz od naszych bohaterów" jest polemiką z Josephem Croitoru, który pisał wcześniej na temat rodziny Ulmów i niedawnego otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Autor tekstu sugerował, że była to partyjna impreza nowych polskich władz, która
"rozogniła debatę historyczną".

To już koniec historycznego cudu pojedniania? Warszawa coraz dalej od Berlina

Dzisiaj stosunki Polski i Niemiec są na ostrym zakręcie. U naszego zachodniego sąsiada sposób często przesadzony, uproszczony, momentami niedorzeczny, opisuje się Polskę pod rządami PiS  jako państwo już autorytarne, putinowskie, otwarcie faszyzujące.

Zmasowany atak medialny na Polskę trwa.
Niemieckie media są stroną konfliktu i stoją po stronie antypisowskiej, dlatego nie przestają pisać źle o Polsce, pomimo wielu istotnych wydarzeń na świecie z ostatnich tygodni, dni czy nawet godzin –wyimaginowane łamanie prawa w Polsce, lub po prostu – jak informują niemieckie gazety – zawłaszczanie kraju przez PiS i Jarosława Kaczyńskiego, ciągle jest nad Renem bieżącym tematem.  Rzadkie wywiady z przedstawicielami PiS przechodzą zupełnie niezauważalne, natomiast często omawiane są wywiady i bezpośrednie rozmowy z politykami PO lub Nowoczesnej, albo z ich zwolennikami. To właśnie z takich źródeł niemieckie media oraz niemiecka społeczność
czerpie wiedzę na temat tego, co się w Polsce dzieje. Pani Kamila Gasiuk-Pihowicz z partii Nowoczesna podczas rozmowy z przedstawicielem Fundacji dla Wolności wyjaśnia jak PiS łamie praworządność i dlatego nie można dopuścić, aby z Polski zrobiono drugie Węgry.
Dusza Gancwajcha w ciele Michnika?
Warto przypomnieć, że właśnie niemiecka telewizja zaliczyła panią Beatę Szydło do grona polityków „faszystowskich”. Któż takie rzeczy może lepiej wiedzieć od Niemców, którzy mogli to
powysysać nie tylko z mlekiem swoich matek, ale i z mleczem ojców? Ale nie o to w tej chwili chodzi, tylko o to, że to już drugi przypadek kolaboracji „Gazety Wyborczej” z Niemcami, którzy dla potrzeb żydowskiej polityki historycznej bywają zamiennie nazywani „nazistami”. Pierwszy – przypomnijmy – polegał na tym, że żydowska gazeta dla Polaków namawiała się z synem kata narodu polskiego Niklasem Frankiem, jakby tu wysadzić w powietrze polski rząd. Widać wyraźniej, że Żydzi nie mają żadnych hamulców moralnych, a ta sytuacja skłania mnie do podejrzeń, czy przypadkiem w ciele pana redaktora Adama Michnika nie zainstalowała się parszywa dusza Abrahama Gancwajcha, który w okresie niemieckiej okupacji Polski był bardzo aktywnym i niebezpiecznym, nie tylko dla Żydów, ale również dla Polaków, którzy Żydom pomagali, agentem
Gestapo.

Zastrzyk pieniędzy dla TVP to rewolucja na rynku. Prywatni nadawcy boją się konsekwencji

Reforma mediów publicznych budzi kontrowersje. Komercyjna konkurencja Telewizji Polskiej i Polskiego Radia boi się dumpingu reklamowego, jeśli zacznie obowiązywać składka audiowizualna.

 

 

Etykietowanie:

4 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. duchy złe i ich złe zamiary :)

"Nie możemy spokojnie patrzeć, jak naszej młodej ojczyźnie wybijane są zęby"

Setki osób uczestniczyły w piątek wieczorem na poznańskim Placu Wolności
w antyrządowej manifestacji KOD. Wśród obecnych byli liderzy polityczni
i oraz działacze peerelowskiej opozycji, w tym Bogdan Borusewicz,
Ryszard Petru, Henryk Wujec i Henryka Krzywonos. W trakcie spotkania
przekonywano, że w kraju pod rządami PiS zagrożona jest demokracja, a
obecne władze chcą - inaczej niż Mieszko 1050 lat temu - wyprowadzić
Polskę z Europy. Obecni na manifestacji Komitetu Obrony Demokracji
politycy partii opozycyjnych brali udział w piątek w obradach
Zgromadzenia Narodowego, zwołanego w Poznaniu w związku z obchodami
1050. rocznicy chrztu Polski.

Henryk i Ludwika Wujcowie mówili, że KOD, podobnie jak Komitet Obrony
Robotników, to ruch społeczny łączący ludzi o różnych poglądach, ale
występujących w obronie wartości. Zachęcali do działania razem,
podkreślając, że demokracja w Polsce jest zagrożona. - Działając razem,
pokonamy to całe zło. Mogę państwu obiecać, że zawsze, gdy z żoną
bierzemy się do jakiejś ważnej sprawy, to wygrywamy - powiedział Henryk
Wujec.



Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) dziękował przybyłym za
obecność, mimo padającego w piątek w Poznaniu deszczu. - Przed
protestami nikt nas nie powstrzyma, dopóki będzie zagrożone prawo,
dopóki będzie zagrożona praworządność. Bez waszego wsparcia, bez tego,
że wychodzicie na place i na ulice, w parlamencie bylibyśmy bezsilni. Z
wami zwyciężymy! - mówił. Petru: nas jest więcej Lider Nowoczesnej
Ryszard Petru namawiał zebranych do lepszego organizowania się. - Nas
jest więcej, tylko my wciąż jesteśmy niezorganizowani. Musi to być
ponadpartyjnie, ponad podziałami - powiedział. - Nie możemy spokojnie
patrzeć, jak naszej młodej ojczyźnie wybijane są zęby. PiS osłabia naszą
ojczyznę od pięciu miesięcy. Dzisiaj prezydent Andrzej Duda, na
1050-lecie chrztu Polski, mówił o potrzebie przestrzegania prawa. To
skandal! Jak on śmiał! - dodał Petru. Jaśkowiak: przez 1050 lat Europa
się rozwijała i rozwijała się Polska Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak
podkreślił, że na Poznaniu, miejscu początków polskiej państwowości,
ciąży szczególna odpowiedzialność. - Musimy pokazać reszcie Polski, że
Poznań to wolne miasto, w którym szanujemy europejskie tradycje -
powiedział. - Przez 1050 lat Europa się rozwijała i rozwijała się
Polska. Największa tragedia naszego kraju wynikała z tego, że w pewnym
momencie rządzący Polską doszli do wniosku, że Polska będzie rozwijać
się inaczej. Nie będziemy podążali za tym, co robi Europa - dodał
Jaśkowiak. Przemówienia polityków i działaczy opozycyjnych z czasów PRL
przerywały okrzyki: "Precz z kaczyzmem!", "Duda precz!", "Konstytucja!".
(http://www.tvn24.pl)

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/1050-lecie-chrztu-polski-demons...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Olek i 1050 lat Chrztu Polski

http://karlin.salon24.pl/706594,olek-i-1050-lat-chrztu-polski

"Aleksander
Kwaśniewski zdradził wczoraj na antenie Radia Zet, że o zaproszeniu
dowiedział się zbyt późno, gdy miał już umówiony wykład w Paryżu. -
Gdybym wiedział odpowiednio wcześnie, to bym pewnie jakoś się z tych
zobowiązań wyzwolił, ale muszę być, mam tam jutro wykład i nie mogę
zawieźć słuchaczy - mówił."




Proszę sprawdzić, on naprawdę chciał chyba "zawieźć" tych słuchaczy. Na
uroczystości do Gniezna? Albo tak się towarzyszce Bąk, "dziennikarce"
niemieckiego Onetu wydaje.



Że na uroczystości nie było Bolka, który jest przekonany, że sam
ochrzcił Matkie Boskie, którą łaskawie w klapie nosi, oraz Bronka, który
pewnie nie jest przekonany, o co z tym Chrztem, w dodatku z dużej
litery, chodzi, rozumiem. Ale że na chrzciny nie pojechał Olek? Coś się
niedobrego z tym człowiekiem dzieje.



A podstępny Miller się pojawił, i nawet się tajemiczo, klaszcząc po wystąpieniu Prezydenta, uśmiechał.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. Gazeta Wyborcza odjechała nie po raz pierwszy :)

Jarosław Kurski -młody KOD-er i reszta kica :)


"Musimy iść w stronę wolności!" - pikieta Młodego KODu pod hasłem "Stop Inwigilacji"


Ta władza, jako władza autorytarna nie toleruje wolnej opinii
publicznej i chce wiedzieć, co myślą, co czują wolni ludzie. Po to
tylko, żeby przewidzieć, co zrobić, żeby ich nastraszyć i definitywnie
odebrać wolność - mówił Jarosław Kurski, z-ca redaktora naczelnego
Gazety Wyborczej podczas demonstracji tzw. młodego Komitetu Obrony
Demokracji w Warszawie. Młodzi manifestowali przed Kancelarią Premiera
przeciwko ustawie o policji, zwanej też inwigilacyjną. Zgodnie z jej
zapisami służby i policja mogą swobodnie sięgać po dane pocztowe i
internetowe obywateli. Ustawa weszła w życie w lutym 2016 roku.



http://wyborcza.pl/10,82983,19930854,musimy-isc-w-strone-wolnosci-pikieta-mlodego-kodu-pt-stop.html

Skazany za udział w Marszu Niepodległości 

Skierniewiczanin Aleksander Galanciak został skazany za udział w
Marszu Niepodległości, bo wybuchły zamieszki. Jego matka błaga o litość
dla syna.
Zrozpaczona Jagoda Milewska szuka ostatniej nadziei w prawie
prezydenckiej łaski. Jeśli Andrzej Duda nie pochyli się nad losem jej
syna, młody mieszkaniec Skierniewic 5 maja pójdzie do więzienia na
cztery miesiące.

Pani Jagoda podkreśla, że jej syn Aleksander został skazany za udział w
Marszu Niepodległości w 2014 r. Sąd rejonowy chłopaka uniewinnił, ale
prokuratura odwołała się do Sądu Okręgowego dla Warszawy-Pragi, a on
nakazał ponownie rozpatrzeć sprawę. Tym razem sąd rejonowy skazał
Aleksandra Galanciaka za udział w zgromadzeniu, w trakcie którego
wybuchły zamieszki.
Ten wyrok utrzymał się w apelacji.



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Ks. prof. W. Chrostowski:

Ks. prof. W. Chrostowski: Polacy oddychają wiarą w Chrystusa

„Polska zaistniała wraz z przyjęciem chrztu. Jeżeli ktoś proponuje
nam inny model Polski niż chrześcijańska, to proponuje – musimy mieć
tego świadomość – zupełnie inną Ojczyznę” – tłumaczył na antenie
Telewizji Trwam ks. prof. Waldemar Chrostowski. Jak zaznaczył, Polacy
oddychają wiarą w Chrystusa.

Tysiące wiernych na mszy na stadionie

Deszcz nie zraził wiernych, którzy przybyli w sobotę na stadion na
obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Około 35 tys. osób wzięło udział
we mszy świętej pod przewodnictwem legata papieskiego kardynała Pietro
Parolina. W czasie nabożeństwa udzielono chrztu dwóm osobom dorosłym.

Rocznica chrztu: Tysiące wiernych na mszy na stadionie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl