22 września 2013r. - uroczystości na Cmentarzu Wojennym w Kiełpinie i bełkot Bronka

avatar użytkownika Maryla

 

10 września 2011 r. w Kiełpinie , na Cmentarzu Wojennym , odbyły sie uroczystości upamietniające bitwę pod Łomiankami we Wrześniu 1939 r. oraz śmierć amerykańskich lotników 18 września 1944 r. zestrzelonych przez Niemców podczas lotu z pomocą dla walczącej Warszawy.

Dnia 25.09.2011 roku na Cmentarzu Wojennym w Budach Zosinych k.Jaktorowa gdzie spoczywa 170 żołnierzy "Grupy Kampinos " Armii Krajowej , odprawiona została Msza Św. Polowa przez biskupa Zawistowskiego w obecności Generalicji ale przede wszystkim licznie przybyłych partyzantów z " Grupy Kampinos" , którzy co roku spotykają się w tym Dniu na grobach swoich kolegów.
Msza Sw. odprawiona została w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego i licznych pocztów sztandarowych .

http://www.solidarni.waw.pl/ssw/AK-Kampinos/AK_Kampinos-25IX2011.html

10 września 2011 r. w Kiełpinie , na Cmentarzu Wojennym , odbyły sie uroczystości upamietniające bitwę pod Łomiankami we Wrześniu 1939 r. oraz śmierć amerykańskich lotników 18 września 1944 r. zestrzelonych przez Niemców podczas lotu z pomocą dla walczącej Warszawy.

Bitwa pod Łomiankami miała miejsce podczas kampanii 1939 roku w rejonie wsi Łomianki niedaleko Warszawy w dniu 22 września 1939 r. pomiędzy niedobitkami Wojska Polskiego z Armii Pomorze i Poznań, którymi dowodził gen. Mikołaj Bołtuć (ok. 5 tysięcy żołnierzy) a wojskami niemieckimi płk Wilhelma Brandta (ok. 9 - 10 tysięcy żołnierzy, ok. 100 czołgów i pojazdów opancerzonych).

W uroczystościach wzięli m.in. udział kombatanci AK ,,Grupy Kampinos'' oraz członkowie naszego Stowarzyszenia ,,Solidarność Walcząca'' Oddział Warszawa. Razem z naszym kolegą, Adamem Cymborskim, wieniec złożyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Sikora.

 

ANI SŁOWA O NIEMCACH - KTO TOCZYŁ TE WOJNY II WŚ?

 

Niedziela, 22 września 2013

List prezydenta z okazji uroczystości patriotyczno-religijnej na Cmentarzu Wojskowym w Kiełpinie

 

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości patriotyczno-religijnej

Cmentarz Wojskowy w Kiełpinie

 
 
Ekscelencje!
Czcigodni Weterani!

Żołnierze Rzeczypospolitej!

Panie i Panowie!
 

Sercem i myślą łączę się z Państwem, aby uczcić pamięć obrońców Polski z września 1939 roku, powstańców warszawskich i amerykańskich lotników, poległych w trakcie niesienia pomocy walczącej stolicy. Słowa serdecznego pozdrowienia kieruję do rodzin poległych lotników i przedstawicieli Stanów Zjednoczonych, obecnych na uroczystości. Dziękuję władzom samorządowym i społeczności Gminy Łomianki za starania, aby zachować w zbiorowej pamięci bohaterskie i tragiczne wydarzenia, których świadkiem były te ziemie.

 

Historia najnowsza naszej Ojczyzny odcisnęła trwały ślad w tożsamości i zapisała się we wspomnieniach mieszkańców niemal każdego regionu kraju. Dotyczyło to szczególnie ludności Mazowsza, która współdoświadczała dramatu Warszawy i warszawiaków.
Tutejsza okolica znalazła się na peryferiach największej batalii wojny obronnej 1939 roku – bitwy nad Bzurą, następnie zaś stanowiła przedpole oblężonej i heroicznie broniącej się stolicy. Latem 1944 roku to tędy przebiegały szlaki łączące partyzancką „Rzeczpospolitą Kampinoską” z „miastem niepokonanym”, które znów zerwało się do boju o niepodległość.

 

Te Państwa dzieje domowe i rodzinne, dzieje własnej małej ojczyzny stanowią ogromną wartość, niosą bowiem ważne przesłanie, opowiadając o wspólnocie losu, który stał się udziałem całego narodu polskiego. Upamiętniany także dzisiaj udział sił alianckich jest zaś symbolem tego, że w latach II wojny światowej Polacy nie walczyli tylko o odzyskanie swojego państwa. Sprawa polska wiązała się ściśle z uniwersalną ideą przywrócenia w Europie i świecie porządku demokratycznego oraz poszanowania praw wszystkich narodów i każdego człowieka.

 

Nam, Polakom, na urzeczywistnienie marzeń o pełnej wolności i niepodległości przyszło czekać aż do przełomu 1989 roku. W przyszłym roku będziemy świętować symboliczną 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku, które otworzyły Polakom drogę do wolności i demokratycznych przemian. Z tym głębszym szacunkiem i wdzięcznością odnosimy się do wszystkich, którzy nie wahali się ryzykować własnego życia, a kiedy było trzeba, złożyć zeń najwyższą ofiarę dla obrony Ojczyzny i dla jej odzyskania. Ich męstwo i patriotyzm pozostaną na zawsze w księdze dziejów Rzeczypospolitej i naszej pamięci. Chwała bohaterom i cześć poległym!

 

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta/inne/art,545,list-prezydenta-z-okazji-uroczystosci-patriotyczno-religijnej-na-cmentarzu-wojskowym-w-kielpinie.html

 

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Parafia w Lipkowie

W sobotę (28 września) od godz. 13.00 zapraszamy na inscenizację historyczną walk “Grupy Kampinos” AK i udziału żołnierzy węgierskich w Powstaniu Warszawskim zatytułowaną “Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska. Polak-Węgier dwa bratanki. Godz. 13.00 – Msza św.; godz. 14.00 – inscenizacja; godz. 15.30 – kiermasz militarny. Dokładny program przedstawiony jest na plakatach.

http://swroch-lipkow.pl/ogloszenia-parafialne/

  

Dojazd

 Lipków jest główną miejscowością przy trasie łączącej Stare Babice z Izabelinem. Wieś połączona jest ze stolicą autobusem podmiejskim linii 714 obsługiwanej przez ZTM. Przez miejscowość przebiegają także trasy autobusów komunikacji lokalnej L-6, L-7 i L18.

Przystanek ZTM "Muzeum Lipków".

http://swroch-lipkow.pl/kontaktdojazd/


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

2. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Wieczna cześć i chwała wszystkim Polakom, którzy polegli w obronie Ojczyzny z Niemcami, którzy napadli na Polskę bez wypowiedzenia wojny;

Wyrazy szacunku




Michał Stanisław de Zieleśkiewicz