10 kwietnia 2013 marsz i zgromadzenie przed Pałacem
Maciej Wąsik: Złożyliśmy już stosowne zawiadomienie o organizacji zgromadzenia 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu. Przed Pałacem Prezydenckim mają się odbyć główne obchody. Będą one godne i spokojne, jak w poprzednich latach. Liczymy, że w ciągu dnia w to miejsce przybędzie około 100 tys. ludzi. Pierwszym ważnym wydarzeniem tego dnia będzie złożenie kwiatów pod Pałacem o godzinie 8:41 i zapalenie zniczy dokładnie w trzy lata po tragedii. Przez Pałacem będzie stała scena, będą wyświetlane filmy o tematyce smoleńskiej, będzie modlitwa. Szczegółowy scenariusz wydarzeń nie jest jeszcze ustalony. Nad tym wciąż pracujemy. Wiadomo jednak, że wieczorem odbędzie sie duży marsz pamięci oraz będzie przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. Gdy znany już będzie szczegółowy plan obchodów, będziemy o nim informować.
Co w rocznicę katastrofy powinno się dziać? To okazja do przypominania o ofiarach, do analizowania stanu śledztwa, czy refleksji o stanie państwa?
Właściwie wszystkie wymienione elementy powinny mieć swoje odwzorowanie tego dnia. 10 kwietnia powinniśmy modlić się za ofiary, przypominać je, powinniśmy również skonstatować, jakie są przyczyny tej katastrofy, co dziś wiemy, a czego nie wiemy. Powinniśmy także wykorzystać ten dzień, by pochylić się nad stanem państwa polskiego. Nasze państwo bowiem na pewno nie zdało egzaminu. Błędy i zaniedbania w śledztwie pokazują dobitnie, że ze sprawą tragedii smoleńskiej zupełnie sobie nie poradzono. Te trzy elementy zostaną na pewno uwzględnione w organizowanych przez nas obchodach.
W mediach od dawna słychać opinie, że Polacy Smoleńska mają już dosyć, że są zmęczeni. Pan się z tym zgadza?
Według mnie sprawa śledztwa smoleńskiego wciąż budzi emocje i będzie budziła te emocje, dopóki nie poznamy całej prawdy. To media mainstreamowe czy te środowiska, dla których sprawa smoleńska jest niewygodna, formułują tego typu opinie, wskazując, że Polacy mają dość sprawy tragedii smoleńskiej. Tak nie jest.
Rozmawiał TK
http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/10-kwietnia-marsz-i-zgromadzenie-przed-palacem,6925037524
- Zaloguj się, by odpowiadać
37 komentarzy
1. Andrzej Rozenek, Poseł na Sejm RP, Ruch Palikota
dla Głosu Rosji
Za miesiąc, 10 kwietnia, znów cała Polska będzie żyła katastrofą smoleńską. Przygotowańia do obchodów trzeciej rocznicy wkroczyły w ostatnią fazę. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że gubimy w smoleńskiej mgle to co najważniejsze - polską rację stanu i polski interes. Znów machanie szabelką zastępuje myślenie.
Właśnie pojawiła się informacja, że źli Rosjanie nie chcą wybudować w miejscu gdzie spadł tupolew monumentu. Nie bardzo wiadomo, czy nasi sąsiedzi naprawdę nie chcą tego pomnika, a może udają że go chcą, czy po prostu nie mają na niego kasy. Może najzwyczajniej nie poczuwają się do obowiązku upamiętniania obywateli obcego państwa, na dodatek ostatnio dość wrogo nastawionego?
Tak czy inaczej polski Sejm w budżecie zapisał na ten cel kilka milionów złotych. Bo na pomniki zawsze mamy forsę, a dla głodnych dzieci już tylko szczaw i mirabelki.
Pojawił się też kompletnie niezrozumiały komunikat polskiej prokuratury wojskowej, która podobno zarządziła badania krwi ofiar katastrofy. Co opętało naszych śledczych? Czemu kilka tygodni temu badali ściętą na miejscu wypadku brzozę, a teraz biorą się za badanie zawartości alkoholu we krwi (nie swojej)?
Nie rozumiem, jakie w takim razie podjęli czynności w pierwszych dniach po katastrofie, co badali w pierwszych miesiącach po niej? Badanie krwi i brzozy po blisko trzech latach zakrawa na kpinę i obnaża bezradność wojskowych prokuratorów, lub jest po prostu jakąś idiotyczną prowokacją.
Wygląda na to, że kwiecień przeminie znów w cieniu Smoleńska, że znów pogłębimy rów dzielący Rosjan i Polaków, starając się przebić głębokością Rów Mariański.
Prokurator generalny Andrzej Seremet będzie żądał wydania wraku, prezes Kaczyński zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, a poseł Macierewicz kolejny raz wygłosi przemowę, że to jest wojna.
Napompowane mirażem gazu z łupków władze polskie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim na czele, znów naskarżą do instytucji europejskich na Rosję. Nie wiedzą jeszcze, albo udają że nie wiedzą, iż rzekome złoża gazu z łupków zostały przeszacowane dziesięciokrotnie. Ich wydobycie jest w związku z tym absolutnie nieopłacalne. Nie będziemy drugą Norwegią, ani nawet Kazachstanem.
Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że gubimy w smoleńskiej mgle to co najważniejsze - polską rację stanu i polski interes.
Znów machanie szabelką zastępuje myślenie.
Kolejne apele o budowanie stosunków między Moskwą a Warszawą w oparciu o gospodarkę, handel, wymianę kulturalną, czy też o interesy całej Unii Europejskiej, można sobie wsadzić w buty. My nie umiemy, Rosjanie najwyraźniej nie chcą. Dziejowa szansa dla polskiej przedsiębiorczości oddala się w siną dal (mgłę).
Wokulskich ani widu ani słychu.
Andrzej Rozenek, Poseł na Sejm RP, Ruch Palikota
http://polish.ruvr.ru/2013_03_11/Katastrofa-smolenska-Nie-bedziemy-Kazac...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. GAZETA WYBORCZA JUZ ZNA SCENARIUSZ
W rocznicę Smoleńska miasteczko namiotowe przed kancelarią premiera
namiotowe przed kancelarią premiera oraz prezentacja kolejnego raportu
zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską - to wydarzenia
planowane przez prawicę w związku z trzecią rocznicą katastrofy z 10
kwietnia 2010 r.
Obchody organizują m.in. Prawo i Sprawiedliwość,
kluby "Gazety Polskiej", stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch
Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. W poniedziałek przedstawiciele PiS
zgłosili w stołecznym ratuszu wnioski o zarejestrowanie kilku zgromadzeń
na 10 kwietnia. Od godz. 6 do 22 ma być zajęte Krakowskie Przedmieście
przed Pałacem Prezydenckim. - Zgłosiliśmy 100 tys. uczestników -
powiedział warszawski radny PiS Maciej Wąsik.
Szef
komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński powiedział, że "formuła
uroczystości ma charakter rocznicowy, przede wszystkim żałobny". -
Przyjadą autokary z całej Polski - zaznaczył.
(..)
"Aż zmienimy ten rząd"
- Organizujemy się, by jak największą liczbą klubowiczów i
całego naszego środowiska przyjechać na 10 kwietnia do Warszawy.
Zobaczymy, ilu nas będzie, ale chyba bardzo dużo - powiedział prezes
klubów "Gazety Polskiej" Ryszard Kapuściński. - Tak jak w ubiegłym roku,
cały dzień będzie się coś działo - zapowiada.
Kapuściński planuje, że po zakończeniu uroczystości na Krakowskim
Przedmieściu zebrani przemaszerują przed kancelarię premiera, gdzie chce
założyć miasteczko namiotowe. - Chciałbym, aby w miasteczku było jak
najwięcej namiotów. Zbieramy zgłoszenia chętnych z całej Polski.
Planujemy, by miasteczko stało dotąd, aż zmienimy ten rząd, który
niszczy Polskę - mówi Kapuściński.
"Mam nadzieję, że obchody będą potężne"
Z kolei szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę
smoleńską Antoni Macierewicz powiedział, że jeszcze w tym tygodniu
poinformuje o planach zespołu na 10 kwietnia. Z relacji polityków PiS
wynika, że ma zostać przedstawiony kolejny cząstkowy raport, tym razem
poświęcony przebiegowi samej katastrofy w Smoleńsku, a nie - jak
dotychczas - przygotowaniom do lotu i kwestiom prawnym.
W
minioną niedzielę, w kolejną "miesięcznicę" katastrofy prezes PiS
Jarosław Kaczyński zachęcał do wzięcia udziału w uroczystościach 10
kwietnia. - Za miesiąc trzecia rocznica, dzień szczególny. Powinien być
szczególny pod każdym względem. Poprzez obchody, które mam nadzieję będą
potężne, ale także poprzez nasze szczególne skupienie wokół celów
walki, które odnoszą się i do smoleńskiej tragedii, do prawdy o niej i
sprawy uczczenia tych, którzy polegli - przemawiał prezes PiS.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. ad Andrzej Rozenek
"Rz": Co to jest Klub Wałdajski?
Andrzej Rozenek: Doroczne spotkanie ludzi zainteresowanych Rosją organizowane przez rosyjski MSZ.
Wizyta na daczy u Putina, zaproszeni ministrowie, byli premierzy i absolutny top możnych tego świata. Kto z Polski?
Były tam trzy osoby: Leszek Miller, Adam Michnik i ja. Jestem zaszczycony, że mogłem się znaleźć w takim gronie. Przez dziewięć dni rozmawialiśmy o Rosji, jej kontaktach z Unią Europejską, ze światem. Bardzo ciekawe rzeczy.
Cały wywiad:http://www.rp.pl/artykul/774076.html
basket
4. demon wciąż jest żywy i działa w świecie
„Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu Niebieskich Zastępów, szatana i inne duchy złe które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen". papież Leon XIII
O powinności odmawiania tej modlitwy przypomniał również papież Jan Paweł II 24 maja 1987 r. gdy przybył do sanktuarium św. Michała Archanioła na górze Gargano. Mówił wówczas:
„Przybyłem uczcić Świętego Michała Archanioła i prosić teraz, kiedy jest tak trudno dawać autentyczne świadectwo chrześcijańskie bez kompromisów i bez ustępstw. Liczni święci przybywali tutaj, aby zaczerpnąć siły i pokrzepienia... Jest prawdą, «bramy piekielne go nie przemogą», według zapewnienia Pana (Mt.16,18), ale to nie znaczy, że jesteśmy wolni od prób i od walki przeciw zasadzkom złego. W tej walce Archanioł Michał stoi u boku Kościoła, aby go bronić przed wszystkimi podłościami świata, aby pomóc wierzącym odeprzeć demona, który «jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć». (1 P 5,8). Ta walka z demonem, który jest przeciwieństwem postaci św. Michała Archanioła, jest aktualna również dzisiaj, ponieważ demon wciąż jest żywy i działa w świecie. Istotne zło, które jest w nim, nieład, który się spotyka w społeczności, niespoistość człowieka, rozłam wewnętrzny, którego staje się ofiarą, jest nie tylko konsekwencją grzechu pierworodnego, ale również skutkiem natrętnego i ukrytego działania szatana”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Premier Tusk: Upolitycznione
Premier Tusk: Upolitycznione obchody smoleńskie? Rząd nie będzie brał w nich udziału
Rocznice katastrofy smoleńskiej dla niektórych środowisk od samego początku są pretekstem do manifestacji stricte politycznych - mówił premier podczas wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej po posiedzeniu rządu. - Rząd nie przewiduje uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach - dodał.
Premier zaznaczył, że za "rządową obecność i aktywność w trzecią rocznicę smoleńską, także jeśli chodzi o kształt delegacji do Smoleńska" odpowiedzialny jest minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Powodzenia, będę oglądał.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. niestety zdrowie nie pozwala na udział w tej naszej kolejnej
Liście Obecności...ale będę pełniła dyżur przy klawiaturze ., wsparcie modlitwą też...
Powodzenia Polsko !
gość z drogi
8. Tusk powiedział coś więcej jeszcze,coś co zabrzmiało jak grożba.
i te słowa skierował do Piotra Dudy...co jak co ale jak pamiętam pana Piotra z lat minionych ,to strachu nigdy u niego nie było...więc płemierze,nie strasz...
gość z drogi
9. Rocznica Katynia i
Rocznica Katynia i Smoleńska:
Delegacja do Rosji, w Warszawie msza i prezentacja fragmentu pomnika
Organizacją delegacji do Smoleńska i Katynia w 3. rocznicę
katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. zajmuje się Rada Ochrony
Pamięci Walk i Męczeństwa. Ministerstwo kultury zorganizuje uroczystości
w Warszawie - poinformował w środę szef resortu Bogdan Zdrojewski.
Minister powiedział, że nie wiadomo jeszcze, kto
będzie przewodzić delegacji do Smoleńska i Katynia. Wiadomo natomiast,
że 10 kwietnia w Katyniu odbędzie się msza święta i złożenie wieńców; w
Smoleńsku zostaną zapalone znicze.
"Jestem na etapie kompletowania informacji od najważniejszych
instytucji, dotyczących tego, na jakim szczeblu reprezentowana będzie
tegoroczna delegacja rządowa. Czekam na potwierdzenie informacji od
marszałków Sejmu i Senatu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
10. Gazeta Wyborcza się straszy
PiS i "Gazeta Polska" odgrażają się, że na obchody trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej ściągną do stolicy 100 tys. ludzi
10 kwietnia środowiska prawicowe najpierw uczczą pamięć tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej, a potem rozpoczną "Wielki Protest".
W ratuszu złożono zgłoszenia aż czterech manifestacji - wszystkie mają za cel "oddanie hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej", wszystkie zgłosiły osoby związane z PiS. Pierwsza zacznie się godz. 6 i skończy w południe, druga potrwa od godz. 12 do 17, trzecia od godz. 17 do 22, czwarta od godz. 20 do 22. We wszystkich miejscem kulminacyjnym jest Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu.
Cztery wnioski
Podział manifestacji to taki wybieg, żeby jedna osoba nie musiała przez 14 godzin przewodniczyć zgromadzeniu i formalnie za nie odpowiadać. - Choć wnioski są cztery, i tak traktuję je jako jedno zgromadzenie - mówi Ewa Gawor, dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
Maciej Wąsik, radny z PiS, szacuje, że 10 kwietnia do Warszawy przyjedzie 100 tys. ludzi. Obchody zaczną się mszą w kościele seminaryjnym, potem będzie złożenie wieńców przed Pałacem Prezydenckim, wieczorem następna msza (w archikatedrze), na koniec przemarsz na Krakowskie Przedmieście. Tam na scenie będą przemawiać politycy PiS, członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, zaplanowano też występy artystyczne. Na telebimach mają być zaprezentowane filmy o katastrofie, przy pomniku Mickiewicza stanie wystawa poświęcona zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.
Własny plan mają kluby "Gazety Polskiej". - Wieczorny przemarsz chcemy zakończyć przed Kancelarią Premiera. Mam nadzieję, że zbudujemy tam miasteczko namiotowe, które pozostanie, aż zmienimy ten rząd, który niszczy Polskę - mówi Ryszard Kapuściński, szef klubów "GP".
- Czyli chcecie koczować pod oknami premiera Tuska aż do kolejnych wyborów w 2015 r.? - pytamy.
- A dlaczego? W Bułgarii rząd udało się obalić wcześniej - odpowiada Kapuściński.
Trochę się obawia, czy planów nie pokrzyżuje mu pogoda: - To prawda, nikt nie chce siedzieć w namiocie w czasie śnieżycy.
Przygotowania do obchodów trzeciej rocznicy katastrofy kluby "Gazety Polskiej" zaczęły jeszcze w październiku zeszłego roku. Ukonstytuował się społeczny komitet, powołano koordynatorów w każdym województwie.
Przyjedzie cała Polska
Regiony raportują:
* Marta Święcicka, koordynatorka ze Śląska: -Z każdego miasta przyjedzie do was na pewno jeden autokar, ludzie cały czas się zgłaszają.
* Jerzy Kenig, Świętokrzyskie: - Przed rokiem mieliśmy trzy autokary, w tym będzie podobnie. Chętnych nie brakuje.
* Mirosław Boruta, Małopolskie: - "Wyborcza"? A to nie mam przyjemności z wami rozmawiać.
W organizację obchodów angażują się też działacze PiS, stowarzyszenie Solidarni 2010 i Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Poseł Antoni Macierewicz i jego zespół badający przyczyny katastrofy mają przedstawić kolejny raport dowodzący rzekomych kłamstw i matactw rządu Tuska.
Smoleńsk wiecznie żywy
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wiele sobie obiecuje po 10 kwietnia. W poprzednią niedzielę mówił: - Ten dzień powinien być szczególny pod każdym względem. Poprzez obchody, które - mam nadzieję - będą potężne, ale także poprzez nasze szczególne skupienie wokół celów walki, które odnoszą się i do smoleńskiej tragedii, do prawdy o niej, i do sprawy uczczenia tych, którzy polegli.
Tomasz Sakiewicz, naczelny "Gazety Polskiej", nawołuje od pół roku: - W odpowiednim momencie wbijemy kołek osikowy w zmurszały układ. Tym momentem będzie trzecia rocznica smoleńskiej tragedii. Ten protest nie może skończyć się pierwszego dnia. Musi trwać, aż rząd współodpowiedzialny za smoleńską tragedię zgodzi się na przedterminowe wybory. Przygotujmy się na wielodniową demonstrację w formie miasteczka namiotowego w okolicach Sejmu. Protest aż do skutku. Zagrajmy o całą pulę.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,13571106,Miasteczko_namiotowe...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
11. Powodzenia Polsko :)
Tylko będąc razem,damy radę,tym co niszczą bezkarnie nasz KRAJ...:)
gość z drogi
12. nie będzie miasteczka namiotowego
Zmieniono program obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2013 roku. Po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego ma się odbyć koncert bardów, a następnie manifestacja pod Kancelarią Premiera. Wcześniej planowano organizację miasteczka namiotowego. Powodem zmian mają być niskie temperatury - podaje "Gazeta Polska Codziennie".
Nie możemy narazić ludzi, którzy z nami będą, a na noc z 10 na 11 kwietnia zapowiadane są temperatury poniżej zera - mówił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie”.
10 kwietnia zorganizowane zostaną obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 9 kwietnia przed ambasadą Federacji Rosyjskiej odbędzie się pikieta protestacyjna.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
13. Wyborcza szydzi i ma z czego jak się przeczyta
wyżej wklejone buńczuczne pohukiwania "namiotantów". I oczywioście, uderza w PiS, który z namiotami GP nie miał nic wspólnego.
Mróz wystraszył smoleńskich demonstrantów - nie będzie miasteczka namiotowego przed siedzibą Tuska
Organizatorzy protestów organizowanych w rocznicę smoleńskiej
katastrofy zmieniają plany: już nie "wielodniowa demonstracja" i
"protest do skutku", lecz zaledwie przemarsz pod kancelarią premiera....
Jeszcze kilka dni temu PiS i "Gazeta Polska" (organizatorzy protestów) zapowiadali, że10 kwietnia rozbiją miasteczko namiotowe i będą do skutku koczowali . Do skutku, czyli ustąpienia rządu.
"Obalimy ten system"
Tomasz Sakiewicz, szef "GP", zapowiadał buńczucznie: - W
odpowiednim momencie wbijemy kołek osikowy w zmurszały układ. Tym
momentem będzie trzecia rocznica smoleńskiej tragedii. Ten protest nie
może skończyć się pierwszego dnia. Musi trwać, aż rząd
współodpowiedzialny za smoleńską tragedię zgodzi się na przedterminowe
wybory.(...)
"No, chyba że będzie zimno"
Teraz okazuje się, że trzeba zmienić plany. Na stronie
Niezalezna.pl pojawił się dziś komunikat o diametralnej zmianie programu
- z powodu mrozów nie będzie wielodniowego koczowania. Będzie koncert
bardów, a po nim demonstracja pod kancelarią premiera.
Sakiewicz też wyraźnie ostygł. I mówi teraz: - Nie możemy narazić ludzi,
którzy z nami będą. A na noc z 10 na 11 kwietnia zapowiadane są
temperatury poniżej zera.
Nie wszystkim spodobała się
taka decyzja. Niektórzy internauci komentujący tę decyzję proponują
stawianie koksowników lub rozdawanie folii termicznej.
Inni nie szczędzą złośliwości: "Zimie nie damy rady, to co dopiero
startować do Donaldu Tusku i jego mafii" - pisze internauta podpisujący
się "Artur".
A "Leda" dodaje z rozgoryczeniem: "Pogoda nie przeszkodziła patriotom i powstanie styczniowe wybuchło...".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
14. bębny jak na Manifie i szantaż ?
Tego dnia wszystkie kluby „Gazety Polskiej” zjeżdżają do Warszawy. Chcemy oddać hołd ofiarom, ale również tego dnia planujemy manifestację przed ambasadą Rosji i Kancelarią Premiera. Będę prosił wszystkich o wzięcie ze sobą bębnów, chcemy na marszu, również w ten sposób, zaznaczyć naszą obecność. Ze względu na niskie temperatury jesteśmy zmuszeni zrezygnować z miasteczka namiotowego przed Kancelarią Premiera, ale tam również będziemy manifestowali – mówi prezes klubów „GP” Ryszard Kapuściński.
– Liczymy na wsparcie wszystkich organizacji społecznych. Wsparliśmy Solidarność w strajku i liczymy również na ich przyjazd do Warszawy. Poszczególne okręgi już się organizują, część z nich już zadeklarowała, że będzie z nami – dodaje Kapuściński.
http://niezalezna.pl/39816-policzmy-sie-10-kwietnia
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
15. Solidarni2010.pl
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
16. III Biało-Czerwony Marsz
III Biało-Czerwony Marsz Pamięci - Kraków, 10 Kwietnia 2013 roku
W każdą rocznicę 10 kwietnia spotykamy się u stóp Wawelu, pod Krzyżem Katyńskim o godzinie 8.41 - symbolicznej, tragicznej
godzinie śmierci Rodaków
8.41 Pamiętaj! Zatrzymaj się na chwilę...
W hołdzie dziewięćdziesięciu sześciu Polakom, poległym 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.
Patronat honorowy - dr Zuzanna Kurtyka
Program :
8:00
- pomnik Adama Mickiewicza - co roku, 10 kwietnia miejsce spotkania
patriotycznej wspólnoty, rozdanie nalepek "Polski Walczącej"
"Jeszcze starczy siły" p. Piekarczyk
Odśpiewanie "Pieśni Konfederatów Barskich"
8:20-8:35 - przemarsz ulicą Grodzką pod Krzyż Katyński
8:41 - minuta ciszy
8:45 - apel poległych, modlitwa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy
9:10 - 9:30 - Przemówienia
9:30 - hymn Polski, zakończenie Marszu
10:00 - Msza święta za śp. Prezesa IPN Janusza Kurtykę - oo. Reformaci
Przynieście flagi narodowe, białe i czerwone kwiaty, znicze
Najlepszą bronią - pamięć!
Walka o godność!
Walka o Polskę
Ruch "Jesteśmy Polakami Pamiętamy"
- wydarzenie na Facebooku III BIAŁO - CZERWONY MARSZ PAMIĘCI
- wydarzenie na Facebooku 8.41 PAMIĘTAJ !
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
17. Gdańsk: Marsz Milczenia w III rocznicę katastrofy smoleńskiej
Marsz Milczenia przejdzie ulicami Gdańska - 10 kwietnia
(środa) z kościoła Świętej Brygidy do Bazyliki Mariackiej. Zakończy się
przy pomniku ofiar katastrofy.
Marsz poprzedzi Msza Święta w kościele Świętej Brygidy o godz. 18.30.
Uczestników Marszu Milczenia zachęcamy do zakupienia (w kościele)
kwiatów od wolontariuszy Caritas, z których dochód w całości
przeznaczony zostanie na funkcjonowanie Domu Hospicyjnego św. Józefa w
Sopocie. Podczas tego Marszu, żółte żonkile symbolizujące nadzieję, będą
podstawowym symbolem, które każdy z uczestników może złożyć pod
Pomnikiem Tragedii Smoleńskiej w Bazylice Mariackiej.
Marsz ma charakter obywatelski, ponadpolityczny i pragnie
zgromadzić wszystkich tych ludzi, którym bliska jest pamięć osób, które
poniosły śmierć w wyniku katastrofy w Smoleńsku, a także czują się
odpowiedzialne za losy naszego kraju. Planowany przemarsz
odbędzie się w całkowitym milczeniu, chcemy nieść ze sobą flagi narodowe
i tylko jeden transparent z hasłem: WSZYSCY POTRZEBUJEMY PRAWDY I
DIALOGU.
Ze względu na charakter wydarzenia prosimy o nieprzynoszenie własnych
transparentów na Marsz Milczenia. Najlepszym wsparciem tej inicjatywy
będzie wzięcie w nim udziału i zakupienie kwiatów – datków na rzecz
hospicjum Caritas.
Zapraszamy wszystkich w imieniu Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego,
Maciej Łopiński, poseł na Sejm RP
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
18. Obchody III rocznicy katastrofy smoleńskiej w całej Polsce
Zimowa pogoda nie odstrasza osób, które chcą uczcić ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Z każdym dniem wydłuża się lista miast, których mieszkańcy chcą oddać hołd tragicznie zmarłym pasażerom Tupolewa.
WARSZAWA
Centralnym punktem na mapie obchodów będzie oczywiście Warszawa. Już w dniu poprzedzającym rocznicę katastrofy – 9 kwietnia Solidarni 2010 zapowiadają demonstrację pod Ambasadą Rosyjską, a także przemarsz pod siedzibę premiera i prezydenta.
Nazajutrz o godzinie 15.00 członkowie stowarzyszenia Solidarni 2010 zbierają się na Placu Trzech Krzyży, skąd nastąpi ich przemarsz pod Pałac Prezydencki z 96-cioma portretami ofiar katastrofy smoleńskiej.
O 16 rozpoczną się wspólne uroczystości Trzeciej Rocznicy Smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu, których elementem będzie koncert ku czci poległych i przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Półtorej godziny później Solidarni 2010 przejdą – jak sami mówią - zwartą grupą w pochodzie do Archikatedry Św. Jana, gdzie o godz. 19 rozpocznie się uroczysta Msza św. w Archikatedrze Św. Jana.
Po nabożeństwie, ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci, który zakończy się pod Pałacem Prezydenckim.
WROCŁAW
Jeszcze wcześniej, niż w Warszawie obchody odbędą się we Wrocławiu. Dolnośląskie uroczystości zainauguruje II Koncert "Artyści o Smoleńsku", który odbędzie się już 6 kwietnia w kościele św.Antoniego z Padwy o godz. 19.00, bezpośrednio po Mszy św. w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej (godz.18.00). Wystąpią znani pieśniarze i poeci, m.in. Krzysztof Koehler czy Jacek Kowalski. Koncert (współorganizowany przez wrocławski oddział Solidarnych 2010) poprowadzi pomysłodawca i główny organizator uroczystości Donat Kamiński.
Kilkanaście dni później, już 17 kwietnia o godz. 18.00 we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury odbędzie się koncert kameralny "Smoleńskie echa".
BYDGOSZCZ
Również 6 kwietnia odbędą się uroczystości w Bydgoszczy. Jak informuje portalsmolensk.pl, o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w intencji tłumacza Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Aleksandra Fedorowicza i wszystkich ofiar Tragedii Smoleńskiej w Kościele pw. Świętych Braci Męczenników. Po Mszy św. ulicami Bydgoszczy przejdzie pochód na grób Fedorowicza na którym mieszkańcy miasta złożą znicze i kwiaty.
To nie jedyne obchody w tym mieście. 10 kwietnia, również o godz. 18 w kościele przy pl. Kościeleckich zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po jej zakończeniu, uczestnicy przemaszerują na Stary Rynek, gdzie o 19.45 odbędzie się wiec upamiętniający poległych.
GDAŃSK
Ciekawy charakter będą miały uroczystości na Wybrzeżu. 10 kwietnia ulicami Gdańska przejdzie Marsz Milczenia w Intencji Ofiar Katastrofy. Pochód wyjdzie sprzed kościoła Świętej Brygidy, a zakończy przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej. Marsz poprzedzi Msza Święta w kościele Świętej Brygidy o godz. 18.30.
„Uczestników Marszu Milczenia zachęcamy do zakupienia (w kościele) kwiatów od wolontariuszy Caritas, z których dochód w całości przeznaczony zostanie na funkcjonowanie Domu Hospicyjnego św. Józefa w Sopocie. Podczas tego Marszu, żółte żonkile symbolizujące nadzieję, będą podstawowym symbolem, które każdy z uczestników może złożyć pod Pomnikiem Tragedii Smoleńskiej w Bazylice Mariackiej” - piszą organizatorzy marszu.
Jak podkreśla poseł Maciej Łopiński z Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, marsz ma charakter obywatelski, ponadpolityczny i pragnie zgromadzić wszystkich tych ludzi, którym „bliska jest pamięć osób, które poniosły śmierć w wyniku katastrofy w Smoleńsku”.
OLSZTYN
Mieszkańcy Olsztyna rozpoczną obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej od niedzielnej Mszy św. (7 kwietnia, godz. 11), którą odprawi Metropolita Warmiński ks. abp Wojciech Ziemba w Bazylice Katedralnej św. Jakuba. Po Mszy św. spod katedry ruszy przemarsz na Plac Solidarności. Tam będzie miał miejsce uroczysty Apel Pamięci Poległych.
Kilka dni później, dokładnie w dniu kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej o godz. 18 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po niej, o godzinie 19 w Sali Koncertowej Państowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina rozpocznie się „Koncert Polski”.
Olsztyńskie obchody organizuje Zarząd Okręgowy Prawa i Sprawiedliwości, Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej
Stowarzyszenie Pro Patria, Stowarzyszenie Święta Warmia, a także Klub Gazety Polskiej.
CZĘSTOCHOWA
7 kwietnia w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 15.00 wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Tuż po niej zostanie odprawiona Msza św. w intencji poległych w katastrofie pod Smoleńskiem, którą odprawi o. Dariusz Cichor, Definitor Generalny Zakonu Paulinów. Natomiast o godz. 17 w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert "Modlitwa i Pamięć" według kompozycji Wincentego z Krakowa /część I i IV/. Częstochowskie obchody organizują Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze.
TORUŃ
Bardzo uroczysty charakter będą miały również toruńskie obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jak informuje poseł Zbigniew Girzyński (PiS), w Toruniu powstanie wyjątkowe epitafium upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, a także inne ofiary tragedii.
„Zostanie ono odsłonięte i poświęcone w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia 2013 r. o godz. 15.00 przy Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu przy ul. Świętej Faustyny 7 przez Ordynariusza Diecezji Toruńskiej ks. bp. dra Andrzeja Suskiego” - czytamy w oświadczeniu parlamentarzysty, opublikowanym na portalu pomniksmolensk.pl.
WĘGRÓW
Podobna uroczystość będzie miała miejsce również 9 kwietnia w Węgrowie. W programie przewidziano odsłonięcie tablicy upamiętniającej Janusza Kurtykę, którego dokona Zuzanna Kurtyka, wdowa po tragicznie zmarłym prezesie IPN.
Obchody będą miały również edukacyjny charakter. W południe rozpocznie się sesja naukowa w sali Starostwa Powiatowego w Węgrowie, która potrwa do godz. 14. Godzinę później zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katatstrofy.
TARNÓW
Tego samego dnia – 9 kwietnia odbędą się tarnowskie obchody, które będą miały typowo kulturalny charakter. O godz. 19:00 w Auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie rozpocznie się wieczór filmowy. Widzowie będą mogli zobaczyć film Arkadiusza Gołębiewskiego "Niepodległy", poświęcony postaci śp. Janusza Krupskiego, reportaż Pawła Sroki o śp. Wojciechu Sewerynie, a także fragmenty wielu innych filmów wspominających o innych ofiarach katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
Natomiast 10 kwietnia w kościele pw. Ducha Świętego w Żabnie o godz. 16 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej, a po niej w Gminnym Centrum Kultury odbędzie się projekcja impresji fimowej Krzysztofa Wójcika pt. "Pamiętamy" i otwarcie wystawy fotograficznej "Katyń II".
Również wieczorem, choć już w Kościele Ojców Bernardynów o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy, a po niej nastąpi przemarsz pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie - jak informuje pomniksmolensk.pl - odbędą się główne obywatelskie uroczystości rocznicowe w Tarnowie.
KRAKÓW
Bardzo bogaty program mają krakowskie obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Mieszkańcy dawnej stolicy Polski zgromadzą się u stóp Wawelu 10 kwietnia już o godz. 8.41 - jak piszą organizatorzy uroczystości – w „symbolicznej, tragicznej godzinie śmierci Polaków”. Wcześniej, odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne, a między 9:20 a 8:35 uczestnicy obchodów przejdą drogę między ul. Grodzką a Krzyżem Katyńskim.
Po symbolicznej minucie ciszy, odbędzie się apel poległych i złożenie kwiatów. Hymn i zakończenie marszu poprzedzą przemówienia.
Całość uroczystości zakończy Msza św. o godz. 10 w intencji śp. Janusza Kurtyki.
Patronat nad krakowskimi obchodami objęła wdowa po targiczne zmarłym prezesie IPN – Zuzanna Kurtyka.
Rocznicę wielkiej narodowej tragedii uczci również Nowa Huta. Proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny ks. Adam Podbiera i prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 Zuzanna Kurtyka zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej „Krzyż smoleński okryty całunem milczenia”, która odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia 2013 r. o godz. 13.00 w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny.
Poźniej, o godz. 14:30, zostanie wykonana kompozycja muzyki klasycznej „Modlitwa i Pamięć” Wincentego z Krakowa. Wystąpią: Zuzanna Kurtyka (słowo mówione), Chór Vox Populi (przygotowanie Rafał Marchewczyk), Chór Salt Singers (przygotowanie Maciej Kozłowski), a także soliści: Agnieszka Drabent (sopran), Joanna Święczek (alt), Maciej Sieczka (tenor), Marcin Korbut (bas). Przewidziano również koncert Krakowskiej Młodej Filharmonii – Orkiestry Symfonicznej ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie (w roli dyrygenta Tomasz Chmiel).
„Tablica zaprojektowana przez prof. Piotra Suchodolskiego jest darem mieszkańców Krakowa, pragnących oddać hołd 96 Rodakom na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką. Poza parą Prezydencką oraz ostatnim Prezydentem na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim na tablicy uwieczniono dr hab. Janusza Kurtykę, Prezesa IPN, dla którego Kościół p.w. św. Józefa, był świątynią parafialną” - informują organizatorzy uroczystości.
SULEJÓWEK
Również po 10 kwietnia nie zabraknie okazji, aby uczcić ofiary największej katastrofy lotniczej w dziejach Polski.
W tym mieście w uroczystości włączyły się również miejscowe władze. Pod egidą Urzędu Miasta Sulejówek 13 kwietnia odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy smoleńskiej w kościele, którą poprzedzi Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej o godz. 12 oraz akademia ku czci poległych.
BIEZDROWO
Okazuje się, że również mieszkańcy mniejszych miejscowości chcą, aby data 10 kwietnia nabrała w ich stronach szczególnego wymiaru. Tak jest również w Biezdrowie k. Wronek, gdzie obchody odbędą się 14 kwietnia. Rozpoczną się o godz. 10. 30 od Mszy św. O 11.40 przedstawiciel Rodzin Katyńskich odsłoni Pomnik Pamięci.
Pięć minut później zostaną odczytane nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Zaplanowano również złożenie kwiatów, przemówienia gości, program artystyczny w wykonaniu uczniów gimnazjum, a na koniec poczęstunek dla uczestników obchodów.
AUGUSTÓW
Prawdziwym wzorem dla innych miast może być Augustów, gdzie obchody potrwają kilka dni. Rozpoczną się już 6 kwietnia od otwarcia wystawy fotograficznej „Katastrofa Smoleńska - prawda i pamięć” w sali konferencyjnej Domu Księży Emerytów.
Dwa dni później o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się koncert Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w wykonaniu uczniów tej placówki.
Natomiast 14 kwietnia w pobliskim Bargłowie Kościelnym o godz. 9.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ponadto, odbędzie się koncert pamięci w wykonaniu uczniów tamtejszej szkoły. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie Kościelnym
Trzy godziny później w Augustowie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Na placu przed świątynią, pod Pomnikiem Smoleńskim, zostaną złożone kwiaty.
Wszystkim uroczystościom będzie towarzyszyć I Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku”.
Obchody organizuje specjalnie powołany społeczny komitet.
CHICAGO
Również Polacy za oceanem nie zamierzają milczeć 10 kwietnia. Jak informuje portal pomniksmolensk.pl, chicagowskie obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą obfitowały w liczne wydarzenia.
W programie przewidziano m.in. Mszę św. za Ojczyznę i ofiary katastrofy smoleńskiej, spotkanie z Magdaleną Mertą i Andrzejem Melakiem, projekcje: filmu Anity Gargas „Anatomia upadku”, dokumentu „Gdzie był Bóg w Smoleńsku” autorstwa Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego czy obrazu Marii Dłużewskiej „Testament”.
Honorowy patronat nad chicagowskimi uroczystościami, które odbędą się między 9 a 14 kwietnia, objęli m.in. Jarosław Kaczyński, dr Zuzanna Kurtyka, ks.Zdzisław Torba – proboszcz parafii Świętego Ferdynada, ks.Jacek Wrona - proboszcz parafii Świętego Władysława, ks. Andrzej Maślejak – proboszcz parafii Świętej Trójcy siostra i Anna Strycharz – przełożona Sióstr Misjonarek w Chicago.
SYDNEY
Nieco skromniejszy charakter będą miały uroczystości w Sydney. W Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.
„Po Mszy św. pomodlimy się, złożymy wieńce i kwiaty oraz zapalimy znicze przy Kamieniu i Tablicy pamiątkowej” - piszą organizatorzy obchodów.
http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/obchody-iii-rocznicy-katastro...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
19. Białystok
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
20. Warszawski PiS przedstawił
Warszawski PiS przedstawił plan obchodów .
Zginęli w drodze do Katynia gdzie chcieli oddać cześć pomordowanym polskim patriotom. Uczcijmy pamięć poległych pod Smoleńskiem. Oddajmy im hołd. W tym wyjątkowym dniu bądźmy razem. Pokażmy, że pamiętamy!
- apelują działacze stołecznego PiS na swojej stronie internetowej.
Już o godz. 8:00, w Kościele Seminaryjnym p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54) zostanie odprawiona Msza święta w intencji ofiar katastrofy. 41 minut później zawyją syreny, a przed Pałacem Prezydenckim (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48) odbędzie się Apel Poległych.
Po południu o godz. 15:00 również przed Pałacem Prezydenckim (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48) rozpocznie się koncert „Tryptyk Smoleński”. Półtorej godziny później, o godz. 16:30 przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po wystąpieniu brata śp. Lecha Kaczyńskiego, będzie miała miejsce premiera filmu „Prezydent” .
Pokaz obrazu poświęconego tragicznie zmarłemu przywódcy państwa, nie będzie jedynym kulturalnym akcentem tego dnia. W Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela (ul. Kanonia 6) o godz. 18:30 rozpocznie się Koncert Pamięci, podczas którego melomani będą mogli podziwiać muzykę Michała Lorenca. Po zaprezentowaniu twórczości znanego kompozytora, zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Około godziny 20:00, po Mszy świętej z bazyliki wyruszy Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki. To właśnie tam będzie miało miejsce uwieńczenie uroczystości rocznicowych.
www.warszawskipis.pl
We wtorek, 9 kwietnia 2013 roku, w przeddzień 3 rocznicy Tragedii Smoleńskiej w kieleckiej Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ś.P. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii, Wicepremiera Przemysława Gosiewskiego oraz wszystkich poległych na smoleńskim lotnisku w dniu 10 kwietnia 2010 roku.
Po zakończeniu Mszy Świętej, przy Epitafium Smoleńskim oraz pod tablicą upamiętniającą Wicepremiera Przemysław Gosiewskiego złożone zostaną kwiaty i zapalone będą znicze pamięci.
Na uroczystość zapraszają: Prezes Świętokrzyskiej Organizacji Prawo i Sprawiedliwość, Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec oraz świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
21. Stadionowi Oprawcy. Ole - to
Forum: http://www.StadionowiOprawcy.net/forum" height="57" width="398">
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
22. Polacy pamiętają Smoleńsk
Polacy pamiętają Smoleńsk 2013
Już dziś w kraju rozpoczynają się rocznicowe obchody
upamiętniające katastrofę w Smoleńsku. Polacy gromadzą się by uczcić
pamięć tych, którzy stracili życie lecąc na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Uroczystości we Wrocławiu rozpocznie II Koncert “Artyści o
Smoleńsku”, który odbędzie się w kościele św. Antoniego z Padwy o godz.
19.00, bezpośrednio po Mszy św. w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy
smoleńskiej (godz.18.00). Wystąpią znani pieśniarze i poeci, m.in.
Krzysztof Koehler czy Jacek Kowalski. Koncert współorganizowany przez
wrocławski oddział Solidarnych 2010 poprowadzi pomysłodawca i główny
organizator uroczystości Donat Kamiński. Kilkanaście dni później tj.17
kwietnia o godz. 18.00 we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury
odbędzie się koncert kameralny “Smoleńskie echa”.
Również mieszkańcy Bydgoszczy upamiętnią poległych w Smoleńsku. O
godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w Kościele pw. Świętych Braci
Męczenników w intencji tłumacza Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Aleksandra
Fedorowicza i wszystkich ofiar Tragedii Smoleńskiej. Następnie ulicami
Bydgoszczy przejdzie pochód na grób Fedorowicza na którym mieszkańcy
miasta złożą znicze i kwiaty.
To nie jedyne obchody w tym mieście. 10 kwietnia, również o godz. 18 w
kościele przy pl. Kościeleckich zostanie odprawiona Msza św. w intencji
wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po jej zakończeniu, uczestnicy
przemaszerują na Stary Rynek, gdzie o 19.45 odbędzie się wiec
upamiętniający poległych.
Prawdziwym wzorem dla innych miast może być Augustów, gdzie obchody
potrwają kilka dni. Rozpoczną się od otwarcia wystawy fotograficznej
„Katastrofa Smoleńska – prawda i pamięć” w sali konferencyjnej Domu
Księży Emerytów.
Dwa dni później o godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie
się koncert Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w wykonaniu uczniów tej
placówki.
Natomiast 14 kwietnia w pobliskim Bargłowie Kościelnym o godz. 9.00
zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy
smoleńskiej. Ponadto, odbędzie się koncert pamięci w wykonaniu uczniów
tamtejszej szkoły. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele pw.
Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie Kościelnym.
Trzy godziny później w Augustowie zostanie odprawiona uroczysta Msza
święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice pw.
Najświętszego Serca Jezusowego. Z kolei na placu przed świątynią, pod
Pomnikiem Smoleńskim, zostaną złożone kwiaty.
Wszystkim uroczystościom będzie towarzyszyć I Wojewódzki Konkurs
Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu
prawdy o Katyniu i Smoleńsku”. Całe obchody organizuje specjalnie
powołany społeczny komitet.
Zimowa pogoda nie odstrasza osób, które chcą uczcić ofiary tragedii z
10 kwietnia 2010 roku. Co więcej, z każdym dniem wydłuża się lista
miast, których mieszkańcy chcą oddać hołd tragicznie zmarłym pasażerom
Tupolewa.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
23. Tychy
Polacy wiedzą, że należy upamiętniać zasłużonych. Dlatego w sprzeciwie przeciwko zakłamaniu, przeciwko próbom wymazywania z naszej pamięci nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 r., której przyczyny do dzisiaj nie są wyjaśnione, powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Smoleńsk 2010” w Tychach. Zabiegi organizatorów trwały dwa lata, prace właśnie dobiegają końca i już niedługo pomnik zostanie oddany mieszkańcom miasta. Wystarczy uczynić najprostszy gest - przybyć pod pomnik, stanąć w milczeniu, zapalić w zadumie znicz w miejscu przypominającym najnowszą, krwawiącą kartę historii Polski. Gościć będziemy znane osobistości.
Program uroczystości Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Smoleńsk 2010:
Pomnik zostanie postawiony w Tychach, na skwerze tuż przy głównym wejściu do kościoła w parafii pod wezwaniem Świętego Krzysztofa przy ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1. Odsłonięcie pomnika nastąpi 20 kwietnia 2013 r., w sobotę. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15.oo.
Program uroczystości:
* 15.00 Uroczysta Msza św. w Kościele p.w. Świętego Krzysztofa w Tychach.
* 16.15 Początek uroczystości odsłonięcia pomnika:
- Przywitanie Gości
- Uroczyste odsłonięcie pomnika z udziałem premiera Jarosława Kaczyńskiego
- Poświęcenie pomnika
- Okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów.
Patronat honorowy:
Ks. prałat Franciszek Resiak
Ks. proboszcz parafii Świętego Krzysztofa Wojciech Wyciślik
Myślę, że tego dnia będziemy RAZEM, że będzie nas wielu, ponieważ łączy nas tęsknota za prawdą, łączy nas pamięć o 96 ofiarach tej straszliwej katastrofy. Serdecznie zapraszam, szczególnie sympatyków, zwolenników oraz sąsiadujące Oddziały Solidarnych 2010, na uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego wszystkim Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.
Przedstawiciel Terenowy
Solidarni 2010
Stefan Mazgaj
Tychy
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
24. Łódź, Londyn
WPWB, czyli Wolni Polacy w Wielkiej Brytanii, informuje o proteście związanym z katastrofą smoleńską
WPWB zaprasza na wykład związany z katastrofą smoleńską. Jeżeli chcielibyście wziąć udział, prosimy o wysłanie zgłoszeń do mnie lub do naszego Sekretarza Jakuba Kosiec (email wpwb@pwwb.co.uk), ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.
W dniu 10 kwietnia 2013, w trzecią rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, gdzie zginął Prezydent Lech Kaczyński i 95 innych Polaków, w większości patriotów na ważnych stanowiskach, odbędzie się protest zorganizowany przez WPWB, politycznej partii środka (zob. www.pwwb.co.uk). Protest ten odbędzie się przed Parlamentem Brytyjskim (Parliament Square, London SW1P) pomiędzy godziną 12.00 a 14.00. W trakcie protestu delegacja WPWB wejdzie spotkać się z posłami i milordami; jest to już uzgodnione z policją. Celem protestu jest uświadomienie obywateli i elit Wielkiej Brytanii, iż fakty wykazują, że przyczyną katastrofy smoleńskiej była bomba, którą podłożyli Rosjanie z pomocą kolaboranckiego polskiego reżimu. Celem tego aktu było rozpoczęcie procesu ponownego przejęcia kontroli nad Polską. Kontynuacją tego jest seria mordów przeciwników w Polsce i Rosji, które były pozornymi samobójstwami. W ten sposób Rosja ze swoimi odnowionymi bombami nuklearnymi rozszerza swoje wpływy, co może doprowadzić do niebezpiecznego kryzysu dla Polski, Wielkiej Brytanii oraz reszty świata.
W tym samym dniu, 10 kwietnia 2013 roku, w godzinach 19:30 – 20:30 odbędzie się wykład zorganizowany przez PANO, czyli Polską Akademię Naukową na Obczyźnie (zob. www.pwwb.co.uk). Ten wykład będzie poprowadzony przeze mnie w Royal Aeronautical Society w Londynie, największą i najważniejszą instytucję lotniczą na świecie. Ambasady, naukowcy, posłowie, milordowie, dziennikarze i specjaliści zostali zaproszeni na to wydarzenie. Cel wykładu jest taki sam jak protestu, żeby Wielka Brytania zrozumiała prawdę o tym zamachu. O godzinie 18:30, w tym samym miejscu, odbędzie się wykład o historii polskiego lotnictwa. Adres: 4 Hamilton Place, London W1J 7XQ.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w wykładzie lub chętnych do wspomożenia naszej działalności prosimy o kontakt pod adresemmarek.laskiewicz@pwwb.co.uk lub pod numerem telefonu 07969408335.
dr Marek Laskiewicz
Lider, WPWB
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
25. 10 kwietnia
WARSZAWA
8 kwietnia
Premiera filmu "Prezydent" Joanny Lichockiej, we współpracy z Jarosławem Rybickim godz. 18.00 w kinie Wisła, pl. Wilsona 2 w Warszawie.
9 kwietnia
Godz. 16.00 - spotkanie w księgarni Gazety Polskiej przy Nowym Świecie 34 z redaktorem naczelnym „GP”. Podczas spotkania będzie możliwość kupienia książki Tomasza Sakiewicza „Partyzant wolnego słowa”. Po spotkaniu, ok. godz. 17, wszyscy zebrani udadzą się przed ambasadę Federacji Rosyjskiej.
18.00 - demonstracja przed ambasadą Rosji w Warszawie
10 kwietnia
Godz. 8:00 – Msza święta w intencji ofiar katastrofy
Kościół Seminaryjny p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54)
Godz. 8:41 – Syreny, Apel Poległych
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48)
Godz. 10:00 -11:00 – Blok filmowy
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48)
Godz. 12:00 Anioł Pański
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48)
Godz. 12:15 Występ Katarzyny Łaniewskiej i zaproszonych gości
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48)
Godz. 12:45 Projekcja filmu Anatomia Upadku
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48)
Godz. 14:00 Rozpoczęcie transmisji z posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48)
Godz. 15:00 – Koncert „Tryptyk Smoleński”
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48)
Godz. 16:30 – wystąpienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48)
Godz. 16:50 – Premiera filmu „Prezydent”
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48)
Godz. 18:00 Jan Pietrzak z zaproszonymi gośćmi
Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48)
Godz. 18:30 - Koncert Pamięci - muzyka Michał Lorenc
Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Kanonia 6)
Godz. 19:00 – Msza święta w intencji ofiar katastrofy
Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie (ul. Kanonia 6)
Około godziny 20:00, po mszy świętej – Marsz Pamięci
Marsz z Bazyliki Archikatedralnej pod Pałac Prezydencki
Około 22:00 po Marszu Pamięci marsz z bębnami i protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów
AUGUSTÓW
6 kwietnia
O godz. 14 nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej „Katastrofa Smoleńska - prawda i pamięć” w sali konferencyjnej Domu Księży Emerytów.
8 kwietnia
O godz. 18.00 w Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się koncert Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w wykonaniu uczniów tej placówki.
14 kwietnia
W pobliskim Bargłowie Kościelnym o godz. 9.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ponadto, odbędzie się koncert pamięci w wykonaniu uczniów tamtejszej szkoły. Uroczystość będzie miała miejsce w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bargłowie Kościelnym. Tego samego dnia o godz. 12 w Augustowie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Na placu przed świątynią, pod Pomnikiem Smoleńskim, zostaną złożone kwiaty.
Wszystkim uroczystościom będzie towarzyszyć I Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku”.
Obchody organizuje specjalnie powołany społeczny komitet.
BIAŁYSTOK
7 kwietnia (niedziela)
Kościół p. w. św. Kazimierza w Białymstoku
g.18:00 – Msza święta w intencji śp. Krzysztofa Putry Wicemarszałka Sejmu i Senatu oraz ofiar katastrofy smoleńskiej celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza
Arcybiskupa Stanisława Szymeckiego
g.19:00 – Oratorium romantyczne „Cierń i chwała” /po Mszy św./
9 kwietnia (wtorek)
Katedra p. w. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku
g.18:00 – Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
g.19:00 – Marsz Pamięci pod Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej /po Mszy św./
10 kwietnia (środa)
Kościół p. w. św. Rocha w Białymstoku
g.8:00 – Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
g.9:00 – Modlitwa i złożenie kwiatów przy Pomniku Smoleńskim oraz na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej /po Mszy św./
14 kwietnia (niedziela) Święta Woda
godz. 12:00
Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Krzyża Smoleńskiego, Msza święta celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego Metropolitę Białostockiego w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie
Kościół p. w. św. Rocha w Białymstoku
g.18:00 – Msza święta za Ojczyznę oraz w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej
BYDGOSZCZ
6 kwietnia (sobota)
Kościół pw. Świętych Braci Męczenników
18.00 Msza św. w intencji tłumacza Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Aleksandra Fedorowicza, i wszystkich ofiar Tragedii Smoleńskiej
19.00 Przemarsz ulicami miasta na grób A. Fedorowicza
19.45 Złożenie zniczy i kwiatów na grobie.
10 kwietnia (środa)
Bydgoszcz kościół OO. jezuitów, pl. Kościeleckich
18.00 Msza Św. w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej
19.00 Przemarsz na Stary Rynek
19.45 Wiec upamiętniający poległych
CHICAGO
9 kwietnia (wtorek) 3:20 pm - przywitanie gości na lotnisku O'Hare w Chicago.
10 kwietnia (środa) 7:00 pm - Msza Św. za Ojczyznę w Kościele Św. Ferdynanda przy 5900 W. Barry St, w Chicago
Po Mszy Św. spotkanie z Panią Magdą Mertą oraz z Panem Andrzejem Melakiem
12 kwietnia (piątek) 7:00 pm - spotkanie z gośćmi oraz projekcja filmu pt. „Anatomia upadku” Anity Gargas w Domu Podhalan pod adresem 4808 S. Archer Ave w Chicago
13 kwietnia (sobota) 1:00 pm - modlitwa pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu Św. Wojciecha w Niles
6:30 pm – spotkanie i pokaz filmu„Gdzie był Bóg w Smoleńsku” Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego w sali parafialnej Kościoła Św. Władysława przy 5345 W. Roscoe St. w Chicago
14 kwietnia (niedziela) 10:30 am - Msza Św. za Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marię Kaczyńską, Wojciecha Seweryna, Tomasza Mertę, Stefana Melaka i pozostałych członków delegacji, którzy zginęli nad Smoleńskiem w Kościele Św. Trójcy przy 1118 N. Noble St. w Chicago. Po Mszy Św. spotkanie w sali parafialnej z Panią Magdą Mertą i Panem Andrzejem Melakiem i projekcja filmu pt. „Testament” Marii Dłużewskiej
4:30 pm - Uroczysty obiad z gośćmi z Polski w sali bankietowej Lone Tree Manor przy 7730 N. Milwaukee Ave w Niles
Cena biletu $35. W sprawie biletów na obiad proszę dzwonić pod numery: (773) 6993219 lub (630)4531896.
CZĘSTOCHOWA - JASNA GÓRA
7 kwietnia (niedziela)
Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej
godz. 8.00 - Msza św. w intencji ś.p. Janusza Kochanowskiego i Poległych w Smoleńsku
godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego,
godz. 15.30 Msza św. w intencji poległych w katastrofie pod Smoleńskiem, O. Dariusz Cichor OSPPE, Definitor Generalny Zakonu Paulinów,
16.00-16.30 - Miesięcznica na tzw. Dolinie Katyńskiej - zapalenie zniczy i modlitwa za Częstochowian poległych na Wschodzie oraz Poległych w Smoleńsku. Bazylika Jasnogórska,
godz. 17.00 Koncert "Modlitwa i Pamięć" kompozycja Wincentego z Krakowa /część I i IV/
Częstochowskie obchody organizują Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska i Klasztor Paulinów na Jasnej Górze.
GDAŃSK
Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego serdecznie zaprasza na "Marsz milczenia w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej", który przejdzie ulicami Gdańska 10 kwietnia (środa) z kościoła Świętej Brygidy do Bazyliki Mariackiej. Zakończy się przy pomniku ofiar katastrofy.
Marsz poprzedzi Msza Święta w kościele Świętej Brygidy o godz. 18.30.
JASŁO
10 kwietnia
8:00 Modlitwa przy grobie śp. senatora Stanisława Zająca /Jasło – Cmentarz ul. Mickiewicza/
8:30 Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy 10 IV 2010 r. w Smoleńsku /Jasło – Pomnik „Golgota Wschodu” ul. Mickiewicza/
18:00 Msza św. w intencji śp. Stanisława Zająca i ofiar katastrofy smoleńskiej /Jasło – Kościół
oo. Franciszkanów/
19:00 Promocja książki „Kościół katolicki i Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie
(1939 -1945)”. Spotkanie z autorem dr. Robertem Zapartem /Jasło –Sala św. Maksymiliana przy Kościele oo. Franciszkanów/
13 kwietnia
9:00 Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej oraz ofiar Katynia /Święcany – Kościół Parafialny/
10:30 Start Biegu Pamięci senatora Stanisława Zająca /Święcany – Remiza OSP/
14:00 Zakończenie Biegu. Wręczenie nagród / Trzcinica – Skansen „Karpacka Troja/
Organizatorzy: Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Miasto Jasło, Gmina Jasło, OSP Święcany
KRAKÓW
10 kwietnia
8:00 - zbiórka pod pomnikiem Adama Mickiewicza
8:20-8:35 - przemarsz ulicą Grodzką pod Krzyż Katyński
8:41 - minuta ciszy
8:45 - apel poległych, modlitwa, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy
9:10-9:30 - przemówienia
9:30 - Hymn Polski i zakończenie marszu
10:00 - msza św. w intencji śp. prezesa IPN Janusza Kurtyki
Patronat nad krakowskimi obchodami objęła wdowa po tragiczne zmarłym prezesie IPN – Zuzanna Kurtyka.
Rocznicę wielkiej narodowej tragedii uczci również Nowa Huta. Proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny ks. Adam Podbiera i prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 Zuzanna Kurtyka zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej „Krzyż smoleński okryty całunem milczenia”, która odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia 2013 r. o godz. 13.00 w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny.
Później, o godz. 14:30, zostanie wykonana kompozycja muzyki klasycznej „Modlitwa i Pamięć” Wincentego z Krakowa.
LUBLIN
10 kwietnia
godz. 16.30 – uroczystość na Placu Litewskim z zachowaniem ceremoniału wojskowego:
- odegranie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej,
- powitanie uczestników uroczystości,
- odczytanie okolicznościowej odezwy Społecznego Komitetu Obchodów 3. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej,
- odśpiewanie utworu „O Polsko” przez chór La Musika z Gimnazjum nr 16 im. F. Chopina w Lublinie pod dyrekcją Pana Zdzisława Ohara,
- apel pamięci: odczytanie 96 nazwisk Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przez dwójkę uczniów, radnych Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, po wyczytaniu każdego nazwiska kolejno harcerz jednej z trzech organizacji harcerskich Lublina zanosi znicz (na przemian biały i czerwony) pod siatkę (baner), z nazwiskami 96 Ofiar katastrofy smoleńskiej, zawieszoną na masztach za pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim;
- salwa honorowa,
- złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Ofiary Katastrofy na kościele OO. Kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście
- na zakończenie odegranie melodii „Śpij Kolego w ciemnym grobie”
godz. 17.30 – przejazd autokarami z Placu Litewskiego na ul. Gospodarczą 7;
godz. 18.00 – Msza św. w intencji Ofiar tragedii smoleńskiej pod przewodnictwem JE biskupa Ryszarda Karpińskiego z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7 w Lublinie;
Po Mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą Ofiary katastrofy smoleńskiej na placu przy kościele MB Królowej Polski. Odegranie na trąbce melodii „Cisza”.
MIELEC
Starosta Powiatu Mieleckiego zaprasza mieszkańców miasta i powiatu na uroczyste obchody 3 rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, które odbędą się w środę, 10 kwietnia 2013 roku.
Obchody rozpoczną się o godzinie 10:00 uroczystą mszą świętą w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza Ap. Ew. w Mielcu.
O godzinie 11:00 na Cmentarzu Komunalnym, przed grobem tragicznie zmarłego w Katastrofie Smoleńskiej śp. Leszka Deptuły, posła na Sejm RP odbędą się dalsze uroczystości rocznicowe.
NOWY JORK
10 kwietnia:
13.00 - przed biurem Kongresmena Kinga przy 1003 Park Blvd., Massapequa Park na Long Island odbędzie się manifestacja.
18.00 - pikieta przed Misją Rosji przy budynku ONZ, na 67 Ulicy i Lexington Avenue.
19.45 - uroczysta msza w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.
OLSZTYN
7 kwietnia (niedziela)
godz. 11.00 – Msza św. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej pod przewodnictwem Metropolity Warmińskiego ks. abpa Wojciecha Ziemby Bazylika Katedralna św. Jakuba
godz. 12.00 – Przemarsz z katedry na Plac Solidarności
godz. 12.20 - Uroczysty Apel Pamięci Poległych
10 kwietnia (środa)
godz. 18.00 – comiesięczna Msza św. w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej Kościół p.w. NSPJ
godz. 19.00 – „Koncert Polski”, Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina
W programie: utwory fortepianowe Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego w wykonaniu uczniów PSM z klasy prof. Marzenki Bieńkuńskiej, Chór Bel Canto pod dyrekcją prof. Jana Połowianiuka w repertuarze pieśni patriotycznych. Koncert poprowadzi oraz przedstawi fragmenty tekstów poległych w katastrofie wybitnych postaci polskiego życia społeczno–politycznego aktor Teatru im. Stefana Jaracza Grzegorz Jurkiewicz.
Olsztyńskie obchody organizuje Zarząd Okręgowy Prawa i Sprawiedliwości, Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej, Stowarzyszenie Pro Patria, Stowarzyszenie Święta Warmia, a także Klub Gazety Polskiej.
OSTROŁĘKA
Miejskie obchody katastrofy smoleńskiej odbędą się w środę 10 kwietnia.
Uroczystości na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego rozpoczną się dokładnie o godz. 8.41. Obchody katastrofy połączone będą z 73. rocznicą zbrodni katyńskiej. Miejskie uroczystości zbrodni katyńskiej odbędą się w sobotę 6 kwietnia. O godz. 11.00 zostanie odprawiona msza św. w kaplicy na cmentarzu miejskim przy ul. Krańcowej, a o godz. 12.00 odmówiona zostanie modlitwa Anioł Pański za tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej i złożone będą kwiaty pod obeliskiem "Bóg, Honor, Ojczyzna, Katyń - Smoleńsk-Siewiernyj".
RADOMSKO
3. rocznica Katastrofy Smoleńskiej
6 kwietnia godz. 18:00
Spotkanie z pisarzem Panem Sławomirem Kmiecikiem autorem książki pt „Przemysł pogardy”
Miejski Dom Kultury, ul. Brzeźnicka 5 – wstęp wolny
9 kwietnia godz. 18:00
Spotkanie z Panią Ewą Kochanowską wdową po Januszu Kochanowskim Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Miejski Dom Kultury, ul. Brzeźnicka 5 – wstęp wolny
10 kwietnia godz. 18:00
Uroczysta Msza Święta w Kościele p.w Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Uroczyste ułożenie kwiatów pod Ścianą Pamięci Pomordowanych w Katyniu i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Msza będzie transmitowana przez Katolickie Radio „FIAT” ul. Piastowska 45.
73. rocznica Zbrodni Katyńskiej
12 kwietnia
godz.11:00
Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową porucznika Stefana Bernarda Zagórowicza Wykład Izabelli Sariusz-Skąpskiej pt.:"Ukraiński ślad Katynia-Bykownia koło Kijowa-jak czytać katyńskie nekropolie".
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, ul. Narutowicza 4
13 kwietnia
godz. 10:30
Złożenie kwiatów pod tablicami epitafijnymi na ścianie Kaplicy na Starym Cmentarzu w Radomsku Apel Poległych ul. Prymasa Wyszyńskiego 14 kwietnia
godz. 11:30 uroczysta Msza święta w Kolegiacie pw. św. Lamberta w intencji poległych na Wschodzie, ul. Narutowicza 2
19 kwietnia
godz. 11:00
Wykład Pana Mieczysława Góry Zastępcy Dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pt. „Bykownia IV Cmentarz Katyński”
Muzeum Regionalne im. St. Sankowskiego ul. Narutowicza 1 – wstęp wolny
Organizatorzy: Podregion Radomsko NSZZ „Solidarność”, Koło Gazety Polskiej w Radomsku,, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, Muzeum Regionalne im. St. Sankowskiego w Radomsku, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej Koło w Radomsku, Urząd Miasta Radomska, parafia p.w św. Lamberta, Parafia p.w Najświętszej Maryi Królowej Polski, Towarzystwo Patriotyczne w Radomsku
SUWAŁKI
7 kwietnia (niedziela)
godz. 12.30 - odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej podczas uroczystej Mszy świętej w Kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia, ul. Ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 1 (księża salezjanie)
10 kwietnia (środa)
godz. 18.00 - uroczysta Msza święta w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Konkatedrze pw. Św. Aleksandra w Suwałkach, ul. Emilii Plater 2, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Dębem Wolności w Parku im. Konstytucji 3 Maja
11 kwietnia (czwartek)
godz. 18.00 - „Dla Polski. Koncert Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, aula Państwowej Szkoły Muzycznej, ul. Noniewicza 91
13 kwietnia (sobota)
godz. 18.30 - otwarcie wystawy fotograficznej „Katastrofa Smoleńska - prawda i pamięć”, aula parafialna (dawna biblioteka akademicka) przy Konkatedrze pw. Św. Aleksandra w Suwałkach
Wszystkim uroczystościom będzie towarzyszyć I Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku”.
Obchody organizuje specjalnie powołany społeczny komitet.
SYDNEY
10 kwietnia 2013 r. o godz. 18 w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.
TARNÓW
9 kwietnia (wtorek)
O godz. 19:00 w Auli Starostwa Powiatowego przy ul. Narutowicza 38 rozpocznie się wieczór filmowy, podczas którego nastąpi pokaz filmu "Niepodległy" w reż. Arkadiusza Gołębiowskiego o śp. Januszu Krupskim oraz reportażu Pawła Sroki o śp. Wojciechu Sewerynie, a także fragmentów wielu innych filmów wspominających postaci ofiar katastrofy z 10.04.2010
10 kwietnia (środa)
16:00 Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej w kościele pw. Ducha Świętego w Żabnie. Po Mszy - obchody rocznicowe w Gminnym Centrum Kultury (m.in. projekcja impresji filmowej Krzysztofa Wójcika pt. "Pamiętamy" i otwarcie wystawy fotograficznej "Katyń II").
18:00 Msza Święta w intencji ofiar Tragedii pod Smoleńskiem w Kościele OO. Bernardynów w trzecią rocznicę. Po Mszy przemarsz pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odbędą się główne obywatelskie uroczystości rocznicowe w Tarnowie.
TORUŃ
W trzecią rocznice Tragedii Smoleńskiej powstanie w Toruniu epitafium upamiętniające Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonkę Marię i wszystkich, którzy w drodze do Katynia zginęli wraz z Nimi.
Zostanie ono odsłonięte i poświęcone w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia 2013 r. o godz. 15.00 przy Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu przy ul. Świętej Faustyny 7 przez Ordynariusza Diecezji Toruńskiej ks. bp. dra Andrzeja Suskiego.
WROCŁAW
Dolnośląskie uroczystości zainauguruje II Koncert "Artyści o Smoleńsku", który odbędzie się już 6 kwietnia w kościele św. Antoniego z Padwy o godz. 19.00, bezpośrednio po Mszy św. w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej (godz.18.00). Wystąpią znani pieśniarze i poeci, m.in. Krzysztof Koehler czy Jacek Kowalski. Koncert (współorganizowany przez wrocławski oddział Solidarnych 2010) poprowadzi pomysłodawca i główny organizator uroczystości Donat Kamiński.
17 kwietnia o godz. 18.00 we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury odbędzie się koncert kameralny "Smoleńskie echa".
ZABRZE
10 kwietnia 2013 r. o godzinie 8:41, przy tablicach znajdujących się w Parku Poległych Bohaterów (róg ul. Wolności i Al. Korfantego) odbędzie się uroczystość, podczas której władze Miasta Zabrze oddadzą hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
26. „Sopot przeprasza za Tuska”
„Sopot przeprasza za Tuska”
Przed domem Donalda Tuska w Sopocie odbyła się demonstracja,
podczas której sopocianie przepraszali za premiera. Powodem manifestacji
była przypadająca w środę 3. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem.
Wśród zgromadzonych przed domem premiera widniał duży transparent z
napisem „Sopot przeprasza za Tuska”. Wznoszono także okrzyki „Chcemy
prawdy o Smoleńsku”, „Zdrajcy pod sąd”, „Rząd pod sąd”.
- Przeprosiliśmy jako sopocianie, jako kaszubi za to, że nasze
miasto, nasz region są związane z osobą premiera, który przynosi wstyd i
hańbę wszystkim Polakom i Polsce – powiedział Michał Stróżyk.
Jak podkreśla Michał Stróżyk – powodem demonstracji była 3. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem.
- Tak naprawdę mamy do czynienia z dwoma katastrofami. Jedna
katastrofa to jest to, co zdarzyło się 10 kwietnia. Druga natomiast to
jest to, z czym mamy do czynienia przez ostatnie 3 lata czyli fakt, że
nasz rząd nie robi nic, aby wyjaśnić to, co stało się w Smoleńsku – akcentował Michał Stróżyk.
Dodał, że na chwilę obecną nie mamy ani czarnych skrzynek, ani wraku samolotu, co budzi duże wątpliwości.
- Przez ostatnie 3 lata tak naprawdę mamy do czynienia z planowym i
zorganizowanym zacieraniem śladów, a nie wyjaśnianiem katastrofy. I to
budzi daleko idące wątpliwości. Gdyby nasz rząd i ludzie odpowiedzialni
za to mieli „czyste sumienie” w tej sprawie to nie przeszkadzałoby im
np. powołanie międzynarodowej komisji. Powołanie tej komisji budzi w
nich natomiast agresję i lęk, co również pozwala wysnuć wniosek, że
obawiają się faktów związanych z 10 kwietnia 2010 – podkreślił Michał Stróżyk.
Pomimo tego, że wniosek o demonstrację został zgłoszony w terminie,
Urząd Miasta idzie w zaparte, że nie dostał żadnych informacji i upiera
się przy tym, że demonstracja odbyła się nielegalnie.
Manifestacja pod domem Tuska nielegalna? Organizator nie przesłał zdjęcia [AKTUALIZACJA]
W poniedziałek o godz. 18 pod sopockim domem premiera Donalda Tuska
odbyła się manifestacja pt. "Sopot przeprasza za Tuska". Zdaniem
sopockiego magistratu zgromadzenie było nielegalne.
Rozmawiałam z panem Stępniem i powtarzam: to pismo do niego nie dotarło
- zapewnia Dyksińska. - Co więcej, pan Stróżyk jako organizator
powinien do pisma dołączyć swoją fotografię, a następnie otrzymać
identyfikator, którym mógłby się potem legitymować. W świetle
obowiązującego prawa organizator jakiejkolwiek manifestacji ma obowiązek
to zrobić, a pan Stróżyk tego nie uczynił.
-
Rzeczywiście, tym razem nie przesłałem zdjęcia - przyznaje organizator
manifestacji. - Ale urząd ma kilkanaście moich zdjęć, bo manifestacje
różnego rodzaju organizuję przeciętnie raz w miesiącu. Jeśli brak
zdjęcia jest powodem do uznania manifestacji za nielegalną, to dla mnie
jest to farsa. Ale szczerze mówiąc, nie jestem zdziwiony. To nie
pierwszy raz, gdy sopocki magistrat rzuca nam kłody pod nogi. Szkoda
tylko, że w urzędzie zapominają, iż jest to inicjatywa mieszkańców
Sopotu, ludzi zarówno starych, jak i młodych, którzy chcą i będą zadawać
pytania odnośnie smoleńskiej katastrofy.
AKTUALIZACJA, godz. 18:38.
Manifestacja już się zakończyła. Była legalna, gdyż liczba
uczestników nie przekroczyła 15 osób. - Nie nastawiałem się na wysoką
frekwencję. Wiele osób od nas przygotowuje się do wyjazdu do Warszawy na
obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Chodziło nam tylko o
zaznaczenie obecności i zasygnalizowanie problemu - powiedział nam
Stróżyk.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
27. Rocznica katastrofy
Rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia w Gdańsku przemaszerują w ciszy ulicami miasta
W środę, 10 kwietnia, przemaszerują ulicami Gdańska, by
upamiętnić trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wydarzenie
zainicjował Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Marsz
poprzedzi msza święta w kościele Świętej Brygidy w Gdańsku. Początek
o...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
28. GW i TVN24
Przez Warszawę przejdą trzy zwarte grupy smoleńskie. Przed nami paraliż miasta [GRAFIKA]
Obchody
oficjalne na Powązkach. A na Trakcie Królewskim uroczystości pod
patronatem PiS. Kluby "Gazety Polskiej" zapowiadają "patriotyczny najazd
na Warszawę". Przy okazji rocznicy środowiska prawicowe postanowiły
zadbać o organizacyjną tożsamość: występują pod różnymi własnymi hasłami
i banerami.
Rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w Warszawie, Katyniu i Smoleńsku
W środę, 10 kwietnia mijają trzy lata od katastrofy
smoleńskiej. Państwowe obchody rocznicy odbędą się w Świątyni
Opatrzności Bożej w Warszawie. Przedstawiciele rządu i prezydenta udadzą
się też na uroczystości w Katyniu i Smoleńsku.
Z kolei społeczne obchody organizują na Krakowskim Przedmieściu m.in. Prawo i Sprawiedliwość i kluby "Gazety Polskiej".
Poświęcenie fragmentu pomnika
Państwowe uroczystości związane z katastrofą smoleńską organizowane
przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczną się 10
kwietnia o godz. 13 w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. W świątyni
zostanie odprawiona msza św. z udziałem kard. Kazimierza Nycza w
uroczystościach ma wziąć udział minister kultury Bogdan Zdrojewski. W Centrum Opatrzności Bożej zaplanowano także poświęcenie fragmentu
pomnika, który w przyszłości ma stanąć w Smoleńsku. Na pomniku w formie
wysokiego i długiego muru znajdą się nazwiska wszystkich ofiar
katastrofy.
Wcześniej na warszawskich Powązkach odbędzie się
uroczystość złożenia wieńców przy pomniku ofiar katastrofy i na grobach
osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. W uroczystości ma wziąć
udział premier Donald Tusk, który później tego dnia wybiera się z wizytą
do Nigerii.
Uroczystości na miejscu katastrofy
Na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku rząd będą reprezentować szef
KPRM Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz
i minister obrony Tomasz Siemoniak. Prezydenta reprezentować będzie
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.
W Katyniu i Smoleńsku w ramach obchodów odprawione zostaną msze
święte, zaplanowano także złożenie wieńców w asyście wojskowej oraz
zapalanie zniczy, także w pobliżu pasa startowego na lotnisku pod
Smoleńskiem. W obchodach mają wziąć udział także sekretarz Rady Ochrony
Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert, przedstawiciel prezydium
Sejmu oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.
Msza w Pałacu Prezydenckim
Prezydent Bronisław Komorowski ma wziąć udział w mszy świętej, która
zostanie odprawiona przed południem w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w
Warszawie. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone zostały rodzin
osób, które zginęły w smoleńskiej katastrofie i były związane z
prezydencką kancelarią. Przedstawiciele kancelarii mają tez złożyć kwiaty pod tablicą na
Krakowskim Przedmieściu, a także w innych miejscach upamiętniających
ofiary katastrofy smoleńskiej.
Obchody rocznicy katastrofy
smoleńskiej w Sejmie rozpoczną się o godz. 7.15 mszą św. w sejmowej
kaplicy. Potem parlamentarzyści mają złożyć kwiaty przed dwiema
tablicami jedna z nich upamiętnia 18 parlamentarzystów - ofiary
katastrofy smoleńskiej, druga - byłego marszałka Sejmu Macieja
Płażyńskiego, który także zginął w Smoleńsku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
29. nowy minister MSW chce sie wykazać?
Ambasada Rosji otoczona barierami. Dziś manifestacja
Przed budynkiem ambasady Rosji od strony ul. Belwederskiej policja
ustawiła szpaler metalowych barierek. To przygotowania przed zaplanowaną
na godz. 18 manifestacją, którą organizują środowiska...
Na miejscu jest już wiele samochodów policji, które będą zabezpieczały
manifestację - poinformował przed godz. 16 nasz reporter.
"Na Belweder!", "Na Moskwę!", "Putin morderca!" - takie hasła
skandowali przed ambasadą uczestnicy podobnej manifestacji, którą klub
"Gazety Polskiej" zorganizował rok temu. Wśród krzyków spalono kukłę
Władimira Putina. - Zdrajców, zbrodniarzy i szczury, które nami rządzą,
odsunąć musimy od władzy - tak zgromadzony pod przedstawicielstwem Rosji
ok. 700-osobowy tłum zagrzewał Michał Stróżyk, działacz klubów "Gazety
Polskiej".
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
30. WARSZAWACentralnym punktem
WARSZAWA
Centralnym punktem na mapie obchodów będzie oczywiście Warszawa. Już
na dzień poprzedzający rocznicę katastrofy – 9 kwietnia Solidarni 2010
zapowiadzieli demonstrację pod Ambasadę Rosyjską, a także przemarsz pod
siedzibę premiera i prezydenta.
10 kwietnia o godzinie 15.00 członkowie stowarzyszenia
Solidarni 2010 zbierają się na Placu Trzech Krzyży, skąd nastąpi ich
przemarsz pod Pałac Prezydencki z 96-cioma portretami ofiar katastrofy
smoleńskiej.
Nie tylko Solidarni 2010 planują uczcić pamięć 96 pasażerów Tupolewa.
Stołeczny oddział PiS już zaprezentował swój plan obchodów. Już
o godz. 8:00 w Kościele Seminaryjnym p.w. Wniebowzięcia NMP i św.
Józefa Oblubieńca (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54) zostanie
odprawiona Msza święta w intencji ofiar katastrofy.
41 minut później zawyją syreny, a przed Pałacem Prezydenckim (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48) odbędzie się Apel Poległych.
Po południu o godz. 15:00 - również przed Pałacem Prezydenckim -
rozpocznie się koncert „Tryptyk Smoleński”. Półtorej godziny później, o
godz. 16:30 przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po
wystąpieniu brata śp. Lecha Kaczyńskiego, będzie miała miejsce premiera
filmu „Prezydent”.
Pokaz obrazu poświęconego tragicznie zmarłemu przywódcy państwa, nie będzie jedynym kulturalnym akcentem tego dnia. W
Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela (ul.
Kanonia 6) o godz. 18:30 rozpocznie się Koncert Pamięci, podczas którego
melomani będą mogli podziwiać kompozycje Michała Lorenca. Po zaprezentowaniu muzyki znanego kompozytora, zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Około godziny 20:00, po Mszy świętej z bazyliki wyruszy Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki. To właśnie tam będzie miało miejsce uwieńczenie uroczystości rocznicowych.
WROCŁAW
W dniu rocznicy katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia na ul.
Świdnickiej i Rynku zostaną zaprezentowane portrety ofiar tragedii,
które będzie można oglądać od godz. 15.30 do godz. 17. W tym samym czasie zostaną złożone kwiaty pod pamiątkowymi tablicami: o
godz. 15.30 - pod tablicą śp. Jerzego Szmajdzińskiego na ul.
Oporowskiej, 15 minut później - pod tablicą śp. Aleksandry Natalii –
Świat na pl. Solnym, natomiast o godz. 16. 45 kwiaty zostaną złożone pod
tablicą śp. Janiny Natusiewicz-Mirer przy ul. Purkyniego. Niebawem, bo już o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny na Piasku. Po niej, spod
kościoła ruszy Marsz Milczenia, który przejdzie wrocławskimi ulicami na
Rynek miasta, gdzie zakończą go krótkie przemówienia. Już o godz. 20.00
na pl. Gołębi będzie miał miejsce Apel Pamięci.
Kilka dni później, już 17 kwietnia o godz. 18.00 we wrocławskim
Klubie Muzyki i Literatury odbędzie się koncert artystyczny „Kiedy wokół
mgła”.
BYDGOSZCZ
Uroczystości odbędą się również w Bydgoszczy. 10 kwietnia o
godz. 18 w kościele przy pl. Kościeleckich zostanie odprawiona Msza św. w
intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Po jej zakończeniu, uczestnicy przemaszerują na Stary Rynek, gdzie o 19.45 odbędzie się wiec upamiętniający poległych.
GDAŃSK
Ciekawy charakter będą miały uroczystości na Wybrzeżu. 10
kwietnia ulicami Gdańska przejdzie Marsz Milczenia w Intencji Ofiar
Katastrofy. Pochód wyjdzie sprzed kościoła Świętej Brygidy, a zakończy
przy pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej. Marsz poprzedzi Msza Święta w kościele Świętej Brygidy o godz. 18.30.
- piszą organizatorzy marszu.
Jak podkreśla poseł Maciej Łopiński z Ruchu Społecznego im. Lecha
Kaczyńskiego, marsz ma charakter obywatelski, ponadpolityczny i pragnie
zgromadzić wszystkich tych ludzi, którym „bliska jest pamięć osób, które
poniosły śmierć w wyniku katastrofy w Smoleńsku”.
- dodaje Maciej Łopiński.
OLSZTYN
Mieszkańcy Olsztyna rozpoczęli obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej już 7 kwietnia.
Natomiast dokładnie w dniu kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej, 10
kwietnia o godz. 18 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Po niej, o godzinie 19 w Sali Koncertowej Państowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina rozpocznie się „Koncert Polski”.
W programie przewidziano utwory fortepianowe Fryderyka Chopina i
Witolda Lutosławskiego w wykonaniu uczniów PSM z klasy prof. Marzeny
Bieńkuńskiej, a także występ Chóru Bel Canto pod dyrekcją prof. Jana
Połowianiuka w repertuarze pieśni patriotycznych. Koncert poprowadzi aktor Teatru im. Stefana Jaracza Grzegorz Jurkiewicz.
Olsztyńskie obchody organizuje Zarząd Okręgowy Prawa i
Sprawiedliwości, Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Akcja
Katolicka Archidiecezji Warmińskiej Stowarzyszenie Pro Patria,
Stowarzyszenie Święta Warmia, a także Klub Gazety Polskiej.
CZĘSTOCHOWA
W środę, 10 kwietnia w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej
Górze o godz. 18.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp.
prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz wszystkich
poległych pod Smoleńskiem. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita
częstochowski abp Wacław Depo. Po Mszy św. wierni przejdą pod
Epitafium Smoleńskie złożyć hołd ofiarom, gdzie będą uczestniczyć w
apelu poległych, który poprowadzi O. Dariusz Cichor, Definitir Generalny
Zakonu Paulinów.
- czytamy w komunikacie ojców i braci paulinów.
TORUŃ
Bardzo uroczysty charakter miały również toruńskie obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej, które odbyły się 7 kwietnia. Jak
poinformował poseł Zbigniew Girzyński (PiS), w Toruniu powstało
wyjątkowe epitafium upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z
małżonką, a także inne ofiary tragedii.
TARNÓW
10 kwietnia w kościele pw. Ducha Świętego w Żabnie o godz. 16
zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i
tragedii smoleńskiej, a po niej w Gminnym Centrum Kultury
odbędzie się projekcja impresji fimowej Krzysztofa Wójcika pt.
"Pamiętamy" i otwarcie wystawy fotograficznej "Katyń II".
Również wieczorem, choć już w Kościele Ojców Bernardynów o
godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar katastrofy, a po
niej nastąpi przemarsz pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie - jak informuje pomniksmolensk.pl - odbędą się główne obywatelskie uroczystości rocznicowe w Tarnowie.
KRAKÓW
Bardzo bogaty program mają krakowskie obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Mieszkańcy
dawnej stolicy Polski zgromadzą się u stóp Wawelu 10 kwietnia już o
godz. 8.41 - jak piszą organizatorzy uroczystości – w „symbolicznej,
tragicznej godzinie śmierci Polaków”. Wcześniej, odśpiewane zostaną
pieśni patriotyczne, a między 9:20 a 8:35 uczestnicy obchodów przejdą
drogę między ul. Grodzką a Krzyżem Katyńskim.
Po symbolicznej minucie ciszy, odbędzie się apel poległych i złożenie kwiatów. Hymn i zakończenie marszu poprzedzą przemówienia.
Uroczystości zakończy Msza św. o godz. 10 w intencji śp. Janusza Kurtyki.
Patronat nad krakowskimi obchodami objęła wdowa po targiczne zmarłym prezesie IPN – Zuzanna Kurtyka.
Rocznicę wielkiej narodowej tragedii uczci również Nowa Huta.
Proboszcz parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny
ks. Adam Podbiera i prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 Zuzanna
Kurtyka zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy
pamiątkowej „Krzyż smoleński okryty całunem milczenia”, która odbędzie
się w niedzielę, 14 kwietnia o godz. 13.00 w kościele p.w. św. Józefa
Oblubieńca Najświętszej Marii Panny.
Poźniej, o godz. 14:30, zostanie wykonana kompozycja muzyki klasycznej „Modlitwa i Pamięć” Wincentego z Krakowa.
Wystąpią: Zuzanna Kurtyka (słowo mówione), Chór Vox Populi
(przygotowanie Rafał Marchewczyk), Chór Salt Singers (przygotowanie
Maciej Kozłowski), a także soliści: Agnieszka Drabent (sopran), Joanna
Święczek (alt), Maciej Sieczka (tenor), Marcin Korbut (bas).
Przewidziano również koncert Krakowskiej Młodej Filharmonii – Orkiestry
Symfonicznej ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie (w roli dyrygenta Tomasz
Chmiel).
- informują organizatorzy uroczystości.
Później, o godz. 17:30 w Archikatedrze Wawelskiej zostanie
odprawiona Msza Święta w intencji śp. pary prezydenckiej – Marii i Lecha
Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar tragedii smoleńskiej. Ta część uroczystości stanowi inicjatywę Klubu Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki.
Po niej odbędzie się przejście pod Krzyż Narodowej Pamięci (Krzyż
Katyński), gdzie zostanie złożona wiązanka kwiatów, a uczestnicy odmówią
modlitwę i podzielą się rozważaniami poświęconymi pamięci Ofiar i
Polsce.
- apelują organizatorzy.
Następnego dnia, 11 kwietnia o godz. 18:00 w Kościele p.w.
Matki Boskiej Częstochowskiej (os. Szklane Domy 7) zostanie odprawiona
uroczysta Msza Święta w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego
małżonki Marii oraz wszystkich ofiar tragedii. Później,
uczestnicy nabożeństwa przejdą pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki,
gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Inicjatorem uroczystości
już po 10 kwietnia są lokalni działacze PiS.
SULEJÓWEK
W Sulejówku - po 10 kwietnia - również nie zabraknie okazji, aby
uczcić ofiary największej katastrofy lotniczej w dziejach Polski.
W tym mieście w uroczystości włączyły się również miejscowe władze. Pod
egidą Urzędu Miasta Sulejówek 13 kwietnia odbędzie się uroczystość
odsłonięcia tablicy smoleńskiej w kościele, którą poprzedzi Msza św. w
intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej o godz. 12
oraz akademia ku czci poległych.
BIEZDROWO
Okazuje się, że również mieszkańcy mniejszych miejscowości chcą, aby
data 10 kwietnia nabrała w ich stronach szczególnego wymiaru. Tak jest
również w Biezdrowie k. Wronek, gdzie obchody odbędą się 14
kwietnia. Rozpoczną się o godz. 10. 30 od Mszy św. O 11.40
przedstawiciel Rodzin Katyńskich odsłoni Pomnik Pamięci.
Pięć minut później zostaną odczytane nazwiska ofiar katastrofy
smoleńskiej. Zaplanowano również złożenie kwiatów, przemówienia gości,
program artystyczny w wykonaniu uczniów gimnazjum, a na koniec
poczęstunek dla uczestników obchodów.
AUGUSTÓW
Prawdziwym wzorem dla innych miast może być Augustów, gdzie
obchody trwają od kilku dni. 14 kwietnia w pobliskim Bargłowie
Kościelnym o godz. 9.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w
intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ponadto, odbędzie się
koncert pamięci w wykonaniu uczniów tamtejszej szkoły. Uroczystość
będzie miała miejsce w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w
Bargłowie Kościelnym.
Trzy godziny później w Augustowie zostanie odprawiona uroczysta Msza
święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice pw.
Najświętszego Serca Jezusowego. Na placu przed świątynią, pod Pomnikiem
Smoleńskim, zostaną złożone kwiaty.
Wszystkim uroczystościom będzie towarzyszyć I Wojewódzki Konkurs
Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu
prawdy o Katyniu i Smoleńsku”.
Obchody organizuje specjalnie powołany społeczny komitet.
JASŁO
10 kwietnia
8.00 Modlitwa przy grobie śp. senatora Stanisława Zająca /Jasło – Cmentarz ul. Mickiewicza/
8.30 Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy 10
IV 2010 r. w Smoleńsku /Jasło – Pomnik „Golgota Wschodu”
ul. Mickiewicza/
18.00 Msza św. w intencji śp. Stanisława Zająca i ofiar katastrofy smoleńskiej /Jasło – Kościół
oo. Franciszkanów/
19.00 Promocja książki „Kościół katolicki i Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie
(1939 -1945)”. Spotkanie z autorem dr. Robertem Zapartem /Jasło –Sala św. Maksymiliana przy Kościele oo. Franciszkanów/
13 kwietnia
9.00 Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej oraz ofiar Katynia /Święcany – Kościół Parafialny/
10.30 Start Biegu Pamięci senatora Stanisława Zająca /Święcany – Remiza OSP/
14.00 Zakończenie Biegu. Wręczenie nagród / Trzcinica – Skansen „Karpacka Troja/
Organizatorzy: Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca,
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Miasto Jasło, Gmina
Jasło, OSP Święcany
CHICAGO
Również Polacy za oceanem nie zamierzają milczeć 10 kwietnia. Jak informuje portal pomniksmolensk.pl, chicagowskie obchody 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą obfitowały w liczne wydarzenia.
W programie przewidziano m.in. Mszę św. za Ojczyznę i ofiary
katastrofy smoleńskiej, spotkanie z Magdaleną Mertą i Andrzejem
Melakiem, projekcje: filmu Anity Gargas „Anatomia upadku”, dokumentu
„Gdzie był Bóg w Smoleńsku” autorstwa Grzegorza Górnego i Tomasza
Terlikowskiego czy obrazu Marii Dłużewskiej „Testament”.
Honorowy patronat nad chicagowskimi uroczystościami, które rozpoczęły się już 9 kwietnia, objęli m.in. Jarosław
Kaczyński, dr Zuzanna Kurtyka, ks.Zdzisław Torba – proboszcz parafii
Świętego Ferdynada, ks.Jacek Wrona - proboszcz parafii Świętego
Władysława, ks. Andrzej Maślejak – proboszcz parafii Świętej Trójcy
siostra i Anna Strycharz – przełożona Sióstr Misjonarek w Chicago.
SYDNEY
Nieco skromniejszy charakter będą miały uroczystości w Sydney. W
Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Marayong zostanie
odprawiona Msza św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.
- piszą organizatorzy obchodów.
HOUSTON
Również Polacy z Houston nie chcą pozwolić na zapomnienie o 10 kwietnia 2010 roku. W
minioną niedzielę, 7 kwietnia w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej
została oprawiona Msza św. w intencji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego,
jego małżonki oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.
- czytamy w oświadczeniu organizatorów.
Inicjatorzy uroczystości podkreślają, że Polacy modlili się w
Huston za dusze Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego Prezydenta RP na
uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego, a także 93 innych osób, które
zginęły w drodze na obchody 70. rocznicy sowieckiej zbrodni w lesie
katyńskim.
Nie brakuje jednak gorzkich słów.
- piszą organizatorzy uroczystości w Houston.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
31. W rocznicę katastrofy pod
W rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem zapraszamy do udziału
we Mszy świętej w intencji śp. Janusza Kurtyki, Prezesa IPN w latach
2005-2010 i śp. Janusza Krupskiego, Zastępcy Prezesa IPN w latach
2000-2006.
Msza zostanie odprawiona 10 kwietnia 2013 r. (środa) o godz.
9.00 w Kościele Wszystkich Świętych, przy Placu Grzybowskim w
Warszawie. Po Mszy, o godz. 10.15 Prezes IPN wraz z Dyrektorami
Oddziałów Instytutu złoży kwiaty pod tablicą upamiętniającą śp. Janusza
Kurtykę na budynku IPN przy ul. Towarowej 28.
Zapraszamy również prezentację filmu Pawła Nowackiego i Arkadiusza
Gołębiewskiego pod tytułem "Niepodległy" poświęconego postaci śp.
Janusza Krupskiego (1951-2010), który w latach 2000-2006 pełnił funkcję
Zastępcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Projekcja odbędzie się we
wtorek 9 kwietnia, o godz. 17:30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza
Kurtyki "Przystanek Historia".
Tak wygląda dziś miejsce katastrofy smoleńskiej - zobacz galerię zdjęć.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
32. Gazeta Wyborcza raportuje
Przed budynkiem ambasady Rosji od strony ul. Belwederskiej policja ustawiła szpaler metalowych barierek. O godz. 18 rozpoczęła się manifestacja, którą organizują środowiska powiązane z "Gazetą Polską".
- Na miejscu jest wiele samochodów policji, które zabezpieczają manifestację - mówi nasz reporter. - Więcej tu jednak na razie mundurowych niż protestujących - dodaje. Na miejsce przyszli sprzedawcy okolicznościowych znaczków. Za 5 zł można kupić taki z podobizną Lecha Kaczyńskiego. Inni przynieśli maski z podobizną Donalda Tuska i banery, na których widnieje napis "Tuskoland" czy "Mord Smoleński". Na razie zebrało się tutaj 200 osób. O godz. 18.10 policja zamknęła przejazd ul. Belwederską na odcinku prowadzonej manifestacji. Autobusy miejskie zostały skierowane na objazdy.
Dzień przed rocznicą katastrofy. Ambasada Rosji otoczona barierkami. "Tuskoland"
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
33. foto: Tomasz Hamrat/Gazeta
Przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie odbywa się
protest przeciwko przetrzymywaniu dowodów ws. katastrofy smoleńskiej
przez Rosjan. Manifestację organizuje Młodzieżowy Klub "Gazety
Polskiej". Czytaj naszą relację na żywo!
19.14 Prostujący zapowiedzieli, że dzisiaj będą demonstrowali również przez Kancelarią Premiera
19.05 Ludzie zgromadzeni przed rosyjską ambasadą wznoszą okrzyki "osądzimy Tuska"
18.56 Reżyser Ewa
Stankiewicz, liderka Solidarnych 2010 pdczas przemówienie stwierdziła:
"nie wiemy, czy Donald Tusk to zdrajca, czy jest współwinny". - Życzę
wam wolnej Polski - powiedziała.
18:45 Piotr
Lisiewicz: "Donald Tusk uciekał już w Dolomity, teraz ucieka do Nigerii.
Na pewno nie ucieknie do Australii, bo tam może spotkać dr. Grzegorza
Szuladzińskiego [eksperta smoleńskiego zespołu Antoniego Macierewicza -
przyp. niezalezna.pl]". Dziennikarz podkreśla też, że morderstwa należą
do kanonu politycznego Kremla
18:40 Według
szacunków naszego reportera przed siedzibą rosyjskiej ambasady
demonstruje już około tysiąca osób. Wciąż dochodzą nowi manifestanci
18:38 Przemawiać zaczyna Piotr Lisiewicz, szef działu krajowego "Gazety Polskiej".
18:32 Szczególną uwagę zwraca duży baner z napisem "10.04.10 Pamiętamy" i twarzami Donalda Tuska i Władimira Putina
OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ!
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
18:28 Swój występ zaczyna bard Strefy Wolnego Słowa, Paweł Piekarczyk
18:25 Wystąpienie Tomasza Sakiewicza zostaje przyjęte brawami. Słychać okrzyki: "Donald Tusk, dymisja!"
18:21 Tomasz
Sakiewicz kontynuuje: "Jedyne, co wam zostało, to powiedzieć przepraszam
i do widzenia." I mówi: "Zapraszam jutro pod Kancelarię Premiera.
Musimy obudzić Polaków. Tuska nie obudzimy, będzie w Nigerii".
18:18 "Wasz czas się kończy wraz z rosyjskim imperium. Będziecie musieli spojrzeć ludziom w oczy" - mówi Tomasz Sakiewicz.
18:14 Przed ambasadą pojawiło się bardzo dużo młodzieży. Demonstrację zabezpiecza spora grupa policjantów.
18.10 Protestujący odśpiewali Hymn.
18:03 Wśród gromadzących się ludzi jest Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
(fot. Piotr Kotomski)
18:01 Przed
budynkiem ambasady widać coraz więcej ludzi (na razie jest kilkaset
osób). Na transparentach hasła z postulatami zwrotu wraku, jest też
tablica "Rosja bez Putina. Polska bez Tuska"
http://niezalezna.pl/40206-protest-przed-rosyjska-ambasada-nasza-relacja
Po godzinie 19, po oficjalnym rozwiązaniu zgromadzenia, demonstranci,
skandując: "Na Belweder" i "Komorowski, zdrajca Polski", wyruszyli w
kierunku Belwederu, kancelarii premiera i Pałacu Prezydenckiego. Przed
Belwederem zebrani skandowali m.in. "Bronek do Moskwy" oraz "Komorowski,
zdrajca Polski".
Policja nie interweniowała, a jedynie asystowała pochodowi. Rzecznik
KSP asp. Mariusz Mrozek powiedział PAP, że podczas demonstracji nie
odnotowano incydentów.
Według służb porządkowych w manifestacji uczestniczyło 1100 osób.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
34. Bronek odwalił, swoim urzędnikiem
Wieniec pod tablicą na Krakowskim Przedmieściu
Minister Olgierd Dziekoński w przededniu trzeciej rocznicy
katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem złożył wieniec pod tablicą na
Krakowskim Przedmieściu poświęconą pamięci ofiar katastrofy.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
35. 3. rocznica katastrofy
3. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody także w woj. śląskim [PROGRAM OBCHODÓW]
W Krakowie Marta Kaczyńska
będzie w środę rano uczestniczyła w mszy św. w krypcie Katedry na
Wawelu. 0 8.41 wraz z parlamentarzystami PiS złoży kwiaty na sarkofagu
rodziców.
Parlamentarzyści i działacze PiS złożą kwiaty na grobie Janusza
Kurtyki na Cmentarzu Rakowickim i na grobach innych ofiar katastrofy.
PSL organizuje uroczysty apel przy grobie posła Wiesława Wody na
Cmentarzu Rakowickim.
Przed południem w Katowicach i
Będzinie działacze PO złożą kwiaty na grobach Krystyny Bochenek i
Grzegorza Dolniaka. Na Jasnej Górze o godz. 18.30 odprawiona zostanie msza w intencji ofiar katastrofy pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.
Koszaliński PiS rozdawać będzie w centrum miasta tulipany Marii
Kaczyńskiej, otworzy wystawę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu i
organizuje pokaz filmu Gazety Polskiej "Prezydent".
W Nowym Sączu po mszy odprawionej w intencji Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego
zaplanowano złożenie kwiatów pod pierwszym w Polsce obeliskiem
smoleńskim, odsłoniętym w niecałe trzy tygodnie po tragedii,
upamiętniającym sześć ofiar związanych z Sądecczyzną i Marcinkowicami:
Lecha Kaczyńskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Macieja Płażyńskiego, gen.
Franciszka Gągora, o. Józefa Jońcę i bp. Tadeusza Płoskiego.
Płocki SLD organizuje o godz. 17.30 spotkanie przed dawnym biurem
poselskim posłanki Jolanty Szymanek-Deresz i złożenie kwiatów pod
tablicą pamiątkową. PiS na swoje uroczystości, m.in. mszę i marsz
pamięci, zaprasza 14 kwietnia.
Radom uczci pamięć członka załogi Tu-154M kapitana Artura Ziętka, któremu poświęcona będzie okolicznościowa wystawa.
We Wrocławiu otwarta zostanie "Galeria Pamięci" z portretami ofiar
katastrofy, działacze PiS złożą kwiaty pod tablicami m.in. Jerzego
Szmajdzińskiego, Aleksandry Natalii-Świat, Władysława Stasiaka.
Pamięć ofiar uczci także dowódca Sił Powietrznych gen. Lech Majewski
wraz z delegacją oficerów i pracowników Dowództwa Sił Powietrznych,
składając kwiaty na grobach załogi Tu-154M: mjr. pil. Arkadiusza
Protasiuka, kpt. pil. Artura Ziętka oraz stewardesy Justyny Moniuszko.
W wielu pozostałych miastach kraju, m.in. w Lublinie, Szczecinie,
Olsztynie, Opolu, Bydgoszczy, Kielcach, Poznaniu odbędą się uroczystości
wojskowe, apele pamięci, odprawione będą msze organizowane przez PiS i
Kluby Gazety Polskiej. Wieczorem ulicami Szczecina, Gdańska, Wrocławia,
Łodzi przejdą marsze milczenia.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
36. Gazeta Wyborcza atakuje-Katarzyna Wiśniewska
"Niektórzy duchowni, biskupi, nie zamierzają wyjść ze smoleńskiej mgły" [KOMENTARZ]
Spokój zamiast jątrzenia - to najlepsze, co mógłby zaproponować
Kościół przed trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej, która, wszystko
na to wskazuje, i tak będzie przez prawicę wykorzystana do snucia
nieprawdopodobnych teorii o przyczynach wypadku z 2010 r. i walenia w
rząd. Kościół po katastrofie się pogubił.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
37. Protestujący przed ambasadą
Tysiąc osób demonstrowało wieczorem przed ambasadą Rosji w Warszawie,
domagając się natychmiastowego zwrotu wraku samolotu Tu-154. Uczestnicy
manifestacji wykrzykiwali antyrządowe hasła.
Po godz. 19 manifestanci ruszyli w kierunku Belwederu, kancelarii
premiera i Pałacu Prezydenckiego.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl