Fotorelacja z godnego upamiętnienia Miejsca Pamięci Narodowej Terenu Masowego Mordu przy ul. Górczewskiej 32, 5.08.2014 roku
Foto relacja z odsłonięcia nowego, godnego upamiętnienia Miejsca Pamięci Narodowej Terenu Masowego Mordu na Woli, przy ul. Górczewskiej 32, w dniu 5 sierpnia 2014 roku, dokonanego przez Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr hab. Andrzeja Kunerta.
Miejsce przy ul. Górczewskiej 32 jest miejscem największego ludobójstwa w czasie Powstania Warszawskiego. W pierwszą rocznicę zbrodni pracownicy Szpitala Wolskiego posadowili i poświęcili krzyż pamięci poległych tam ofiar. Od 69 lat Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc opiekuje się tym miejscem.
Dwa lata temu, podczas uroczystości w dniu 5 sierpnia 2012 r. został odsłonięty krzyż stalowy 8 metrowy, rzeźbiarsko opracowany, wystawiony na zlecenie i koszt Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, pierwsza część pomnika dla godnego upamiętnienia śmierci 12 000 Polaków cywilnych mieszkańców Woli, którzy w dniach 5-12 sierpnia 1944 r. zostali rozstrzelani, zamordowani i spaleni w tym miejscu przez Niemców w masowych egzekucjach ludności cywilnej Woli.
W dniu 5 sierpnia 2014 roku, w 70. rocznicę zbrodni, o godzinie 16.00 odbyła się jak co roku kameralna uroczystość, na którą Urząd Dzielnicy Wola zaprosił Kombatantów i żyjących jeszcze świadków zbrodni. Dla uczczenia pamięci o pomordowanych przybyły poczty sztandarowe, Warta Honorowa Wojska Polskiego i mieszkańcy Woli, wśród których była dosyć liczna grupa kibiców Legii.
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr hab. Andrzej Kunert uroczyście przekazał Pani Burmistrz Dzielnicy Wola Urszuli Kierzkowskiej pod opiekę sfinansowany w całości przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nowy pomnik .
Niestety, nie dożył tej chwili Świadek Historii, Pan Czesław Adamusik, który cudem przeżył rozstrzelanie w 1944 r. naprzeciwko pomnika, po drugiej stronie ulicy, na Górczewskiej 53 i Profesor dr. Jan Zieliński, Kustosz Pamięci miejsca kaźni i męczeństwa cywilnych mieszkańców Woli. Podczas uroczystości Prezes Zarządu Stowarzyszenia Blogmedia24.pl złożyła podziękowanie na ręce Sekretarza Rady za zrealizowanie w całości nowego upamiętnienia i za tablicę epitafijną dr. Jana Zielińskiego. Uzgodniła z dr hab. Andrzejem Kunertem dalsze kontakty dla upamiętnienia Miejsca Pamięci przy Górczewskiej 53.
Zdjęcia p.Adam Szmidt
Filed under: DOKUMENT, INTERWENCJE, RELACJE
- Wola44 - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Pamięci Kustoszy Historii Miejsca Pamięci Górczewska 32-53
W grudniu 2013 roku odszedł Pan Czesław Adamusik
W lutym 2014 r. Profesor dr Jan Zieliński
Oni pielęgnowali pamięć o tysiącach, my pamietamy o Nich.
Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie,
a światłość wiekuista niechaj Im świeci
na wieki wieków
Amen
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. "To będzie rewolucja
"To będzie rewolucja kopernikańska". Polacy opowiedzą światu swoją prawdziwą historię
Polacy
opowiedzą światu swoją prawdziwą historię. W internecie będą dostępne
zeznania świadków dotyczące zbrodni, obozów koncentracyjnych i wywózek
z okresu II wojny.Ofiary złożyły je kilkadziesiąt lat temu, ale dotąd dokumenty były zamknięte na klucz.
11
lutego zostanie podpisana umowa między Ministerstwem Kultury i IPN-em
powołująca do życia Ośrodek Badania Totalitaryzmów im. Witolda
Pileckiego. Jako pierwsze będą ujawnione zeznania świadków rzezi na Woli
w 1944 r. W czasie Powstania Warszawskiego w ciągu kilku dni Niemcy
zamordowali tam 40 tys. ludzi. Później na specjalnej platformie
internetowej pojawią się świadectwa z poszczególnych regionów Polski,
powiatów, miast i miasteczek. Jednocześnie źródła będą tłumaczone
na język angielski.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl