Napisz UE o dyskryminacji Telewizji Trwam

avatar użytkownika Maryla

Europejska Agenda Cyfrowa (Digital Agendy for Europe) jest programem Komisji Europejskiej, która prowadzi do 14 czerwca br. konsultacje społeczne dotyczące stanu mediów w Europie. To kolejna szansa, aby Polacy wskazali na problem dyskryminacji milionów katolików w naszej Ojczyźnie dokonanej poprzez nieprzyznanie Telewizji Trwam przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji miejsca na cyfrowym multipleksie.

W tych konsultacjach może wziąć udział każdy obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Czasu nie jest dużo, bowiem zakończą się one w najbliższy piątek tj. 14 czerwca br.

Europejska Agenda Cyfrowa jest jedną z inicjatyw przewodnich strategii „Europa 2020”. Działająca w ramach tej agendy niezależna Grupa Wysokiego Szczebla w sprawie Wolności i Pluralizmu Mediów opublikowała w styczniu br. raport o sytuacji na rynku medialnym w Europie. W dokumencie tym wskazano na szereg zaleceń, które zostały zamieszczone jako treść publicznych konsultacji. Dzięki temu możemy wyrazić naszą opinię oraz ewentualny niepokój i obawę o sytuacji na rynku medialnym w Polsce.

Jak wyrazić swoją opinię?

Każdy, kto zechce wziąć udział w konsultacjach, może to uczynić, wypełniając formularze opublikowane na stronie internetowej agendy,  dostępne w trzech językach: angielskim, niemieckim i francuskim.

Otwierając pierwszą stronę konsultacji należy zaznaczyć, czy bierzemy w nich udział jako osoba prywatna (In a personal capacity), czy przedstawiciel instytucji, organizacji (On behalf of an organisation, institution or similar entity). Następnie należy zatwierdzić, klikając na „Next Page”.

Na kolejnej stronie należy uzupełnić kilka informacji o sobie, m.in. w jakim charakterze odpowiadamy (obywatel, badacz, innym) oraz imię i nazwisko, płeć, wiek, narodowość, obecne miejsce zamieszkania, wykształcenie, status zawodowy. Ostatnie pytanie dotyczy tego, czy wcześniej pracowaliśmy w branży medialnej.

Po uzupełnieniu powyższych danych i zatwierdzeniu poprzez kliknięcie „Next Page” przechodzimy bezpośrednio do trzydziestu rekomendacji, na temat których mamy możliwość wyrażenia swoich opinii. Ważna informacją jest to, że nie jest wymagane uzupełnianie wszystkich trzydziestu punktów. W sprawie Telewizji Trwam najważniejsze są dwa: 4 i 7.

Rekomendacja nr 4 dotyczy w głównej mierze instytucji mających dbać o wolność i pluralizm w mediach – w Polsce to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Jak wyjaśniono, obywatele poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej mają prawo do wolności i pluralizmu w mediach. Ponadto zaznaczono w tym punkcie, że proces nadawania koncesji powinien być przejrzysty, równy wobec wszystkich, a także poddany odpowiedniej kontroli, a działalność krajowych organów do spraw regulacji rynków audiowizualnych musi być niezależna. W tym zaleceniu można poinformować o przemilczeniu przez KRRiT prawie 2,5 mln podpisów Polaków, którzy podpisali się przeciwko dyskryminacji Telewizji Trwam przy konkursie na MUX-1. Takie działania powodują, że Krajowa Rada nie realizuje podstawowego zadania, jakim jest zapewnienie pluralizmu w mediach.

Z kolei rekomendacja nr 7 poświęcona jest zasadzie konkurencyjności w mediach.

W zaleceniu tym wskazano, że krajowe urzędy dbające o prawidłową konkurencję – w Polsce to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – powinny dokonać oceny środowiska i rynku medialnego w swoim państwie, za wskazaniem na ewentualne zagrożenia pluralizmu i wolności mediów. Analizując tę rekomendację w kontekście sprawy Telewizji Trwam, można zauważyć, iż w sytuacji, kiedy Krajowa Rada nie przestrzega pluralizmu medialnego w Polsce, to Komisja Europejska powinna interweniować wobec rządu Polskiego, aby zajął się tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uzupełnienia powyższych zaleceń można uczynić w języku polskim. Po dokonaniu tego należy zatwierdzić „Next Page”, wówczas zostaniemy odesłani do „Uwag końcowych”, w których można wpisać jeszcze inne uwagi dotyczące przedmiotu konsultacji. Ostatnim elementem konsultacji jest złożenie deklaracji o zezwoleniu na wykorzystanie przez agendę przesyłanych przez nas danych oraz podanie naszego adresu mailowego. Aby przesłać opinię w konsultacjach należy zaznaczyć „Submit”.

Szansa dla Telewizji Trwam

Całość zajmuje zaledwie kilka minut, a być może to kolejna droga, aby wymóc na polskich decydentach przejrzysty proces cyfryzacji oraz równy wobec wszystkich obywateli dostęp do mediów, w tym także katolickich.

Rekomendacje powstałe w wyniku konsultacji społecznych są podstawą dla Komisji Europejskiej do formułowania konkretnych zleceń dla krajów członkowskich. Mimo że nie są to akty normatywne, to mają one wagę polityczną.

Kwestia konsultacji społecznych dotyczących wolności i pluralizmu w mediach została rozpropagowana także poprzez portal społecznościowy Facebook, gdzie w specjalnie utworzonym przez studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wydarzeniu młodzi Polacy zachęcają do wzięcia udziału w konsultacjach. Jednocześnie apelują, aby każdy, kto przesłał swój formularz do agendy wysłał na maila konsultacjeue@gmail.com krótkie potwierdzenie. W ten sposób zyskają oni dodatkową pewność otrzymania przez agendę opinii w sprawie Telewizji Trwam.

Sprawa dyskryminacji tej katolickiej stacji poruszyła serca milionów Polaków w kraju i poza jego granicami. W jej obronie zbierane są podpisy, wysyłane listy protestacyjne, swoje stanowisko wyrazili pasterze polskiego Kościoła oraz politycy, podjęto także uchwały rad miast i gmin, a ulicami nie tylko polskich miast przeszły setki marszów i pikiet. Niestety dotychczas polscy decydenci wydają się pozostać „głusi” na tak wyraźny głos polskiego społeczeństwa. Poinformowanie unijnej agendy o sytuacji wokół Telewizji Trwam jest kolejną szansą na zwrócenie uwagi międzynarodowej opinii publicznej na dyskryminację głosu milionów Polaków oraz zagrożeń pluralizmu i wolności mediów w naszej Ojczyźnie.

Izabela Kozłowska

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/35308,napisz-ue-o-dyskryminacji-telewizji-trwam.html

 

Etykietowanie:

9 komentarzy

avatar użytkownika natenczas

1. Thank you, your submission has been received.

Thank you, your submission has been received.

avatar użytkownika TW Petrus13

2. no dobra

teraz ja się też troszkę pochwalę,biegali z listami Stasiek (mój starszy kumpel i skromnie ja - bo mam syna z drukarką!). Ale teraz nie bardzo "łapię". Technicznie co mogą zrobić jeszcze,ci którzy listy z podpisami wysłali do Radia Maryji.Marylko Adamie - to ma być podane jak "chłopu na łopacie"!. Ja się już mocno podstarzałem i nie nadążam :(!.
ps.ale będę bronił tego co ukochałem!.


 

avatar użytkownika Maryla

3. Piotrze

TRZEBA POSTĘPOWAĆ WG INSTRUKCJI. Wejść na stronę i kierując się opisem zaznaczać
https://ec.europa.eu/digital-agenda/node/54364

Nie jest przejrzyście napisana, ale w sumie jest to proste.
Poszło.

Thank you, your submission has been received.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika TW Petrus13

4. może kiepsko się wyraziłem

Ojcowie w Radiu Maryji są w posiadaniu ponad 2 milionów podpisów z poparciem dla TV TRWAM,uważam że głos poparcia jest równoznaczny z głosem sprzeciwu przeciw dyskryminacji obecności TV TRWAM na multiplexie.Ex przewodniczący krajowej rady tylko czeka na taką akcję!. Bo to ona organizowana przez sieć (a nie to co było robione w kraju) będzie wciąż MEDIALNIE WIARYGODNYM!,a jak jest z dostępem do sieci net ogółu Polaków wiemy.Gdzie są EUROPOSŁOWIE?,to oni wiedzą lepiej jaką kartą grać,jeśli już musimy grać z czartem w pokera!.
ps.ja podpiszę i jeszcze może kilku za moją prośbą,ale co to da :(


 

avatar użytkownika Maryla

5. 10 rocznica TV Trwam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika TW Petrus13

6. zrobiłem inaczej

a dlatego,bo ja i moja rodzinka podpis złożyliśmy na pierwszych listach poparcia.Wysłałem link może pójdzie do Europy,a może jeszcze dalej.Mój kumpel Mirek gość niezawodny "już wie o co biega" i coś z tym zrobi!. Chodzi o to,żeby nie dublować podpisów.Pewnie u nas już niewiele na ogródkach wyrośnie (wczoraj po południu,grad wybił równo bogatym i biednym!). Grad (czasem wielkości kurzego jaja). Wczoraj też mieliśmy spotkanie z misjonarzem którego otoczono modlitwą do końca jego życia (między inny mi ja). Były cytaty z życiorysu księdza misjonarza,gdzie doszliśmy razem do wniosku - nie ma przypadków,są znaki,a ja już mam pewność że z Nieba !
ps.z pozdrowieniami


 

avatar użytkownika Maryla

7. Piotrze

współczuję wszystkim, którzy stracili plony i dorobek życia w czasie "podtopień" jak to nazywa min. Boni. Tychy - film

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika TW Petrus13

8. Marylko :)

już mnie troszkę poznałaś,że jestem chłop szczery,i co na sercu (bądź wątrobie).To co Ci powiem,to Ci powiem,ale Ci powiem.Dziś usłyszałem że mam pomagać w ewangelizacji (na placu św.Anny który widzę przez okno). Ewangelizacja (nie powiem ) poszła by sprawnie gdybym miał przy sobie kilka skrzynek tyskiego (trunki ułatwiają,niektórym kontakt osobisty). Dla oPOrnych musiałbym podnieść napięcie skuteczne (czyli zawartość krwi w alkoholu),pewnie nawet niektórzy by się u mnie spowiadali ;). Jeszcze nie raz na "Nas" przyjdzie takie tornado.
Wyczytałem że w czasie miedzy wojennym (1918 - 1939) zamordowano 6 milionów "Dzieci Poczętych",mniej więcej tyle zginęło Obywateli Polskich w czasie II wojny światowej!.Za komuny zamordowano 36 mln "Dzieci Poczętych" na domiar złego chce się mordować te z "próbówki" = ile?. Czy potrzebna jest Polsce wojna?,Siny jak głód jeździec Apokalipsy krąży i jest już bardzo blisko.Ile miliardów "Dzieci Poczętych" zamordowano na świecie?,na co teraz czekamy?.
Ja szukam filmów o Świętych Bożych w sieci,będę wypalał CD,DVD i rozdawał darmo.Troszkę się na tym znam,i z skromnej emerytury dołożę,jestem przekonany że reżyser filmu da mi kiedyś za to rozgrzeszenie :)


 

avatar użytkownika Maryla

9. Wolność mediów i religii

Wolność mediów i religii tematem debaty sesji w Strasburgu

Dziś w godzinach popołudniowych podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbędzie się debata na
temat praw człowieka, demokracji, wolności mediów i religii. W imieniu
grupy EKR głos zabierze europoseł Tomasz Poręba, który na forum
Parlamentu będzie przypominał o prawach katolików w Polsce i na świecie.
Poruszy on także sprawę dyskryminacji TV Trwam.

- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ignoruje głos 2,5 mln
obywateli, którzy domagają się katolickiej telewizji w swoich domach.
Uważam, że Unia Europejska, która wyrosła przecież na chrześcijańskich
korzeniach, nie powinna pozostawać obojętna na jawną dyskryminację
katolickich odbiorców. Będę o to apelował w dzisiejszej dyskusji
– dodaje europoseł Tomasz Poręba.

Raport nad którym dyskutuje Parlament wyraźnie mówi o wolności mediów – dodaje europoseł.

- Omawiany raport zwraca uwagę m.in. na to, że wolność prasy, media,
sektor cyfrowy i dziennikarstwo są dobrami publicznymi. Takim dobrem
jest niewątpliwie także Telewizja Trwam, której Krajowa Rada Radiofonii i
Telewizji blokuje dostęp do multipleksu cyfrowego
– zaznaczał europoseł Poręba.

Podczas debaty poruszona zostanie również kwestia swobodnego wyznawania religii.

- Jak podkreślił Ojciec Święty Franciszek, dziś, w XXI wieku,
chrześcijanie są prześladowani znacznie bardziej niż w początkach
chrześcijaństwa. Z powodu wiary w Chrystusa prześladowanych jest na
świecie 200 mln osób. Tymczasem Unia Europejska, której założyciel –
Robert Schuman – jest dziś kandydatem na ołtarze, pozostaje w tej
sytuacji biernym obserwatorem. Dlatego będę wzywał wspólnotę do
wykorzystania dostępnych instrumentów i środków finansowych na rzecz
ochrony mniejszości religijnych, a szczególnie do monitorowania i
reagowania na prześladowania Chrześcijan
– wskazuje europoseł Poręba. 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl