Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła projekt uchwały potępiającej akt profanacji obrazu Matki Bożej Częstochowsk

avatar użytkownika Maryla

przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) zaproponowała wykreślenie z projektu uchwały akapitu mówiącego o tym, że "to wydarzenie wpisuje się w ciąg licznych objawów agresji wobec Kościoła Katolickiego" oraz że "bolesny akt profanacji Cudownego Obrazu poprzedziły próby usuwania znaku Krzyża Świętego z przestrzeni publicznej, znieważanie Biblii, próby rugowania nauki religii ze szkół czy ograniczanie funkcjonowania mediów katolickich".

Jarosław Katulski (PO) nie zgodził się z treścią projektu uchwały, bo - jak mówił - nie dostrzega "licznych objawów agresji wobec Kościoła katolickiego".

http://gosc.pl/doc/1434519.Poslowie-nie-potepili-profanacji

 

Jak widać, posłowie PO , a szczególnie Iwona Śledzińska-Katarasińska, która z kulturą ma tyle wspólnego, co obdarzona paszportem Polityki obieraczka kartofli w Zachęcie, udają niepoinformowanych.

Czas na list do wysokiej komisji i prezydium sejmu?

Zapoznamy posłów z przykładami licznych objawów agresji wobec Kościoła katolickiego?

Etykietowanie:

8 komentarzy

avatar użytkownika natenczas

1. Tak...

Tak...

Posłowie koalicji nie chcą uchwały potępiającej zamach na Cudowny Obraz

Głosami posłów Platformy Obywatelskiej został odrzucony projekt uchwały członków Prawa i Sprawiedliwości potępiający akt profanacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu miało miejsce pierwsze czytanie projektu. Wywołał on burzliwą dyskusję wśród posłów komisji.

Ostatecznie projekt został odrzucony głosami 12:9. W niewygodnym, jak się okazuje, dla partii rządzącej projekcie uchwały znalazł się m.in. zapis, że "ten bezprecedensowy akt wandalizmu musi zostać surowo potępiony", a dramatyczne wydarzenie z 9 grudnia 2012 roku "wpisuje się w ciąg licznych objawów agresji wobec Kościoła katolickiego". Dodano, że "bolesny akt profanacji Cudownego Obrazu poprzedziły próby usuwania znaku Krzyża Świętego z przestrzeni publicznej, znieważanie Biblii, próby rugowania nauki religii ze szkół czy ograniczanie funkcjonowania mediów katolickich”. "Te działania prostą drogą wiodą do wywołania w Polsce swoistej "wojny religijnej", której ofiarą stają się tak naprawdę wszyscy polscy obywatele" – dodano w projekcie.

Słowa te nie spodobały się członkom PO i żądali ich wykreślenia. Chciała tego m.in. przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

– Próba uogólnienia tej sytuacji nie wydaje mi się zgodna z prawdą – dodała. Jednocześnie posłanka Platformy Obywatelskiej chciała, aby akt potępiający dotyczył tylko i wyłącznie wydarzeń na Jasnej Górze. Inny poseł tego ugrupowania Jarosław Katulski (PO) nie zgodził się z treścią projektu uchwały, gdyż – jak stwierdził – nie dostrzega "licznych objawów agresji wobec Kościoła katolickiego". Zdaniem tego polityka, aktami wandalizmu powinny zająć się policja i wymiar sprawiedliwości.

Ostateczną decyzję w sprawie projektu podejmie Sejm.

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

2. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

My wiemy, ze pani Katarasińska była kadrowym pracownikiem KW PZPR w Łodzi, dziennikarką partyjnej gazetki

Secundo alkoholiczką jeżdżącą po pijanemu.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Pelargonia

3. Przed chwilą zmarł kard. Józef Glemp

Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać, Panie, a Światłość Wiekuista niech Mu świeci.

"Ogół nie umie powiedzieć, czego chce, ale wie, czego nie chce" Henryk Sienkiewicz

avatar użytkownika Maryla

4. Wieczne Odpoczywanie racz Mu

Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać, Panie, a Światłość Wiekuista niech Mu świeci.
Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać, Panie, a Światłość Wiekuista niech Mu świeci.
Wieczne Odpoczywanie racz Mu dać, Panie, a Światłość Wiekuista niech Mu świeci.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika guantanamera

5. Promienny Chryste, Boski Zbawicielu

Promienny Chryste, Boski Zbawicielu,
jedyne światło, które nie zna zmierzchu,
bądź dla tej duszy wiecznym odpocznieniem,
pozwól oglądać chwały Twej majestat.

avatar użytkownika Maryla

6. projekt, prosze o uwagi

Prezydium Sejmu
Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa

Olsztyn, 24 stycznia 2013 r.

Dotyczy: Projektu uchwały potępiającej akt profanacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl pismem z dnia 2 stycznia 2013 r. do Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boni, zwróciło uwagę na problem zastraszająco rosnącej liczby profanacji , braku reakcji organów ścigania i bezkarność sprawców tych czynów wywołujących kolejne, coraz bardziej bulwersujące chrześcijan w Polsce.

W Polsce i Europie mamy do czynienia z nowymi formami dyskryminacji chrześcijan. Wartości antykatolickie, antyrodzinne, antypatriotyczne są promowane przez instytucje publiczne i państwowe. Obrona wartości tradycyjnych spotyka się z obrażaniem ludzi Kościoła.
Jednym z objawów pogarszania się relacji międzyludzkich i inspirowania agresji w życiu publicznym naszego państwa jest przyzwalanie na coraz częstsze przypadki obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących.Dzieje się tak dlatego, że w Polsce prawo w zakresie sfery uczuć religijnych zupełnie nie funkcjonuje. W popełnianiu przestępstw wobec innych religii jest pewna obawa, a wobec nas, chrześcijan, katolików, ludzie popełniający przestępstwa czują się bezkarni.
Jest to zadziwiające, że istnieje pewna nierówność, pobłażliwość przy ocenie i interpretacji zachowań, godzących w wartości chrześcijańskie, a w podobnych sytuacjach, gdy zdarzenie dotyka np.kwestii rasizmu, czy nietolerancji dla mniejszości seksualnych.

Brak reakcji na dyskryminacyjne praktyki oznacza de facto na ich przyzwolenie. Jeżeli temu zjawisku instytucjonalnie się nie przeciwstawimy, będzie się ono rozprzestrzeniało.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła w dniu 23 stycznia 2013 roku projekt uchwały potępiającej akt profanacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska zaproponowała wykreślenie z projektu uchwały akapitu mówiącego o tym, że "to wydarzenie wpisuje się w ciąg licznych objawów agresji wobec Kościoła Katolickiego" oraz że "bolesny akt profanacji Cudownego Obrazu poprzedziły próby usuwania znaku Krzyża Świętego z przestrzeni publicznej, znieważanie Biblii, próby rugowania nauki religii ze szkół czy ograniczanie funkcjonowania mediów katolickich".

Przewodnicząca komisji argumentowała odrzucenie projektu "próbą uogólnienia tej sytuacji nie zgodną z prawdą", a poseł Jarosław Katulski nie dostrzegał "licznych objawów agresji wobec Kościoła katolickiego".

Taka argumentacja wskazuje po raz kolejny na oderwanie się posłów RP od rzeczywistych problemów suwerenów, Obywateli Rzeczpospolitej Polski.

Od sierpnia 2010 r. dokonano wielu aktów znieważenie przedmiotu czci religijnej w postaci krzyża, w Polsce doszło aż do 4 przypadków sprofanowania krzyży poza profanacją w 2012 r. w Stalowej Woli. W Przemyślu dwa blisko dziesięciometrowe drewniane krzyże z Wzgórza Trzech Krzyży barbarzyńcy ścięli i ukradli w odstępie tydzień po tygodniu od wykrycia pierwszego przestępstwa. Trzy drewniane krzyże stały na przemyskim wzgórzu jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie komunistyczne władze je usuwały, ale w tajemnicy stawiano nowe. Na łowickich Górkach w nocy z 27 na 28 września ktoś podciął i przewrócił krzyż , roztrzaskał figurkę Matki Bożej.

W listopadzie na terenie parafii Zesłania Ducha Świętego w Otwocku, zniszczono drogę krzyżową znajdującą się wokół kościoła , kradnąc z kapliczek figurki. W nocy z 24 na 25 listopada 2012 r. podpalono drzwi Kościoła rektorackiego p. w. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus w Częstochowie na Cmentarzu „Kule”, gdzie w podziemiach spoczywają doczesne szczątki księży biskupów pomocniczych.Tuż przed świętami Bożego Narodzenia dopuszczono się po raz kolejny haniebnego czynu świętokradztwa. Do szpitalnej kaplicy w Czeladzi włamano się i znieważono Najświętszy Sakrament.

Tylko w grudniu doszło w naszym kraju do próby zniszczenia cudownego wizerunku Jasnogórskiego, profanacji najświętszego sakramentu w Czeladzi i cmentarza w Pniewach oraz dewastacji szopki Bożonarodzeniowej w Zgierzu i Szydłowcu.

15 stycznia 2013 r. czterej sprawcy oblali substancją łatwopalną dwa drewniane narożniki XVI-wiecznego kościoła w Ptaszkowej na Sądecczyźnie. Spłonęła część północnej ściany świątyni. Kościół został zbudowany w 1555 roku. Można było w nim oglądać bezcenne zabytki, m.in. rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem zwaną Madonną ze Słonecznikiem z około 1420 roku, chrzcielnicę z 1506 roku czy słynną płaskorzeźbę "Modlitwa w Ogrójcu" dłuta Wita Stwosza.

Co jeszcze musi się wydarzyć w Polsce, aby posłowie dostrzegli liczne objawy agresji wobec Kościoła katolickiego ?

Od 2008 roku nasze Stowarzyszenie w kolejnych listach do prezydenta, premiera, sejmu i senatu apelowało o zatrzymanie eskalacji mowy nienawiści .

Ostatni, czwarty Apel: Niech język nienawiści i pogardy zniknie z polskiego życia publicznego pisaliśmy 23 października 2010 r. "My, Suweren protestujemy przeciwko pustym gestom i mówieniu do nas o "kiczu pojednania" i "eksperymentach ".Wasze, polityków eksperymenty doprowadziły do mordu politycznego z nienawiści, którą żywił się morderca. Państwo nie służy Obywatelom. Politycy zapomnieli, że są na swoich miejscach z naszego wyboru. To groźne. Państwo trzeba w końcu naprawić."

My, suweren oczekujemy od posłów zajęcia właściwego stanowiska w sprawie projektu uchwały potępiającej akt profanacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze .

Z poważaniem.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika guantanamera

7. @Maryla

"zastraszająco rosnącej liczby profanacji ," dodałabym " demonstracyjnych bluźnierstw i profanacji"
"Wartości antykatolickie" to sprzeczność, ... Oksymoron. Mogą być "wartości buddyjskie' No, ostatecznie ateistyczne. Ale wartość, która polega na tym, że jest "anty-"? To sztuczne.
"Jest to zadziwiające, że istnieje pewna nierówność, pobłażliwość przy ocenie i interpretacji zachowań, godzących w wartości chrześcijańskie, a w podobnych sytuacjach, gdy zdarzenie dotyka np.kwestii rasizmu, czy nietolerancji dla mniejszości seksualnych." A wpodobnych sytuacjach co? To zdanie jest nieskończone...
Dodałabym jeszcze tego człowieka, który chciał zaatakować księdza jako skutek atmosfery wytowrzonej w mediach i komentarzch internetowych...

avatar użytkownika Maryla

8. @guantanamera

dziękuję, zaraz naniosę Twoje uwagi.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl