POMNIK CHRYSTUSA KRÓLA W POZNANIU => "PROTEST" i "WYNIK PROTESTU". AKO.
Pomnik Wdzięczności: Ten pomnik jest obrzydliwy, nie chcemy go! - mówi Ruch Palikota
Data dodania: 2013-07-18 Ostatnia aktualizacja: 2013-07-19
Karolina Koziołek
- Nie można zamienić szczęśliwej plaży na miejsce modlitwy - mówi Aleksandra Spychała z Ruchu Młodych. Wspólnie z Ruchem Palikota oraz ugrupowaniem Europa Plus protestują przeciwko budowie pomnika Wdzięczności nad Maltą. Tymczasem prezydent miasta chłodzi emocje mówiąc, że nic jeszcze nie jest przesądzone, a kwestia lokalizacji jest "wciąż do uzgodnienia".
W najbliższą niedzielę odbędzie się Piknik dla Malty. To obywatelska inicjatywa zrzeszająca przeciwników odbudowy Pomnika Wdzięczności, który według pomysłodawców powinien stanąć właśnie nad jeziorem. Do protestu przyłącza się także Ruch Palikota, który na wczorajszej konferencji prasowej pod Urzędem Miasta zapowiedział marsz przeciwko odbudowie, który również w niedzielę przejdzie z placu Kolegiackiego w okolice startu toru regatowego nad Maltą.
- Nie można zamienić szczęśliwej plaży na miejsce modlitwy - mówiła wczoraj Aleksandra Spychała z Ruchu Młodych, młodzieżówki Ruchu Palikota.
Wspólnie z członkami Europy Plus apelują do poznaniaków by wyrazili swój sprzeciw wobec tej inicjatywy, ale także do prezydenta miasta bby nie oddawał miejskich terenów nad Maltą pod budowę pomnika Wdzięczności. - Czy jest sens budować tak obrzydliwy pomnik w naszym mieście? A tym bardziej na Malcie, która nie jest miejscem modlitwy i absurdem jest by łączyła sacrum i profanum - mówiła Aleksandra Spychała.
Paweł Janus z Ruchu Palikota dodał, że idea odbudowy, a szczególnie lokalizacji obiektu dzieli poznaniaków. - Apeluję do prezydenta aby nie wywoływać niepotrzebnej wojny między mieszkańcami naszego miasta - mówił.
Ryszard Grobelny tymczasem odpowiada iż kwestia lokalizacji nie jest przesądzona. - Prezydent uważa, że powinna odbyć się szeroka dyskusja w tej sprawie. On sam nie podjął jeszcze decyzji, czy tereny nad Maltą oddać pod budowę pomnika - mówi nam Paweł Marciniak, rzecznik prezydenta.
Wśród głosów przeciwników odbudowy pojawia się także argument o niezgodności takiej inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania dla terenów maltańskich. O to czy tak jest zapytaliśmy planistów z MPU. Okazuje się, że sprawa nie jest jednoznaczna. - Plan nie stwierdza jednoznacznie, iż budowa takich obiektów jest w tym miejscu zabroniona - mówi Łukasz Olędzki z MPU. - Z pewnością nie można tam stawiać obiektów małej gastronomii, ale dopuszcza się np. budowę muszli koncertowych czy urządzeń do wypoczynku. O pomnikach ani słowa - mówi i dodaje, że szczegółowo sprawę musi przeanalizować Wydział Architektury i Urbanistyki, przy wydawaniu pozwolenia na budowę (procedura toczy się obecnie w UMP).
Prof. Stanisław Mikołajczak, szef komitetu odbudowy mówi, że nie obawia się o pomyślne zakończenie całego przedsięwzięcia. - Mamy tylu zwolenników, że protesty takie jak ten nie przerażają - komentuje. - Jeśli będzie trzeba przekonać prezydenta jesteśmy gotowi również się pokazać. Mamy poparcie setek ludzi w tym ekspertów od przestrzeni.
W niedzielę o godz. 15 nad Maltą tuż przy starcie toru regatowego rozpocznie się piknik, który ma zwrócić uwagę na rekreacyjny charakter Malty. To obywatelska inicjatywa skupiająca przeciwników odbudowy pomnika Wdzięczności. „Piknik dla Malty jest zaakcentowaniem funkcji, która w obecnej formie dobrze się tu sprawdza i jest potrzebna dla miejskiej równowagi.” - piszą w zaproszeniu na facebooku organizatorzy.
„W związku z budową Pomnika Wdzięczności chcemy podkreślić znaczenie Malty oraz postawić otwarte pytanie: czy wprowadzenie powagi i szacunku dla religii jest w ogóle możliwe między Maltanką a centrum handlowym?” - czytamy dalej.
Równolegle Ruch Palikota planuje protest - przemarsz spod Urzędu Miasta nad Maltę. (start ok. godz. 15).
Odbudowę Pomnika Wdzięczności zapowiedział w zeszłym roku prof. Stanisław Mikołajczak. Od tamtej pory do inicjatywy związanej z Akademickim Klubem Obywatelskim im. Lecha Kaczyńskiego dołączyło się wiele osób. Projekt popiera metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Pomnik Serca Jezusowego (Pomnik Wdzięczności) stał przed wojną na placu Mickiewicza. Komitet odbudowy w pierwszej kolejności walczył o postawienie pomnika w starej lokalizacji, gdy pomysł nie zyskał akceptacji radnych i magistratu wybór padł na Maltę.
Komitet stara się obecnie o pozwolenie na budowę w Wydziale Architektury i Urbanistyki UMP.
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/948108,pomnik-wdziecznosci-ten-pomnik-jest-obrzydliwy-nie-chcemy-go-mowi-ruch-palikota-wizualizacje,1,1,id,t,sm,sg.html#czytaj_dalej
Pomnik który przeszkadza Grobelnemu
Dodano: 23.07.2013 [15:20]
Pomnik Wdzięczności w Poznaniu, zwany także pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Pomnikiem Chrystusa Króla, to istniejący w latach 1932-1939 monument, będący wotum za odzyskaną niepodległość przez Polskę. Usytuowany był na dzisiejszym placu Adama Mickiewicza. W 1939 roku monument został zburzony przez Niemców. Obecnie na placu stoją pomniki Czerwca 1956 oraz Adama Mickiewicza. Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika chce odtworzyć monument.
Komitet Odbudowy Pomnika zapowiada, że odwoła się od decyzji władz Poznania. - Ta decyzja nas zaskoczyła. Naszym zdaniem jej uzasadnienie nie uwzględnia możliwości tego planu zagospodarowania. Przecież my planujemy utrzymanie na tym terenie zieleni, a nawet jej zwiększenie. Nasi architekci tak usytuowali ten pomnik, że zostaje zachowana część rekreacyjna całego kompleksu wokół jeziora Malta – powiedział przewodniczący komitetu prof. Stanisław Mikołajczak.
Komitet chce odsłonić odbudowany pomnik najpóźniej w 2018 r. z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a najwcześniej w 2016 r. z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Społeczny komitet powstał w lutym 2012 r. z inicjatywy Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu i Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pomysł budowy Pomnika Wdzięczności pojawił się w 1920 r. na Zjeździe Katolickim w Poznaniu. W 1930 r. uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac. Pomnik uroczyście odsłonięto w 1932 r. Uroczystościom przewodniczył prymas Polski kardynał August Hlond, wzięły w nich udział tysiące poznaniaków.
Pomnik miał formę łuku triumfalnego. Od strony frontowej w środkowej wnęce znajdowała się odlana z brązu czterometrowa figura Chrystusa Króla, autorstwa Marcina Rożka. Na pomniku były napisy: "Sacratissimo Cordi - Polonia Restituta" (Najświętszemu Sercu - Polska Odrodzona) oraz „Błogosław Panie naszej polskiej ziemi”.
- Zaloguj się, by odpowiadać
5 komentarzy
1. Jest pewna analogia przeszkód odbudowy tego pomnika
Pomniki w PRLu były odbudowywane na ogół, za wyjątkiem tych, które posiadały niepożądane elementy sakralne.
Znamienne są dla dzisiejszych czasów te same elementy niepożądane dla tych różnych komuszych bydlaków.
Wojciech Kozlowski
2. Moim zdaniem
TEN POMNIK powinien wrócić na swoje dawne miejsce.
Jako symbol ostatecznego zwycięstwa Boga. Nie tylko nad Niemcami....
Któż jak Bóg!!!
3. All
Szanowni Państwo,
Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu (nazywany także pomnikiem Wdzięczności lub pomnikiem Chrystusa Króla) pobudowany w 1923 roku w centrum Poznania, miedzy Colegium Minus a Zamkiem na dawnym miejscu pomnika Bismarcka już wówczas budził kontrowersję
Dziś w tym miejscu, Plac Mickiewicza stoją krzyże Poznańskie , symbol Powstania Poznań 56, pomnik Adama Mickiewicza. Dalej w części północnej pobudowano już po wojnie budynek NOT.
By w tym miejscu ustawić Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, trzeba by wyburzyć piękny Budynek Uniwersytetu / Colegium Minus, Krzyże Poznańskie, Pomnik Mickiewicza.
Na to nikt w Poznaniu się nie zgodzi.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/68/Plac_Adama_Mickiewicza_Pozna%C5%84_RB1.JPG/260px-Plac_Adama_Mickiewicza_Pozna%C5%84_RB1.JPG
Zachodnia częśc placu Adama Mickiewicza z zabytkowymi budynkami Uniwersytetu, dawna Akademia Królewska
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e9/Poznanskie_Krzy...
Pomnik Ofiar Czerwca 56
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/78/Poznan_Adam_Mic...
Pomnik Adama Mickiewicza
http://photos.wikimapia.org/p/00/02/23/58/18_big.jpg
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/33287018.jpg
Plac Adama Mickiewicza w Poznaniu
Poznań jest specyficznym miastem, które Prusacy zamienili w XVIII-XIX wieku w jedna z największych twierdz Europy. By dzis cos w Poznaniu nowego postawić, trzeba cos wurzucić.
Tyle, ze układ Poznania , to czasy Piastów, średniowiecza, wąskie ulice, te główne też
"Malta: jak sama nazwa wskazuje to dawne tereny Zakonu Kawalerów Maltańskich, na których pobudowano Kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego za murami – późnoromański, zabytkowy kościół na poznańskiej Komandorii w pobliżu Ronda Śródka w XII wieku.
Dzisiejsze jezioro Maltańskie i osrodek rekreacyjny stworzono w czasie II Wojny Światowej.
Parafialne stawy, zamieniono na jezioro rekami żołnierzy francuskich i włoskich, dezerterów ze Wschodu.
Obóz tych więźniów chyba istnieje do dziś, tyle, ze zarosniety krzakami więc z ulicy go nie widać.
Najlepsza lokalizacja byłyby tereny po byłym obozie niemieckim, tyle, ze buduje tu sie bloki.
Jest miejsce na Komandorii, tyle, ze z nowa lokalizacja traktu do Warszawy, dawna ulica Warszawska na Malcie i Komandorii jest pusta.
W Ooznaniu jest wiele lokalizacji, tyle, że trzeba dobrej woli z wszystkich stron.
W Wypadku lokalizacji na Malcie / jedyny osrodek kajakowy w Polsce / trzeba by zmienić plany zagospodarowania.
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny nie jest przeciwny budowie pomnika i zwraca się i do Kurii architektów o rozsądna lokalizacje.
Ukłony moje najniższe
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Szanowny Panie Michale
Naprawdę nie ma tam już tam kawałka miejsca, żeby TEN POMNIK mógł znowu stanąć na tym samym placu? Przecież inicjatorzy odbudowy chcieli, żeby tam stanął. Nie domagam się wyburzania buudynków, chociaż, gdyby to ode mnie zależało....
Pomniki ludzi można przenieść. A Pomnik Czerwca '56? Krzyż jest miejscem kaźni Chrystusa! To JEGO Krzyż!
Dla mnie Chrystus jest NAJWAŻNIEJSZY. I powinien tam wrócić. JEGO powrót to byłby dopiero prawdziwy symbol odzyskania prawdziwej niepodległości.
Ja powiedziałabym tym, co się sprzeciawją: Chrystusa wyrzucać nikt nie będzie ! Poczekamy aż WY odejdziecie...
A Malta to zesłanie...
Pozdrawiam.
5. Za prezydentury Jaśkowiaka w
Za prezydentury Jaśkowiaka w Poznaniu nie znajdzie się miejsce dla Jezusa? Odbudowa Pomnika Wdzięczności zawieszona
Nadal nie ma pozwolenia na budowę, więc nie uda się wznieść Pomnika Wdzięczności na setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego.
Ta sprawa ciągnie się od dawna. Prezydent Poznania i podlegli mu urzędnicy nie chcą by w Poznaniu, jak przed II wojną
światową, stał Pomnik Wdzięczności. Prezydent Poznania - Jacek
Jaśkowiak zarzuca inicjatorom odbudowy pomnika „działanie
niezgodne z prawem”.
Jak informuje „Głos Wielkopolski”:
Nie
pomogły prośby, listy i apele do prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Na razie
rolę całego monumentu ma przejąć figura Chrystusa stojąca na terenie
parafii na poznańskich Jeżycach.
—przypomniała Jolanta Hajdasz - publicystyka i członek Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.
Inicjatorom
odbudowy pomnika zależało, by pomnik wrócił do miasta na setną rocznicę
setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Już wiadomo, że to się nie
uda, czasu jest za mało, a prezydent miasta jest wyjątkowo
nieprzychylny inicjatywie.
—zaznaczył
w rozmowie z serwisem gloswielkopolski.pl prof. Stanisław Mikołajczak,
przewodniczący Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.
Miasto nie wydało pozwolenia na budowę, o które komitet zabiega od wielu miesięcy.
Popierający inicjatywę odbudowy pomnika metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wielokrotnie podkreślał, że jego przywrócenie Poznaniowi w widocznym, publicznym miejscu jest konieczne:
ann/gloswielkopolski.pl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl