Jarosław Kaczyński: SB osaczało przyszłą żonę mojego brata

avatar użytkownika Andy-aandy

 

"Być może to właśnie Lech [Kaczyński — przyp. Andy] poinstruował ją, w jaki sposób ma się zachować i jak odmówić dalszych rozmów z funkcjonariuszami bezpieki” – napisał Cenckiewicz. W każdym razie, bezpieka uznała swoją przegraną i złożyła akta sprawy do archiwum z adnotacją o "braku możliwości" werbunku. 

Wywiad K. Baranowskiej i B. Wildsteina z Jarosławem Kaczyńskim oraz obszerny fragment książki "Lech Kaczyński. Biografia polityczna” — autorstwa zespołu historyków kierowanych przez Sławomira Cenckiewicza — w najnowszym numerze "Do Rzeczy".

  

Jarosław Kaczyński: SB osaczało przyszłą żonę mojego brata

 

Marylka zbyła esbeków – mówi w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” Jarosław Kaczyński. I ujawnia kulisy zwycięskiej walki jego przyszłej bratowej z SB

W wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Do Rzeczy” prezes PiS mówi o wrażeniach z lektury, mającej dzisiaj premierę biografii Lecha Kaczyńskiego pióra Sławomira Cenckiewicza i jego trzech współpracowników. – Z natury rzeczy większośćinformacji jest mi znana i dość oczywista, zaskoczyło mnie dosłownie kilka rzeczy. Jedną z nich była sprawa zarejestrowania mojej bratowej jako Kontaktu Operacyjnego SB, o czym nie wiedziałem – powiedział Jarosław Kaczyński.

- Kiedy jednak od autora dowiedziałem się o dalszych losach tej rejestracji, a bratanica opowiedziała mi o szczegółach tej sprawy, to się uspokoiłem – mówi. Po czym podkreśla, że bratowa esbeków zbyła i „o wszystkim opowiedziała bliskim”.

Maria znalazła się na celowniku bezpieki w latach 70., gdy pracowała w Instytucie Morskim. Znała wiele języków, ze względu na aktywność w „Almaturze” miała kontakty z obcokrajowcami. Mogła więc okazać się dla nich cennym źródłem informacji.

„Do Rzeczy” posiada egzemplarz książki. Z części napisanej przez Cenckiewicza wyłania się obraz osaczanego przez bezpiekę Lecha Kaczyńskiego i zwycięskiej walki z SB jego narzeczonej – Marii Mackiewicz – jak brzmiało wówczas jej panieńskie nazwisko.

Wszystko zaczęło się w latach 70., a uległo intensyfikacji w 1977 roku (kiedy już związała się z Lechem Kaczyńskim). Zainteresował się nią wówczas kontrwywiad (Wydział II), który kontrolował pracowników Instytutu Morskiego mających służbowekontakty z obcokrajowcami. „Z zachowanych zapisów ewidencyjnych SB wynika, że celem działań Wydziału II wobec Marii Mackiewicz był jej werbunek jako tajnego współpracownika. Maria nie dała się jednak złamać.

"Być może to właśnie Lech poinstruował ją, w jaki sposób ma się zachować i jak odmówić dalszych rozmów z funkcjonariuszami bezpieki” – napisał Cenckiewicz. W każdym razie, bezpieka uznała swoją przegraną i złożyła akta sprawy do archiwum z adnotacją o „braku możliwości” werbunku.

Mimo to, w czasie podejmowanych bezskutecznie prób werbunku, Wydział II SB w Gdańsku zarejestrował Marię Mackiewicz jako „kontakt operacyjny” (nr rej. 22626) od 26 lutego 1977 do 11 lipca 1978. Zrobiono to jednak bez podania pseudonimu. Jej rejestrację odnotowano jedynie w dzienniku rejestracyjnym KW MO w Gdańsku, a nie – jak to było w przypadku ludzi współpracujących z bezpieką – w kartotece centralnej MSW. Dalszego ciągu tej sprawy nie było.

Maria Mackiewicz wyszła za Lecha Kaczyńskiego w kwietniu 1978. Później SB interesowała się nią już tylko w związku ze służbą wojskową jej brata Konrada a przede wszystkim działalnością Lecha Kaczyńskiego w Wolnych Związkach Zawodowych i „Solidarności”. Jako żona „figuranta” (osoby rozpracowywanej przez SB) zaczęła być inwigilowana przez bezpiekę i trwało to aż do 1989 r.

Cały wywiad Kamili Baranowskiej i Bronisława Wildsteina z Jarosławem Kaczyńskim oraz obszerny fragment książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna” autorstwa zespół historyków kierowanych przez ze Sławomira Cenckiewicza w najnowszym numerze tygodnika „Do Rzeczy”

Podobało się? Poleć znajomym!

Cytowane za: "Do Rzeczy" online


Jarosław Kaczyński dla „Do Rzeczy”: Chcę uratować Polskę
W tej chwili samorozwiązanie parlamentu byłoby odebrane jako kapitulacja Tuska, więc pewnie będzie wolał tego uniknąć. Ale może być tak, że będzie tak duży nacisk społeczny, że Tusk wyjdzie i powie: „Proszę bardzo, rozwiązujmy parlament”. A to z kolei nas stawiałoby w trudnej sytuacji – ocenia Jarosław Kaczyński. 

"Do Rzeczy" nr 21.: Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim

Piotr Gabryel, I wicenaczelny "Do Rzeczy", rekomenduje 21. numer tygodnika File:Maria Kaczynska (official portrait).jpg

Maria Kaczyńska

First Lady of Poland

December 23, 2005 – April 10, 2010

 

5 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. 21 czerwca 2013 r. (Piątek) o godzinie 18.00 Szczecin

[Opis]

Frakcja Młodych Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wspólnie z wydawnictwem „Zysk i s-ka”, zaprasza na spotkanie z dr hab. Sławomirem Cenckiewiczem historykiem i publicystą, autorem książki "Lech Kaczyński. Biografia polityczna".

Spotkanie odbędzie się w dniu 21 czerwca 2013 r. (Piątek) o godzinie 18.00 w Sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej przy ul. ul. Podgórna 15/16 w Szczecinie.

Sławomir Cenckiewicz wraz z pozostałymi autorami Biografii Politycznej prezentują historię życia wybitnego polityka jakim był Lech Kaczyński. Jest to pierwszy tom biografii naukowej poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu. Opowieść rozpoczyna się w czerwcu 1949, w momencie narodzin Lecha Kaczyńskiego, zaś zakończenie jej następuje w roku 2005, kiedy prezydent Warszawy kandyduje na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej.
Biografia opisuje historię rodzin Jasiewiczów i Kaczyńskich – dając czytelnikowi solidne podstawy dla zrozumienia postaw i życiowych wyborów Lecha Kaczyńskiego. Dokładny opis kolejnych etapów jego aktywności publicznej, jak również wiele szczegółów dotyczących życia prywatnego i rodzinnego, kariery akademickiej i dorobku naukowego stanowią najpełniejszy obraz życia przyszłego Prezydenta RP.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

2. Piękne spotkanie

Pan Czesław Cenckiewicz jest świetnym rozmówcą,a spotkania z nim to prawdziwe perełki...pamiętam Go z katowickiego spotkania
serdecznie zazdroszczę Szczecinowi...
pozdrowienia :)

gość z drogi

avatar użytkownika Andy-aandy

3. dr hab. Sławomir Cenckiewicz w Łodzi 11.05.2013 roku. cz. 1

dr hab. Sławomir Cenckiewicz w Łodzi 11.05.2013 roku. cz. 1

Refleksje o Okrągłym Stole" - wykład dr hab. Sławomir Cenckiewicza w Akademickim Klubie Obywatelskim.

Łódź, 11 maja 2013 r.

http://www.youtube.com/watch?v=rmK_DtAZBnM

 Andy — serendipity

avatar użytkownika Tymczasowy

4. Miedzy nami

Zona Wielkiego Prezydenta nie byla wielkiego formatu. Na pare dni przed zbrodnia smolenska siedzialem na bankiecie dwa stoly obok. Za tydzien mialem zaproszenie na bankiet premiera Polski oraz premiera Kanady, ktore sie nie spelnilo. A dzis Harper zgnoil Putina na sposob dyplomatyczny. Pewnie, ze po izraelsku, ale nie dal mu szans na ladne wyjscie z sytuacji.

avatar użytkownika Maryla

5. Premiera książki „Lech Kaczyński Biografia Polityczna"

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl