"Miesięcznik Egzorcysta": Dlaczego miliony osób nie wychodzą z domu bez czerwonej nitki?

avatar użytkownika Maryla

Miesięcznik Egzorcysta”: Dlaczego miliony osób nie wychodzą z domu bez czerwonej nitki?

- Myliłby się ten, kto by uważał, że zjawiska fetyszyzmu religijnego to w naszych czasach pozostałości występujące tylko w głębokiej egzotyce.  Wystarczy rozejrzeć się wkoło, w biurze, na stacji benzynowej, w kawiarni – wyznawców „cywilizowanego” fetyszyzmu nie brakuje. Co więcej, im wyższą pozycję społeczną ktoś osiąga, tym częściej zakłada taki czy inny amulet lub talizman, choćby wspomnieć tylko o Pierścieniu Atlantów, czerwonej nitce czy oku Horusa – pisze we wstępie do najnowszego, lutowego wydania „Miesięcznika Egzorcysta” redaktor naczelny, Artur Winiarczyk. Numer ten właśnie trafił do sprzedaży.

Tematem przewodnim bieżącego wydania są amulety i wiążące się z ich użytkowaniem zagrożenia. Skąd pochodzą popularne, współczesne talizmany? Do jakiej symboliki nawiązują? Skąd wzięła się ich popularność? I, przede wszystkim, czym grozi wiara w ich moc? Na te i inne nurtujące pytania odpowiadają autorzy kolejnych artykułów.

Janusz Dorszw artykule „Władca pierścienia” przedstawia Czytelnikom legendę Atlantydy i jej mieszkańców. Historia
ta stanowi ilustrację dla narodzin, przybliżanego w tekście, mitu o nadprzyrodzonych mocach pierścienia Atlantów. Autor wyjaśnia między innymi skąd wzięła się jego ogromna popularność. W artykule nie brakuje również historii ludzi, którzy ulegli modzie na noszenie pierścienia i doświadczyli jego zgubnego wpływu.

Ks. dr hab. Aleksander Posackiwyjaśnia natomiast symbolikę zawartą w pierścieniu Atlantów i przestrzega: „wszystkie składowe elementy Pierścienia Atlantów mają otworzyć osobę noszącą ten talizman na demoniczne działanie Szatana. Jest to znak duchowej przynależności. Wszystkie zawarte w nim wzory są w ten wyrafinowany sposób celowo zaprojektowane”.

Wiara w talizmany i amulety jest sprzeczna z wiarą w Bogadodaje ks. dr Andrzej Wołpiuk. Na tytułowe pytanie artykułu „Nosić czy nie nosić?”, którego jest autorem, odpowiada stanowczo: - We wszystkich epokach dziejów chrześcijaństwa osąd Kościoła na temat magicznych praktyk pozostał niezmieniony – należą one do kategorii praktyk bałwochwalczych.

W bieżącym numerze „Miesięcznika Egzorcysta” znalazły się również teksty wykraczające poza wspomnianą tematykę amuletów. Jednym z nich jest artykuł Grzegorza Górnego poświęcony anoreksji, chorobie skutkującej najwyższą śmiertelnością spośród wszystkich chorób psychicznych. Autor ukazuje tu interesującą zależność. Otóż wśród projektantów mody lansujących zagłodzony model kobiecości (dziś statystyczna modelka waży mniej niż 50 kg) „bardzo wpływowi są zadeklarowani geje. Homoseksualistami byli lub są tacy dyktatorzy mody jak: Yves Saint Laurent, Gianni Versace, Valentino Garavani, Jean Paul Gaultier, Tom Ford czy Domenico Dolce i Stefano Gabana. Preferują oni efebiczny, chłopięcy ideał urody: małe piersi, brak bioder, płaski brzuch”.

We wstępie do lutowego numeru Artur Winiarczyk pyta: - Czym różni się golas z liśćmi palmy na pupie, dmuchający w  piszczałkę, od szanownego  prezesa-biznesmena w szykownym garniturze z czerwoną nitką  na ręku? Jeden i drugi przywołuje ochronne siły, w które obaj święcie wierzą. A który z nich postępuje bardziej racjonalnie?

Warto dodać, że w marcowym numerze ukaże się przeprowadzony specjalnie dla „Miesięcznika Egzorcysta” wywiad z Tomaszem Adamkiem.

Miesięcznik Egzorcystasprzedawany jest w salonach Empik-u, Kolportera, Ruch-u, Relay, Inmedio i Garmond Press. Pismo dostępne jest głównie w punktach z wejściem do środka, czyli tzw. salonach prasowych. Wydawca zapewnia też prenumeratę krajowa i zagraniczną. Więcej informacji na temat Miesięcznika znajduje się pod adresem: http://miesiecznikegzorcysta.pl/

--
Biuro Prasowe
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

 

Etykietowanie:

6 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Miesięcznik Egzorcysta: Przerwać zmowę milczenia!

Miesięcznik Egzorcysta: Przerwać zmowę milczenia!

„W kwietniu tego roku na ekrany polskich kin wchodzi film „Cristiada”, którego światowa premiera odbyła się w marcu 2012 roku. Wśród odtwórców głównych ról znalazły się takie gwiazdy Hollywood, jak Andy Garcia, Eva Longoria czy Peter O’Toole. Reżyserem obrazu jest Dean Wright, nominowany do Oscara za efekty specjalne we „Władcy Pierścieni”. Taka obsada powinna gwarantować zainteresowanie największych dystrybutorów w Meksyku. A jednak film spotkał się z ich bojkotem...” – pisze w kwietniowym wydaniu „Miesięcznika Egzorcysta” Grzegorz Górny. Numer właśnie trafił do sprzedaży.

Christiada to film, którego boi się pół świata. Wbrew temu, czego można by się spodziewać, jego bojkot nie wynika z oceny artystycznej wartości obrazu ani z obawy o jego finansowy sukces. Dotyczy natomiast prezentowanych w nim treści. Tytułowa Christiada to katolickie powstanie w obronie wolności religijnej, które wybuchło w Meksyku w 1926 roku. Przez ponad siedemdziesiąt lat antyklerykalnych rządów był to tam tematem tabu, a współcześnie, choć kraj ten ma za sobą wiele demokratycznych przemian, nadal budzi wiele kontrowersji. W artykule „Christiada – w obronie wiary i wolności” dr Andrzej Solak przybliża Czytelnikom zawiłości meksykańskiej historii i trudny los katolików w tym kraju. Grzegorz Górny wyjaśnia natomiast skąd biorą się kontrowersje wokół filmu. Apeluje także, by „Przerwać zmowę milczenia” zawiązaną przez tych, dla których problem Christiady jest niewygodny.

Tematem przewodnim kwietniowego „Miesięcznika Egzorcysta” jest piekło, którego motyw pojawia się w kolejnych artykułach numeru.

Ksiądz Marcin Pietrzyk sięga do „Dzienniczka” św. Faustyny, by w zapiskach mistyczki odnaleźć wizję potępienia i ostrzeżenie: „Dziś byłam w przepaściach piekła, wprowadzona przez anioła. (…) zauważyłam, że tam jest najwięcej dusz, które nie dowierzały, że jest piekło.”

Dr Roman Zając zastanawia się natomiast, czy powszechne zwątpienie ludzi w istnienie Szatana ma związek z tym, jak przedstawiany jest jego wygląd. W artykule „Pożegnanie z diabłem?” pisze: „Tradycyjny obraz diabła ciągle bazuje na późnośredniowiecznych bestiariach, w których ma on cechy postaci baśniowych (rogi i kopyta, widły i ogon), piekło wygląda zaś jak coś w rodzaju kotłowni. Trudno współczesnemu człowiekowi brać ten infantylny obraz poważnie i poniekąd, dlatego osobowy byt Szatana zaczął być w pewnym momencie traktowany z przymrużeniem oka.”

Na uwagę zasługuje również wywiad z ks. Andrzejem Chorzępę, który opowiada Grzegorzowi Felsowi o trudniej posłudze księdza egzorcysty. Wspomina on m.in. o groźbach, jakie kieruje pod jego adresem Szatan podczas egzorcyzmów: „Zawsze jest tam pełno wulgaryzmów i często występują też pod moim adresem pogróżki, np.: Ja cię zabiję! Miałem też propozycje pieniędzy: Będziesz bogaty. Kiedyś nawet Zły, ustami zniewolonej niewiasty, mówił do mnie: Zostaw ją, a dam ci kobietę. ”

W artykule „Zbrodnie w imię szatana” Leszek Szymowski pyta:, „Co łączy tragiczną śmierć Madzi z Sosnowca, zabójstwo strażnika więziennego w Sieradzu, rytualne samobójstwa i niedawne strzelaniny w amerykańskich szkołach?”. W głośnych zbrodniach ostatnich miesięcy autor tekstu dostrzega elementy wspólne: „Może satanistyczna inspiracja ich sprawców? Ten wątek pomija większość mediów relacjonujących głośne zbrodnie ostatnich miesięcy.”

Ponadto na łamach kwietniowego „Miesięcznika Egzorcysta”: dr Wincenty Łaszewski odpowiada na pytanie „Czy Bogu udała się starość?”, o. Wit Chlondowski rozważa stosunek kościoła Katolickiego do samobójców a psycholog, dr Piotr Mamcarz w artykule „Zaburzenie czy zniewolenie” dokładnie wyjaśnia, na czym polega różnica między opętaniem przez Szatana a zaburzeniami psychicznymi. W numerze znajduje się też dokładny program sympozjum „Magia – cała prawda”, którego odbędzie się 13 kwietnia br. W Warszawie, w Kościele Wszystkich Świętych. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Miesięcznik Egzorcysta sprzedawany jest m.in. w salonach Empik-u, Kolportera, Ruch-u, Relay, Inmedio i Garmond Press oraz dobrych księgarniach. Wydawca zapewnia też prenumeratę krajową i zagraniczną. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej „Miesięcznika Egzorcysta”: http://miesiecznikegzorcysta.pl/ oraz na Facebookowym profilu pisma: https://www.facebook.com/MiesiecznikEgzorcysta

--
Biuro Prasowe
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Informacja ukazała się na stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Okładka kwietniowego numeru miesięcznika "Egzorcysta" do ściągnięcia TUTAJ


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Gazeta Wyborcza boi sie egzorcyzmów, demon szaleje

Katechetka zaprasza gimnazjalistów... na egzorcyzmy
Adam Czerwiński
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13759463,Katechetka_zapr...

Na religii w poniedziałek pani katechetka powiedziała, że możemy pojechać na wycieczkę - mówi uczennica drugiej klasy 28 Gimnazjum w Łodzi.

Według uczennicy dzieci miały się modlić, żeby pomagać w egzorcyzmach. - Pani mówiła, że może być strasznie. Bo jak się wypędza szatana, ludzie się dziwnie zachowują: tarzają się po podłodze, strasznie krzyczą i mówią w obcych językach. Ci, którzy pojadą, dostaną piątki z religii. Zainteresowani mają przynieść karteczki od rodziców ze zgodą na wyjazd w sobotę 27 kwietnia w godzinach od 16 do 1 w nocy. Kiedy pani skończyła, chłopaki zaczęli się głośno śmiać. Ja też najpierw myślałam, że to żart, ale pani mówiła poważnie - opowiada dziewczynka.
Co to za pomysł? - pyta ojciec uczennicy. - Oczywiście, że nie puszczę dziecka na tak makabryczną imprezę.

Dyrektorka szkoły Teresa Zięba o wycieczce na egzorcyzmy dowiedziała się od dziennikarza "Gazety". A jak mówi, wie o wszystkim, co się dzieje w szkole. O każdej wycieczce rowerowej organizowanej przez nauczycieli w weekendy.

- Muszę porozmawiać z katechetką - mówi.

- To wycieczka ewangelizacyjna do Częstochowy - mówi Katarzyna Dzieża, nauczycielka religii. - Na normalną mszę świętą o uzdrowienie. Po mszy będzie modlitwa o uwolnienie.

A egzorcyzmy? - Nie będzie żadnych egzorcyzmów - mówi Dzieża. - Modlitwa o uzdrowienie jest bardzo silna. Może się zdarzyć, że ktoś, kto miał kontakt z dużym złem, dziwnie zareaguje. Członkowie wspólnoty rozeznają, czy reakcja ma związek z obecnością złego. Jeśli tak się stanie, taka osoba wychodzi ze świątyni i prowadzi nad nią modlitwę.

(..)

Po rozmowie z katechetką dyrektorka szkoły mówi, że wyjazd do Częstochowy, którego celem jest wielbienie Boga, to prywatna inicjatywa Katarzyny Dzieży, z którą szkoła nie ma nic wspólnego, bo nie jest to wyjazd edukacyjny.

Po rozmowie z "Gazetą" Katarzyna Dzieża ogłosiła, że tegoroczny wyjazd do Częstochowy został odwołany z powodu braku zainteresowania młodzieży.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. nowy numer

Na
stronie Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy opublikowaliśmy dwa
artykuły z kwietniowego numeru miesięcznika "Egzorcysta". Zachęcamy do
lektury:

Zaburzenie czy zniewolenie? Kryteria psychologiczne

PIĘĆ LAT W PIEKLE - Wyjątkowe doświadczenia Marianny de Torres



--

Biuro Prasowe

Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Konferencja Prasowa Polskiej

Konferencja Prasowa Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.

Termin: 26 kwietnia 2013, godz. 11.00.

Miejsce: Kawiarnia Karmello, ul. Floriańska 40, Kraków.

Tematy:

1. Promocja książki pijarskiego wydawnictwa „eSPe”:

ks. Michał Olszewski SCJ, „Egzorcyzm. Posługa miłości”.

Spotkanie z autorem książki, ks. Michałem Olszewskim.

Prezentacja książki: Michał Wilk, przedstawiciel wydawnictwa „eSPe”,  współautor książki.

2. Zapowiedź imprez sportowo-kulturalno-religijnych:

Parafiada Środowisk Pijarskich w Krakowie

oraz Jubileuszowa 25. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Prezentacja
imprez: o. Jacek Wolan SP, Sekretarz Stowarzyszenia Parafiada im. św.
Józefa Kalasancjusza, Rzecznik Prasowy Parafiady.

3. Informacja o akcji:

„Duchowa Adopcja Maturzysty”.

Prezentacja akcji: o. Tomasz Abramowicz SP, koordynator akcji „Duchowa Adopcja Maturzysty”, duszpasterz powołaniowy.

Konferencję poprowadzi o. Józef Tarnawski SP, Asystent Prowincjalny Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.

Ze
względów organizacyjnych prosimy o odesłanie maila zwrotnego, który
będzie oznaczać potwierdzenie przybycia. Prosimy o to tych z Państwa,
którzy nie zrobili tego wcześniej.

Z wyrazami szacunku

o. Jacek Wolan SP

jacek.wolan@parafiada.pl

KSD: http://www.ksd.media.pl/aktualnosci/1124-krakwow-pijarzy-zapraszaja-na-konferencje-prasowa

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. lipcowy numer egzorcysty juz w sprzedazy


Nowy miesięcznik Wydawnictwa POLWEN<br />

 warto przeczytać ze strony
http://miesiecznikegzorcysta.pl/s/naszetematy


PŁONĄCY RÓŻANIEC

W
dzwonnicy katedry w Rosario stała zapomniana figura Matki Bożej
Różańcowej. Liczyła ponad sto lat. Poświęcił ją w Rzymie papież Leon
XIII, wielki czciciel i propagator różańca. Kiedy z Wiecznego Miasta
przybyła do Argentyny, był rok 1884. Umieszczono ją w kościele w San
Nicolás. Podczas któregoś ze świąt drewniana figura Matki Bożej upadła i
„złamała rękę”. Z nieznanych powodów figury nie odrestaurowano i
porzucono w dzwonnicy katedry. Matka Najświętsza „upomniała się” o nią w
1981 roku.

ŁASKA UŚWIĘCAJĄCA

Podstawą
chrześcijańskiej egzystencji jest łaska uświęcająca. Nie jest to „coś” –
np. jakaś Boska „energia” – co otrzymaliśmy darmo, bez żadnego z naszej
strony wysiłku czy zasługi. Jest to „Ktoś”, Bóg-Miłość, dający Siebie
całego i na zawsze.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. Znany krakowski jezuita

Znany krakowski jezuita zawieszony za życie poza zakonem 

O. Aleksander Posacki, znany krakowski jezuita, nie może odprawiać mszy ani udzielać sakramentów. Co udało się nam dowiedzieć? Między innymi to, że o. Posacki został też
zwolniony z pracy w Ignatianum - jezuickiej szkole wyższej w Krakowie,
gdzie do tej pory wykładał.
Wyświęcony 26 lat temu o. Aleksander Posacki, od wielu lat nie
uczestniczy już w życiu zakonu. - W krakowskich Przegorzałach, gdzie ma
swoją wspólnotę i parafię (pod wezwaniem Chrystusa Króla), bywa bardzo
rzadko. Czasem można go spotkać w niedzielę wieczorem. Praktycznie jest
gościem we własnym zakonie i wielu braciom to się nie podobało - mówi
jeden z zakonników.
Dlaczego zakonnik wybrał tak aktywne życie? To wynik jego działalności związanej z demonologią.



O. Posacki, specjalista w tej dziedzinie, jeździ po całej Polsce z
wykładami, odczytami, rekolekcjami. Jest autorem m.in. 16 książek o
egzorcyzmach, demonach, sektach i okultyzmie (m.in. "W blasku Chrystusa i
cieniu szatana. Egzorcyzmy dawniej i dziś").
Kolejną delikatną kwestią jest również fakt, że o. Posacki zasiadał w radzie programowej czasopisma "Egzorcysta".

Pismo to, krytykowane za nadmierne fascynowanie się tematyką demonów
i zła, ma swoich przeciwników także wśród duchownych (arcybiskup Marek Jędraszewski
z Łodzi wskazywał m.in. na to, że to pismo jest wydawane nie wiadomo
przez kogo, prawdopodobnie przede wszystkim dla celów komercyjnych).
Zakonnicy zwracają uwagę na fakt, że kapłan ma grupę swoich wielbicieli, a nawet uczniów.

- To erudyta, bardzo przekonujący, wykształcony. Potrafi sugestywnie
opowiadać o szatanie i zagrożeniu złem - mówi jeden z naszych
rozmówców. A argumentować umie - jest doktorem habilitowanym nauk
teologicznych, do września był profesorem na Wydziale Filozoficznym
Ignatianum, wykłada na Wydziale Teologii KUL (w Katedrze Teologii
Duchowości Katolickiej).



Niepokój jego przełożonych budzili jednak nie uczniowie , ale
skargi, jakie napływały do krakowskiej kurii jezuitów. Ludzie, którzy
zetknęli się z o. Posackim, skarżyli się na to, że "za daleko poszedł".
Chodziło m.in. o to, że widział w niektórych z nich ślady opętania.
Pojawiły się skargi, że o. Aleksander, teoretyk, wchodził w kompetencje
lekarzy psychoterapeutów.
Jeśli o. Posacki zostanie usunięty z zakonu, a chce był czynnym
kapłanem, może poszukać biskupa, który przyjmie go jako księdza
diecezjalnego.



***



W rozmowie z "Gazetą Krakowską" o. Posacki nie chciał komentować decyzji przełożonych.

- Nie chcę jej krytykować. W ogóle nie wolno mi się wypowiadać na
ten temat -
podkreślił. Dodał, że cała ta sprawa sporo go kosztuje. -
Mam nadzieję, że ta sytuacja wkrótce się rozwiąże - powiedział.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl