Co dalej ze Skwerem Ofiar Wołynia w Lublinie?

avatar użytkownika Maryla
Minęły dwa miesiące od sesji Rady Miasta, na której  przyjęto Uchwałę w sprawie nadania nazwy skwerowi położonemu w granicach administracyjnych miasta Lublin – Skwer Ofiar Wołynia.  1 lipca uroczyście zostały wkopane dwie tablice o  w/w nazwie i oto już  między 25-30 lipca owe tablice zniknęły. Zapewnie zostały usunięte przez nieznanych sprawców – czytaj : neobanderowców mieszkających w naszym mieście.

 

 
Zwróciłem się po tym fakcie do Zarządu Dróg i Mostów Urzędu Miasta o jak najszybsze oznakowanie naszego skweru. Obiecano mi, ze do 1 września tablica będzie zamontowana.  Niestety nie dotrzymano słowa. Powtórny monit i ostateczny termin wyznaczono na 15 września. Prawie dotrzymano słowa, bo  tablicę zamontowano 16 września. Równocześnie środowiska kresowe ustawiły 17 września na Skwerze Wołynia symboliczny krzyż brzozowy który jest widocznym znakiem męczeństwa 200 tysięcy rodaków zamordowanych w okolicznościach, o których współczesny człowiek nie jest  w stanie ani pojąć, ani uwierzyć. Uważamy bowiem, że Skwer Wołynia powinien być miejscem zadumy nad tragicznym losem naszych Rodaków.
 
Natomiast należą się słowa podziękowania Zarządowi Dzielnicy Śródmieście, na terenie której znajduje się skwer. Zarząd  wyszedł naprzeciw staraniom środowisk kresowych, aby to miejsce było godnie reprezentowane; przekazał  środki pieniężne  na  wyłożenie  kostką drogi, która przecina skwer. Prace zostały już wykonane i faktycznie ta inicjatywa podniosła bardzo estetykę skweru.
 
Dzisiaj udostępniam pełną listę radnych Miasta Lublin.  Okazuje się,  że byli obecni wszyscy - 31 radnych-  na interesującej nas sesji.  Za  skwerem głosowało  tylko 16 osób,  co stanowiło kworum. Dzięki temu Uchwała została przyjęta.
Zastanawiające jest, że  wielu radnych w czasie głosowania wyszło z sali lub nie podjęli głosowania. O co tutaj chodziło?  Czy chciano doprowadzić do braku kworum?  Jakie wówczas by podjął kroki Przewodniczący Rady Miasta  trudno powiedzieć,  ale wyraźnie wielu radnych dążyło do zamieszania w sprawie powyższej nazwy.
Udostępniam tę listę,  aby lublinianie wiedzieli kto upomniał się o pamięć 200 tysięcy Polaków zamordowanych przez zbrodniarzy z UPA, a ktoy położył własne układy ponad przerwaniem zmowy milczenia o największej zbrodni na Rodakach. Warto to wiedzieć przed najbliższymi wyborami do Rady Miasta.
 
 
Podczas gdy na ulicach Lublina zbierane były podpisy o nazwę „Skwer Ofiar Wołynia” oraz „11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian”, propaganda ukraińska w naszym mieście nie pozostała bierna.
Urząd Miasta Lublin  znajduje środki pieniężne(?), aby przy zbiegu ulic Ruskiej i Podzamcze otwarzyć Skwer Tarasa Szewczenki -Ukraińskiego poety i malarza (żył w latach 1814 – 1861). Prace przebiegały bardzo szybko,posadzono wiele roślin, wyłożono  kostką alejki, zamontowano nowe ławki. Stanęła też tablica informująca, że miejsce nosi imię Tarasa Szewczenki. Wszystko po to, by 20 czerwca 2013 z udziałem Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka, Ambasadora Ukrainy w Polsce Markijan Malśkyj, Marszałek Województwa Lubelskiego, Arcybiskupa Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, przedstawicieli ukraińskich miast partnerskich oraz młodzieży ukraińskiej kształcącej się w Lublinie dokonać uroczystego otwarcia.
 
Na uwagę zasługuje fakty że głosowanie nad powyższa nazwą skweru miało miejsce 31 maja 2012 roku Za uchwałą głosowało 14 radnych, pięciu wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny.
 
Wniosek o nadanie Skwerowi imienia Szewczenki złożył do władz miasta były konsul generalny Ukrainy w Lublinie Władysław Kanewskyj oraz Grzegorz Ku¬prianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie i konsul honorowy Ukrainy w Chełmie również rektor Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów.  UWAGA! Projekt uchwały w tej sprawie przygotował również prezydent Lublina ( Nasze Miasto 16.05.2012 ). Jakoś Prezydent Miasta Lublina nie wpadł na pomysł, aby również przygotować projekt uchwały o nadanie w naszym mieście jednemu ze Skwerów nazwy Ludobójstwa na Wołyniu.
 
Dlaczego Skwer Szewczenki w Lublinie?
Tłumaczy to dobitnie Vladyslav Kanevskyi, konsul generalny Ukrainy w Lublinie : „bo zbiór jego wierszy i poematów "Kobziarz", za sprawą lubelskiego naukowca Piotra Kuprysia, został przetłumaczony na język polski".  Ale argument!
 
Warto się zastanowić, dlaczego  skwer ma nosić imię Szwczenki,  który jakoby historycznie był związany ze społecznością grekokatolików .  O co tutaj chodziło?  
Przypomnijmy. Już w 1447 r powstała,  ufundowana przez księżną kijowską Marię Iwanowną,  drewniana cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie .Wówczas również teren okalający świątynię należał do cerkwi.  
Dopiero w 1596 roku w Brześciu została zawarta unia kościelna. Faktem jest że świątynia była przez kilka dziesięcioleci przedmiotem zażartego sporu między prawosławnymi a unitami o prawo własności cerkwi . W XVII wieku kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk. Okazuje się jednak, że  duchowni  toczyli spory pomiędzy sobą nie tylko  o prawo własności.  Oto w Archiwum Państwowym w Lublinie przechowywane są rękopisy, z których się dowiadujemy, że w XVI wieku istniał spór między parafią prawosławną a proboszczem kościoła katolickiego pw. św. Mikołaja na Czwartku o łan ziemi położonej między cerkwią a kościołem.
Nie ulega więc wątpliwości że teren Skweru Szewczenki przynależeć może do kościoła pw. św. Mikołaja.
Czy zatem należało podnosić tutaj sprawę  własności tego terenu do  grekokatolików którzy utożsamiani są z nacjonalizmem i kultem zbrodniarzy z UPA i SS Galizien?  Komus wyraźnie na tym zależało...
 
Od 1997 r wspólnota greckokatolicka w Lublinie posiada cerkiew p.w. narodzenia Najświętszej Marii Panny znajdującą się w Muzeum Wsi Lubelskiej. Jest ona   obiektem muzealnym i jednocześnie pełni funkcję kultową. Została  przeniesiona z Tarnoszyna (obecny powiat Tomaszów Lubelski), wcześniej została wzniesiona w Uhrynowie (dawny powiat Sokalski, woj. Lwowskie) w 1759 r.
 
Urząd Miasta Lublin posiadał znaczne środki pieniężne na zagospodarowanie skweru Szewczenki.

Inicjatorzy Obywatelskiego Projektu Uchwały Rady Miasta w sprawie nadania skwerowi w granicach administracyjnych miasta Lublin nazwy Skwer Ofiar Wołynia złożą stosowne pisma o zagospodarowanie skweru oraz o środki pieniężne na pamiątkowy obelisk.
 
Jak Urząd Miasta potraktuje miejsce, które będzie symbolem i widocznym znakiem pamięci o największej zbrodni dokonanej przez UPA-OUN oraz miejscowych Ukraińców na Rodakach mieszkających  na Wołyniu i Kresach Wschodnich  - powiadomimy niezwłocznie.
 
 
Zdzisław Koguciuk
 
 

Głosowanie o Skwer Ofiar Wołynia - Radnych Miasta Lublin

 

Wynik głosowania numer 9. Treść : druk nr 983-1 – Projekt  Mieszkańców  2013-06-27 10:36

 

Nr

Karta

Nazwisko i Imię

Za

Przeciw

Wstrzymał się

       Klub

1

7268293

Banach Mariusz

   

Wspólny Lublin

2

6358539

Bednarczyk Jacek

V

  

PO

3

7236226

Dados Elżbieta

   

Wspólny Lublin

4

6391399

Daniewski Leszek

   

PO

5

7236233

Dreher Piotr

   

PO

6

11208046

Drozd Zdzisław

V

  

PiS

7

6377220

Gąbka Jan

   

Niezrzeszony

8

7253509

Jakubowski Marek

V

  

Wspólny Lublin

9

7218336

Jezior Dariusz

V

  

PiS

10

6374408

Jurkowski Zbigniew

V

  

PO

11

6390472

Kowalczyk Piotr

V

  

Wspólny Lublin

Przewodniczący Rady Miasta Lublin

12

6359395

Krakowski Wojciech

   

PO

13

6360672

Krawczyk Michał

V

  

PO

14

6359558

Kuty Piotr

V

  

Niezrzeszony

15

7221225

Ławniczak Zbigniew

   

PO

16

7251590

Mach Jadwiga

V

  

Wspólny Lublin

17

6377097

Madejek Jan

   

PO

18

6357262

Mroczkowska Elżbieta

V

  

PO

19

7267851

Nowak Marcin

   

Wspólny Lublin

20

6393536

Pakuła Jarosław

V

  

PO

21

6359777

Pitucha Tomasz

V

  

PiS

22

7219654

Podgórski Stanisław

V

  

PO

23

7221068

Pogorzałek Marcin

   

Wspólny Lublin

24

7217642

Ryba Mieczysław

   

PiS

25

7235817

Siczek Krzysztof

   

Wspólny Lublin

26

7269035

Stepaniuk Beata

   

PO

27

6392834

Suchanowska Małgorzata

V

  

PiS

28

7268615

Targoński Zbigniew

V

  

Wspólny Lublin

29

7253831

Tułajew Sylwester

   

Przewodniczący Klubu Radnych PiS

30

6373413

Wcisło Marta

V

  

PO

31

6359818

Zaczyński Mateusz

   

PO

  

Razem

16

0

0

 

 

Zdjęcia do artykułu :
Oznakowanie Skweru Ofiar Wołynia przez Urząd Miasta
Oznakowanie Skweru Ofiar Wołynia przez Urząd Miasta
Prace przy ułozeniu kostki na Skwerze Ofiar Wołynia
Prace przy ułozeniu kostki na Skwerze Ofiar Wołynia
Droga przez Swer po ułożeniu kostki
Droga przez Swer po ułożeniu kostki
Cerkiew grekokatolicka w Lublinie
Cerkiew grekokatolicka w Lublinie
Prezydent Lublina otwiera skwer w głębi Cerkiew
Prezydent Lublina otwiera skwer w głębi Cerkiew
rzyjaźń Ambasador Ukrainy (L) Prezydent Lublina (P)
rzyjaźń Ambasador Ukrainy (L) Prezydent Lublina (P)
Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

2. Solidarnych 2010 wyprawa na Wołyń

Zdzisław Koguciuk: "Jadąc tam czuję ducha moich przodków, czuję się wolny. Pomimo, że tam są chaszcze, trawy, nic już tam nie ma -- czuję, że dotykam ziemi, drzew, gdzie byli moi Przodkowie. Ciągnie mnie by tam być, żeby stanąć pod krzyżem i pomodlić się za pomordowanych."

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl