Międzynarodowy Kongres ,,Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”.
Już drugi dzień w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa V Międzynarodowy Kongres ,,Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”. Prelegenci z 5-ciu kontynentów wskazują na rolę Kultury Chrześcijańskiej oraz potrzebę świadczenia o Chrystusie.
Tradycyjnie Kongres rozpoczął się Eucharystią. Mszy św. przewodniczył o. Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel WSKSiM w Toruniu. Podczas homilii nawiązując do tematyki Kongresu, zwrócił on uwagę na degradowanie właściwego, pierwotnego wymiaru kultury chrześcijańskiej. Dziś szerzy się antykultura i konsumizm – akcentował.
- Co nam oferują w naszych czasach? Oferują antykulturę, antyetykę, antypedagogika, wszystko co -anty. „Tak jakbym słyszał tego anioła, który powiedział Bogu <<Nie. Nie będę>>. Wszystko anty. ,<<Jestem przeciw Tobie’>>. (…) Pojawia się pytanie: Czy opłaci się pracować nad sobą? – Opłaci się i po to są uczelnie. One są dla ludzi, którzy chcą coś więcej, którzy nie chcą być ,,miazgą’’ – mówił o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.
- Drugi dzień Międzynarodowego Kongresu w WSKSiM
http://www.radiomaryja.pl/informacje/drugi-dzien-miedzynarodowego-kongresu-w-wsksim/
- Prelegenci z 5-ciu kontynentów w WSKSiM
http://www.radiomaryja.pl/informacje/trwa-v-miedzynarodowy-kongres-katolicy-i-kultura-szanse-i-zagrozenia/
- Trwa V Międzynarodowy Kongres w WSKSiM
http://www.radiomaryja.pl/informacje/trwa-v-miedzynarodowy-kongres-w-wsksim/
- V Międzynarodowy Kongres “Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia” w WSKSiM – Radio Maryja 16 listopada 2012
http://www.radiomaryja.pl/informacje/v-miedzynarodowy-kongres-katolicy-i-kultura-w-wsksim/
Podczas tegorocznego V Międzynarodowego Kongresu ,,Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”, po uroczystej Mszy św., rozpoczął się blok wykładów, których autorami są wybitni prelegenci z 5-ciu kontynentów.
W drugim dniu Kongresu pierwszy referat wygłosił Edmund Adamus, dyrektora Departamentu ds. Małżeństwa i Życia Rodzinnego z Wielkiej Brytanii. Prelegent omówił temat dotyczący prawdy na służbie wolności, budowania cywilizacji miłości poprzez rodzinę w perspektywie angielskiej.
W trakcie trwania Kongresu uczestnicy mają również możliwość wysłuchania takich wykładów jak: ,,Obyczaje i myśl w postmodernistycznej Hiszpanii z perspektywy komunikacji’’, Osłabienie katolicyzmu w Ameryce Łacińskiej’’, ,,Nowe kulturowe, socjologiczne i religijne mutacje w Ameryce w kontekście globalizacji’’, ,,Rozłam między Kościołem i kulturą, chrześcijanie we współczesnych Niemczech’’.
Drugi dzień V Międzynarodowego Kongresu zakończy się dyskusją panelową. Kongres organizowany jest przez WSKSiM przy współpracy z Katedrą Filozofii KUL.
Patronat medialny nad kongresem objęły: Radio Maryja, Telewizja Trwam, “Nasz Dziennik”, tygodnik katolicki „Niedziela”, tygodnik rodzin katolickich „Źródło” i miesięcznik „W Naszej Rodzinie”. Całość konferencji transmituje SIM Radio – internetowa, studencka rozgłośnia WSKSiM.
Kongres uwieńczy wystąpienie prof. dr hab. Piotra Jaroszyńskiego, wykładowcy KUL i WSKSiM, na temat ,,Kultura masowa czy kultura wysoka? Ideologiczny kontekst sporu o kulturę w Polsce’’.
Wykład “Kościół Katolicki a kultura” – JEm. ks. kard. Zenon Grocholewski
W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa V Międzynarodowy Kongres ,,Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia”. Prelegenci z 5-ciu kontynentów w wygłoszonych referatach wskazują na rolę Kultury Chrześcijańskiej w świecie.
Drugi dzień Kongresu rozpoczął się o godz. 9.00 Mszą św. celebrowaną pod przewodnictwem O. dr Tadeusza Rydzyka CSsR, rektora założyciela WSKSiM. Ojciec Dyrektor zadawał w homilii pytania o sens zajmowania się kulturą. Ukazał różne wymiary kultury, która obejmuje życie społeczne, a także sprawia, że całe narody mogą przetrwać w obliczu zagrożeń.
- Drugi dzień Międzynarodowego Kongresu w WSKSiM
http://www.radiomaryja.pl/informacje/drugi-dzien-miedzynarodowego-kongresu-w-wsksim/
- Prelegenci z 5-ciu kontynentów w WSKSiM
http://www.radiomaryja.pl/informacje/trwa-v-miedzynarodowy-kongres-katolicy-i-kultura-szanse-i-zagrozenia/
- Trwa V Międzynarodowy Kongres w WSKSiM
http://www.radiomaryja.pl/informacje/trwa-v-miedzynarodowy-kongres-w-wsksim/
- V Międzynarodowy Kongres “Katolicy i kultura: szanse i zagrożenia” w WSKSiM – Radio Maryja 16 listopada 2012
http://www.radiomaryja.pl/informacje/v-miedzynarodowy-kongres-katolicy-i-kultura-w-wsksim/
O. Tadeusz Rydzyk cytował słowa ojca św. bł. Jana Pawła II wypowiedziane w 1980 w Paryżu, w siedzibie UNESCO: „Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie był przez sąsiadów skazywany na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg” (Jan Paweł II, Przyszłość człowieka zależy od kultury. Przemówienie wygłoszone 2 czerwca 1980 roku w UNESCO, nr 14).
Jednocześnie Ojciec Dyrektor zastanawiał się, czy obecnie kultura funkcjonująca w Polsce potrafi oprzeć się wobec kryzysu narodu i wartości.
Drugi dzień Kongresu prowadzony był przez dr Imeldę Chłodną, wykładowcę KUL oraz WSKSiM. Pierwsze wystąpienie zostało wygłoszone przez pana Edmunda Adamusa z Wielkiej Brytanii. Dyrektor ds. Małżeństwa i Życia Rodzinnego w diecezji Westminster mówił o swoich polskich korzeniach. Jego referat nosił tytuł: „Prawda na służbie wolności. Budowanie cywilizacji miłości poprzez rodzinę. Perspektywa angielska”.
Edmund Adamus zarysował szeroką perspektywę roli rodziny na przestrzeni całej historii Anglii. Pokazał wyjątkową rolę rodziny w kształtowaniu tożsamości Anglików, którzy traktują rodzinę jako swój własny „zamek”, twierdzę będącą ostoją wartości oraz miejscem wielkiego bezpieczeństwa.
Kolejny wykład wygłosiła dr Ruth Guitérrez Delgado z Uniwersytetu Navarra w Hiszpanii. Wystąpienie nosiło tytuł: „Obyczaje i myśli w postmodernistycznej Hiszpanii z perspektywy Hiszpanii”. Dr Ruth Guitérrez Delgado ukazała historyczne procesy, które doprowadziły do obecnej sytuacji kulturalno-społecznej w Hiszpanii. Szczególnie skupiła się na konsekwencjach wojny domowej w latach trzydziestych XX wieku.
Następnie dr Ruth Guitérrez Delgado przeanalizowała różne wymiary współczesnej kultury w Hiszpanii. Mówiła o hiszpańskim, postmodernistycznym kinie, dominujących światopoglądach oraz pozycji Kościoła, który jest nieustannie atakowany przez różne opiniotwórcze środowiska w Hiszpanii.
Podczas Kongresu uczestnicy wysłuchają prelegentów z Francji, Polski oraz Niemiec. Całość konferencji transmituje SIM radio – internetowa rozgłośnia WSKSiM.
Patronat medialny nad Kongresem objęło Radio Maryja, Telewizja Trwam, Nasz Dziennik, tygodnik katolicki „Niedziela”, tygodnik rodzin katolickich „Źródło” i miesięcznik „W Naszej Rodzinie”.
RIRM/ ks. Grzegorz Bartko
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz