Kurierka Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie,Luciana Frassati-Gawrońska
Michał St. de Z..., pon., 08/10/2012 - 11:35
Dziś 7 października 2012 roku obchodzimy piątą rocznicę śmierci kurierki Rządu Polskiego na Uchodźstwie.
Pani Luciany Frassati-Gawrońskiej
odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP z Gwiazdą za działalność w czasie II wojny.
Luciana Frassati-Gawrońska, zmarła w niedzielę 7 października 2007 roku w wieku 105 lat w Pollone regionie Piemontu, w prowincji Biella.Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Turyńskiej. Uroczystości celebrował Kardynał Severino Poletto. Polskę, podczas uroczystości pogrzebowych Luciany Frassati reprezentował konsul generalny w Mediolanie Adam Szymczyk.
Była córką założyciela włoskiego dziennika "La Stampy" / Prasa / Alfreda Frassatiego i malarki Adelaide Ametis. Ukończyła studia na wydziale prawa. Jej ojciec w czasach kiedy był Ambasadorem Włoch w Berlinie, poznaje polskiego dyplomatę Jana Gawrońskiego z Gawron herbu Rola. W 1925 roku Luciana i Jan biorą ślub.
Ślub Luciany Frassati z Janem Gawrońskim, Turyn24 stycznia 1925 r Stoja od lewej Pier Giorgio, ojciec Jana Gawrońskiego, Stanisław. Z prawej matka i Ciotka Luciany
Luciana Frassati
Jan Gawroński z Gawron herbu Rola był radcą Ambasady II Rzeczypospolitej w Ankarze, następnie w Wiedniu.
Jego rodzicami są Stanisław Gawroński z Gawron h. Rola, matka to Helena ks. Lubomirska z Lubomierza h. Drużyna. Była siostrą Księcia Zdzisława Lubomirskiego herbu Szreniawa bez Krzyża, członka Rady Regencyjnej.
Rada Regencyjna: od lewej Józef August, hrabia Ostrowski z Maluszyna, herbu Korab, kardynał Aleksander Kakowski herbu Kościesza, syn Powstańca Styczniowego, książe Zdzisław Lubomirski herbu Szreniawa bez Krzyża
Po o Anschlussie Austrii przez Hitlera w 1938 roku, Luciana i Jan mieszkają w Warszawie. Po napaści Niemiec i Rosji na Polskę, państwo młodzi wyjeżdżają do Włoch, kraju ojczystego Luciany Frassati-Gawrońskiej.
Luciana Frassati-Gawrońska, była siostrą późniejszego błogosławionego Piera Giorgio Frassatiego / Pier Giorgio Frassati / tercjarza dominikański ego(OP),
Pier Giorgio Frassati został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 20 maja 1990 roku na Placu św. Piotra w Rzymie.
Jan Gawroński z Gawron herbu Rola był synem Stanisława Gawrońskiego z Gawron herbu Rola i matki Heleny księżnej Lubomirskiej z Lubomierza herbu Druzna
W czasie II Wojny Światowej, mimo , że ojczyzna Luciany Frassati-Gawrońskiej tworzy sojusz z Berlinem i Tokio, Pani Luciana w 1942 roku nawiązuje kontakt z Rządem Polskim na Uchodźstwie i pracuje dla dobra Ojczyzny swego męża.
Będąc kobieta wszechstronnie wykształconą, mająca stosunki pełni wielokrotnie role kurierki Rządu Rzeczypospolitej na Uchoźstwie i Jego zbrojnego ramienia Armii Krajowej.
Siedmiokrotnie podejmuje się bardzo ryzykownych przedsięwźięć.
Przewozi pieniądze, / miliony złotych, to wielkość dwóch worków od ziemniaków /. Zagrożonych więzieniem, śmiercią Polaków z Polski, Ojczyzny swego męża . Między innymi Helenę pod panieńskim nazwiskiem Zubczewska,żonę generała Władysława Sikorskiego,jako guwernatke dla swych dzieci w Rzymie premiera Rządu na Uchodźstwie. Ratuje krakowskich uczonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Saksenhausen /Sonderaktion Krakau).
Została aresztowana przez Gestapo w 1944 roku. Dzięki staraniom Stolicy Apostolskiej znalazła się w Watykanie a nie w Auschwitz.
Po wojnie prowadzi Rzymie salon literacko-muzyczny. Jej dom na Zatybrzu staje się ośrodkiem kultury polskiej i miejscem stałych spotkań Polaków na wygnaniu.Wspomaga polskie organizacje katolickie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, śle i osobiście przywozi dary na działalność Uniwersytetu.
Jej syn, Jaś Gawroński, był Eurodeputowanym, współpracował z rządem premiera Sylwio Berlusconiego, był jego rzecznikiem w czasach pierwszego rządu.
Jaś Gawroński był Eurodeputowanym przez siedem kadencji /3o lat /
Kiedy odeszła z tego Świata, „La Stampa” napisała o niej:
"Zmarł świadek XX wieku. W czasie wojny prowadziła swoją prywatną batalię o Polskę okupowaną przez Niemcy. Przyjaźniła się z Oscarem Kokoshką, kanclerzem Austrii Engelbertem Dolfussem, reżyserem Maksem Reinhardtem, dyrygentami Wilhelmem Furtwanglerem i Arturem Toscaninim, Charliem Chaplinem, von Papenami. Rozmawiała też z Duce, a z Joachimem von Ribbentropem tańczyła walca".
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
1 komentarz
1. All
Szanowni Państwo,
Dziękuję serdecznie,
naniosłem to.
Z szacunkiem,
--
dr Marek Jerzy Minakowski
Dr Minakowski Publ. Elektron. (właściciel): http://www.przodkowie.com
"Genealogia potomków Sejmu Wielkiego" (autor): http://www.sejm-wielki.pl
"Wielka genealogia Minakowskiego" (autor): http://www.wielcy.pl
"Elita Rzeczypospolitej" (autor): http://ElitaRP.pl
----- Original Message -----
From: Michał Stanisław
To: mj@minakowski.pl
Sent: Thursday, October 11, 2012 11:09 PM
Subject: J.L Gawrońscy
Pan doktor Marek Jerzy Minakowski,
Szanowny Panie Marku,
W genealogii potomków Sejmu Wielkiego:
http://www.sejm-wielki.pl/b/cz.I008063
Jan Gawroński z Gawron herbu Rola.
podaje Pan datę ślubu Jana Gawrońsiego z Luciany Frassati na około 1920 rok.
Według moich danych, przekazu, ślub odbył się 24 stycznia 1925 roku
Być może "Tygodnik Powszechny" mam tylko wydanie elektroniczne, podaje również datę ślubu 24 stycznia 1925 roku
http://www.gawronski.net.pl/pdf/z_ziemi_wloskiej_i_polskiej.pdf
Ukłony
michał zieleśkiewicz
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz