Polska się upomniała o ppor. Jana Boguszewskiego "Bitnego" , z oddziału kpt. Romualda Rajsa ps. Burego

avatar użytkownika Maryla

 

Fundacja Niezłomni ogłosiła identyfikację jednego z żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej NZW, którzy w lutym 1946 r. zginęli w walce m.in. z NKWD. To ppor. Jan Boguszewski "Bitny", dowódca 2. plutonu Pogotowia Akcji Specjalnej brygady.

Fundacja ustaliła miejsce pochówku dziewięciu żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którzy 16 lutego 1946 r. stoczyli bitwę z oddziałami NKWD, Milicji Obywatelskiej i UB w okolicach wsi Gajrowskie. Po ich ekshumacji na podstawie pobranego materiału genetycznego została ustalona tożsamość pierwszego żołnierza. To podporucznik Jan Boguszewski ps.Bitny" - powiedział prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak, który w środę w Muzeum Powstania Warszawskiego przekazał rodzinie "Bitnego" wyniki badań genetycznych DNA.

ipn.gov.pl

Od lewej: Mikołaj Kuroczkin "Leśny", NN, por. Lucjan Minkiewicz "Wiktor", por. Marian Pluciński "Mścisław", por. Zygmunt Błażejewicz "Zygmunt", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", ppor. Władysław Łukasiuk "Młot", ppor. Jan Zaleski "Zaja", ppor. Romuald Rajs "Bury".

Jan Boguszewski ps. Bitny urodził się w 1914 r. w Żerach Bystrych. Był podoficerem zawodowym Marynarki Wojennej, służył w Flotylli Pińskiej. Fundacja Niezłomni przypomina, że Boguszewski pod komendą "Burego" dowodził oddziałem Pogotowia Akcji Specjalnej NZW w Bielsku Podlaskim, był odznaczony Krzyżem Walecznych.

Podczas bitwy pod Gajrowskimi na Mazurach stoczonej m.in. z NKWD poległo od 14 do 24 żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej NZW. Partyzanci zostali zaskoczeni podczas postoju na kwaterach przez obławę, w której brało udział ok. 1,5 tys. funkcjonariuszy komunistycznego aparatu terroru. Prace ekshumacyjne fundacja przeprowadziła w dniach 20-26 października br. w bezpośrednim pobliżu miejsca bitwy.
Ta ekshumacja była wyjątkowa. Wyraźnie było widać dbałość miejscowej ludności o godny pochówek tych żołnierzy" - mówiła archeolog i antropolog Katarzyna Kuźniarska. Zwróciła uwagę, że większość poległych mężczyzn miała w chwili śmierci ok. 20-26 lat; ich odnalezione czaszki mają ślady przestrzeleń. "Jan Boguszewski nie został pojmany, zginął jako żołnierz na polu chwały" - podkreśliła Kuźniarska. Przedstawiła także wydobyte z miejsca pochówku przedmioty, m.in. zapieczętowaną butelkę z umieszczonym w niej wizerunkiem św. Teresy, medaliki oraz kryształowe serce z ukrytym w środku różańcem. Identyfikacją szczątków polskich partyzantów zajął się Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy. Fundacja podkreśliła też, że dla potrzeb identyfikacji genetycznej nadal poszukuje potomków pozostałych partyzantów z 3. Brygady Wileńskiej NZW, którzy polegli we wsi Gajrowskie. Z imienia i nazwiska znani są: Włodzimierz Jurasow "Wiarus" i Józef Kupiec "Ryszard". Zapowiedziała też, że we współpracy z władzami samorządowymi 15 lutego przyszłego roku w Gajrowskich ma odbyć się uroczysty pogrzeb ekshumowanych partyzantów. "To pierwsza w Polsce, przeprowadzona przez organizację pozarządową, imienna identyfikacja genetyczna poległych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Poszukiwania, ekshumacje, identyfikacje genetyczne oraz uroczysty pogrzeb zostaną w całości przeprowadzone i sfinansowane przez Fundację Niezłomni" - podkreślił Łuczak.

Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/artykul/3670554,zidentyfikowano-zwloki-ppor-jana-boguszewskiego-bitnego-z-3-bw-nzw-polegl-pod-wsia-grajewskie,id,t.html

 

https://www.facebook.com/pages/Fundacja-Niez%C5%82omni/580137795368902


 

Powrót „Bitnego”

Zidentyfikowano szczątki ppor. Jana Boguszewskiego ps. „Bitny”, żołnierza III Brygady Wileńskiej NZW, ekshumowane miesiąc temu na Mazurach

Zidentyfikowano szczątki ppor. Jana Boguszewskiego ps. „Bitny”, żołnierza III Brygady Wileńskiej NZW, ekshumowane miesiąc temu na Mazurach.

– Na podstawie pobranego i przekazanego do Instytutu Genetyki Sądowej materiału genetycznego ze szczątków ekshumowanych żołnierzy III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego została z powodzeniem przeprowadzona identyfikacja osobnicza jednego z poległych. Przedstawiciele Fundacji dotarli do rodzin poległych i pobrali od nich porównawczy materiał genetyczny – poinformował prezes szczecińskiej Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” Wojciech Łuczak.

– Zidentyfikowanym żołnierzem jest ppor. Jan Boguszewski ps. „Bitny”, dowódca II plutonu Pogotowia Akcji Specjalnej wchodzącego w skład III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzonej przez kpt. Romualda Rajsa ps. „Bury” – stwierdził Łuczak.

Podkreślił on, że Fundacja jako organizacja pozarządowa przeprowadziła „imienną identyfikację genetyczną poległych żołnierzy podziemia antykomunistycznego”. Również jako pierwsza organizacja pozarządowa przeprowadziła miesiąc temu prace ekshumacyjne żołnierzy podziemia niepodległościowego.

– Prace ekshumacyjne były prowadzone w dniach 20-26 października 2014 r. w bezpośrednim pobliżu miejsca bitwy pod wsią Gajrowskie na Mazurach. W trakcie prac ekshumacyjnych odnaleziono szczątki dziewięciu żołnierzy. W najbliższym czasie Fundacja będzie kontynuowała prace poszukiwawczo-ekshumacyjne pozostałych poległych – zapowiada jej prezes.

– Poszukiwania, ekshumacje, identyfikacje genetyczne oraz uroczysty pogrzeb zostaną w całości przeprowadzone i sfinansowane przez Fundację Niezłomni – zaznacza Łuczak.

Przedstawiciele Fundacji podkreślają, że trwają dalsze badania identyfikacyjne szczątków osób, które zostały odnalezione. Po ekshumacjach Fundacja zwróciła się do przypuszczalnych rodzin ofiar o dostarczenie materiału porównawczego. Badania przeprowadza certyfikowane laboratorium genetyczne. – Zrobiliśmy to profesjonalnie przez certyfikowane laboratorium, można to przeprowadzić, bez żadnego pośpiechu, taki jest tryb i tempo identyfikacyjne –wskazuje Łuczak.

Dalszych identyfikacji należy się spodziewać w najbliższych miesiącach.

Bitwa pod Gajrowskimi z 16lutego 1946 r. była największą stoczoną na Mazurach przez podziemie niepodległościowe. Oddział Burego liczący ok. 120 osób wpadł w obławę sił NKWD i UB-MO, w skład których wchodziło 1,5 tys. funkcjonariuszy. Wymieniane są jedynie pseudonimy kilku zabitych. Po bitwie Brygada Wileńska uległa rozproszeniu. W odnalezieniu tej mogiły pomocne były relacje składane przez Stefanię Gazdę, która uczestniczyła w pochówku żołnierzy. Włożyła do niej butelkę z obrazkiem św. Teresy, która została odnaleziona podczas ekshumacji. Dwadzieścia lat temu środowisko kombatantów ufundowało w tym miejscu pomnik.

Historycy oceniają, że w bitwie zginęło od kilkunastu do 24 żołnierzy NZW, w tym dwóch oficerów – por. Jan Boguszewski „Bitny” i por. Włodzimierz Jurasow „Wiarus”, a także sierż. Józef Kupiec ps. „Ryszard”.

Szczątki żołnierzy znajdowały się w dwóch jamach grobowych. Odnaleziono przy nich metalowe orzełki, guziki i inne elementy wojskowego wyposażenia. Jak również medalik z podobizną Matki Bożej Kodeńskiej i kryształowy wisiorek w kształcie serca, skrywający różaniec.

Z wstępnej analizy antropologicznej wynika, że byli to mężczyźni w wieku 20-25 lat, ale jeden z nich był kilkanaście lat starszy. Część czaszek miała ślady przestrzeleń.

– Będziemy poszukiwać w tej okolicy kolejnych miejsc, w których zostali pochowani polegli. Po zakończeniu prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych planujemy zorganizowanie uroczystego pogrzebu odnalezionych Żołnierzy Wyklętych – zapowiadał wówczas Łuczak.

Zenon Baranowski


 
Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz